CSM CSU Oradea, prestație bună în înfrângerea cu s.Oliver Wurzburg


Campioana României a condus 27 de minute în deplasarea din Germania

wurzburg oradea baschet

Gazdele au început partida în formula Perry Ellis, Skyler Bowlin, Xavier Cooks, Jordan Hulls și Gabe Olaseni. De partea cealaltă, Oradea a jucat cu Kris Richard, Giordan Watson, Muha Pasalic, Sean Denison și Arturas Valeika.

Primul sfert a fost unul excelent pentru Oradea. Wurzburg nu a găsit deloc coșul, a comis mai multe turnovers, iar după un coș de 3 puncte al lui Pasalic, bihorenii conduceau cu 11-2. Aveau să păstreze acest avantaj de 9 puncte la capătul primului sfert, după ce Kris Richard a reușit o recuperare ofensivă la ultimul atac al sfertului (15-6).

Kris Richard a început în forță sfertul doi, iar după coșul de 3 puncte al lui Ginyard, tabela indica un 20-8 neverosimil pentru Oradea. Kresimir Loncar și Florian Koch au răspuns cu două coșuri de 3 consecutive (14-20). Replica a venit de la același Kris Richard, pentru ca apoi Mihai Gavrilă să marcheze trei coșuri consecutive, ducând scorul la 29-18. Arturas Valeika a reușit un and-one spectaculos, cu un dunk „peste” un adversar, pentru ca apoi Kris Richard să marcheze de la 3 puncte și să restabilească avantajul de 12 puncte (36-24). Perry Ellis a răspuns însă cu un coș de 3. Richard a fost însă „on fire” și a marcat încă o dată de la 3 puncte. Au urmat 4 puncte consecutive ale lui Jordan Hulls, pentru ca apoi Valeika să pună în coș o recuperare ofensivă. Xavier Cooks avea să marcheze ultimele două puncte ale reprizei, de la linia de fault, iar la pauză Oradea intra cu un avantaj de 8 puncte, scor 41-33.

Germanii au pus pe tabelă primele 6 puncte ale reprizei secunde, inclusiv un putback dunk al lui Gabe Olaseni. Kris Richard a semnat primele puncte ale Oradiei, iar Giordan Watson l-a completat cu un coș de 3 puncte din pasul lui Pasalic. Valeika și Denison au reușit apoi un contraatac superb, care l-a făcut pe antrenorul gazdelor să ceară time-out la scorul 48-39. Loncar a răspuns cu un coș de 3, dar imediat a primit replica de la Denison. Apoi Hulls a obținut un and-one și a transformat și libera (45-51). Locar și Perry Ellis au marcat și ei și au adus Wurzburg la 2 puncte, forțându-l pe Cristi Achim să ceară time-out. Brad Loesing avea să egaleze la 53, dar Pasalic a readus Oradea în avantaj cu un coș de 3 puncte. Florian Koch a egalat la 56, dar Ginyard a înscris și el de 3 puncte. Același Koch avea să aducă însă în avantaj pe Wurzburg, cu un coș de 3 puncte și să stabilească scorul după 3 sferturi: 61-59.

Vaidas Kariniauskas a egalat la 61, pentru ca apoi Ginyard și același Kariniauskas să aducă Oradea în avantaj, scor 66-63. Jordan Hulls a egalat însă la 66. Același Hulls a adus în avantaj pe Wurzburg. Arturas Valeika a reușit 4 puncte consecutive și i-a ținut pe bihoreni la un punct de germani (73-72). Skyler Bowlin a reușit o intercepție și a dus Wurzburg la 3 puncte. Imediat după time-out-ul cerut de Achim, Oradea a greșit repunerea iar Perry Ellis i-a pedepsit pe bihoreni și a dus scorul la 80-74. Richard a răspuns însă din zero grade. După mai multe ratări ale orădenilor, Perry Ellis avea să marcheze o lovitură importantă de la 3 puncte, care a dus scorul la 86-77. Richard avea să ofere o urmă de speranță pentru orădeni, după un and-one, dar germanii au gestionat bine finalul de meci și în cele din urmă au câștigat partida, scor 91-82, după un buzzer beater al lui Koch.

Diferența dintre cele două echipe s-a făcut la nivelul liniei de 3 puncte, unde Wurzburg a avut 10/20 (50%) iar Oradea a marcat de 12 ori, dar din 31 de încercări (38%), dar și la nivelul liniei de fault, unde Oradea a aruncat doar de 6 ori, marcând 4, în timp ce Wurzburg a avut 19/22 la libere. 

