CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic


Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek

CSM Oradea l-a transferat pe Nikola Markovic, un jucător originar din Serbia ce evoluează pe pozițiile 4-5, anunță site-ul oficial al formației orădene. În vârstă de aproape 30 de ani, sportivul a evoluat în acest sezon în campionatul polonez și în Basketball Champions League pentru Anwil Wlocklawek, campioana în exercițiu a Poloniei. Markovic a semnat cu gruparea bihoreană până la sfârșitul stagiunii actuale, cu opțiune de prelungire pentru următoarea.

Având o înălțime de 2.10 metri, Nikola a jucat în 15 meciuri în acest sezon în campionatul din Polonia, acolo unde a avut medii de 6.6 puncte, 3.7 recuperări și 2.7 pase decisive. În ceea ce privește statisticile din Basketball Champions League, sârbul a adunat medii de 7.0 puncte, 3.4 recuperări și 1.5 assist-uri în 11 partide.

Nikola Markovic a mai evoluat de-a lungul carierei pentru Mega Vizura Belgrad, Steaua Roșie Belgrad, FMP Belgrad, Vojvodina Novi Sad, KAOD, PAOK Salonic, Panelefsiniakos, Trefl Sopot, Stal Ostrow și Stelmet Zielona Gora.

Acesta are în palmares o medalie de aur la nivel de echipă națională, obținută la Campionatul European U18 din 2007 din Spania, și a făcut parte din naționala Serbiei la Europeanul U20 din 2009. Sursa citată mai menționează faptul că Markovic a fost coechipier la Vojvodina cu Dragan Zekovic și Radovan Markovic timp de jumătate de sezon.

*Foto: Basketball Champions League



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Valentin Todea / 20 February 2019 / 14:06


