CSM Satu Mare: „Ne-au dat cu sala-n cap și acum trebuie să ne trezim rapid la realitate”


Clubul sătmărean și-a cerut scuze suporterilor pentru înfrângerea la 39 de puncte cu ACS Sepsi SIC

CSM Satu Mare a pierdut cu 54-93 pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în etapa a 5-a din Liga Națională de Baschet Feminin, grupa valorică A. Alb-roșiile nu au avut un început de sezon foarte convingător, dar chiar și în aceste condiții reeditarea finalei de anul trecut a fost mult mai dezechilibrată decât se aștepta.

Echilibru a fost doar în primele minute ale meciului, iar gazdele aveau 25-17 la prima pauză, au primit doar 6 puncte în sfertul secund și s-au distanțat până la un avans maxim de 42 de puncte în a doua parte a sfertului patru. CSM Satu Mare și-a cerut scuze suporterilor, prin intermediul paginii de facebook, pentru prestația de la Sepsi Arena și pentru lipsa de reacție a jucătoarelor.

„După un astfel de meci nu prea sunt multe de spus. Ne-au dat cu sala-n cap și acum trebuie să ne trezim rapid la realitate. Nu există nicio scuză pentru jocul slab făcut și pentru lipsa de reacție a fetelor... Nu poți emite pretenții pe terenul campioanei cu procentaje de 33 și 22 % la aruncările de două sau trei puncte. În condițiile în care ele au trecut de 40%!. E un rezultat rușinos și nu putem decât să le cerem scuze suporterilor noștri”, este mesajul postat de CSM Satu Mare.

Sătmărencele au înscris 16 coșuri de două puncte din 49 încercate (33% reușite) și 4 din 18 triple (22%). Alb-verzile au încheiat partida cu 27 de reușite de două puncte din 43 (63%) și 8/20 de la distanță (40%). ACS Sepsi SIC a avut +126 eficiență totală, față de +42 pentru alb-roșii.

Sătmărencele au avut și două accidentări în meciul de la Sfântu Gheorghe. Matea Tavic s-a accidentat la gleznă în finalul sfertului secund și a fost dusă la spital, iar Kristina Baltic a avut probleme tot la gleznă, dar a părăsit terenul singură. CSM Satu Mare are o pauză de trei săptămâni și jumătate până la următorul meci oficial.

Sătmărencele ar fi trebuit să joace la Arad înainte de pauza pentru naționale,  dar sala este ocupată și partida a fost amânată pentru 11 decembrie. În aceste condiții, următorul meci pentru CSM va fi cel din etapa a 7-a, în 28 noiembrie.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 06 November 2018 / 12:59


Galerie foto


0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
08 November 2018 15:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS KSE Târgu Secuiesc învinge pe CSM Alexandria
ACS KSE Târgu Secuiesc învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 16 puncte 
CSM Târgu Mureș obține a 4-a victorie la rând în Grupa Galbenă
Mureșencele au câștigat cu CSM Alexandria în restanța din etapa a 3-a 
CSM Târgu Mureș învinge pe CSM Alexandria
CSM Târgu Mureș învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 24 puncte 
Florina Stănici (Diaconu) și Kayla Mobley au înscris 70 de puncte în duelul dintre Rapid și ACS KSE Târgu Secuiesc
Americanca a egalat recordul stagional de eficiență, fiind a doua jucătoare cu 40 de puncte într-un meci  
LNBF MVP – Etapa 5, F2: Monique Coker
Americanca a reușit primul double-double stagional pentru CSM Târgoviște în victoria cu Olimpia CSU Brașov 
Kristina Baltic, nou record personal în campionatul românesc
Sârboaica a fost cea mai bună jucătoare de la CSM Satu Mare în succesul categoric cu Universitatea Cluj 
Grevă la CSU CSM Oradea
Mai multe jucătoare au refuzat să intre pe teren, în meciul cu CSM Târgu Mureș, datorită restanțelor salariale și a promisiunilor neonorate 
EXCLUSIV. Destiny Williams revine în LNBF
Pivotul american va sosi miercuri în România. Cu ce echipă a semnat aceasta 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 37 puncte 
CSM Satu Mare a stabilit un nou record de puncte în această ediție a LNBF la meciul cu „U” Cluj
Precedentul record era deținut de campioana ACS Sepsi SIC, din prima etapă a campionatului 
gyke Măi să fie
0 
Ia uite un pui de Tritoiu pe Criș...  
click pt. Articol 21 January 2019 08:37
0 
Doamne, doamne! Credeam că la Oradea e altfel decât în sud, contractul se respectă! Apoi, omul ăsta ce declară ceea ce declară sigur fumase ceva ce îmi doresc și eu la liber! Ne mirăm de nivelul ligii de fete, ieri a arbitrat meciul CSM Alexandria vs. Agronomia București amantul unei jucătoare de la Agronomia, am o poză de la sfârșitul jocului în care pulifriciul de Veselovski pleacă în mașina proprie cu Sonia Vilcinski da' nu îmi permite site-ul să o pun...  
click pt. Articol 20 January 2019 22:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
HABAR NU AI DE BASCHET.SECUIENCELE IN FRUNTE CU KAYLA SINT MAI BUNE CA ECHIPA TA DE SUFLET.SI NU AM VORBIT DE SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI FETELOR!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Daca ne vom intari cu Kayla Mobley,nu vom avea adversare!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Hai ca puteti,si v-eti invinge pe satmarence in frunte cu Destiny W.Succes! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:13
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Bravo Tg.Mures!Felicitari Zsófi ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:09
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
cINE NU POATE SA PLATEASCA,SA LASA BALUL IN PACE! FARA BANI NU EXISTA PERFORMANTA! Dincolo de acest adevar,nu este corect,ca sa nu respecti un contract !Jucatoarele au avut perfecta dreptate! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:07
0 
La acest meci a fost arbitru Valentin Veselovski, iubitul jucătoarei Sonia Vilcinski! Mai mult, a fluierat tot timpul proAgronomia! Alo, FRB?  
click pt. Articol 19 January 2019 15:36
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait...