CS Dinamo Știința câștigă categoric duelul pe terenul celor de la Athletic Constanța


Bucureștenii au debutat în Cupa României cu un avantaj mult superior celui obținut în duelul din startul Grupei Galbene

dinamo

CS Dinamo Știința a trecut de ABC Athletic Constanța, scor 61-97, în manșa tur a turului 3 al Cupei României, în deplasare. Partida nu a fost televizată și a reprezentat un duel între două actuale componente ale Grupei Galbene, chiar la 11 zile după întâlnirea din campionatul intern.

Primii 5:

ABC Athletic Constanța- Daniel Mâinea, Alin Andrieș, Brandon Lockhart, Deondre Ray, Samuel Berkelund

CS Dinamo Știința București- Anton Diaconescu, Willie Kemp, Justin Baker, Michael Deloach, Modestas Kumpys

Partida a debutat cu un joc solid al “constănțenilor”, care au reușit un run de 7 puncte, la care oaspeții au răspuns imediat cu o serie asemănătoare a reușitelor, scor 7-7. Brandon Lockhart a luat jocul pe cont propriu, reușind o aruncare de la mare distanță și încă un coș de 2 puncte, urmând că Daniel Mâinea să își distanțeze echipa la cea mai mare diferență de până atunci, scor 15-8.

Willie Kemp a înscris, de asemenea, o aruncare de la mare distanță, urmat de reușitele lui Michael Deloach și Justin Baker, care au restabilit egalitatea în Sala Sporturilor din Constanța.Finalul primelor 10 minute a consemnat un duel al triplelor între Alin Andrieș și Willie Kemp, cel din urmă reușind să înscrie pe buzzer, scor final 20-20.

Sfertul secund a început cu un run de 4 puncte al gazdelor. După aproape 3 minute, alb-roșii au “spart gheața” printr-o liberă înscrisă de Marcu Badiu, urmată de o aruncare de la mare distanță trecută tot în contul tânărului jucător român, ca răspuns la reușită de același tip a suedezului Samuel Berkelund, scor 27-24.

Ulterior, dinamoviștii au reușit să se treacă în avantaj în urma unei aruncări de la mare distanță a aceluiași Willie Kemp, urmată de o serie de 7 puncte consecutive a lui Michael Deloach, scor 30-36.Partida a continuat în favoarea elevilor lui Tudor Costescu, până când Brandon Lockhart a dat startul unei reveniri printr-o aruncare de 3 puncte, scor 37-42.Gazdele s-au apropiat la un singur punct, însă, cu doar 20 de secunde înainte de final, Michael Deloach și-a mai trecut în cont o reușită și a stabilit diferența de 4 puncte la pauză, scor 41-45.

La scurt timp de la venirea de la vestiare, cu un avantaj minim pe tabela, dinamoviștii au reușit un run spectaculos de nu mai puțin de 9 puncte. Aceștia au început printr-o nouă aruncare de la mare distanță a lui Marcu Badiu și au încheiat cu un dunk al lui Ousmane Barro, moment în care Alexandru Olteanu a solicitat un timp de odihnă pentru elevii săi la scorul 45-55.

Bucureștenii au continuat să domine această partidă, iar la doar 4 minute de la acest timp de odihnă, Justin Baker a dus diferența la 15 puncte după o aruncare de la mare distanță înscrisă, scor 50-65.Willie Kemp a stabilit scorul înaintea actului final, reușind ultima aruncare acestui sfert, scor 52-74.Fără să mai ofere vreo șansă adversarilor, oaspeții au dominat autoritar și sfertul al 4-lea. Aceștia au început printr-un run de 9 puncte. După doar o reușită a gazdelor, Dominique Lee a bifat primele sale puncte printr-o aruncare de la mare distanță, scor 54-86.

Cei de la Athletic Constanța au înscris 6 puncte consecutive, micsorand diferența, însă imediat, trio-ul tinerilor jucători români Calenic-Deaconescu-Ioniță au marcat fără să primească vreo replică a adversarilor, cel din urmă stabilind și scorul final al partidei, printr-o aruncare de la mare distanță, de altfel și singurele puncte ale lui din acest meci, scor 61-97.

De la CS Dinamo Știința Bucureşti s-au remarcat: Michael Deloach cu 20 puncte (2x3), o recuperare și 4 pase decisive, Willie Kemp cu 18 puncte (5x3), 4 recuperări și 9 pase decisive și Marcu Badiu cu 14 puncte (2x3), 2 recuperări și 2 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Brandon De'Andre Lockhart cu 11 puncte (2x3), 3 recuperări și 4 pase decisive, Alin Dragoș Andrieș cu 8 puncte (1x3) și 3 recuperări și Ștefan Daniel Mainea cu 7 puncte (1x3) și 2 recuperări.

 

*SURSA foto: Sabin Malisevschi



Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti
Citește ultimele știri despre ABC Athletic Constanța
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ABC Athletic Constanța vs CS Dinamo Știința Bucureşti

Mara Mihăilescu / 30 January 2019 / 21:07


Galerie foto


stevcj Arbitraj????
1 
Va bateti joc de baschet domnilor arbitrii!
Rest no coment! 
30 January 2019 21:40
stevcj Arbitraj????
1 
Arbitrii ajung sa ameninte jucatorii?
Alo FRB ? 
30 January 2019 21:41
stevcj DRAGI IUBITORI AI BASCHETULUI
1 
Daca veti putea urmariti va rog evolutiile celor doua echipe "picate " din prima grupa si in mod special urmariti evolutia scorului dupa primele doua sferturi si veti intelege. 
30 January 2019 21:46
studentU vom intelege ce?
3 
Lasati enigmele si veniti cu niste informatii 
30 January 2019 22:18
2 
Maniera de arbitraj, decizii gresite urmate de alte decizii gresite date in compensare, au scapat meciul din mana, jucatorii s-au injurat pe teren, tensiune aiurea generata in special de fluier, fara niciun motiv, avand in vedere ca Dinamo oricum e superioara Constantei. Un meci slab realizat de arbitri, una dintre cele mai proaste zile ale lor la Constanta, avand in vedere ca o parte din ei arbitreaza des meciurile Constantei. Asta e... au stricat un meci... nu e nimic nou sub cer. 
30 January 2019 23:02
stevcj Arbitraj????
1 
Intreb si eu pentru un prieten,comisarul,marele comisar a vazut ceva sau i se pare normala aceasta batjocura la adresa unor copii?
Badila & co ................ 
30 January 2019 23:26
1 
La un moment dat, Dinamo era cu 4 străini în statistică! Nu e regula cu 2 români tot timpul jocului în acest sezon? Întreb, nu am mai căutat!  
30 January 2019 22:26
1 
Nu e. Se joacă cu regulile din liga națională.  
30 January 2019 22:54
gyke Mă rog...
1 
Regulamentul care e valabil acum pentru primele 2 grupe valorice.  
30 January 2019 23:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Kevin Hardy, MVP-ul finalei Cupei României
Fundașul american a fost decisiv în sfertul patru, când CSM CSU Oradea reușise să egaleze 
Final4. Dan Fleșeriu: „Echipa care a avut <<sânge>> mai puternic a câștigat”
Antrenorul Sibiului a oferit o conferință de presă emoționantă după câștigarea finalei Cupei României 
Cupa României a ajuns în premieră la CSU Sibiu
Pentru CSM CSU Oradea a fost a patra înfrângere în ultimul act al Cupei 
CSU Sibiu este câștigătoarea Cupei României
Sibienii s-au impus după o partidă de foc, într-o atmosferă de poveste 
Audiență destul de scăzută la finala Cupei României
Atmosfera este însă animată de galeriile celor două echipe 
Final4. Antrenorii au decis loturile de jucători pentru finala Cupei României
Fără surprize în cele două tabere 
ANALIZĂ. BC CSU Sibiu are o singură înfrângere în partea a doua a sezonului când a folosit toți cei trei oameni mari
Dan Fleșeriu trebuie să lase din nou un jucător străin în afara lotului pentru finala Cupei României 
Bobe Nicolescu: ”Cred că eu am echipa mai tare”
Jucătorul bihorenilor este convins că All Star-ul de anul acesta va fi un adevărat spectacol 
Final4. Imagini din prima zi a turneului final de la Cluj-Napoca
Site-ul nostru vă propune o galerie foto altfel de la cele două semifinale 
0 
Omul asta e o tragedie pe doua picioare. Daca echipa asta avea un antrenor pe banca pana la ora actuala Oradea avea cel putin 2 trofee in plus in vistierie.

