CS Dinamo Știința câștigă categoric duelul pe terenul celor de la Athletic Constanța


Bucureștenii au debutat în Cupa României cu un avantaj mult superior celui obținut în duelul din startul Grupei Galbene

dinamo

CS Dinamo Știința a trecut de ABC Athletic Constanța, scor 61-97, în manșa tur a turului 3 al Cupei României, în deplasare. Partida nu a fost televizată și a reprezentat un duel între două actuale componente ale Grupei Galbene, chiar la 11 zile după întâlnirea din campionatul intern.

Primii 5:

ABC Athletic Constanța- Daniel Mâinea, Alin Andrieș, Brandon Lockhart, Deondre Ray, Samuel Berkelund

CS Dinamo Știința București- Anton Diaconescu, Willie Kemp, Justin Baker, Michael Deloach, Modestas Kumpys

Partida a debutat cu un joc solid al “constănțenilor”, care au reușit un run de 7 puncte, la care oaspeții au răspuns imediat cu o serie asemănătoare a reușitelor, scor 7-7. Brandon Lockhart a luat jocul pe cont propriu, reușind o aruncare de la mare distanță și încă un coș de 2 puncte, urmând că Daniel Mâinea să își distanțeze echipa la cea mai mare diferență de până atunci, scor 15-8.

Willie Kemp a înscris, de asemenea, o aruncare de la mare distanță, urmat de reușitele lui Michael Deloach și Justin Baker, care au restabilit egalitatea în Sala Sporturilor din Constanța.Finalul primelor 10 minute a consemnat un duel al triplelor între Alin Andrieș și Willie Kemp, cel din urmă reușind să înscrie pe buzzer, scor final 20-20.

Sfertul secund a început cu un run de 4 puncte al gazdelor. După aproape 3 minute, alb-roșii au “spart gheața” printr-o liberă înscrisă de Marcu Badiu, urmată de o aruncare de la mare distanță trecută tot în contul tânărului jucător român, ca răspuns la reușită de același tip a suedezului Samuel Berkelund, scor 27-24.

Ulterior, dinamoviștii au reușit să se treacă în avantaj în urma unei aruncări de la mare distanță a aceluiași Willie Kemp, urmată de o serie de 7 puncte consecutive a lui Michael Deloach, scor 30-36.Partida a continuat în favoarea elevilor lui Tudor Costescu, până când Brandon Lockhart a dat startul unei reveniri printr-o aruncare de 3 puncte, scor 37-42.Gazdele s-au apropiat la un singur punct, însă, cu doar 20 de secunde înainte de final, Michael Deloach și-a mai trecut în cont o reușită și a stabilit diferența de 4 puncte la pauză, scor 41-45.

La scurt timp de la venirea de la vestiare, cu un avantaj minim pe tabela, dinamoviștii au reușit un run spectaculos de nu mai puțin de 9 puncte. Aceștia au început printr-o nouă aruncare de la mare distanță a lui Marcu Badiu și au încheiat cu un dunk al lui Ousmane Barro, moment în care Alexandru Olteanu a solicitat un timp de odihnă pentru elevii săi la scorul 45-55.

Bucureștenii au continuat să domine această partidă, iar la doar 4 minute de la acest timp de odihnă, Justin Baker a dus diferența la 15 puncte după o aruncare de la mare distanță înscrisă, scor 50-65.Willie Kemp a stabilit scorul înaintea actului final, reușind ultima aruncare acestui sfert, scor 52-74.Fără să mai ofere vreo șansă adversarilor, oaspeții au dominat autoritar și sfertul al 4-lea. Aceștia au început printr-un run de 9 puncte. După doar o reușită a gazdelor, Dominique Lee a bifat primele sale puncte printr-o aruncare de la mare distanță, scor 54-86.

Cei de la Athletic Constanța au înscris 6 puncte consecutive, micsorand diferența, însă imediat, trio-ul tinerilor jucători români Calenic-Deaconescu-Ioniță au marcat fără să primească vreo replică a adversarilor, cel din urmă stabilind și scorul final al partidei, printr-o aruncare de la mare distanță, de altfel și singurele puncte ale lui din acest meci, scor 61-97.

De la CS Dinamo Știința Bucureşti s-au remarcat: Michael Deloach cu 20 puncte (2x3), o recuperare și 4 pase decisive, Willie Kemp cu 18 puncte (5x3), 4 recuperări și 9 pase decisive și Marcu Badiu cu 14 puncte (2x3), 2 recuperări și 2 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Brandon De'Andre Lockhart cu 11 puncte (2x3), 3 recuperări și 4 pase decisive, Alin Dragoș Andrieș cu 8 puncte (1x3) și 3 recuperări și Ștefan Daniel Mainea cu 7 puncte (1x3) și 2 recuperări.

