CSM Oradea pierde confruntarea din Turcia cu Sakarya

Valentin Todea

21.11.2018

Sakarya BSB câștigă duelul cu CSM CSU Oradea din FIBA EuropeCup, scor 84-68 (29-15, 22-19, 18-18, 15-16), din ultima etapă a sezonului regulat.

Gazdele au început partida cu un run de 11-0, orădenii reușind cu greu să găsească drumul spre coș. Valeika a marcat pentru 17-6, iar Landry Nnoko a înscris de cealaltă parte pentru 19-6. Denison a răspuns imediat cu două lay-up-uri reușite, 19-10. Turcii au modificat tabela la 24-11, Pasalic contribuind și el cu puncte pe tabelă, 29-15, acesta fiind și scorul după primul sfert.

Denison a deschis actul second cu un coș din apropiere, 29-17, iar Mitchell Wilbekin a transformat de la mare distanță, 34-17. Kris Richard marchează pentru 34-19, iar Pasalic înscrie din spatele semicercului, 36-22. Sakarya duce scorul la 40-24, iar CSM Oradea marchează prin Richard, 40-26. Ecartul dintre cele două echipe se mărește la 20 de puncte, 46-26, iar Watson înscrie pentru 49-30. Un coș al aceluiași jucător pune capăt primei reprise la scorul de 51-34.

Oaspeții au avut un început de sfert trei mai bun, Denison reușind să înscrie de la 3 puncte pentru 53-41. A urmat o perioadă în care Oradea nu a reușit să contracareze atacurile grupării din Turcia, iar scorul a devenit 65-41. Richard a punctat din afara arcului de cerc, 66-46, repetând execuția pentru 66-49. Alp Karahan a răspuns tot de la mare distanță, 69-49. Înaintea ultimului act, tabela indica 69-52 pentru gazde.

În sfertul patru, Sakarya nu a mai forțat și a păstrat un avantaj considerabil pe tabelă. Cu puțin mai mult de 3 minute până la final, turcii conduceau cu 81-58, ecartul fiind de 23 de puncte în favoarea acestora. Formația pregătită de Cristian Achim pierde așadar un meci ce mai conta doar pentru palmares și rămâne cu o victorie în șase meciuri în grupa A, obținută acasă tocmai împotriva celor de la Sakarya.

Landry Nnoko a fost cel mai bun jucător de la Sakarya cu 13 puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive. Marcus Ginyard a fost principalul evidențiat din tabăra orădeană cu 14 puncte și 3 recuperări. Giordan Watson a avut 13 puncte, iar Denison și Valeika au marcat câte 11 puncte.