Adrian Micinic

09.10.2013

74-91
1-1 Fișa meciului 2-0

CSM Oradea a învins pe CSU Sibiu, scor 91-74, într-un meci contând pentru etapa a 2-a în Liga Națională. Partida a avut loc la Sala Transilvania.

Sibiu - Ceskovic, Bojovic, Austin, Nelson, Lee
Oradea - Franklin, Dillon, Subotic, Nicoară, Denison

CSU Sibiu l-a înscris pe foaia oficială pe Ivan Miceta, noua achiziție, lăsându-l în afara lotului pe Sasho Gruev.

Nicoară marchează primul coș al partidei, din serviciul lui Dillon. Jocul este întrerupt pentru o problemă de natură tehnică după doar 29 secunde de joc. Franklin se apără la Bojovic, dar îi interceptează mingea lui Lee. Bojovic aduce primele puncte pentru amfitrioni. Dillon pătrunde și aduce două puncte pentru CSM. Lee egalează la 6, însă Franklin înscrie de la distanță. Dillon îl servește pe Denison care finalizează în forță. Canadianul merge apoi la linia de pedeapsă și transformă liberele pentru a duce scorul la 13-6 în minutul 4. Denison recuperează ofensiv și punctează, însă gazdele răspund imediat. Bojovic înscrie pe tranziție și apoi din spatele semicercului pentru a strânge la 14-15. Lee recupereză ofensiv și aduce Sibiul la conducere, moment în care Achim cere timp de odihnă. După reluare Denison comite a 2-a greșeală personală, fiind schimbat. Pentru aceeași abatere este sancționat și Nicoară. Dillon îl servește odeal pe Țibîrnă în trei secunde. Gazdele intră în penalizare, însă Țibîrnă împarte liberele și egalează. Ceskovic punctează din acțiune, dar Țibîrnă răspunde de la distanță. Același lucru îl face și Markovic, iar la capătul primei secvențe CSM-ul avea 24-20 pe tabela de marcaj. De notat c[ Lee a comis trei gre;eli personale ]n primul act, fiind schimbat cu Miceta.

Nelson punctează la prima acțiune din sfertul al doilea. Dillon răspunde de la libere, dar Bojovic reușește un coș cu fault. Gazdele recuperează ofensiv și Ceskovic egalează. Dillon pătrunde spectaculos, îndeasă mingea în coș și primește o vizită la linia de pedeapsă. Oradea trece la apărare zonă. Nici aceasta nu are efect, gazdele marcând cu lejeritate. Oaspeții recuperează ofensiv și punctează prim Comagic, care este trimis la libere deși apărătorul său a fost în poziție verticală. Ceskovic continuă să puncteze pentru Sibiu. Markovic înscrie de la mare distanță după recuperare ofensivă semnată Comagic. Bojovic îl depășește cu lejeritate pe Popescu și marchează pentru a strânge la 32-35 în minutul 15. Oradea continuă cu apărare zonă, iar Calotă aruncă liber și punctează. Țibîrnă înscrie din pasa lui Comagic. Cel din urmă în găsește pe Dillon cu o pasă în căciulă, transformată de australian. Perisic cere timp de odihnă în minutul 16, la scorul de 35-41. Gazdele sunt în penalizare, dar Țibîrnă nu fructifică acest lucru în întregime. Ceskovic este imposibil de oprit și punctează chiar și din situații imposibile. Comagic răspunde la celălalt capăt al terenului, însă comite a 2-a greșeală personală la faza următoare și trimite Oradea în penalizare. Bojovic creează pentru Nelson și acesta aduce Sibiul la două puncte pe tabelă, moment în care Achim cere timp de odihnă. Dillon comite abatere de condusă, dar răspunde imediat cu o finalizare în mare viteză. Subotic înscrie cu stop șut. Oradea se apără zonă și eficient la ultima fază a primei reprize, scorul după 20 minute fiind de 50-42 pentru CSM.

