CSM CSU Oradea se oprește în optimile FIBA Europe Cup


Campioana României a pierdut categoric partida din Turcia cu Usak Sportif

CSM CSU Oradea părăsește FIBA Europe Cup, după ce a pierdut clar în deplasare cu Usak Sportif. Campioana României s-a aflat la conducere doar după primul atac al partidei din Turcia. Gazdele au controlat partida în majoritatea timpului și au remontat deficitul din tur încă după primul sfert. Băieții lui Cristian Achim au alergat în permanență să revină în cărțile calificării, dar nu au avut forța necesară să se apropie îndeajuns pe tabelă încât să pună presiune pe turci.

Cristian Achim a început în următoarea formulă: Branko Mirkovic, Andrei Mandache, Martin Zeno, Titus Nicoară și Sean Denison.

Oradea a pierdut rapid contactul cu echipa adversă după startul de meci. Usak a turat motoarele în partea a două a sfertului inaugural și cu 30 de puncte marcate și doar 19 primite ștergea avantajul din tur al formației orădene. Oradea nu și-a putut ajusta defensiva nici în actul secund când a primit 28 de puncte din partea formației turce. Mandache cu două coșuri de trei puncte în final de repriză a păstrat sepranțele în tabăra orădeană. După 20 de minute, Usak Sportif avea 14 puncte avantaj, 58-44. În sfertul trei cele două formații s-au anihilat, iar calificarea avea să se decidă în ultimul sfert al confruntării din Turcia. Oradea nu a reușit să mențină și mereu a fost în urmărirea adversarului. Echipa gazdă a fost ca un metronom în actul patru și a stat mereu la adăpostul a 15 puncte. CSM CSU Oradea avea să se recunoască învinsă și eliminată din FIBA Europe Cup după 108-82 în meciul jucat pe terenul lui Usak Sportif.

Zach August a fost omului meciul după ce a înregistrat 30 de puncte și 12 recuperări. Vasiliauskas a adăugat 28 de puncte, în timp ce McKissic a totalizat 17 puncte.

Martin Zeno a fost principalul remarcat din tabăra orădeană cu 21 de puncte, 2 recuperări și o pasă decisive. Branko Mirkovic a contribuit cu 15 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. Sean Denison și Bogdan Țîbârnă și-au trecut fiecare în cont câte 11 puncte.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 22 februarie 2017 / 21:20


Galerie foto


-2 
Am scapat de o povara ! , in sfarsit. Acum sa vedem motivarea (jucatorilor) si motivatia (conducerii). Restul e istorie.  
22 februarie 2017 21:36
amg Urata iesire din Eurocup...
1 
....voita si fara demnitate. Pacat, Oradea este o echipa frumoasa. Sper ca in campionatul intern sa isi revina. Nu si-au dorit nici un minut victoria... Au alte obiective acum, clar campionatul... Greu daca nu isi revin. Mandache din nou super artagos si impunator la time out...vorbeste mai mult ca Achim. Rusine, chiar daca este cel mai bun si in forma roman de la Oradea si acum si capitan, ar trebui sa fie mai temperat. Asa creaza doar tensiuni si de asta nu este nevoie sa fie iarasi o echipa. Succes in continuare Oradea! 
22 februarie 2017 21:44
realgorj Pacat...
0 
Sincer, am sperat ca macar o echipa sa depaseasa performanta Energiei din 2015... 
22 februarie 2017 21:48
Fortza Steaua Sport si performanta!
2 
Incep prin a-i felicita pe toti cei din club pentru aceste 20 de meciuri jucate in cupele europene. Asa cum am mai spus de zeci de ori Roamania nu poate face fata luptelor cu echipe din aceste SUPER CAMPIONATE!!!!!!! Evident poate invinege ocazional orice echipa cu care evolueaza dar pe termen lung acea echipe se va clasa deasupra echipelor romanesti (ex. Avtodor). Pentru tot ceea ce a realizat Oradea trebuie felicitati, au fost niste eroi in cel mai pur sens al cuvantului. Zeno, fabulos, Mirkovick extraordinar chiar si Pasalic de multe ori si el si-a demonstrat valoarea. Bineinteles ca sunt dezamagit si foarte suparat ca iar m-au batut turcii... dar se putea face mai mult? Poate da poate la un moment dat trebuiau schimbati pivotii si inprospatat lotul de jucatori dar oare bugetul permite? Fanii isi doresc intotdeauna mai mult plang si urla de bucurie ori de tristete alaturi de scumpa lor formatie dar de multe ori finantele sunt unicul standard care face diferenta! FELICITARI CSM ORADEA! 
22 februarie 2017 22:48
razv-an Pasalic
1 
De ce a jucat așa puțin? 
23 februarie 2017 00:50
adrian.or adrian.or
1 
Pasalic s-a accidentat la soldul problema, de aia a jucat asa putin. Urat mod de a iesi din Europa, culmea, pe o ofensiva de 82 de puncte si, ghici ce, o organizare de echipa in defensiva de toata jena. Mandache extrem de iritat, echipa fara nici un fel de legaturi de joc sau comunicare, deja mi-e si frica sa le vad reactiile pe banca.

