CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”


Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României

CSM Satu Mare s-a ales cu o amendă usturătoare, 12.000 de euro, pentru neparticiparea la festivitatea de premiere de la finala Cupei României de duminică. Conform RGOC, echipele medaliate sunt obligate să asiste la festivitatea de premiere la astfel de competiții și nu a fost suficientă prezența secundului Octavian Boian la festivitatea de după meciul găzduit de Sepsi Arena. Vicecampioana va face apel la această decizie.

Cei de la CSM Satu Mare s-au simțit nedreptățiți de arbitrajul din finala Cupei României disputată la Sepsi Arena în 31 martie. Atunci gazdele de la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-au impus cu 69-65 și au câștigat din nou trofeul. Vicecampioana a rămas fără două piese importante atunci la finalul sfertului trei și a contestat mai multe decizii ale brigăzii.

Pe fondul acestor nemulțumiri, jucătoarele au plecat din sală imediat după terminarea partidei și nu au mai participat la festivitatea de premiere. Singurul reprezentant al clubului rămas în sală la decernarea cupei a fost secundul Octavian Boian, care a și ridicat premiul coșgheterei competiției, câștigat de Brittany Denson.

Această neparticipare la festivitatea de premiere va costa scump finalista ultimelor două ediții ale cupei, mai exact 12.000 de euro, conform presei locale.

„S-a considerat că acest caz reprezintă un grav prejudiciu de imagine adus forului condus în acest moment de Horia Păun. Astfel, pe adresa clubului sătmărean a sosit o amendă totală de 12.000 euro (aproximativ 57.000 lei). 5.000 euro sunt pentru clubul sătmărean, respectiv câte 500 euro pentru fiecare jucătoare, 13 la număr, şi pentru antrenorul Maikel Lopez. Ni s-a transmis că se va face apel”, anunță site-ul local informatia-zilei.ro.

În Regulamentul General de Organizare al Competițiilor de Baschet în România, aprobat în 24 septembrie 2018, se specifică în mai multe rânduri obligația echipelor de a participa la festivitatea de premiere. Amenda pentru neparticiparea la decernarea trofeului este de 5.000 de euro.

Cap. 15. OBLIGAŢIILE ECHIPELOR:

A. Obligații comune:

15.2. Este obligatorie participarea la ceremoniile de deschidere (dacă este cazul) şi de premiere pentru decernarea medaliilor/trofeelor de câştigător ale LNB, CR, SCR, CN de juniori, LNB 3x3 și CR 3x3. În caz de neparticipare echipa este sancționată cu amendă în cuantum de: a). 5.000 Euro în cazul echipelor de seniori.

23.14. Retragerea din competiţie.

e. Retragerea sau neparticiparea la ceremoniile de închidere şi festivităţile de premiere pentru decernarea medaliilor/trofeelor pentru câştigarea LNB, Cupa României sau Supercupa României amenda este: în cazul echipelor de seniori cu 5.000 Euro.

În ceea ce privește prejudiciul de imagine se specifică:

CAP 23 SANCȚIUNI Jucători, antrenori, antrenori secunzi și însoțitori, arbitrii, oficiali

23.5. Dacă una dintre persoanele menţionate mai sus, acţionează de o manieră care prejudiciază imaginea FRB, sau cauzează pagube fizice sau materiale echipamentului tehnic, vestiarelor, hotelurilor etc. … amendă: 500 EURO.

Rămâne de văzut ce decizie se va lua după apelul formației sătmărene.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 05 April 2019 / 12:04