Ramane de vazut cat se va mai insista cu el in viitor dupa ce titlul probabil ca va merge la Cluj sau Sibiu peste vreo luna jumate. E un scouter excelent, dar un antrenor care in afara de bun simt nu prea etaleaza nimic si este dominat de joc si de situatie in marea majoritate a meciurilor cu miza. 
click pt. Articol 18 April 2019 23:40
JCN Hardy
0 
a fost incredibil astazi. A reusit acel cos de 3 foarte , foarte important si de la libere a fost extraordinar. Bravo Kevin ! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:21
JCN #pentruRadu
0 
"A fost membru fondator al Asociația Al 6-lea jucător. A coordonat cea mai longevivă revistă a suporterilor de baschet, CSU Fans Magazin, dar și multe alte proiecte realizate de fanii ”galben-albaștri”. Era prezent de ani de zile la fiecare meci al lui CSU Sibiu în primul rând al tribunei, lângă galerie."Era parte importanta din familia CSU ! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:19
cronicaru Intrebare
0 
Cine e Radu? A murit domnul doctor Costea?! 
click pt. Articol 18 April 2019 23:05
trancer Sibiu Oradea
0 
O victorie a Sibiului neașteptată pt mine dar mai mult decât meritata! A fost obținută după un meci în care a dominat o Oradea mai buna doar pe hârtie. Ma bucur sincer pt suporterii de acolo care au dovedit încă o data ca nu au rivali în tara! Bravo Sibiu, respectul meu! 
click pt. Articol 18 April 2019 22:34
andrei Super CSU
0 
Asa da .
Dupa mult timp , dupa multe rotite care nu s-au nimerit in anii trecuti , am reusit in sfarsit sa castigam ceva . Felicitari tuturor jucatorilor si in special lui Dan care a mutat foarte inspirat . ps - Dragoste - 3 / 3 3P dupa ce in ultimele meciuri a fost foarte sters .. 
click pt. Articol 18 April 2019 22:11
razv-an Oboseala
0 
Si-a spus cuvantul, altfel nu imi explic acel 11-1 din finalul meciului. Asa ca ... meritam un colt de medalie ca i-am obosit pe oradeni. :) 
click pt. Articol 18 April 2019 22:10
DonDiablo DonDiablo
0 
A 4 finala pierduta,ce să mai....Au fost mai buni pe final,acuma ca daca juca Barnette sau X,Y era altfel era greu de spus. Povestea ca vine titlu,că mai mai trecut prin deastea,nu se poate repeta mereu. Pentru mine sunt niște lucruri clare,nu putem bate Cluju si Sibiu in 3-5 cu unu ca Pasalic care mână moarta tot sezonu,unu ca Valeika și mai sunt și alții.Acuma poate veni lumea să zica da ieri erau zei și acuma i criticați....Mai bine ajungem ca Mureșu si nu ne mai stresăm că stai luptăm pentru trofee...Felicitări Sibiu,ei cu trofeu,noi cu nimic ca de obicei. 
click pt. Articol 18 April 2019 21:57
0 
Nu vreau sa dramatizez, dar m-am abtinut cu greu sa nu scap niste lacrimi la finalul meciului. Pe de o parte, pentru ca dupa atata amar de timp a iesit soarele si la noi, iar pe de alta parte pentru ca Radu nu a mai apucat sa se bucure impreuna cu noi... Probabil ca pentru fanul unei echipe obisnuita cu finale si trofee, nu e cine stie ce senzatie, dar va asigur ca pentru noi e altfel. Bucuria e si mai mare cand reusita vine si dupa un meci foarte frumos. Nu mai are rost sa analizam prestatiile jucatorilor si tactica antrenorilor, toti s-au ridicat la cel mai inalt nivel si cei de la Oradea care au contribuit cu cealalta jumatate la acest spectacol.  
click pt. Articol 18 April 2019 21:49
romeovura Posibil
0 
Între 4000 și 5000 de spectatori, a fost până la final