CSM Satu Mare obține prima victorie stagională cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe


Campioana suferă prima înfrângere în campionat după seria de 15 succese

CSM Satu Mare este prima echipă care învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în această ediție a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Vicecampioana s-a impus pe propriul teren cu 76-51, pe sferturi: 16-12, 16-21, 17-7, 27-11. Alb-roșiile au pus mari probleme cu apărarea în zonă și le-au făcut pe oaspete să forțeze multe șuturi de la distanță. Brittany Denson a fost jucătoarea partidei cu 27 de puncte și 11 recuperări.

CSM Satu Mare le-a avut în 5-ul de start pe Promise Amukamara, Anamaria Kadar, Dlesha Lloyd, Andra Mandache și Brittany Denson. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a început meciul cu Annemarie Godri-Părău, Ioana Ghizilă, Marina Solopova, Peyton Whitted și Kristina Higgins. Denson a deschis scorul de la linia de fault, după un minut și jumătate, ducându-l la 4-0. Ghizilă a reușit primul coș al oaspetelor, de la distanță, după mai mult de două minute scurse din joc. Higgins și-a dus echipa la conducere, cu un punct, iar Lloyd a înscris 5 puncte la rând pentru 9-5. Diferența s-a păstrat între 1 și 4 puncte până la finalul sfertului. La prima pauză tabela arăta 16-12. Gazdele au alternat apărarea om la om cu cea în zonă, iar oaspetele au încercat să o blocheze pe Amukamara să găsească spațiul din centrul defensivei, după blocaje.

Mandache a înscris prima în sfertul secund și Sepsi a egalat la 18 după triplele lui Șipoș și Godri-Părău. Lloyd a răspuns cu o reușită de după semicerc, dar covăsnencele au avut un run de 8 puncte (două triple Ghizilă) și scorul devenea 21-26. Denson și Amukamara și-au apropiat echipa la un punct și a urmat o nouă reușită de la distanță pentru campioană, semnată de căpitanul Godri-Părău. Whitted a transformat o liberă din două și Denson își ținea echipa la 3 lungimi în spate. Au urmat alte reușite de după semicerc, ale lui Ghizilă și Denson, iar pivotul vicecampioanei puncta pentru 32-33. Acesta avea să fie scorul la pauza mare, după ce în ultimul minut al sfertului nu s-a mai înscris. Oaspetele erau în față grație celor 8 reușite de după semicerc, față de 3 ale gazdelor. 3-3 era scorul la libere transformate, iar sătmărencele au înscris de 10 ori din interiorul semicercului, față de 3 coșuri de două puncte ale covăsnencelor. 20-14 era raportul recuperărilor la jumătatea partidei.

Campioana nu a găsit drumul spre coș mai mult de patru minute și jumătate după revenirea de la vestiare. Denson, Amukamara și Huțanu le-au dus pe alb-roșii la conducere, 40-33 în minutul 25. Godri-Părău a transformat o liberă pentru vizitatoare, dar au urmat din nou minute în care aceastea nu au marcat. Apărarea gazdelor le-a făcut pe alb-verzi să comită și un turnover de 24 de secunde, au fost câteva intercepții ale sătmărencelor, iar Olah (Orosz), Mandache, de la distanță, și Denson, de la linia de fault, au dus scorul la 47-34. Higgins a marcat primul coș din acțiune al covăsnencelor în această repriză în penultimul minut al sfertului. Mandache a dus ecartul la 13 puncte, iar Solopova și Godri-Părău au transformat libere pentru 49-40 la ultima pauză.

Solopova a transformat două libere în primul minut din sfertul patru, iar Huțanu și Mandache le duceau pe gazde la +9. Ghizilă scutura plasa de la distanță pentru 53-47, iar Amukamara, Denson, Lloyd și Huțanu măreau ecartul la 16 puncte. Apărarea în zonă a CSM-ului le-a pus probleme alb-verzilor, care au forțat șuturile de la distanță și au avut aproape trei minute fără coș, întrerupte de Higgins. Jocul a continuat în aceeași direcție, cu oaspetele nereușind să desfacă apărarea adversă, cu alte trei minute până la următorul coș. Sătmărencele au continuat să se distanțeze până la un ecart maxim de 25 de puncte. Acesta s-a înregistrat și la finalul partidei, când tabela a arătat 76-51.

Sătmărencele au făcut diferența din interiorul semicercului, cu 24 de reușite de două puncte față de 7, iar la libere transformate scorul a fost 16-10. Alb-verzile au stat mai bine la triple, cu 9 reușite față de 4. Alb-roșiile au avut 37 de recuperări față de 23 ale oaspetelor. 19-3 a fost scorul la puncte înscrise după greșeli adverse.

Brittany Denson a fost coșghetera partidei cu 27 de puncte, fiind în double-double cu 11 recuperări, plus 6 assist-uri și 5 intercepții. Pentru CSM Satu Mare au mai înscris: Amukamara 16 puncte, Lloyd 12, Huțanu 10, Mandache 9 puncte (8 recuperări) și Olah (Orosz) 2 puncte.

Ioana Ghizilă a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete, cu 17 puncte (5x3). Pentru ACS Sepsi SIC au mai înscris: Godri-Părău 11 puncte, Higgins 10, Solopova 7, Whitted 3 și Șipoș 3 puncte.

CSM Satu Mare a obținut a 12-a victorie în această ediție de campionat și ajunge la 28 de puncte, pe locul secund. Alb-roșiile sunt la un punct în spatele celor de la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, care au 28 de puncte după 15 victorii și o înfrângere.

Pentru CSM Satu Mare urmează o deplasare la Constanța, în 6 februarie. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe stă în prima etapă a returului și va avea primul meci în 16 februarie, după pauza pentru cupa de 3x3.

*foto: informatia-zilei.ro



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 02 February 2019 / 19:55


Galerie foto


laca1968 Rusine!!!
1 
Sa va fie rusine fetelor! - 25 de puncte!!!! 
02 February 2019 20:15
1 
Asa iti iubesti echipa? La victorii le iubesti la infrangere.... 
02 February 2019 20:29
0 
Nu e vorba de infrangere, ci lipsa de caracter, lipsa de respect fata de suporteri. Dupa pauza de ,,nationala,, au jucat toate meciurile cu voma. Singura fata care merita sa joace la echipa e Ghizi! 
02 February 2019 20:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Nu este vorba de caracter,ci de unele lipsuri ce se pot observa la unele jucatoare inca de la inceput.Actuala configuratie a echipei este sub valoarea echipelor anterioare,dar si asa sintem cele mai bune.Cred ca conducerea va analiza aceasta infrangere si va lua cele mai eficiente decizii,privind jocul echipei.  
03 February 2019 12:09
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
CAPUL SUS FETELOR:sinteti cele mai bune,si vom castiga campionatul fara nici o problema!! SUCCES SI LA MAI MARE ! 
03 February 2019 12:01

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FCC ICIM Arad își dispută din nou locul în finala LNBF după 5 ani
Alb-verzile caută a 5-a finală la rând, în timp ce arădencele n-au mai ajuns în ultimul act din 2014 
CSM Satu Mare și Olimpia CSU Brașov se întâlnesc în semifinalele LNBF pentru al doilea an la rând
Primele două partide se dispută marți și joi pe terenul vicecampioanei 
Universitatea Cluj câștigă la Constanța în primul duel pentru locurile 5-8
Gazdele au condus la 10 puncte în prima repriză, dar clujencele au făcut diferența în sfertul 3 
LNBF: Programul primelor meciuri din turul doi de play-off
Semifinalele încep marți pe terenul finalistelor de anul trecut 
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște 
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