CSM Satu Mare a câștigat turneul 3 din Cupa României 3x3 feminin după o finală cu Sepsi

Duminică se dispută ultimul turneu din seria de patru de la Arena de Baschet din acest final de săptămână

CSM Satu Mare s-a impus cu 17-15 în duelul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala turneului 3 a fazei de calificare a Cupei României 3x3 feminin, 2018-2019. Se cunosc deja și grupele turneului 4, cel care încheie duminică prima serie de turnee de la Arena de Baschet din capitală.

În prima fază au fost din nou patru grupe, cu prima de patru echipe și următoarele de trei. Primele două clasate au avansat în faza eliminatorie.

Phoenix Constanța, echipa care a câștigat primele două turnee, a obținut trei victorii în grupa A: 16-12 cu CSM Târgu Mureș, 13-10 cu Rapid București și 21-14 cu Universitatea Cluj. Rapidul a obținut al doilea bilet spre sferturi după ce s-a impus cu Universitatea Cluj (17-14) și CSM Târgu Mureș (13-12). CSM Târgu Mureș a fost pe trei în grupă, după 16-13 cu clujencele.

FCC ICIM Arad a ocupat prima poziție în grupa B după ce s-a impus în duelurile cu CSM Târgoviște (18-7) și Sepsi Sfântu Gheorghe (14-10). Covăsnencele au fost pe doi în grupă după victoria cu CSM Târgoviște, scor 14-12.

CS Agronomia a fost prima în grupa C, după succesele cu Olimpia CSU Brașov (22-5) și CSM Alexandria (21-13). Teleormănencele au avansat după ce s-au impus cu 21-15 în duelul cu Olimpia CSU Brașov.

CSM Satu Mare a câștigat grupa D, cu succese în fața celor de la CSU Oradea (21-15) și ACS KSE Târgu Secuiesc (21-14). CSU Oradea și-a adjudecat locul secund după 19-12 în confruntarea cu ACS KSE Târgu Secuiesc.

Phoenix Constanța și Sepsi Sf Gheorghe s-au întâlnit din nou în sferturi, la fel cum s-a întâmplat și la cele două turnee din zilele precedente. Dacă atunci constănțencele s-au impus și au câștigat și finala, a fost rândul revanșei pentru covăsnence. Sepsi Sf Gheorghe a avansat în penultimul act după 21-20.

CS Rapid București, cu o echipă complet schimbată față de turneul precedent, a trecut de FCC ICIM Arad în sferturi, cu 20-16. CSU Oradea s-a impus cu 13-11 în duelul cu CS Agronomia, iar CSM Satu Mare a trecut cu 21-4 de CSM Alexandria.

Semifinalele au fost echilibrate și s-au încheiat la două puncte. Sepsi Sf Gheorghe a jucat Anca Șipoș, Nora Demeter, Renata Kovacs și Viorela Rus, după ce aseară era Andra Haas în locul Viorelei Rus pe pagina dedicată turneului 3. Alb-verzile au trecut cu 21-19 de CS Rapid București, care le-a avut în componență pe Ana-Maria Cuatu, Alexandra Lupusavei, Roxana Bejan și Alexandra Pantazi.

CSM Satu Mare a jucat la turneele de la Arena de Baschet cu Andreea Lazăr, Alexandra Uiuiu, Adina Pop și Anna Kadar. Sătmărencele s-au impus cu 18-16 în semifinala cu CSU Oradea, care s-a bazat pe Ioana Gavra, Ruxandra Chiș, Anamaria Câmpeanu și Melania Kokovay.

Două puncte a fost diferența și în ultimul act. CSM Satu Mare a câștigat cu 17-15 finala cu Sepsi Sfântu Gheorghe și s-a impus în al 3-lea turneu din faza de calificare a Cupei României 3x3 feminin, ediția 2018-2019.

În clasament continuă să conducă jucătoarele de la Phoenix Constanța, cu câte 250 de puncte pentru două locuri 1 și un loc 5. Le urmează sportivele de la Sepsi, cu câte 200 de puncte (două locuri 4 și un loc 2).

