CSM CSU Oradea a anunțat despărțirea de Muhamed Pasalic


Fundașul bosniac a petrecut trei sezoane alături de ”leii roșii”

muha

În cursul acestei zile, CSM CSU Oradea a anunțat în mod oficial pe pagina de facebook a echipei primul jucător străin din lotul sezonului competițional 2018-2019 care nu continuă alături de trupa lui Cristian Achim. Este vorba de fostul căpitan, Muhamed Pasalic.

În vârstă de 31 de ani, fundașul a bifat de-a lungul carierei sale 4 sezoane petrecute în Liga Națională de Baschet Masculin, primul fiind alături de U-BT Cluj Napoca, în sezonul 2015-2016. Venit de la Aris Salonic, din Grecia, bosniacul a cucerit Cupa României alături de clujeni și a terminat sezonul pe locul 4, cu medii statistice de 9.4 puncte, 3 recuperări și 3.1 pase decisive în cele 40 de meciuri de campionat.

Ulterior, vara anului 2016 l-a adus pe Muhamed Pasalic în fața unei noi provocări în campionatul românesc, în locul care urma să îi devină, așa cum el însuși a declarat în sezonul proaspăt încheiat, ”ca o a doua casă”, CSM CSU Oradea. Cu evoluții solide în toate competițiile importante, inclusiv Basketball Champions League și FIBA Europe Cup, acesta a fost prezent în total în 59 de meciuri în tricoul orădenilor, cu medii statistice de 9.3 puncte, 2.4 pase decisive și 1.8 recuperări în LNBM și 8.9 puncte, 2.8 pase decisive și 1.8 recuperări în BCL.

”Muha” a continuat alături de bihoreni și, deși sezonul 2017-2018 începuse într-o manieră extrem de pozitivă pentru acesta, fiind unul din cei mai importanți jucători, cu medii de 11.6 puncte, 4.3 pase decisive și 2.5 recuperări, sfertul patru al unei partide contra celor de la CSU Sibiu l-a pus în fața unei duble accidentări. Doar câteva zile mai târziu, pe pagina oficială a clubului a fost anunțat finalul sezonului pentru fundaș, fiind diagnosticat cu o fractură ce afectează funcționalitatea degetului mare de la mâna dreapta (de aruncare). În ciuda acestei situații, Muhamed Pasalic a arătat pe finalul acestui sezon un caracter extraordinar și atributele unui adevărat jucător de echipă, fiind alături de coechipierii săi meci de meci cu indicații și sfaturi până în ultimul moment, al câștigării titlului, pe terenul celor de la Steaua CSM Eximbank.

Fundașul bosniac a încheiat cel de-al treilea sezon consecutiv petrecut alături de CSM CSU Oradea cu medii statistice de 9.3 puncte, 2.3 recuperări și 3.1 pase decisive pe meci, un season high de 22 de puncte contra CSA Steaua, tristețea unei finale de Cupa României pierdute în fața sibienilor la Cluj-Napoca și, în final, bucuria de a ridica trofeul pentru a doua oară alături de echipa sa, în calitate de căpitan.

Astfel, CSM CSU Oradea rămâne până în acest moment cu lotul format din: Bobe Nicolescu, Giordan Watson, Kris Richard, Nikola Markovic, Arturas Valeika, Dragan Zekovic, Edward Petrescu, Tudor Fometescu și noul venit Cătălin Baciu, lista plecărilor fiind completată de Muhamed Pasalic, după Bogdan Țibîrnă.

 

*SURSA foto: Roby Boros



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Muhamed Pašalić

Mara Mihăilescu / 10 July 2019 / 14:31


Galerie foto


mikki MULTUMI M
3 
CAPITANE!!!! MULTA BAFTA IN CONTINUARE!!!! 
10 July 2019 15:05
bulcul Statistici - Shooter
3 
Ma mira de fiecare data cand aud de titlul de "cel mai precis", cand vad statisticile astea, care sunt decente... Sunt unul dintre cei care sustin hotarat schimbarea shooter-ului strain, fiind un capitol la care ar fi trebuit sa excelam, atata timp cat sub panou ne mentinem firavi si flexibili. Nu stiu unde am gresit: ca nu am stiut sa ma uit cu capu' la meciuri ori ca nu stiu sa ma uit cu capu' la statistici. Ceva nu pusca. Pe foaie da ok, pe ecran nu prea. Am vazut ca majoritatea fanilor oradeni vor de asemenea schimbarea shooter-ului, dar sunt curios cum s-a vazut Pasalic din exterior sezonul ce a trecut. Pe de alta parte, daca am terminat-o cu oamenii mari, ar fi de asteptat sa se aduca un shooter-vedeta, de talia noului Curry de la BT, daca ne dorim din nou nu numai o performanta in campionat, ci mai ales in Europa. Pe scurt, sper ca pentru aceasta pozitie sa se bage mana cel mai adanc sezonul asta. 
10 July 2019 15:21
mikki de acord cu tine..
1 
ne-ar trebui intr-adevar un shooter cu rezultate, statistica, de nivelul lui Curry de la UBT, care sa se fie obisnuit cu titluri, rezultate bune in Europa, mai ales daca vrem ceva in BCL.  
10 July 2019 16:13
6X bulcul
0 
Ai dreptate. 
10 July 2019 15:27
0 
Ce părere aveți? Este ceea ce va doriti??? 
10 July 2019 15:36
marauder marauder
1 
Tamulis pentru Pasalic e un schimb care are prea mult sens ca sa nu se intample. Sunt curios care vor fi modificarile oradenilor in locul lui Carter si Barnette, pentru ca si acolo este nevoie de oameni mult peste ca sa se poata emite vreo pretentie in europa. Ar fi o greseala sa se continue cu oricare dintre cei doi.

In alta ordine de idei, daca cei de la Cluj continua in ritmul asta cu transferurile (am citit pe forum ca-l vor si pe Minnerath), cred ca va fi deosebit de dificil sa emiti vreo pretentie la titlu in conditiile in care probabil ar avea cel mai bun lot din campionat fara discutie. 
10 July 2019 15:45
bulcul Daca nu
0 
Si l-ar permite Sibiul, unde deja s-a obisnuit si chiar e in forma, nu vad cum, sau de ce, l-am lua noi. Pentru ca cel mai probabil si Sibiul vrea sa tina de el. Tamulis imi placea si in meciurile lui slabe. Dar eu sunt gata de sange proaspat in campionat pe postul de shooteri. Noua ne-a fost destul de greu cu patrunderile in campionat. Pe una din posturile 3-4 trebuie sa ne intarim intensiv, musai. 
10 July 2019 15:56
Beniamin @marauder
0 
Oare de unde aceste zvonuri cu Minnerath? 
10 July 2019 16:07
marauder marauder
1 
Vezi articolul cu Mirkovic la Timisoara de ieri. Oricum, ar fi de departe in Top 3 jucatori care au evoluat vreodata in campionat, daca nu cel mai bun. Ca sa nu mai zic de Curry, care stim cu totii ce poate si ce va aduce in echipa.