Jordan Hulls a fost principalul marcator al gazdelor, cu 23 de puncte și 8/10 din acțiune, în timp ce Perry Ellis a înscris 20 de puncte. Florian Koch a strâns 11 puncte, cu 3/3 din acțiune, în timp ce Skyler Bowlin a adunat 10 pase decisive și 6 puncte. De partea cealaltă, Kris Richard a fost principalul marcator al orădenilor, cu 24 de puncte, alături de 7 recuperări. Arturas Valeika a fost în double-double, cu 14 puncte și 11 recuperări, Marcus Ginyard a marcat 13 puncte și Muhamed Pasalic 11 puncte. O bilă albă este reprezentată și de prestația excelentă a lui Mihai Gavrilă, care în 11 minute a avut 8 puncte și 2 recuperări, cu 4/6 din acțiune. În schimb, Giordan Watson a dezamăgit, cu numai 3 puncte și 1/7 la aruncări.

După acest meci, CSM CSU Oradea ajunge la 1-3, în timp ce s.Oliver Wurzburg adună 3 victorii și o înfrângere. Etapa viitoare, Oradea va juca un meci extrem de important, pe teren propriu, în compania lui ZZ Leiden.

*foto:  fiba.basketball



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 07 November 2018 / 22:46


Galerie foto


1 
Pacat ca ne-am inecat la final. 
07 November 2018 22:56
6X CSM.
2 
Păcat de înfrângere, dar a fost un meci frumos. Am pierdut la aruncarea de 3 puncte. Gavrila trebuie folosit mai mult , acordat minute mai multe. Bravo CSM. 
08 November 2018 06:52
mailman asa avem sanse sa batem olandezii peste 7 zile
0 
Felicitari pentru un meci bun pe care era sa-l castigam contra unui adversar care e cu o clasa peste noi! Echipa creste in rotatie datorita lui Gavrila, creste in valoare datorita lui Ginyard si creste per-ansamblu datorita colectivului! La urma urmei ieri a fost "doar un antrenament" pentru jocul urmator contra lui U... Obiectivul nostru este sa ne luam revansa acasa contra clujenilor! 
08 November 2018 12:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Keifer Sykes bate recordul de puncte marcate într-un meci, deținut de Martin Zeno
Seară ofensivă de excepție pentru conducătorul de joc american 
UCAM Murcia câștigă Grupa A din Basketball Champions League
Echipa lui Emi Cățe a câștigat partida cu Anwil Wloclawek 
Stanimir Marinov și Jason Washburn au fost convocați la echipa națională a Bulgariei
Vecinii de la sud de Dunăre joacă cu Rusia pe 21 februarie 
Reportaj: AEK Atena, victorie confortabilă pe teren propriu în campionatul intern (FOTO)
Deținătoarea Basketball Champions League încearcă să țină aproape de tradiționalele forțe din Grecia 
LaMarcus Reed a debutat pentru Balkan Botevgrad
Jucătorul american le-a purtat noroc noilor săi colegi la primul meci pentru formația bulgară 
Alexandru Olah, al doilea double-double din acest sezon
Pivotul român a fost unul din principalii marcatori ai lui Kangoeroes Basket Mechelen 
Zeljko Sakic, prestație solidă în liga VTB
Jucătorul croat a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Stelmet Zielona Gora 
Reportaj: Panathinaikos Atena și-a respectat statutul de favorită cu Bayern Munchen (FOTO+VIDEO)
Arena olimpică din capitala Greciei, gazda perfectă pentru meciuri de Euroligă 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
LaMarcus Reed este noul jucător al lui Balkan Botevgrad
Jucătorul american a evoluat în sezonul precedent pentru SCM U Craiova 
studentU merci fain
0 
pt info 
click pt. Articol 23 January 2019 18:07
0 
Eu nu le-as da prea multe sanse, sunt o echipa destul de slaba dupa parearea mea si asta se reflecta si in locul ocupat in liga ACB. Au avut norocul sa aiba o grupa destul de usoara in BCL dar si acolo o echipa daca nu doua sunt peste ei ( Banvit si Avellino, Banvit s-a ma intarit pe parcurs si acum par mai buni decat Murica iar Avellino a intampinat niste probleme financiare dar inca merg foarte bine si probabil de acolo recordul celor de la Murcia).
Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Favorita mea si anul acesta este castigatoarea de anul trecut, AEK Athens, dar acum depinde mult de imperecherea dupa grupe si odata ajunse final four oricare dintre echipe poate castiga. 
click pt. Articol 23 January 2019 16:03
studentU urmareste
0 
cineva competitia asta si ar putea aprecia ce sanse are echipa la care evolueaza Cate sa o castige?

Nu stiu sa se dea pe TV in RO. Poate livestream pe site-ul fiba?

merci  
click pt. Articol 23 January 2019 12:27
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:09
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
click pt. Articol 18 January 2019 09:57