CSM Oradea își adjudecă victoria pe teren propriu în fața Piteștiului


Bihorenii termină prima fază a sezonului regulat pe locul 4, în timp ce argeșenii pe locul 5

CSM CSU Oradea a câștigat pe teren propriu partida cu BCM U FC Argeș Pitești, la 6 puncte diferență, scor final 82-76. Confruntarea dintre cele două formații a contat pentru ultima etapă a primei faze din sezonul regulat din LNBM. 

Băieții lui Cristian Achim au intrat hotărâți în joc să oprească seria de 2 înfrângeri consecutive, iar după primele 10 minute ale partidei cu Pitești erau în avantaj pe tabela de marcaj, scor 21-15. Echipa piteșteană a avut un sfert secund foarte bun, reușind nu doar egalarea, ci chiar să intre la vestiare în avantaj după un parțial de 27-18 izbutit pe sfert. Astfel, la pauza mare tabela din „Antonio Alexe” indica un avantaj de 3 puncte al oaspeților, 42-39. 

Campioana avea nevoie de un succes în fața trupei lui Nini pentru a privi spre faza Top 6 cu încredere, iar treptat, pe parcursul reprizei secunde, roș-albaștri și-au revenit. Sfertul 3 s-a încheiat cu un parțial de 20-15 în favoarea acestora, intrând astfel în decisiv în avantaj, 59-57. Bihorenii au continuat în același ritm, reușind să se desprindă treptat de adversară. Piteștiul a mai avut un moment bun spre finală, însă insuficient pentru a schimba soarta partidei. Secvența cu numărul 4 s-a încheiat cu 23-19 pentru Oradea, iar partida cu 82-76, gazdele obținând o victorie în linii mari meritată. 

Punctele victoriei orădene în acest meci au fost marcate de Dragan Zekovic 18, Marcus Darrel Ginyard 14, Muhamed Pasalic 13, Giordan Lee Watson 11, Kristopher Jameil Richard 10, Arturas Valeika 8, respectiv Tudor Fometescu și Bogdan Nicolescu, ambii cu câte 4 puncte marcate. De cealaltă parte, din lotul celor de la Pitești au punctat Tony Cal Bishop Jr 18, Ivan Siriscevic 15, Maksym Korniienko 14, Mladen Jeremic 7, Zvenko Buljan 6, Marius Ciotlăuș 6, Jonathan Gary Person 6, Tudor Gheorghe 2 și Lucian Chirof 2. 

Câștigătoarea din această seară a încheiat prima fază a sezonului regulat pe locul 4 cu 9 victorii, 5 înfrângeri și 22 puncte acumulate, urmând să întâlnească în prima rundă din Top 6 pe SCM U Craiova. De cealaltă parte, Piteștiul a încheiat pe 5 cu 6 victorii, 8 înfrângeri și 20 de puncte, urmând să joace cu U-BT Cluj în runda inaugurală din TOP 6. 

*Foto: Roby Boros @Facebook CSM Oradea



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BCM U FC Argeș Pitești

Radu Bărăian / 13 January 2019 / 20:05


Galerie foto


0 
Pana nu pleacă Popescu Corodi și Ziguli echipa asta nu va avea performanta.. 
13 January 2019 20:28
2 
Un meci bun facut de echipa in ciuda absentelor. Am fost acolo, chiar am condus. Sunt sigur ca altfel ar fi fost cu Carson si Sturanovic pe teren. Totusi, Person si Chirof au fost ok. Ma bucur pentru Bishop si Ciotlaus. Sper sa isi revina accidentatii. Ps: peste tot in tara, suporterii nu sunt multumiti de conducere. Pe ei ii avem, cu ei traim. Oamenii sunt ok cat timp jucatorii nu se plang. Mi-e teama sa nu fii unul de-al lui Caprarescu. Noapte buna si hai Pitesti! 
13 January 2019 20:33
1 
Dupa calculele mele, 9 victorii si 5 infrangeri fac 23 puncte .... 
14 January 2019 09:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37
0 
S-a vazut clar ca in primele 3 sferturi apararea a fost varza, nu s-a depus un efort prea mare. La fel a facut si Clujul ieri.

Cand ai un adversar mai accesibil, nu are rost sa-ti rupi oasele ca sa-i bati la 30 de puncte. Diferenta de scor in playoff nu are nicio importanta, conteaza mai mult sa-ti dozezi energia pentru urmatorul meci si sa fii proaspat. 
click pt. Articol 25 April 2019 21:35