CSM CSU Oradea se oprește în optimile FIBA Europe Cup


Campioana României a pierdut categoric partida din Turcia cu Usak Sportif

CSM CSU Oradea părăsește FIBA Europe Cup, după ce a pierdut clar în deplasare cu Usak Sportif. Campioana României s-a aflat la conducere doar după primul atac al partidei din Turcia. Gazdele au controlat partida în majoritatea timpului și au remontat deficitul din tur încă după primul sfert. Băieții lui Cristian Achim au alergat în permanență să revină în cărțile calificării, dar nu au avut forța necesară să se apropie îndeajuns pe tabelă încât să pună presiune pe turci.

Cristian Achim a început în următoarea formulă: Branko Mirkovic, Andrei Mandache, Martin Zeno, Titus Nicoară și Sean Denison.

Oradea a pierdut rapid contactul cu echipa adversă după startul de meci. Usak a turat motoarele în partea a două a sfertului inaugural și cu 30 de puncte marcate și doar 19 primite ștergea avantajul din tur al formației orădene. Oradea nu și-a putut ajusta defensiva nici în actul secund când a primit 28 de puncte din partea formației turce. Mandache cu două coșuri de trei puncte în final de repriză a păstrat sepranțele în tabăra orădeană. După 20 de minute, Usak Sportif avea 14 puncte avantaj, 58-44. În sfertul trei cele două formații s-au anihilat, iar calificarea avea să se decidă în ultimul sfert al confruntării din Turcia. Oradea nu a reușit să mențină și mereu a fost în urmărirea adversarului. Echipa gazdă a fost ca un metronom în actul patru și a stat mereu la adăpostul a 15 puncte. CSM CSU Oradea avea să se recunoască învinsă și eliminată din FIBA Europe Cup după 108-82 în meciul jucat pe terenul lui Usak Sportif.

Zach August a fost omului meciul după ce a înregistrat 30 de puncte și 12 recuperări. Vasiliauskas a adăugat 28 de puncte, în timp ce McKissic a totalizat 17 puncte.

Martin Zeno a fost principalul remarcat din tabăra orădeană cu 21 de puncte, 2 recuperări și o pasă decisive. Branko Mirkovic a contribuit cu 15 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. Sean Denison și Bogdan Țîbârnă și-au trecut fiecare în cont câte 11 puncte.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 22 februarie 2017 / 21:20


Galerie foto


-2 
Am scapat de o povara ! , in sfarsit. Acum sa vedem motivarea (jucatorilor) si motivatia (conducerii). Restul e istorie.  
22 februarie 2017 21:36
amg Urata iesire din Eurocup...
1 
....voita si fara demnitate. Pacat, Oradea este o echipa frumoasa. Sper ca in campionatul intern sa isi revina. Nu si-au dorit nici un minut victoria... Au alte obiective acum, clar campionatul... Greu daca nu isi revin. Mandache din nou super artagos si impunator la time out...vorbeste mai mult ca Achim. Rusine, chiar daca este cel mai bun si in forma roman de la Oradea si acum si capitan, ar trebui sa fie mai temperat. Asa creaza doar tensiuni si de asta nu este nevoie sa fie iarasi o echipa. Succes in continuare Oradea! 
22 februarie 2017 21:44
realgorj Pacat...
0 
Sincer, am sperat ca macar o echipa sa depaseasa performanta Energiei din 2015... 
22 februarie 2017 21:48
Fortza Steaua Sport si performanta!
2 
Incep prin a-i felicita pe toti cei din club pentru aceste 20 de meciuri jucate in cupele europene. Asa cum am mai spus de zeci de ori Roamania nu poate face fata luptelor cu echipe din aceste SUPER CAMPIONATE!!!!!!! Evident poate invinege ocazional orice echipa cu care evolueaza dar pe termen lung acea echipe se va clasa deasupra echipelor romanesti (ex. Avtodor). Pentru tot ceea ce a realizat Oradea trebuie felicitati, au fost niste eroi in cel mai pur sens al cuvantului. Zeno, fabulos, Mirkovick extraordinar chiar si Pasalic de multe ori si el si-a demonstrat valoarea. Bineinteles ca sunt dezamagit si foarte suparat ca iar m-au batut turcii... dar se putea face mai mult? Poate da poate la un moment dat trebuiau schimbati pivotii si inprospatat lotul de jucatori dar oare bugetul permite? Fanii isi doresc intotdeauna mai mult plang si urla de bucurie ori de tristete alaturi de scumpa lor formatie dar de multe ori finantele sunt unicul standard care face diferenta! FELICITARI CSM ORADEA! 
22 februarie 2017 22:48
razv-an Pasalic
1 
De ce a jucat așa puțin? 
23 februarie 2017 00:50
adrian.or adrian.or
1 
Pasalic s-a accidentat la soldul problema, de aia a jucat asa putin. Urat mod de a iesi din Europa, culmea, pe o ofensiva de 82 de puncte si, ghici ce, o organizare de echipa in defensiva de toata jena. Mandache extrem de iritat, echipa fara nici un fel de legaturi de joc sau comunicare, deja mi-e si frica sa le vad reactiile pe banca.

