CSM CSU Oradea, la a 5-a semifinală în ultimele 6 sezoane


Formația bihoreană și-a trecut în palmares în acest interval de timp un titlu de campioană, în sezonul 2015/2016

CSM CSU Oradea se află din nou în careul de ași al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Echipa bihoreană ajunge pentru a 5-a oară în penultimul act al campionatului dintr-un maxim de 6 prezențe. În acest interval de timp echipa condusă de Cristian Achim a o fost mai mereu o pretendentă la titlu și a reuși să-l și câștige la finele sezonului 2015/2016.

CSM CSU Oradea, o echipă tânără înființată în 2003, a reșit calificare în playoff la prima prezență pe scena baschetului românesc, în sezonul 2005/2006. A urmat apoi o perioadă de 4 sezoane în care formația de pe Crișul Repede a ratat calificarea în playoff. În sezonul 2010/2011, Cristian Achim a început „domnia” de la CSM CSU Oradea și echipa nu a mai ratat prezența în playoff. Ba chiar mai mult, în ultimele 5 sezoane încheiate formația bihoreană a obținut medalii de diferite culori, iar în acest sezon va lupta din nou pentru medalii.

Mai jos puteți consulta parcursul complet al lui CSM CSU Oradea pe prima scenă a baschetului românesc:

2005/2006 - eliminare prima rundă de către CSU Asesoft Ploiești
2006/2007 – ratare accedere în playoff
2007/2008 -  ratare accedere în playoff
2008/2009 -  ratare accedere în playoff
2009/2010 - ratare accedere în playoff
2010/2011 – eliminare prima rundă de către Gaz Metan Mediaș
2011/2012 - eliminare prima rundă de către CSU Asesoft Ploiești
2012/2013 – locul 3 după ce a câștigat finala mică împotriva lui Gaz Metan Mediaș/ semifinală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2013/2014 – locul 2 după finală pierdută cu CSU Asesoft Ploiești
2014/2015 – eliminare prima rundă de către Steaua CSM EximBank
2015/2016 – locul 1 după finală câștigata cu BC Mureș
2016/2017 – locul 3 după ce a câștigat finala mică împotriva lui BC CSU Sibiu/ semifinală pierdută cu U BT Cluj-Napoca

foto: Roby Boros



Bogdan Isailă / 17 May 2018 / 9:00


Galerie foto


ajax CSM
0 
2017/2018 - locul 1 după finala câștigată cu U Cluj Napoca. 
17 May 2018 13:17
raress23 Locul 4
0 
Dupa finala mica pierduta in fata stelei. 
17 May 2018 13:44
0 
Asa de sigur e ca trece Cluj de Steaua? E posibil serie Cluj-Oradea si in finala mica :) 
17 May 2018 13:56
ovidiu89 Parere
1 
Câștigătoarea dintre Steaua si U ia campionatul:). Poate șanse mai mari la Steaua daca trece vs U 
17 May 2018 16:58
trancer Playoff
0 
Lasand gluma la o parte, eu cred ca sunt atât de echilibrate aceste semifinale încât orice împerechere pentru cele doua finale nu ar trebui sa fie o surpriza. Eu raman la pronosticul meu, Cluj Oradea finala mare 
17 May 2018 15:19
0 
Va fi campioana. Are lot si antrenor cel mai valoros. Vedeam o finala cu Oradea inainte de a pleca pivotul exiugoslav (imi scapa numele acum). Desi era poate capricios, unul ca el, Afganov sau Dikes iti castiga meciul de unu' singur. Acum U si Sibiu sunt foarte apropiate valoric de Oradea si orice surpriza e posibila. Daca rezista Sibiul cu banca de rezerve, poate intra ei in finala. 
17 May 2018 23:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12