Stiri Juniori U17 Masculin

CS Otopeni a câștigat turneul final U15 - masculin, după o finală dramatică cu Dinamo CSS 6 București

05.05.2019

CS Otopeni a câștigat titlul la U15 masculin după ce a trecut cu 72-70 de Dinamo CSS 6 București în finala competiției găzduite de Sala Mihai Viteazul din capitală. Dinamo a condus în primele trei sferturi, iar formația din Otopeni a revenit și a trimis meciul în prelungiri. Nicholas Son a fost decisiv în final cu 4 puncte în ultimul minut. Și finala mică a avut nevoie de prelungiri și bronzul le-a revenit celor de la LPS Bihorul CSM Oradea după 93-91 cu CSM București.

Dinamo CSS 6 București și CS Otopeni au oferit un ultim act cu 9 schimbări de lider și 8 egalități. Cea mai mare diferență de scor a fost de 18 puncte în favoarea dinamoviștilor. Scorul final a fost 70-72, pe sferturi: 21-11, 20-15, 7-23, 16-15 și 6-8 în prelungiri. Nicoleta Constantin i-a trimis în primul 5 al bucureștenilor pe Alexandru Pirjolescu, Victor Petrescu, Bogdan Fulger, Vlad Cozea și Robert Dan. Antrenorul Cătălin Voiculescu a început partida cu Radu Popescu, Andrei Panait, Nicholas Son, Albert Stan și David Bănică.

Petrescu, Fulger și Cozea au dus scorul la 5-0, iar Son înscria primul punct al celor din Otopeni după un minut și jumătate. Dinamo s-a distanțat la 11 puncte în penultimul minut al sfertului, iar la prima pauză scorul a fost 21-11. Bucureștenii au continuat să se distanțeze și în sfertul secund și la pauza mare aveau un avans de 15 lungimi, 41-26. Ecartul maxim a fost de 18 puncte în favoarea celor de la Dinamo CSS 6, când tabela arăta 46-28 în minutul 24. Bucureștenii nu au reușit să găsească drumul spre coș în a doua jumătate a sfertului trei, iar CS Otopeni a încheiat perioada de joc cu un run de 14 puncte, trecând la conducere după tripla lui Son, scor 48-49 înaintea sfertului patru. Cele două echipe au alternat la conducere în debutul acestuia, după care CS Otopeni s-a distanțat la șapte puncte, 51-58. Dinamo a egalat la 58 și în ultimele minute din timpul regulamentar s-a mers cap la cap. Ambele echipe au avut ocazia să încheie meciul, dar nu au înscris și scorul a fost 64-64 după 40 de minute.

Echilibrul s-a păstrat și în prelungiri, fără ca vreo echipă să se distanțeze la mai mult de o posesie. Dan i-a dus pe bucureșten la conducere, 70-68 cu aproximativ 70 de secunde rămase din joc. Son a înscris patru puncte în ultimul minut și a dus titlul la CS Otopeni, scorul final fiind 70-72. A fost egalitate la reușitele din semicerc, 26-26. Învingătorii au avut o triplă în plus (2 față de 1), în timp ce bucureștenii au transformat cu o liberă în plus (15-14). Dinamo a stat mai bine la recuperări (54-49). Formația lui Voiculescu a reușit 27 de puncte după greșelile adverse față de 12.

Nicholas Son a fost coșgheterul finalei cu 30 de puncte pentru campioni (2x3), plus 6 pase decisive, iar Andrei Panait a încheiat în double-double cu 13 puncte și 13 recuperări, fiind integralist. Pentru CS Otopeni au mai înscris: Stan 15 puncte (6 recuperări), Popescu 8 puncte (7 recuperări), S. Son 4 puncte și Bănică 2 puncte (8 recuperări).

Robert Dan (integralist) a fost cel mai bun marcator de la învinși cu 20 de puncte (8 recuperări), având doi coechipieri în double-double: Vlad Cozea (17 puncte, 10 recuperări) și Victor Petrescu (integralist, 16 puncte, 14 recuperări). Pentru Dinamo CSS 6 București au mai înscris: Pirjolescu 4 puncte (6 assist-uri), Panait 4 puncte, Tănase 4, Fulger 3 și Vieru 2 puncte.

Și meciul pentru bronz a fost foarte disputat, cu 11 schimbări de lider și 8 egalități. LPS Bihorul CSM Oradea s-a impus cu 93-91 cu CSM București (20-22, 25-24, 16-16, 20-19, 12-10). Cea mai mare diferență a fost de 9 puncte pentru bucureșteni, în sfertul secund. Echipa din capitală conducea cu 5 puncte în minutul 37, iar orădenii au preluat conducerea cu un run de 7 puncte. 81-81 a fost scorul la finalul timpului regulamentar.

Bihorenii s-au dus la patru puncte în față în debutul prelungirilor, dar bucureștenii au reușit cinci puncte la rând. Scorul era egal la intrarea în ultimul minut, finalul orădenilor fiind mai bun și aceștia au câștigat bronzul. LPS Bihorul CSM a reușit 23 de puncte după recuperări ofensive, față de 12, respectiv 21 de puncte după contraatacuri față de 12. 7 jucători au ieșit cu 5 faulturi, trei orădeni și patru bucureșteni. A fost egalitate la reușite din semicerc (30-30), 4-3 la triple și 21-22 la libere transformate.

Bogdan Creț a fost coșgheterul finalei mici cu 28 de puncte, în double-double cu 15 recuperări. Pentru bihoreni s-au mai remarcat: Igna (17 puncte, 8 recuperări), Pătcaș (14 puncte, 6 recuperări) și Popescu (12 puncte). Doi jucători de la învinși au încheiat în double-double: Mihai Mocanu (13 puncte, 12 recuperări) și Matei Aldea (10 puncte, 20 de recuperări), iar în double-digits au mai fost: Onitoiu (19 puncte), Balaceanu (18) și David (12).

În jocul pentru locul 5, ABC Leii București s-a impus cu 84-53 în fața celor de la BC Slam București, iar CSM Târgu Mureș a trecut cu 101-95 de SG MV-Tonika Pucioasa în meciul pentru locul 7.