In alta ordine de idei, sunt de acord cu bulcul, Oradea are nevoie de 3 oameni noi in locul lui Pasalic, Carter si Barnette, oameni care de data asta sa se si simta la buget cat de adanc permite buzunarul. Vad ca dureaza destul de mult miscarile, deci ori celelalte echipe se misca foarte repede ori Oradea se misca foarte incet. 
10 July 2019 16:18
mikki @marauder
0 
modificarile in locul lui Barnette si Carter??? mai degraba modificarea in locul lor.. crezi ca ne vom permite 8 straini, aici numarandu-l si pe Watson, asa cum este luat in considerare in competitiile europene? avem deja 5 straini. sigur ar fi ok inca 3 de valoare, dar nu cred ca avem forta financiara. 
10 July 2019 16:20
mikki in plus..
0 
in ultimii 3 ani, Oradea a transferat doar 3 noi jucatori in pauza de vara, care nu mai avusesera contact cu LNBM pana atunci: Mirkovic, Valeika si Trotter. 
10 July 2019 16:32
Beniamin Minnerath
1 
Sunt de acord ca e un jucator excelent si ar fi faina sa vina la U, dar eu personal nu imi pun sperante in comentarii de genul "Minnerath".
Oricum, mi-ar placea sa recunosc ca am gresit daca se concretizeaza transferul. 
10 July 2019 16:33
marauder @mikki
0 
Daca iar incepe nea Achim sa se uite numa unde e comod, clar va fi si sezonul asta. Va doresc bafta oricum. 
10 July 2019 16:35
bulcul Barnette - Carter
0 
De carter suntem cu totii de acord: a fost o miscare grabita, neatenta. Inlocuirea unei alte greseli - Ginyard. De Barnette n-as zice nu din prima. S-ar putea sa avem un contract mai bun, avand in vedere numarul de meciuri pe care il are in ultima vreme. Aici avand deja cateva sezoane, si increderea de care are nevoie sa joace cum a jucat in ultimul meci din playoff. Ma gandesc si eu ca nu avem pusculita pentru mai multe nume de Europa. De-aia barnette ar fi o idee buna, atata timp cat avem si pivoti care au nevoie de forta mai multa forta in aparare. 
10 July 2019 16:38
mikki multumesc, si voua!
1 
a fost o parere, in raport cu ce s-a intamplat in trecut. poate ma contrazice nea Achim si ia ceva nou tare...oricum rezultatele pana acum nu l-au contrazis neaparat in alegerile facute. 
10 July 2019 16:41
mikki Tamulis
0 
a fost adus in discutie aici pe forum de suporterii Sibiului, Gyke parca a scris, ca stie toata lumea ca a fost ofertat de Oradea.. 
10 July 2019 16:46
mikki @bulcul
0 
asa presimt si eu ca Barnette va continua, fiind unul din preferatii lui antrenorului.. 
10 July 2019 16:48
mikki erata
0 
preferatii antrenorului 
10 July 2019 16:49
6X ????
0 
Cred că de pe Google. 
10 July 2019 16:10
DonDiablo DonDiablo
-4 
Mulțumim Muha,multă baftă și o serie din aruncările tale,personal nu le voi uita.Cu bune cu rele ai fost acolo și ai ajutat echipa. Cum se spunea mai sus,mi-ar place și mie un shooter cu experiență,un CV bun și de ce nu un nume. Legat de Minerath la Cluj,nu vine un jucător ca el în România părerea mea. 
10 July 2019 17:02
Ossiryss Romania
4 
Logica îmi spune ca ai fi făcut aceeași afirmație și în ceea ce-l privește pe Vujosevic... Ai fi uimit sa afli câti jucători și-ar dori sa lucreze cu el. Sau poate ca nu. 
11 July 2019 07:55
4 
Si eu sunt de parere ca prezenta lui e un factor important pentru fiecare treansfer. Aducerea lui Curry arata acest lucur. E clar ca e un antrenor care atrage jucatori buni. Ramane de vazut daca zvonul cu Minnerath o sa se concretizeze (mie unul mi-ar placea, dar nu imi pun mari sperante pt ca pentru moment totul se rezuma la un zvon), dar oricum sunt convins ca o sa vedem anul acesta jucatori foarte buni. 
11 July 2019 09:13
Ossiryss Jucatori
4 