Felicitari, bravo, alea alea, dar de acuma inainte nu mai aveti nici o scuza. Vine Galatiul, apoi in top 6 fara cupa fara Europa ar trebui sa defilam, daca e sa ne luam dupa statistica Achim. Ma indoiesc foarte sincer de capacitatea noastra de a obtine orice peste turul 1 de playoff cu lotul actual si spiritul de echipa din momentul asta. 
23 februarie 2017 01:38
2 
De ce iesire urata? Am jucat in 4 straini contra unei echipe din Turcia. Eu unul am fost surprins de victoria din tur. Suntem totuși o echipa care in 5 luni de zile a jucat 42 de meciuri, aproape dublu fata de toate celelalte echipe din campionat. Toata echipa e de admirat, nu de blamat. Sigur ca am fi vrut mai mult dar eu consider ca ne-am autodepasit. Scria cineva mai sus de Energia. Felicitari si lor dar sa tineti cont ca ei au avut 6 straini si in campionat nu jucau nimic. Pe langa accidentarea rapida a lui Pasalic, in Turcia se pare ca a mai fost un jucator (nu i s-a dat numele dar se va afla) care a facut deplasarea desi a avut un necaz mare in familie (nu a spus ninanui, s-a aflat dupa meci). Deci hai sa aplaudam aceasta echipa pt ca merita. 
23 februarie 2017 07:00
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
23 februarie 2017 11:23
mailman ca-n Morometii
3 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...  
23 februarie 2017 08:29
DonDiablo DonDiablo
2 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
23 februarie 2017 10:09
Tomy Sezon european...
5 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
23 februarie 2017 10:25
3punkte Suprize si rezultate in EU
-2 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
23 februarie 2017 19:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Branko Mirkovic continuă în Estonia
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a cucerit titlul de campion cu BC Kalev Cramo, fiind MVP-ul finalei și inclus în 5-ul ideal al campionatului 
Doi foști colegi la U Mobitelco Cluj au semnat în această săptămână în Bulgaria
Cei doi vor fi adversari în noul sezon competițional din țara vecină 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia luptă pentru locurile 5-8 la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină a pierdut în sferturile competiției împotriva formației din Belgrad 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în sferturi la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină va juca astăzi împotriva Universității din Belgrad 
Trei echipe românești în preliminariile FIBA Europe Cup
Tragerea la sorți este programată pentru data de 3 august 2017 la Munchen 
Olimpia Brașov și CSU Alba Iulia vor participa în CEWL
7 echipe din 5 țări la startul Cupei Europei Centrale la Baschet Feminin 
Două echipe reprezintă România la Jocurile Europene Universitare de la Miskolc
Universitățile din Alba Iulia și Pitești și-au aflat adversarii din competiția care ia startul astăzi 
U-BT Cluj și-a aflat posibilii adversari din preliminariile Basketball Champions League
Pentru a participa în sezonul regulat al competiției, elevii lui Mihai Silvășan sunt nevoiți să dispute două tururi preliminarii 
Trei tricolore se vor duela între ele în FIBA EuroCup Women
Sonia Ursu, Gabriela Mărginean și Claudia Pop vor evolua în grupa E 
Vlad Moldoveanu va evolua în Turcia la Demir Insaat Buyukcekmece
Campion în România cu U-BT Cluj, Vlad a semnat cu locul 13 din Turcia în sezonul precedent și va evolua în FIBA Europe Cup în noua stagiune 
Gully Ba nu!
0 