Oradea începe repriza a doua cu primii cinci, iar Sibiul cu Calotă pe parchet. Denison înscrie de la semidistanță pentru un prim avantaj de zece puncte. Lee îl faultează pe aruncare pe Subotic și comite a 4-a greșeală personală. Muntenegreanul punctează două din cele trei libere acordate. Dillon își depășește adversarul pe pătrundere și duce scorul la 56-42 în minutul 22. Perisic solicită timp de odihnă. La reluare Nelson ratează din spatele semicercului. Franklin beneficiază de blocajul lui Denison și se duce până în coș reușind să obțină și libera suplimentară. Scorul devine 59-42. Ceskovic înscrie primul copș al Sibiului după trei minute scurse din sfertul al 3-lea și obține faultul la Dillon, dar irosește libera. Nicoară joacă pe pivot și finalizează cu panoul. Franklin se apără cu regularitate la poziția 3, iar Ceskovic pasează în afara terenului. Dillon și Dillon înscrie pe rând și duc scorul la 65-45 în minutul 25. Bojovic înscrie pe pătrundere finalizând cu panoul. Miceta revine pe parchet în condițiile în care Sibiul a jucat câteva minute cu Nelson și Crăciun sub coș. Bojovic transformă din spatele semicercului. Perisic este sancționat finalmente cu fault tehnic după ce a protestat la aproape fiecare fază de joc în repriza a doua. Subotic împarte liberele și apoi este retras pe bancă. Miceta face un fault tare la Denison și este sancționat cu antisportiv. Canadianul irosește ambele aruncări libere, iar tribunele se inflamează. Imediat, în stilul deja consacrat, vine compensarea, canadianul fiind sancționat cu fault ofensiv. Ceskovic își bate adversarul și strânge din diferență. Achim cere timp de odihnă după o perioadă în care nivelul de joc al echipei sale a scăzut simțitor. Miceta înscrie de sub coș după reluare. Dillon aruncă imprecis pe expirarea timpului de atac, iar Sibiul simte că are o șansă de a reveni în meci. Crăciun împarte liberele, dar Markovic înscrie din afara semicercului și oprește seria negativă a CSM-ului. Sfertul 3 se termină cu scorul de 71-56 în favoarea oaspeților.

Lee înscrie se sub coș prin Lee, iar Țibîrnă este sancționat cu abatere de trei secunde. Dillon răspunde de la semidistanță. Markovic joacă unu la unu și punctează după liberele marcate de Nelson. Țibîrnă se apără excelent la Lee, iar Dillon înscrie după o nouă acțiune în plin fuleu. Oradea se duce la 77-60 în minutul 33, când Perisic cere timp de odihnă. Bojovic răspunde cu o reușită de la semidistanță. Dillon pentru Țibîrnă și Oradea mai trece două puncte pe tabela de marcaj. Dillon se grăbește la următoarea fază ofensivă și pasează în afara terenului. Ceskovic pătrunde și aduce două puncte pentru CSU, iar Achim cere timp de odihnă la scorul de 79-64. Franklon pătrunde și înscrie după o apărare om la om pe tot terenul. Oradea câștigă mingea grație posesiei alternative. Oradea joacă cu titularii pe final de meci, iar Sibiul folosește patru dintre aceștia. Oradea joacă foarte eficient din punct de vedere colectiv și bagă mingea sub coș de unde rezultă puncte ușoare. De asemenea, apărarea își face datoria. Subotic este sancționat cu greșeală antisportivă. Bojovic obține trei puncte din această fază. Subotic înscrie din spatele semicercului, din zero grade. Finalul de meci este gestionat de bihoreni care se impun la capătul unui meci pe care l-au controlat autoritar și în cadrul căruia s-au desprins decisiv în sfertul al 3-lea, după o primă repriză productivă din punct de vedere ofensiv.