La Cluj vor veni numai jucători de valoare, pentru simplul motiv ca unul ca "Dule" nu are nevoie de compromisuri. În alta ordine de idei, la club se gândește intens la un proiect european de succes, eșalonat pe 2-3 ani... Cei care cred ca Vujosevic a fost adus pentru a compensa lipsa de valoare a unor jucători, se înșală amarnic....Titlul este un obiectiv tactic încă din primul an, dar obiectivele strategice sunt legate de Europa și de centrul de juniori... 
11 July 2019 09:37
mikki este clar..
2 
ca doar pt campionatul national nu ar fi venit Duško Vujošević si exista un proiect pe termen cel putin mediu pt. Europa si pe termen lung pt. centrul de juniori. Felicitari UBT si mult succes, mai ales in Europa!!! 
11 July 2019 09:50
bulcul Asteptam
-3 
Abia, abia. Momentan avem primul jucator strain si antrenorul, ambii de calibru. Intuitia ar zice ca asta e ritmul, asta-i nivelul, dar probabil ca nu-i cazul. Din cate imi aduc aminte n-au venit arabii calare pe petrol, sa investeasca in echipa de la Cluj pentru niste jucatori in linie cu Curry si Minnerath, si cine mai stie ce nume vor mai aparea in comentarii. Cred si eu ca se va investi mai mult la Cluj anul asta, dar diferentele de nivel de la un an la altul sunt prea mari ca "asa-i proiectu' ". Desigur, cu totii stam pe varfuri sa vedem transferurile Clujului. Clar, ea va fi vedeta transferurilor anul asta, ca doar isi inlocuieste aproape tot lotul, si desigur putem spera orice, da' no... 
11 July 2019 09:53
bulcul Sa nu-mi dati in cap
-3 
O echipa romaneasca cu performante in Europa ne dorim cu totii, dar cred ca ar trebui sa ne ajustam asteptarile gradual. 
11 July 2019 09:57
Beniamin transferuri
1 
Si eu sunt de parere ca Vujosevic nu a venti doar pentru campionatul romaniei si cu siguranta e inclus intr-un plan pe 2-3 ani care include mai multe fatade ale clubului: juniorii, pregatire antrenori la toate nivelele, castigarea campionatului si un parcurs mult mai lung in Europa fata de ultimii 3-4 ani.
In acelasi timp cred ca lucrurile in aces sezon o sa fie safe enough incat sa castigi fara mari batati de cap campionatul (pentru ca nu cred ca un antrenor ca el vine in Romania sa se faca de rusine) si sa avem performante in Europa asa incat anult viitor sa jucam intr-o competitie mai buna.
Oricum, astea sunt doar speculatii. Ramane de vazut ce jucatori aducem si ce planuri au cei din management si antrenorii. 
11 July 2019 10:06
Ossiryss Precizare
2 
Nu e nevoie sa vina șeici cu sonda de petrol în curte pentru ca "U-BT" sa aibă parte de un buget în linie cu obiectivele sale...BT-ul nu e doar sponsor... E de-a dreptul, proprietar. Cred ca e o nuanță importanta. Ca nu va zvarli cu banii pe fereastra, asta-i clar, dar ca nu va mai face experimente cu jucători și antrenori mediocri, e și mai clar. 
11 July 2019 10:17
-3 
mai vin 2 Minnerath la Cluj si-un Curry jumate', eu n-o sa mai spun nimic despre potentialul Clujului. Vara asta e despre transferurile Clujului in cea mai mare parte. O sa-mi mai dau cu parerea. 🧐 
11 July 2019 12:16
bulcul Minnerath
0 
Inca una, ca ma placeti :)) a scris ajax titlul Minnerath la articolul cu transferul de la Timisoara. Sa ne mai linistim. Vor fi jucatori de valoare, probabil ca nu de nivelul lui. Pana la urma ar trebui sa ne lamureasca ajax ce e cu comentariul ala, sa nu ne amagim. 
11 July 2019 12:54
6X CSM.
0 
Aaron Broussard a semnat cu CSM. 
10 July 2019 17:55
6X Aaron B.
0 
Joacă poziția 2-3, dar și 1 dacă e nevoie. Fost coleg cu Nicola Marcovici. 
10 July 2019 17:59

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58