Galerie foto


-3 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
20 February 2019 14:21
tsc_1980 Victoras1
3 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
20 February 2019 14:25
-2 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
20 February 2019 14:27
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
20 February 2019 14:30
0 
sa speram, se misca bine(se misca cel putin in clipul ala). statistic nu imi place ce vad. Pe video arata bine. Sa vedem. 
20 February 2019 14:49
ajax Csm
1 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
20 February 2019 14:36
andreiuts93 Stats...
2 
Ca fapt divers, Valeika are sezonul asta medii de 6.5 puncte, 5.5 recuperari si 1.8 pase decisive in 25 min/meci, iar Denison are 12 puncte, 4.5 recuperari, 2.4 pase decisive in 26 min/meci. Markovic are stats-urile alea in conditiile in care a jucat in medie mai putin de 18 minute.  
20 February 2019 14:58
0 
urmarit doar clipul din link-ul pus de tsc_1980. Mi se pare ca e un jucator cu profil de joc identic cu Zekovic. Sa inteleg ca Oradea va mai aduce un 5 "autentic"? 
20 February 2019 15:03
mikki nu cred...
0 
anuntul clubului spune...Prin legitimarea acestui jucător, CSM CSU Oradea completează efectivul la pozițiile 4-5. Datorită abilităților și caracteristicilor sale, Nikola Markovic poate fi utilizat atât la poziția 4, alături de un pivot clasic (așa cum sunt Arturas Valeika și Laci Lazar), cât și la poziția 5, împreună cu un jucător de poziția 4 (precum Dragan Zekovic).... 
20 February 2019 15:07
DonJuan Isaiah
0 
Parca seamănă cu Isaiah Philmore, însă mult mai solid și cu o forță în plus. Om vedea, sa sperăm că Oradiei nu ii mai iasă cărțile ca in sezonul trecut. Continuitatea și stabilitatea să aibă câștig de cauză. 
20 February 2019 15:06
gyke Markovic
1 
Are un CV bun, cu doua sezoane reusite la PAOK si Trefl. Pe ciferele din ultimii ani, pare mai degraba un role player, dar probabil asta isi doreste si Achim (plus versatilitate). Totusi, bemolul e procentajul foarte mic la libere si parca si recuperarile parca puteau fi mai sus. Dar sezonul asta e clar mai modest, poate nu a dovedit destula dragoste acolo...:) 
20 February 2019 15:10
mikki gyke
0 
acum e clar ca nu a gasit nimic low cost Sere la Medias, deci Nicoara poate ajunge la voi sau cine stie la altii... 
21 February 2019 09:00
mikki sa vedem...
1 
mutarea Clujului pt aceeasi pozitie si putem face si comparatie.. 
20 February 2019 15:11
1 
Eu cred ca U cauta un jucator cu profil diferit, un jucator asemanator cu stilul lui Vlad (in genul lui Sakic de sezonul trecut). Markovic pare un jucator bun care acopera atat 4 cat si 5, iar eu cred ca Clujul cauta pe cineva mai mobil (si cu mana buna de la distant si semi distanta) avand in vedere ca pe pozitia 5 suntem bine acoperiti. 
20 February 2019 15:16
1 
Nu vreau sa zic ca avem cei mai buni pivoti pe pozitia 5, dar cred ca ar fi inutil sa aducem un jucator care sa poata acoperi ambele pozitii (4 & 5)
In momentul de fata Washburn pare un pivot bun, iar Easley e o rezerva foarte buna pentru acea pozitie. In schimb pe 4 il avem doar pe Torok. 
20 February 2019 15:20
mikki ai dreptate..
1 
dar este totusi de vazut si comparat achizitiile celor 2 echipe, chiar daca profilurile jucatorilor sunt diferite. cert este ca nu pare un jucator exponential, decisiv cum au fost Zeno ori Richard, dar se pliaza pe jocul gandit de Achim. 
20 February 2019 15:39
trancer Oradea
5 
Este un jucător cu experienta la un nivel bun, din clipuri cel puțin pare ca se simte mai bine departe de cos, aspect interesant. La cât de mult a durat pana a fost ales, as paria ca va fi un transfer util pentru jocul gândit de Achim. Sa vedem acum extrema mica, dar sunt convins, asa cum am mai zis, ca și anul asta Oradea va lupta pentru vârf. 
20 February 2019 15:25
2 
@mikki nu se pot compara Richard si Zeno cu Markovic,deoarece sunt jucatori de profiluri diferite.Primii doi sunt niste scoreri in toata firea,iar Markovic un pivot,care recupereaza si face faza de aparare.In ceea ce priveste transferul,pare un jucator bunicel,dupa videoclipul de pe youtube.Pana la urma si Ginyard a avut medii slabe la noi,iar unde a mers a "explodat",putem zice asa.Poate fi la fel si cu Nikola Markovic.Asteptam small foward-ul,sau mai bine spus un jucatpr de 3-4. 
20 February 2019 16:29
1 
ca profil indiscutabil este altceva decat cei 2 dar exista si pivoti scoreri.. gen Vukosavljevic de la TM, Koreniuk de la Craiova..ucraineanul de anul trecut de la Pitesti, care au un impact major asupra jocului si punctelor echipei lor. insa la Oradea nu au existat niciodata pivoti de acest gen pana acum, e diferit stilul lui Achim dar daca da rezultate, e ok. 
20 February 2019 16:43
2 
Pivot bun are Clujul si Sibiul. Vukosavljievic nu mi se pare foarte bun. Are o mana de 3p foarte buna dar e destul de lent sub panou. Cu un pivot agil il poti anihila. In fata lui Denison nu a facut meciuri bune iar ca a dat recital cu Oradea fara aparare sub panou nu e relevant. Ucraineanul Craiovei in schimb nu ma impresioneaza deloc. Un pivot foarte bun a fost Agafonov, cel mai bun pivot anul trecut.
Markovic e exact genul de pivot care ii place lui Achim : foarte mobil. Nici Denison nu era un scorer dar facea diferenta sub panou. Nu ne putem lua dupa filmulete pt e clar ca acolo arata doar realizarile. Sunt convins ca si daca s-ar face un filmulet de 10 min cu realizarile lui Tibarna ar arata super jucator. 
20 February 2019 16:59
adis comentarii
-2 
atatea comentarii de parca l-ati transferat pe Luka Doncic,asteptati sa vedeti cum joaca cum se integreaza si dupa mai vorbim.
momentan Vuko e cel mai bun pivot din campionat 
21 February 2019 09:08
adis comentarii
-2 
atatea comentarii de parca l-ati transferat pe Luka Doncic,asteptati sa vedeti cum joaca cum se integreaza si dupa mai vorbim.
momentan Vuko e cel mai bun pivot din campionat 
21 February 2019 09:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
Ultimatum oferit de Consiliul Director al Federației Române de Baschet
Trei echipe din Liga Națională nu vor fi primite la startul sezonului viitor dacă nu își plătesc datoriile către jucători 
TotalBaschet lansează manifestul #BaschetNuLitigii
Comunitatea baschetbalistică își adună forțele pentru a conștientiza publicul larg de problemele cu care se confruntă în anul 2019 
CSU Sibiu și CSM CSU Oradea invită suporterii la fair-play, înaintea finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin
Mesajul comun postat de cele două cluburi pe site-urile oficiale: „În FINAL(Ă) câștigă FAIR PLAY-ul” 
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu 
click pt. Articol 22 May 2019 15:08
0 
Un articol și material foarte ok, documentat și care atinge. Acum, nu știu ce efect va avea pt ca din păcate partea legala la acest capitol lasă de dorit. Ca sa nu mai vorbim de celelalte, Frb în principal și felul în care carmuieste după interese și bunul plac. Dar o inițiativa excelenta, bravo! 
click pt. Articol 22 May 2019 13:35
DonDiablo DonDiablo
0 
Foarte buna remarca cu Low,dar ce zicea Rasty ai auzit?Sa nu ai bani de suc pentru vizionarea unui meci?Sau cum zicea si Zekovic,să nu joc începutul de sezon e un pas înapoi în cariera.Și sa fim sinceri jucatorii aceștia câstiga bine,foarte bine,dar cariera e scurta depind de banii ăștia.Apropo să fie fair-play în finală. 
click pt. Articol 22 May 2019 13:11
studentU gherdan agent
0 
reprezenant al agentiei lui curry sau a cui?
de gresit nu-i nimic gresit in material cum nu este nici in comentariul lui ami5.

