CSM Satu Mare revine pe final la Târgoviște și obține primul succes în deplasare

Gazdele conduceau cu 12 lungimi la ultima pauză, dar au marcat doar 5 puncte în sfertul patru

CSM Târgoviște și CSM Satu Mare au oferit un meci intens, mai ales pe final, în etapa a 4-a din grupa valorică A a LNBF. Scorul a fost 57-60, pe sferturi: 8-18, 19-6, 25-16 și 5-20. Cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare, cu oaspetele distanțându-se la 10 puncte în finalul primului sfert. Dâmbovițencele au trecut la conducere în sfertul secund și s-au distanțat la un maxim de 12 puncte la ultima pauză. Acestea nu au mai avut luciditate în atac pe final, sătmărencele s-au apărat mai bine și au reușit să se impună după șase puncte înscrise în ultimul minut.

CSM Târgoviște era în căutarea primei victorii în această ediție de campionat, după ce pierdea în deplasare în primele două meciuri. Sătmărencele aveau un blanț de 2 succese și un eșec în campionat și căutau prima victorie în deplasare. Cătălin Tănase a trimis din nou în formula de start doar jucătoare autohtone: Toma, Chivu, Stoenescu, Popescu (U23) și Irimia. La CSM Satu Mare a figurat în continuare pe foaie fostul antrenor principal, Marius Dobă, iar Octavian Boian doar secund, pentru că nu are categoria necesară, conform explicațiilor date la FRB TV, în timpul transmisiei. Acesta a început partida cu Tavic, Kadar (U23), Mandache, Denson și Amukamara.

Gazdele au început cu dublaj la Denson sub panou. Stoenescu și Chivu au făcut 4-0, iar Denson a marcat primele puncte ale oaspetelor, de la linia de fault. S-a jucat în viteză, fără să se așeze prea mult atacurile. Kilin a mărit în două rânduri diferența pentru dâmbovițence, iar Tavic a răspuns cu coșuri din apropiere și a deschis run-ul de 13 puncte al sătmărencelor. Au fost câteva greșeli ale jucătoarelor în alb, iar oaspetele au profitat și s-au distanțat. Lloyd a ratat pe finalul sfertului de lângă panou, astfel că la prima pauză scorul era 8-18.

Sătmărencele au început sfertul secund cu o apărare în zonă, dar au anunțat rapid la ea după triplele lui Poole și Stoenescu. Baltic a dus scorul la 14-22, dar au urmat multe momente cu probleme în atac pentru oaspete, cu aproximativ 7 minute fără punct marcat. Irimia și Stoenescu au readus formația gazdă în avantaj, iar Coker ducea scorul la 27-22 în penultimul minut al perioadei de joc. Lazăr (Pop) a stabilit scorul la jumătatea partidei, 27-24. Au fost multe abateri de 3 secunde la pivoții alb-roșii în prima repriză.

Chivu a marcat prima după revenirea de la vestiare și a fost rândul gazdelor să aibă trei minute fără coș. Lazăr (Pop) și Amukamara au readus avantajul în tabăra oaspetelor, la 29-31. A urmat o nouă perioadă fără punct pentru ardelence, inclusiv un tehnic la bancă, iar gazdele au reușit un run de 10 puncte, cu care au trecut în față, 39-31. Oaspetele s-au apropiat la 6 lungimi după tripla lui Amukamara, iar Toma și Poole au mărit ecartul la 12 puncte la a treia pauză, scor 52-40.

Sfertul patru a început cu aproape patru minute fără coș pentru gazde, timp în care sătmărencele au marcat 7 puncte și s-au apropiat la 52-47. Stoenescu a marcat primele puncte ale dâmbovițencelor în acest sfert și libera lui Amukamara strângea distanța la două lungimi. Toma a înscris după o combinație rapidă și a dus scorul la 56-52, după care a blocat-o pe Denson, care cerea fault. Oaspetele cereau timp de odihnă la intrarea în ultimele trei minute. Au urmat ratări de ambele părți și un turnover de 24 de secunde pentru gazde. Au fost și câteva momente de întrerupere, cu parlamentări între arbitri și masa oficială, pentru probleme cu timpul.

Sătmărencele nu au reușit să înscrie după repunere, dar dâmbovițencele nu au reușit să repună în 5 secunde de sub coșul advers. Mandache a înscris din căciulă și a dus scorul la 56-54. Toma a transformat o liberă din două și Mandache a egalat la 57 cu o reușită de după semicerc. Gazdele au făcut al 3-lea fault în această perioadă de joc, iar Boian cerea timp de odihnă cu aproximativ jumătate de minut până la final. Sătmărencele nu au reușit repunerea în 5 secunde și posesia trecea la gazde. Era rândul lui Tănase să ceară time-out pentru a pregăti un atac care putea fi decisiv. Acesta a ales să repună din jumătatea adversă și elevele sale au avut 14 secunde de atac. Toma a greșit pasa, sătmărencele au plecat pe contră și Denson a fost faultată sub coș. A fost al 5-lea fault pentru Toma, iar Denson transforma ambele libere pentru 57-59.