Duminică se dispută ultimul turneu din această serie de patru de la Arena de Baschet. S-au stabilit deja grupele de la turneul 4. În grupa A vor juca Universitatea Cluj, ACS KSE Târgu Secuiesc, CSM Alexandria și Olimpia CSU Brașov.

În grupa B au fost repartizate CS Rapid București, CSM Târgu Mureș și FCC ICIM Arad. În grupa C sunt CS Agronomia, CS Phoenix Constanța și CSM Târgoviște. În ultima grupă sunt finalistele turneului trei, CSM Satu Mare și Sepsi Sf Gheorghe, alături de CSU Oradea. Turneul patru se dispută în intervalul orar 9:30-13:30, puțin mai devreme decât celelalte trei. Următoarele două turnee vor avea loc în luna decembrie.

*foto: frbaschet.ro

Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea
Citește ultimele știri despre CS Rapid București

Andreea Vlase / 17 November 2018 / 19:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Phoenix Constanța ajunge la 3 victorii din 4 în turneele din Cupa României 3x3 feminin
Constănțencele au câștigat turneul 4 după o finală cu FCC ICIM Arad, cu același scor ca la turneul 1
Phoenix Constanța s-a impus și în al doilea turneu al Cupei României 3x3 feminin
Constănțencele au trecut de CSM Târgoviște cu un punt în finală
CS Phoenix Constanța și-a adjudecat primul turneu din CR 3x3 feminin după o finală cu FCC ICIM Arad
A fost primul turneu din seria de patru care se dispută la Arena de Baschet în aceste zile
Prima ediție a Cupei României 3x3 feminin debutează cu patru turnee la Arena de Baschet în 15-18 noiembrie
Echipele din LNBF sunt obligate să participe în noua competiție cu care federația dorește să crească coeficientul pentru calificarea naționalei feminine de 3x3 la Jocurile Olimpice
Bătălia pentru Jocurile Olimpice începe la Constanța! Primul turneu de baschet 3x3 din sezonul pre-olimpic se joacă la City Park Mall
Punctele acumulate în clasamentul mondial între 1 noiembrie 2018 și 1 noiembrie 2019 contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice
Baschetul 3x3 nu se oprește nici toamna: Astăzi încep înscrierile la Decathlon Streetball
Competiția va avea loc sâmbătă 27 octombrie pe terenurile Sport Arena din Universitatea Politehnica București
Peste 400 de elevi vor participa la a treia ediție a Constanța Streetplay 3x3 Schools Battle
Școlile și liceele din Constanța se vor duela pe parcursul a șapte etape, urmând ca cele mai bune echipe la fiecare categorie să participe la marea finală care va fi găzduită în luna noiembrie de City Park Mall.
Naționalele de baschet 3x3 U23 ale României debutează joi la mondialul din China
Adversarii și programul tricolorilor. Partidele pot fi urmărite live stream
0
Bozgori nesimțiți, trec pe listă o jucătoare grav accidentată in septembrie.
click pt. Articol 14 November 2018 22:57
Oldtimer Anticipatie ?
0
Dupa ultimele isprăvi in materie de regulamente si strategii (sa vedem ce va fi si cu cererea CSMBuc ) poate ar fi oportuna mutarea sediului FRB la Circ...asa, sa fie si sediul pe masura prestatiei...
click pt. Articol 11 September 2018 18:43
laca1968 trancer
0
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia!
click pt. Articol 01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!

click pt. Articol 01 August 2018 18:15
0
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.
0
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea ....
click pt. Articol 31 July 2018 21:43
0
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi...
click pt. Articol 31 July 2018 21:40
0
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!
click pt. Articol 31 July 2018 21:37
Renan Felicitări!
0
Rezultate foarte bune obținute de UPit la 3×3. Marius Ciotlaus cred ca i singurul jucator care se afla sub contract cu BCMU. Noutăți despre antrenorul pe care l vom avea, vad ca nu apar.
click pt. Articol 19 July 2018 19:19