ambele sunt corecte ;) 
click pt. Articol 22 May 2019 13:07
gyke Hmm
0 
Impresionant materialul video. Mi-au rămas întipărite cuvintele lui Derrick Low, cum că nu așteaptă decât caracter și integritate, iar apoi mi-a venit în fața ochilor chipul lui Trițoiu... Atâta timp cât sportivii și antrenorii nu vor fi reprezentați în forurile decizionale și prin bună organizare nu vor pune piciorul în prag, astfel de obiceiuri se vor perpetua.  
click pt. Articol 22 May 2019 12:28
TitiAcs vass bela
0 
imi pare rau daca postarea mea ti-a dat senzatia unei replici. Din contra, este o completare a celor spuse de tine, doar ca am dorit o lamurire a situatiei Clubului U_BT.Iar numele lui Mircea Cristescu nu poate fi deslipit de acest club, fie ca-l nominalizezi fie ca nu. In postarile mele nu am urmarit sa intru in polemici cu nimeni, am postat doar gindurile si parerile mele, iar de multe ori am renuntat sa postez pentru ca nu aveam nimic de adaugat la opini deja aparute si postate de beniamim, vass bela, gyke, ajax, u1919, alexcsu si chiar ale redactorilor TB. Pe viitor voi proceda la fel. Cu cei cu care sunt in total dezacord ( sau covirsitor, inclusiv in maniera de limbaj si/sau prezentare ) nu voi "dialoga" pentru ca este pierdere de timp sa incerci sa schimbi idei cu "fixistii" sau patimasii.













 
click pt. Articol 22 May 2019 11:57
gyke Excelent
0 
Să sperăm că mesajul va fi ascultat de toată lumea. Să fie baschet.  
click pt. Articol 22 May 2019 11:54
TitiAcs FELICITARI
0 
Este si acesta un inceput pentru asanarea fenomenului SPORTIV ( nu numai al baschetului ). 
click pt. Articol 22 May 2019 11:42
gyke Wow
0 
Numește un singur lucru greșit în materialul ăsta.  
click pt. Articol 22 May 2019 11:35