CSBT Alexandria abordează fără straniere meciurile pentru locul 5

Teleormănencele încheie sezonul cu SCM Timișoara

CSBT Alexandria va juca doar cu jucătoare autohtone în lupta pentru locul 5. Cele 5 straniere au plecat deja de la formația lui Mădălin Piperea, după victoriile din turul doi.

Echipa din Teleorman a fost cea mai constantă din punct de vedere al lotului în acest sezon. Nu s-a efectuat nici o modificare de lot până după meciurile din turul doi, de clasament pentru locurile 5-8.

Într-un sezon marcat de probleme financiare, CSBT a încheiat prima fază a campionatui pe locul 4, cu 24 de puncte, după 8 victorii și 8 înfrângeri. În faza a doua, teleormănencele au încheiat pe locul 5, cu 29 de puncte (9 succese și 11 eșecuri). Au fost la egalitate cu Universitatea Cluj-Napoca, de pe locul 4.

În sferturi, CSBT Alexandria a jucat cu Universitatea Cluj. După ce la alb-negre s-a accidentat Vorpahl, CSBT a reintrat în meci și a avut ocazia unei victorii pe final, dar Thompson a dus victoria pentru „U”. Meciul de la Alexandria s-a încheiat tot la un scor strâns, 75-78, iar clujencele au mers în primele patru.

Pentru elevele lui Mădălin Piperea a urmat duelul cu formația de pe locul 8, CSU Alba Iulia. Ardelencele erau deja cu doar 3 straniere, iat CSBT s-a impus fără probleme, cu 2-0 (98-64 și 87-68).

CSBT Alexandria va juca pentru locul 5 cu SCM Timișoara. Bănățencele sunt singurele care nu au pierdut jucătoare după înfrângerea din primul tur de play-off. Alb-violetele au rămas în formula cu 2 straniere, în care joacă din luna februarie.

Mădălin Piperea nu le va mai avea la dispoziție pe cele 5 straniere pe care s-a bazat în acest sezon. Acestea au plecat după victoriile cu CSU Alba Iulia.

Nigerianca Promise Amukamara a fost cea mai bună marcatoare de la CSBT în acest sezon, având o medie de 20 de puncte/meci în 24 de jocuri din campionat. A stat, în medie, 36:41 minute pe teren, cu 5.5 recuperări, 2.9 pase decisive și 3.1 intercepții, pentru 20.6 eficiență medie.

Carla Bartee a fost a doua marcatoare a echipei, cu 16.5 puncte/meci. Americanca a fost principala recuperatoare, cu o medie de 9.5 recuperări/partidă. A evoluat în 24 de meciuri din LNBF, aproximativ 31 de minute, cu 17.6 eficiență medie. Batee a fost la al 7-lea sezon consecutiv în campionatul românesc, al doilea la Alexandria.

Irena Vrancic a avut cea mai bună medie de assist-uri pentru teleormănence. Bosniaca a oferit 3.3 pase decisive/meci în 23 de apariții din campionat. A jucat 30:15 minute, cu 9.1 puncte și 3 recuperări, pentru 7.1 în dreptul eficienței medii.

Ivana Grbic este cealaltă stranieră de la Alexandria păstrată din sezonul trecut. Sârboaica a avut medii de 6.4 puncte, 3.1 recuperări, 2.5 pase decisive și 6.6 eficiență medie. A jucat 22:44 minute/meci în 24 de jocuri din campionat. Grbic a mers la Alexandria în vara lui 2016, după ce a debutat în LNBF la Timișoara, în sezonul anterior.

Alexus Cooper a jucat cel mai puțin dintre cele 5 straniere de la CSBT. Americanca a petrecut în teren aproape 16 minute/meci în 24 de partide. A avut medii de 6 puncte și 2.7 recuperări, cu 6.5 eficiență medie.

În aceste condiții, formația din Teleleorman va avea o formulă cu doar trei jucătoare cu experiență în primul eșalon. Este vorba de Viorela Voicu, Mihaela Mihai și Alina Podar. Alături de ele, CSBT va mai avea jucătoare foarte tinere, astfel că va porni cu șansa a doua în lupta pentru locul 5.

Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CST BC Alexandria vs CS SCM Timisoara

Andreea Vlase / 18 April 2018 / 16:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Kristina Higgins a bifat al 15-lea double-double în prima grupă valorică din LNBF
Marina Solopova și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte în campionat în victoria cu fosta ei echipă
Brankica Hadzovic, din nou coșghetera celor de la FCC ICIM Arad
Sârboaica a fost urmată de Williams, cu un nou double-double, și Mercea în victoria cu Phoenix Știința
Laura Vaida, cea mai eficientă jucătoare a meciului cedat de CSM Târgoviște la Cluj-Napoca
Tânărul pivot a reușit al 4-lea său double-double în această ediție a LNBF
Tierra Henderson a stabilit un nou record stagional de intercepții în LNBF
Americanca a reușit primul său double-double la Universitatea Cluj în victoria cu CSM Târgoviște
Predrag Stanojcic: „Cel mai important pentru noi a fost să nu se accidenteze nimeni înainte de Final 4”
Phoenix Știința Constanța a pierdut la Arad în ultima etapă din Grupa Roșie a LNBF
Bogdan Bulj: „A fost o victorie bună pentru noi. Echipa mea a făcut multe greșeli în apărare”
FCC ICIM Arad și-a asigurat locul 4 înainte de play-off după victoria cu Phoenix Știința Constanța
Carmin Popa: „Ne-am autodepășit după părerea mea”
CS Universitatea Cluj-Napoca s-a impus în fața lui CSM Târgoviște după un final tensionat
ACS Sepsi SIC a încheiat cu un parcurs perfect acasă în sezonul regulat din LNBF
Campioana s-a desprins în repriza secundă cu CSM Satu Mare, primind doar 5 puncte în sfertul trei
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 24 puncte
FCC ICIM Arad urcă pe locul 4 înainte de play-off după rezultatele din ultima etapă a Grupei Roșii
Arădencele au câștigat fără emoții acasă cu Phoenix Știința
0
Felicitari pentru cum ati jucat acest meci(si de fapt tot sezonul).La multi ani si o cariera cat mai reusita in baschet iti doresc IRINA PARAU. MULTUMESC.
click pt. Articol 24 March 2019 12:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
FELICITARI SEPSI SIC!! TE ASTEPTAM PE TEREN IOANA!!
click pt. Articol 24 March 2019 10:37
0
Aradul si Satu Mare sint cele doua echipe foarte dure din campionat.Intereseul lor este oprirea adversarelor indiferent de metode,iar arbitrii nu sanctioneaza de multe ori aceste duritati la intimidare si accidentare...fluiera niste atingeri superficiale,si atacul direct la corp,lasa neobservate...mai ales in meciurile celor de la SEPSI !
click pt. Articol 24 March 2019 10:32
0
Ioana este o superjucatoare si foarte talentata.Pacat ca nu va prinde finalul campionatului,pentru ca marita si era una dintre arhitectele succesului in acest campionat. Insanatosire grabnica,si te asteptam pe teren Ioana!!
click pt. Articol 24 March 2019 10:26
0
Ioana nu va schimba pe SEPSI cu Satu Mare !!Ea este o campioana,si va juca doar la o echipa campioana sau in strainatate...
click pt. Articol 24 March 2019 10:22
laca1968 Intrebare
0
Ce spune regulamentul FRB, daca in prima repriza junioara de la o echipa sangereaza si nu are rezerva pe banca? Multumesc anticipat pt raspuns!
click pt. Articol 23 March 2019 21:53