CSM Satu Mare, aproape de sută în duelul cu Phoenix Știința Constanța

Formația de la malul mării a debutat în prima grupă valorică

CSM Satu Mare s-a impus cu 98-70 în duelul cu Phoenix Știința Constanța, pe sferturi 25-14, 25-23, 15-20, 33-13. Gazdele au condus pe toată durata partidei din prima etapă a fazei a doua, în Grupa Roșie. Formația din Constanța a urcat în prima grupă valorică după ce în prima parte a sezonului a fost în a doua. Oaspetele au reușit să se apropie în câteva rânduri de-a lungul meciului, dar sătmărencele s-au distanțat la 31 de puncte în sfertul patru.

Gazdele au început meciul cu Promise Amukamara, Anamaria Kadar, Dlesha Lloyd, Andra Mandache și Brittany Denson. Phoenix Știința Constanța le-a avut în formula de start pe Chelsea Douglas, Teodora Armanu, Ecaterina Armanu, Bianca Fota și Jelena Jovanovic. Maikel Lopez nu a putut conta pe Tavic și Baltic, iar de la oaspete nu a fost pe foaia de joc Erak.

Amukamara a deschis scorul și Douglas a egalat. În minutul trei scorul era 6-4 și alb-roșiile au rupt echilibrul cu un run de 13 puncte, profitând de patru minute fără punct pentru oaspete. Scorul era 19-4 în minutul 7. Tripla lui E. Armanu a strâns ecartul la 11 puncte la prima pauză, când scorul era 25-14.

Sfertul secund a fost cel mai echilibrat. Diferența a crescut la 14 puncte în debutul acestuia, dar oaspetele s-au apropiat la 9 lungimi, după cinci puncte la rând ale lui Douglas. Avansul a crescut la 16 puncte la intrarea în a doua jumătate a perioadei de joc. Beldian a reușit două triple consecutive prin care a dus scorul la 39-29. Constănțencele au continuat să marcheze de afară și s-au apropiat la 7 lungimi la intrarea în ultimul minut al sfertului. Amukamara și Pane au dus scorul la 50-37 la jumătatea meciului.

Gazdele s-au dus la 15 puncte după revenirea de la vestiare, dar Phoenix Știința s-a apropiat la 4 puncte în minutul 26. Pe finalul sfertului diferența a crescut din nou și la ultima pauză scorul era 65-57. Olah (Orosz) și E. Armanu au scuturat plasa de la distanță în debutul ultimei perioade de joc. A urmat un run de 11 puncte al gazdelor, prin Mandache, Uiuiu și Olah, profitând de două minute și jumătate fără coș pentru oaspete, iar scorul devenea 79-60. Gazdele au reușit un nou run, de 16 puncte, și diferența a crescut la 31 de puncte. E. Armanu a înscris ultimul coș, de la distanță, și scorul final a fost 98-70.

Gazdele au făcut diferența cu cele 32 de reușite din interiorul semicercului, față de 14, precum și cu 22 de libere transformate față de 6. Constănțencele au stat mult mai bine la șuturile de la distanță, cu 12 triple reușite față de 4. A fost o diferență importantă și la recuperări, cu 34 petru sătmărence și 21 pentru oaspete.

Promise Amukamara a reușit cea mai bună prestație a sa de când este la CSM Satu Mare,  fiind coșghetera partidei cu 25 de puncte, plus 4 recuperări și 5 assist-uri. Brittany Denson a fost în double-double pentru gazde, cu 21 de puncte și 12 recuperări. Pentru CSM Satu Mare au mai înscris: Mandache 16 puncte (6 assist-uri), Lloyd 16 puncte (5 recuperări), Olah 16 puncte (2x3), Uiuiu 2 și Pane 2 puncte.

Andreea Beldian a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor, cu 16 puncte (4x3). Pentru Phoenix Știința Constanța au mai înscris: E. Armanu 15 puncte (5x3), Douglas 14 puncte (7 recuperări), Jovanovic 13 puncte (integralistă), Fota 7 puncte și T. Armanu 5 puncte (6 assist-uri).

CSM Satu Mare a obținut a 8-a victorie în această ediție de campioat și trece pe primul loc în Grupa Roșie, cu 19 puncte, unul mai mult ca ACS Sepsi SIC, dar și un meci în plus. Pentru sătmărence urmează o deplasare la Târgoviște, în 29 decembrie, iar Phoenix Știința Constața va avea un nou duel dificil în deplasare, la Sfântu Gheorghe cu campioana.