Eu am incredere in Regina Balului ca va reusi niste rezultate ieșite din comun în sezonul asta de competiție continentală! Am incredere in Silva ca va reusi sa insufle incredere si sa formeze niste caractere acolo! Baschetul Românesc are nevoie de reusitele astea !!! Baftă băieții! In Europa ma aveti suporter! 
click pt. Articol 13 iulie 2017 18:40
u1919cj 2 jucatori ex NBA
0 
Cu 2 jucatori ce au NBA in CV o sa fie foarte greu. Suntem cei mai buni din curtea scolii dar Ludwisgburg astia is de la alta scoala. Haide U! 
click pt. Articol 12 iulie 2017 23:16
DonDiablo DonDiablo
0 
Realitatea este că în următorii 10,15 ani nu vezi o echipa de la noi în Euroliga.Sunt formații de top care nu au loc acolo. 
click pt. Articol 12 iulie 2017 14:39
tzontzolino nici o sansa
0 
Nu vreau sa fiu rautacios dar sunt, asa cum am fost si inaintea meciului cu turcii de anul trecut... Nu sunt sanse mari de calificare, poate hai in turul 2 dar foarte greu si pana acolo. In clipa in care l-ai lasat pe Vlad sa plece e clar ca nu sunt intentii prea mari. Speram sa vad macar la Cluj meciuri de Euroliga dar mai avem de asteptat. Pacat... 
click pt. Articol 12 iulie 2017 11:12
gyke @mda
0 
Sunt doar doua, care totusi s-ar putea sa conteze sau nu...Daca doriti, veniti la Sibiu la memorialul Tordai, unde se joaca destul de tare... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:14
popsiis Jocuri
0 
Germanii vor avea deja 2 meciuri 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:09
gyke Ma bag si eu...
0 
Oare nemtii sa nu aiba probleme de omogenitate si de lipsa de jocuri? Redevenind serios, e adevarat ca ati prins probabil cel mai dificil adversar. Dar, chiar si daca nu va ramane Dykes, banii si priceperea lui Cristescu vor aduce exact ce trebuie in loc (asa cum s-a descurcat sa-l inlocuiasca pe Moldoveanu; ba a mai luatbsi bani pe el...). Bafta. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:07
0 
Intr-adevar, cel mai probabil vom juca cu echipa germana, echipa de PlayOff la ei in campionat. Va fi greu, @u66 a mentionat bine motivele si sunt total de acord. Cred ca ar cam fi momentul sa se ia o decizie in ceea ce-l priveste pe Dykes, deja este imediat jumatatea lunii iulie si ar cam trebui sa stim ce si cum, mai ales ca Dykes este un pilon de baza al echipei. Cum se zicea si mai sus, avem nevoie ca echipa sa fie neaparat omogena pentru a incepe bine noul campionat si pentru a emite pretentii in fata nemtilor. Si inca o data, imi sustin ideea pe care am mai expus-o aici: Daca vrem sa facem anul asta o treaba frumoasa in Europa, cred c-ar fi bine sa aducem de pe acum al 7lea strain, mai ales ca Sasha va reveni numa' prin toamna spre sfarsit si pentru a evita posibile accidentari. Sper sa am dreptate si sa vedem inca niste miscari pe la noi... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 21:11
u66 Preliminarii
0 
Din punctul meu de vedere mi se pare destul de greu sa accede în faza grupelor din 2 motive: 1. Momentan lotul nu este definitivat. Nu se știe nimic despre Dykes, Max și oricum am mai avea nevoie de întăriri. De asemenea, la momentul jocurilor lotul nu va fi omogen. 2. Preliminarii încep înaintea campionatului nostru iar noi nu vom avea meciuri în picioare, decât probabil ceva amicale. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 20:35
Fortza Steaua Calificare!
0 
Ganditi-vă ca nemții se vor deplasa panaa Sarajevo apoi în nici o săptămână vin în România. .. Evident ca sunt ei favoriți dar pe hârtie nu arata așa de bine pana acum! 
click pt. Articol 11 iulie 2017 18:14