CSM Satu Mare: „Ne-au dat cu sala-n cap și acum trebuie să ne trezim rapid la realitate”


Clubul sătmărean și-a cerut scuze suporterilor pentru înfrângerea la 39 de puncte cu ACS Sepsi SIC

CSM Satu Mare a pierdut cu 54-93 pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în etapa a 5-a din Liga Națională de Baschet Feminin, grupa valorică A. Alb-roșiile nu au avut un început de sezon foarte convingător, dar chiar și în aceste condiții reeditarea finalei de anul trecut a fost mult mai dezechilibrată decât se aștepta.

Echilibru a fost doar în primele minute ale meciului, iar gazdele aveau 25-17 la prima pauză, au primit doar 6 puncte în sfertul secund și s-au distanțat până la un avans maxim de 42 de puncte în a doua parte a sfertului patru. CSM Satu Mare și-a cerut scuze suporterilor, prin intermediul paginii de facebook, pentru prestația de la Sepsi Arena și pentru lipsa de reacție a jucătoarelor.

„După un astfel de meci nu prea sunt multe de spus. Ne-au dat cu sala-n cap și acum trebuie să ne trezim rapid la realitate. Nu există nicio scuză pentru jocul slab făcut și pentru lipsa de reacție a fetelor... Nu poți emite pretenții pe terenul campioanei cu procentaje de 33 și 22 % la aruncările de două sau trei puncte. În condițiile în care ele au trecut de 40%!. E un rezultat rușinos și nu putem decât să le cerem scuze suporterilor noștri”, este mesajul postat de CSM Satu Mare.

Sătmărencele au înscris 16 coșuri de două puncte din 49 încercate (33% reușite) și 4 din 18 triple (22%). Alb-verzile au încheiat partida cu 27 de reușite de două puncte din 43 (63%) și 8/20 de la distanță (40%). ACS Sepsi SIC a avut +126 eficiență totală, față de +42 pentru alb-roșii.

Sătmărencele au avut și două accidentări în meciul de la Sfântu Gheorghe. Matea Tavic s-a accidentat la gleznă în finalul sfertului secund și a fost dusă la spital, iar Kristina Baltic a avut probleme tot la gleznă, dar a părăsit terenul singură. CSM Satu Mare are o pauză de trei săptămâni și jumătate până la următorul meci oficial.

Sătmărencele ar fi trebuit să joace la Arad înainte de pauza pentru naționale,  dar sala este ocupată și partida a fost amânată pentru 11 decembrie. În aceste condiții, următorul meci pentru CSM va fi cel din etapa a 7-a, în 28 noiembrie.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 06 November 2018 / 12:59


Galerie foto


0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
08 November 2018 15:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSU CSM Oradea reușește o nouă victorie clară cu Agronomia București și în restanța din etapa 1
Cele două echipe au fost la a doua confruntare directă în 5 zile 
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 30 puncte 
Rapid București câștigă returul cu CSM Alexandria, devansat din etapa a 10-a
Pentru teleormănence a fost a treia partidă în cinci zile 
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 18 puncte 
LNBF – Etapa 6 – MVP: Kristina Higgins
Americanca a stabilit noi recorduri stagionale de puncte și eficiență în victoria campioanei la Târgoviște 
Olimpia CSU Brașov câștigă și returul cu Universitatea Cluj
Brașovencele s-au distanțat încă din primul sfert și conduceau cu 17 puncte la prima pauză 
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 14 puncte 
ACS Sepsi SIC obține a 6-a victorie la rând în grupa valorică A din LNBF
CSM Târgoviște n-a înscris în ultimele patru minute și alb-verzile au încheiat cu un run de 12 puncte 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște la o diferenţă de 17 puncte 
Ancuța Stoenescu: „Pentru noi meciul cu Sepsi va fi foarte greu, însă nu imposibil”
Veterana de la CSM Târgoviște este cea mai bună marcatoare din grupa valorică A, după 5 etape 
0 
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!  
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale ! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI KRISTINA !Bravo fetelor si succes in continuare !! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti cele mai bune si in acest campionat in frunte cu superantrenorul Zoran Mikes ! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
click pt. Articol 08 November 2018 15:37
0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
click pt. Articol 06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
NE PARE RAU CA S-A ACCIDENTAT TAVIC.ESTE O FATA BUNA !! SEPSI SIC ESTE CU O CLASA PESTE SATU MARE,DAR NU ESTE VINA EI !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
click pt. Articol 05 November 2018 14:27