*foto: frissujsag.ro

Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Citește ultimele știri despre CS Phoenix Știința Constanța
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs CS Phoenix Știința Constanța

Andreea Vlase / 22 December 2018 / 20:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Se cunosc duelurile din primul tur al play-off-ul LNBF după rezultatele din penultima etapă
Singura incertitudine: cine va avea avantajul terenului propriu între CSM Târgoviște și FCC ICIM Arad
LNBF MVP – Etapa 13, F2: Destiny Williams
Pivotul a avut o contribuție importantă în atac și în apărare în victoria surpriză a lui FCC ICIM Arad cu CSM Satu Mare
Angelika Slamova, season-best în succesul lui ACS Sepsi SIC la Brașov
Kristina Higgins a reușit al 14-lea double-double în acest campionat
Vladinka Erak și Chelsea Douglas și-au îmbunătățit recordurile personale de eficiență în LNBF
Pivotul a reușit al 9-lea double-double stagional în victoria lui Phoenix Știința Constanța cu „U” Cluj
Marcel Urban: „Încercăm să ne calificăm în primele patru echipe din campionat”
FCC ICIM Arad a obținut victoria în meciul de acasă cu CSM Satu Mare
Dan Calancea: „Sfântu Gheorghe a câștigat meritat, indiscutabil este o echipă mult mai valoroasă”
Olimpia CSU Brașov a avut cu 10 aruncări în plus față de campioană, dar procentaj cu 30% mai slab
Maikel Lopez: „Au jucat foarte agresiv și au meritat victoria. Am muncit o lună pentru cupă”
CSM Satu Mare a pierdut la Arad în penultima etapă din Grupa Roșie a LNBF
Brankica Hadzovic: „Este o victorie mare înainte de play-off. Am fost concentrate 40 de minute”
Bogdan Bulj: „Diferența s-a făcut în apărare” în succesul cu CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe câștigă a 4-a oară cu Olimpia CSU Brașov în acest sezon
Campioana și-a asigurat locul 1 la finalul sezonului regulat după înfrângerea principalei urmăritoare
FCC ICIM Arad reușește surpriza și obține prima victorie a sezonului cu CSM Satu Mare
După înfrângerea de la Arad vicecampioana iese din lupta pentru primul loc înainte de play-off
0
Regulament FRB, articolul 3.25
click pt. Articol 17 March 2019 19:26
laca1968 Draga TB
0
Iata comentariul pe care-l asteptasem de la domnul profesor. Nu stiu de ce ati sters postarea mea. Nu cred ca a avut ceva negativ sau jignitor. Cat despre atmosfera: Au fost doua tabere, cea din Sfantu, care isi sustinea civilizat echipa, ca intotdeauna, si cea din Brasov, care sufla non stop in vuvuzele, lucru interzis dupa informatiile mele.Intrebare: Ce anume v-a timorat jucatoarele dom profesor?
click pt. Articol 17 March 2019 19:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !!
0
Nu a fost nici o surpriza.Aradul joaca din ce in ce mai bine.Daca pun la punct si sportivitatea in cadrul echipei,vor ajunge si mai sus.Satmarencele au jucat pe nivelul lor,mai mult nu poate!
click pt. Articol 17 March 2019 16:53
0
FELICITARI FETELOR !!!
click pt. Articol 17 March 2019 16:51
0
Aradul joaca din ce in ce mai bine,dar din pacate este cea mai dura echipa din campionat.Au scos cateva jucatoare de la diferite echipe din competitie cea ce nu este de loc fair play.Mai ale cele 2 americance ar trebuii pedepsite mai des sipromt pentru faulturile foarte dure.Arbitrii observ ce vor,dar din pacate pierd echipele,cum a fost cazul lui Ghizila de la SEPSI SIC.
click pt. Articol 17 March 2019 16:50
0
BRAVO DOMNULE CALANCEA,DE ACEASTA DATA ATI FOST PLIN DE SPORTIVITATE RECUNOSCAND CA SEPSI SIC ESTE O ECHIPA MAI VALOROASA!Cu siguranta,veti pierde si in cupa,dar acest lucru nu inseamna,ca aveti un lot slab.Brasovul este una dintre cele mai bune echipe....
click pt. Articol 17 March 2019 16:46
0
Nu 1 ci doua puncte sint in afara celor 2 puncte de penalizare.SEPSI SIC,departe,este cea mai buna echipa,si merita sa castige si in acest an atat campionatul cat si Cupa Romaniei !Hai SEPSI SIC,FELICITARI!!!
click pt. Articol 17 March 2019 16:42
0
FELICITARI! Nu uitati ca locul vostru este pe I.
0
Cea mai dura echipa a campionatului,nu rezista decat un singur sfert pe teren.In partida din cupa,au scos din echipa campioana pe Ghizila,dar in toate partidele din acest an,au jucat foarte dur.Ar trebui sa pune un accent mai mare pe joc si nu pe duritati si fente fizice ! Singura jucatoare de stofa nobila este Hadzovic.Cu o randunica faci primavara!Felicitari SEPSI SIC !!
click pt. Articol 10 March 2019 15:01