Galerie foto


cristy ok,dar
1 
Sanctiunile pt arbitrii,amenda pt cei trei plus comisar avand in vedere ca au prejudiciat imaginea finalei si altele si altele mare greseala ati facut ca ati transmis pe frb tv......de ce 2 din cei 3 arbitri plus acelasi comisar au putut arbitra aproape fara greseala meciul steaua si dinamo si fara incidente desi exista o miza pt ambele echipe???? 
05 April 2019 13:55
carlos_cj Burlacu
2 
Din nou FRF tare cu piticii, slugarnic cu stăpânii. În vremuri nu de mult apuse, când Sebi Ghiță era tăticul Federației, Asehoților li s-a permis. Burlacu, împreună cu mai mulți coechipieri, nu au participat la festivitatea de la Cluj când au ieșit vicecampioni, titlul fiind decis de cosul din ultima secundă al lui Tyler Morris, de la U. Care a fost atunci sancțiunea dictată de FRF? Niciuna. 
05 April 2019 14:04
0 
Poate au adaugat sanctiunile in regulament ulterior. 
05 April 2019 15:05
-1 
Numai ura si ciuda vorbeste din voi. Sau nu va pricepeti la baschet. Amenda uriasa? Cred ca glumiti. 500 de euro pe jucatoare la salariu de 6-7000 ? Daca era Targoviste in loc de Sepsi nu scoteati un cuvant. In plus daca n-ar fi Sepsi, pentru ce s-ar mai organiza campionat feminin, pentru aia 100 de spectatori? 
05 April 2019 15:14
greenmachine Omniprezent
0 
@laca1968 Nu este articol cu Sepsi sau Satu Mare in care sa nu iti dau cu parerea...simt ca esti un fin cunoscator de baschet daca ai atatea de spus... 
05 April 2019 17:22
0 
*dai 
05 April 2019 17:22
-2 
Parerea mea este ca parerea ta despre parerea mea pt mine nu conteaza. Kiss my popsi. 
05 April 2019 19:37
raress23 Du-te ma
2 
In .... mea 
05 April 2019 21:23
Heidy Mda....
0 
Problema nu cred ca este amenda in sine ci faptul ca,regulamentul nu se aplica corect la toti factori care au participat la aceast eveniment.....arbitrii,observator 
07 April 2019 19:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe revine și câștigă din nou Cupa României după o finală cu CSM Satu Mare
Alb-roșiile au condus o bună parte din meci, dar au rămas fără două jucătoare importante în sfertul 3 
Brandi Wingate, double-double și season-best în semifinala Cupei României
Doar Carla Bartee a mai fost în double-digits pentru Olimpia CSU Brașov în eșecul cu Sepsi SIC 
CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, finala așteptată în Cupa României
ACS Sepsi SIC nu a pierdut acasă cu CSM Satu Mare și cele două își disputa al 3-lea trofeu intern la rând  
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Domnule Primar ! Schimbati urgent pe Muresan,daca vreti sa faceti performanta.Prin schimbarea antrenorului ati facut munca pe jumatate!Pacat de echipa,ca acest dictator certat cu sportivitatea,face praf prestigiul echipei.Aparand,va faceti si D-voastra complice si partas la destramarea echipei . 
click pt. Articol 12 April 2019 16:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe gulas nu dar pe gulyás DA ! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:08
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
PE LANGA ECHIPA,TREBUIA AMENDAT SI MURESAN,DE FAPT SINGURUL CAP AL REUTATILOR LA ECHIPA.SE COMPORTA CA UN DICTATOR,SI DE FIECARA DATA CAND PIERDE ECHIPA FACE PRAPAD,AVAND UN COMPORTAMENT NEDEMN SI NESPORTIV!vOCIFEREAZA,RECLAMA,ATACA ARBITRII,GAZDELE SI MASA OFICIALA! rUSINE SA VA FIE DOMNULE MURESAN !SINTETI MIC SI LA PROPRIU SI LA FIGURAT! 
click pt. Articol 12 April 2019 16:00
Heidy Felicitari FRB!
0 
Acum sincera ati judecat in litera regulamentului.....dar era si mai bine daca mergeati pina la capat.Adica....cum? SIMPLU analizati la rece implicarea observatorului si a arbitrilor in acest meci si 99% gaseati in regulamentul sanctionare lor disciplinara.Trebuie sa dati odata si odata exemplu si in cazul lor...nu este prima data cand acesti actori fac ce vor in teren Ei au viciat foarte multe rezultate in acest campionat atat la feminin cat si la masculin.Nu cred ca pentru a va sesiza trebuie neaparat sa faca cineva in scris......ea poate veni si din partea federatiei simplu😁😁😁 totul se poate daca chiar se vrea😁😁😁 
click pt. Articol 10 April 2019 19:47
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
Heidy Mda....
0 
Problema nu cred ca este amenda in sine ci faptul ca,regulamentul nu se aplica corect la toti factori care au participat la aceast eveniment.....arbitrii,observator