CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”


La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic

Conducerea clubului CSM 2007 LPS Focșani anunță începerea unui turneu internațional „Mircea Petrișor” numit după fostul antrenor care timp de zeci de ani a contribuit la dezvoltarea baschetului din Focșani.

Pe lângă gazde, la această competiție au mai fost invitate CSM Sighetu Marmației și Etoile Sportive, o formație din Tunisia. Cele două echipe românești au jucat în partea a doua a campionatului în Grupa Albastră, acolo unde s-au situat pe podium. CSM Sighetu Marmației a adunat 46 de puncte și a terminat pe locul al doilea în timp ce CSM Focșani, cu 45 de puncte, a încheiat sezonul pe poziția a treia.

Surprinzătoare este însă venirea la acest turneu a lui Etoile Sportive du Sahel, echipă antrenată de Dragan Petricevic. Tehnicianul în vârstă de 50 de ani se arată însă foarte încântat de prezența trupei sale la Focșani, spunând că acest lucru a fost realizabil datorită relațiilor foarte bune cu Mihai Petruț, antrenorul lui CSM.

Este turneul memorial „Mircea Petrișor” pe care îl organizează echipa de baschet din Focșani. Ei ne-au invitat, noi cu echipa din Focșani avem o colaborare veche și o colaborare bună prin antrenorul lor, Mihai Petruț, care s-a ocupat de absolut toate detaliile. Vreau să spun că nu doar noi am venit acum aici ci, de exemplu, echipa de juniori U16 din Focșani în luna iunie, a confirmat deja și va veni în Tunisia, la invitația Federației Tunisiene, pentru două meciuri amicale cu naționala de U16. Faptul că participăm la acest turneu memorial „Mircea Petrișor”, tatăl jucătorului Petrișor care este căpitanul echipei și antrenorul cu care am fost prieten mulți ani de zile, efectiv ne bucură foarte mult. Vreau să menționez că nu este prima oară când Etoille vine în România, în 2012 au fost la Sibiu și la Timișoara, acum vin din nou și avem legături destul de strânse și între baschetul din România și cel din Tunisia. Mulțumim foarte mult celor de la Focșani, antrenorului Mihai Petruț și întregului club pentru această invitație și pentru toată colaborarea. De două luni de zile, practic, pregătim împreună această venire și poate nu suntem echipa care am fost acum câțiva ani de zile dar și Focșaniul a făcut niște eforturi excepționale ca să organizeze acest turneu și să găzduiască o echipă din Africa. Și noi am făcut eforturile noastre ca să venim, bilete de avion și așa mai departe.”

Dincolo de această colaborare, l-am rugat pe Dragan Petricevic să ne spună cât de mult îi va ajuta pe jucătorii lui această experiență în România.

În primul rând, ne ajută în vederea pregătirii echipei noastre pentru finala mică, pe care o vom disputa începând cu data de 20 aprilie. Obiectivul nostru principal, cu o echipă total diferită de cea din sezoanele precedente, a fost accederea în Top 6. Am depășit puțin condiția și am intrat în semifinale, pierzând acolo după o bătaie destul de strânsă cu campioana en-titre. Acum urmează meciurile pentru locul 3 iar venirea noastră e, practic, în scopul unui proiect pe care îl avem pe 3 ani de zile și în care noi dorim să nu ne marginalizăm doar la campionatul Tunisiei. Practic, suntem singura echipă din Tunisia care în ultimii ani de zile călătorește și vine prin Europa. Am mai fost și în 2011 în Serbia și Bosnia iar în 2012 la Sibiu și Timișoara. Iată că în 2019 suntem din nou în România, la Focșani. Asta face parte dintr-un proiect, oamenii din clubul nostru înțelegând că numai așa, ieșind afară și adunând experiență, ne putem dezvolta. Pentru foarte mulți jucători din echipă este prima luptă să participe la acest turneu. În primul rând, mă bucur pentru că suntem în România, pentru mine personal înseamnă enorm de mult și mereu am dorit, indiferent unde am fost, să aduc echipe în România. Acuma vom avea acest turneu, în luna septembrie vom organiza Cupa Sousse unde va participa și echipa din Focșani. Clubul a făcut eforturi excepționale să trimită echipa de U16 în Tunisia.”

De asemenea, Dragan Petricevic ne-a vorbit despre diferențele dintre cele două campionate, cel românesc și cel tunisian. Acesta a declarat că în România competiția este mult mai puternică datorită faptului că este permisă jucarea cu 6 străini. În schimb, în Tunisia echipele pot evolua cu doar un străin pe teren.

Campionatul românesc este mult mai puternic deoarece în Tunisia este voie să joace doar un jucător străin. Ai voie să ai, per total, doi jucători străini dar niciodată împreună pe teren. Deci poți să îți imaginezi diferența în comparație cu echipele românești care au câte 6 jucători străini și nu puține câte 7 sau 8. Dar, când vorbim despre națională, diferențele sunt evidente, sunt foarte clare. Tunisia este campioana Africii și echipa calificată la Campionatul Mondial din China din acest an. De asemenea, în ultimii ani a mai participat la un Campionat Mondial și la Jocurile Olimpice din Londra. Așa că au o națională puternică din care fac parte, de exemplu, Makrem Ben Romdhame, care joacă în Franța, sau Salah Mejri de la Dallas Mavericks, sau Michael Roll, jucător de Euroligă de la Maccabi. Pe viitor, din ce am urmărit eu, cred că și naționala noastră e pe un drum foarte, foarte bun. Lotul echipei a fost întinerit, lucru care ne bucură foarte mult și consider că suntem pe un drum foarte bun și de ce să nu sperăm că în curând echipa noastră se va lăuda cu participarea la un campionat european.”

Turneul internațional „Mircea Petrișor” debutează sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 17:00, cu partida dintre CSM 2007 LPS Focșani și CSM Sighetu Marmației. Duminică, 14 aprilie, de la ora 12:00, Etoile Sportive va intra în competiție, jucând împotriva formației din Sighet în timp ce marți, 16 aprilie, de la ora 19:00, echipa tunisiană se va duela cu CSM Focșani.
Citește ultimele știri despre CSM Focșani
Citește ultimele știri despre CS Municipal Sighetu Marmației
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dragan Petricevic

David Istrate / 12 April 2019 / 11:22


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23