Felicitari, bravo, alea alea, dar de acuma inainte nu mai aveti nici o scuza. Vine Galatiul, apoi in top 6 fara cupa fara Europa ar trebui sa defilam, daca e sa ne luam dupa statistica Achim. Ma indoiesc foarte sincer de capacitatea noastra de a obtine orice peste turul 1 de playoff cu lotul actual si spiritul de echipa din momentul asta. 
23 februarie 2017 01:38
2 
De ce iesire urata? Am jucat in 4 straini contra unei echipe din Turcia. Eu unul am fost surprins de victoria din tur. Suntem totuși o echipa care in 5 luni de zile a jucat 42 de meciuri, aproape dublu fata de toate celelalte echipe din campionat. Toata echipa e de admirat, nu de blamat. Sigur ca am fi vrut mai mult dar eu consider ca ne-am autodepasit. Scria cineva mai sus de Energia. Felicitari si lor dar sa tineti cont ca ei au avut 6 straini si in campionat nu jucau nimic. Pe langa accidentarea rapida a lui Pasalic, in Turcia se pare ca a mai fost un jucator (nu i s-a dat numele dar se va afla) care a facut deplasarea desi a avut un necaz mare in familie (nu a spus ninanui, s-a aflat dupa meci). Deci hai sa aplaudam aceasta echipa pt ca merita. 
23 februarie 2017 07:00
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
23 februarie 2017 11:23
mailman ca-n Morometii
3 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...  
23 februarie 2017 08:29
DonDiablo DonDiablo
2 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
23 februarie 2017 10:09
Tomy Sezon european...
5 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
23 februarie 2017 10:25
3punkte Suprize si rezultate in EU
-2 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
23 februarie 2017 19:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FCC ICIM Arad revine în Liga Europei Centrale după un an
Alte patru echipe din LNBF au confirmat deja participarea 
Dan Fleșeriu: „Cred că am fi putut să câștigăm meciul acesta la 10 puncte”
Antrenorul sibienilor spune că dacă elevii săi ar fi valorificat mai multe atacuri, ar fi putut câștiga la 10 puncte diferență 
CSU Sibiu pierde la un punct meciul cu BK Pardubice
Sibienii cedează primul meci din FIBA Europe Cup 
Înfrângere la limită pentru CSU Sibiu
Sibienii au jucat pentru prima oară în Europa după 9 ani 
Euroliga caută soluții pentru calendarul FIBA
Scopul este ca jucătorii să poată ajunge și la meciurile echipelor naționale 
„Sacrificiile” unui superstar din Euroligă
În această vară s-a lăsat de tacos 
CSM CSU Oradea, aproape de o eliminare prematură din Europa
Elevii lui Cristian Achim au de recuperat 16 puncte în returul de pe teren propriu cu bulgarii de la BC Balkan Botevgrad 
Înfrângere la 16 puncte diferență pentru Oradea în Bulgaria
Returul este programat miercuri, 27 septembrie, la Oradea 
CSU Sibiu începe joi aventura în FIBA Europe Cup
Sibienii revin în cupele europene după nouă ani de pauză 
VIDEO Goran Dragic, cadou special de la mama lui Drazen Petrovic
Campionul european nu și-a putut stăpâni lacrimile 
0 
Mi sa parut tot timpul un jucator cu potential, dar indisciplinat. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:31
0 
Din cate se aude s-a transferat la Medias, in divizia secunda. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:23
gyke Tincu
0 
Nu. Sezonul trecut a fost sters complet. Indolenta multa, plus un conflict cu Fleseriu, care l-a trimis la echipa a doua, iar apoi a urmat despartirea la finalul sezonului. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:22
0 
Tincu nu mai face parte din lotul Sibiului? 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:15
0 
Anul trecut au ramas majoritatea jucatorilor de baza si a fost o oarecare omogenitate la inceputul sezonului. Anul asta au ramas 4 jucatori, dintre care doar 2 de baza. S-a inceput pregatirea mai tarziu cu vreo 3 saptamani si e normal sa fie asa. Din punctul meu de vedere jucatorii actuali sunt peste cei de anul trecut din punct de vedere individual, dar sunt convins ca si jocul colectiv va fi mai bun peste ceva timp.
Momentan Laser nu m-a convins ca este inlocuitorul lui Igor, dar cred ca nu a aratat tot ce poate. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 00:00
gyke @76ers
0 
O radiografie corecta. Asta e jocul care-i place lui Fleseriu si si-a adus jucatori potriviti pe stilul lui. Cehii au reusit sa ne taie destul de bine tranzitia astazi (cum Kosice nu a reusit saptamana trecuta), dar si noi am ratat cateva lay-up-uri usoare, lipsa de omogenitate s-a vazut, au aparut greselile individuale. Iar la final cel mai tare m-a deranjat indisciplina, jucatorii certandu-se cateva minute. Sper ca Dan sa rezolve si sa reuseze sa formeze o echipa. Ce e bine e ca avem o rotatie sigura de 8 jucatori, daca va mai aparea inca cel putin unul din tinerii U23 va fi si mai bine. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:19
76ers Hehe
0 
Sincer vorbind nici ei nu au fost mai presus, e devreme sa vorbim de orice echipa din campionat, este primul meci oficial, au fost multe greșeli, faze norocoase, sfertul 3 in care jucătorii sibieni parca aruncau cu cărămizi. Jocul Sibiului o sa fie clar bazat pe apărare, Fast break și 3 secunde, era de așteptat imediat ce s-au anunțat transferurile. Eu zic ca spectator neutru ca pentru primul meci oficial a fost decent, cu siguranța se poate mai bine dar și mai rău :) 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:40
trancer Sibiu
0 
După mine la momentul actual Sibiul este sub ce a avut anul trecut. Ofensiva slaba spre foarte slaba (chiar nu înțeleg de ce fug de shooteri adevarati) iar în defensiva nu îl mai au pe cel mai bun apărător al campionatului de anul trecut. Singurul atuu este forța sub panou pe care însă azi n-au știut sa o fructifice. Eu unul, din povestitele de pana acum, mă așteptam la mai multe de la Sibiu. Mai ales ca din câte am înțeles adversarii au avut 2 jucători veniți la echipa de doar câteva zile, deci care n-au făcut pregătirea cu restul. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:21
wtf !!!!!
0 
Demisia Dan!