CSM Phoenix Galaţi este câștigătoarea grupei valorice C din LNBM

Radu Bărăian

13.01.2019

Baschetbaliștii de la CSM Phoenix CSU Galați s-au impus ieri pe teren propriu în fața celor de la ACS Târgu Jiu, scor final 81-71. În urma acestui rezultat gălățenii și-au asigurat locul 1 în Grupa C și promovarea în Grupa Galbenă, acolo unde se va duela pentru unul din cele două locuri de play-off disponibile.

Formația de la malul Dunării a controlat partida cu Târgu Jiu de la un capăt la celălalt, problema învingătoarei nefiind pusă în nicio secundă. Primul sfert a fost adjudecat de gazde cu 24-16, în timp ce actul secund a fost adjudecat de oaspeți cu 20-19. Astfel, la pauză, tabela din Sala Sporturilor Dunărea indica un 43-36 în favoarea celor de la Phoenix. Amfitrionii au revenit mult mai motivați de la vestiare, reușind un sfert 3 excelent pe care și l-au adjudecat cu 20-11. Ultima parte a întâlnirii a revenit gorjenilor, 24-18, însă insuficient pentru a întoarce rezultatul, Phoenix Galați reușind să câștige meciul la 10 puncte diferență, scor final 81-71.

Vlad Corpodean cu 13 puncte, 14 recuperări și 25 la eficiență a fost cel mai bun om al gazdelor, fiind urmat de Marko Perovic cu 23 puncte, 10 recuperări și 21 la eficiență, Phillip de Shon Miller cu 15 puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive pentru un total de 20 de unități la eficiență. De cealaltă parte, Kevin Patrick Allen a reușit o nouă performanță impresionantă pentru Târgu Jiu, fiind autorul a 32 de puncte, 19 recuperări și 36 la eficiență.

Astfel, cu această victorie CSM Phoenix CSU Galați și-a asigurat câștigarea GVC în LNBM cu un total de 17 victorii, 1 înfrângere și 35 de puncte, având aceeași linie de clasament cu CSM Târgu Mureș, însă gălățenii sunt avantajați de rezultatele din meciurile directe și anume 88-93, respectiv 96-89. Galațiul a pierdut primul meci al sezonului, cu Târgu Mureș, dar ulterior a obținut 17 victorii la rând, izbutind promovarea.

Formația din Galați se va lupta în Grupa Galbenă cu Steaua București, Dinamo Știința București, CSO Voluntari, CSM Mediaș și Athletic Constanța pentru ultimele două poziții care asigură prezența în play-off-ul LNBM 2018-2019.