 

*SURSA foto: Sabin Malisevschi



Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre ABC Athletic Constanța
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ABC Athletic Constanța vs CS Dinamo Știința Bucureşti

Mara Mihăilescu / 30 January 2019 / 21:07


Galerie foto


stevcj Arbitraj????
1 
Va bateti joc de baschet domnilor arbitrii!
Rest no coment! 
30 January 2019 21:40
stevcj Arbitraj????
1 
Arbitrii ajung sa ameninte jucatorii?
Alo FRB ? 
30 January 2019 21:41
stevcj DRAGI IUBITORI AI BASCHETULUI
1 
Daca veti putea urmariti va rog evolutiile celor doua echipe "picate " din prima grupa si in mod special urmariti evolutia scorului dupa primele doua sferturi si veti intelege. 
30 January 2019 21:46
studentU vom intelege ce?
3 
Lasati enigmele si veniti cu niste informatii 
30 January 2019 22:18
2 
Maniera de arbitraj, decizii gresite urmate de alte decizii gresite date in compensare, au scapat meciul din mana, jucatorii s-au injurat pe teren, tensiune aiurea generata in special de fluier, fara niciun motiv, avand in vedere ca Dinamo oricum e superioara Constantei. Un meci slab realizat de arbitri, una dintre cele mai proaste zile ale lor la Constanta, avand in vedere ca o parte din ei arbitreaza des meciurile Constantei. Asta e... au stricat un meci... nu e nimic nou sub cer. 
30 January 2019 23:02
stevcj Arbitraj????
1 
Intreb si eu pentru un prieten,comisarul,marele comisar a vazut ceva sau i se pare normala aceasta batjocura la adresa unor copii?
Badila & co ................ 
30 January 2019 23:26
1 
La un moment dat, Dinamo era cu 4 străini în statistică! Nu e regula cu 2 români tot timpul jocului în acest sezon? Întreb, nu am mai căutat!  
30 January 2019 22:26
1 
Nu e. Se joacă cu regulile din liga națională.  
30 January 2019 22:54
gyke Mă rog...
1 
Regulamentul care e valabil acum pentru primele 2 grupe valorice.  
30 January 2019 23:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
RG Haios
0 
Mi-a placut siguranta cu are a zis ca bat in finala la 20 de puncte.  
click pt. Articol 21 April 2019 12:59
ydesh_apu Te contrazic
0 
Pentru o finala disputata intre 2 echipe care sunt straine orasului, au fost multi. Ai putea sa enumeri alt oras in care, in aceleasi conditii si imprejurari ar fi venit mai multi? Daca, da, spune unde, argumenteaza si iti dau dreptate. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:36
0 
O finala desfasurata intre echipele care au meritat-o si castigata de jucatorii care dpdv individual, si-au dorit-o mai mult. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:30
0 
Trebuia cineva sa castige. Acum are si Achim echipa tare. Markovic nu a dat totul pana acum, dar imi pare ca-i prieste stilul metodic a lui Achim. Daca intra Barnette in joc ... nu va mai fi la fel. Sa se reacomodeze numai. Dar eu astept mai mult de la Zekovic. Omul asta, cand juca la Steaua era Rasik-ul lor ca sa zic asa. Cosuri de la 7-8 m, 20 de puncte pe meci, 2.10m, greseli putine ... Daca stie Achim cum sa-l mobilizeze, el va avea un rol important in castigarea campionatului. Parerea mea. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:28
mid53 trofee
0 
Trofeele fac istoria....să ne bucurăm de acest trofeu, așa cum numai noi stim sa o facem! Felicitări echipei ,conducătorilor ,pt aceasta mare izbîndă!!! Suntem minerii de voi!!! 
click pt. Articol 20 April 2019 11:48
netgamero @ts_cata - esti prea subiectiv
0 
Galeria Sibiului nu a strigat "Hotii', ci: "Toci", "Radu Musoaie" si "Titi Mitea", apoi: "Va vom iubi mereu" - este un ritual facut la fiecare final de meci, atat acasa cat si in deplasare. Faza cu aratatul degetului mijlociu ai inventat-o, asa ceva nu s-a intamplat. Arbitrajul a fost pro-oradea tot meciul, ca si in meciurile din campionat - nu e ceva nou, cel putin 10 puncte au fost cadou pentru bihoreni. Daca vei revedea meciul (se va da in relaure) vei vedea ca am dreptate. 
click pt. Articol 19 April 2019 19:13
0 
Omul e simpatic și are simțul umorului, de asta l-am provocat. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:28
raz @mailman
0 
e înca la bere , "sărbătorește" 
click pt. Articol 19 April 2019 16:16
trancer @Allentm - tu ești roman?
0 
Nu înțeleg ce legătură are comentariu tău cu baschetul și cu subiectul de fata, dar dacă insiști, incearcă sa traduci în românește ce vrei sa știi de la mine 
click pt. Articol 19 April 2019 14:43
gyke Băi frate
0 
Dar din ce caverne ale frustrării apăreți toți?  
click pt. Articol 19 April 2019 14:20