A fost din nou time-out pentru gazde. Oaspetele s-au apărat bine și dâmbovițencele nu au reușit să arunce în secundele rămase din atac. Amukamara a transformat o liberă pe final, a ratat-o pe a doua și aruncarea disperată a lui Coker a fost departe de coș. S-a încheiat 57-60 și CSM Satu Mare obține primul succes în deplasare, în timp ce dâmbovițencele mai au de așteptat pentru prima victorie din grupa valorică A.

A fost egalitate perfectă la coșurile de 2 și de 3 puncte marcate, 15 și 5. Diferența s-a făcut de la linia de fault, cu 12 – 15 la libere transformate. Gazdele au avut procentaje mai bune la atuncările din acțiune (37% față de 31%). Dâmbovițencele au comis 23 de turnover-uri față de 18, iar scorul la puncte înscrise după acestea a fost 12-18.

Ancuța Stoenescu a fost coșghetera partidei cu 18 puncte, fiind în double-double cu 10 recuperări. Pentru CSM Târgoviște au mai înscris: Poole 11 puncte, Irimia 8, Toma 6 puncte (7 recuperări), Chivu 5 puncte, Kilin 5 și Coker 4 puncte (7 recuperări).

Matea Tavic a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete, cu 15 puncte la care a adăugat 6 recuperări și 4 assist-uri. Denson a fost aproape de double-double cu 11 puncte și 9 recuperări. Pentru CSM Satu Mare au mai înscris: Amukamara 10 puncte, Lazăr (Pop) 7, Lloyd 6, Mandache 5 puncte (5 recuperări), Baltic 4 puncte și Huțanu 2.

Pentru CSM Târgoviște urmează în etapa viitoare partida de la Brașov, programată sâmbătă 3 noiembrie, iar după trei zile restanța din etapa a doua, acasă cu Universitatea Cluj. CSM Satu Mare încheie turul primei faze a sezonului regulat cu un meci pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, duminică 4 noiembrie.

*foto: informatia-zilei.ro

Citește ultimele știri despre CSM Târgoviște
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Târgoviște vs CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 27 October 2018 / 18:52

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Yanina Inkina, noua extremă de la FCC Baschet Arad (VIDEO)
Bielorusa de 21 de ani vine din NCAA și a participat la ultimele două ediții ale Women's Eurobasket
CSM Târgoviște are un nou termen de judecată în apelul cu Dikeoulakos
Procesul continuă în septembrie
CSM Satu Mare este neeligibilă pentru a evolua în următoarea ediție de LNBF
Gruparea sătmăreană și-a prezentat astăzi antrenorul, însă conform regulamentelor FRB nu are dreptul de participare în LNBF
Goran Boskovic este noul antrenor de la CSM Satu Mare
Muntenegreanul vine de la Buducnost și a condus naționala Ucrainei la europeanul din acest an
CSM Târgoviște, în pericol să nu participe în LNBF după o nouă amânare a deciziei Curții de Apel
Clubul are luni un nou termen pentru decizie, când este și ultima zi de înscriere în campionat
Adina Stoiedin se alătură vicecampioanei CSM Satu Mare
Extrema de forță revine în LNBF după un sezon în liga secundă italiană
Flavia Ferenczi se întoarce la CSM Satu Mare pentru sezonul 2019-2020
Fundașul revine la echipa din orașul natal, care se bazează în continuare pe localnicele Olah, Pop și Kadar
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională
Promise Amukamara își continuă cariera în Franța, la nou-promovata Charnay Basket
Nigerianca pleacă după două sezoane din Liga Națională de Baschet Feminin
ACS Sepsi SIC și-a luat pivot de 1,96m înălțime
Natalie Butler a debutat în Europa la Namur Capitale, dar s-a despărțit în luna noiembrie de belgience
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
Flavia a facut o greseala...putea sa gaseasca o echipa mai serioasa!
click pt. Articol 19 July 2019 14:50
0
Puneti un om serios in fruntea clubului !
click pt. Articol 19 July 2019 14:48
0
Boskovic va pati ca Arajuo sau Lopez.Faci treaba,te trimite acasa si nu te platesc.In fruntea clubului satmarean ar trebui un om serios.Muresan a demonstrat ca nu este omul potrivit la locul potrivit !Este un om cerat cu sportivitatea,cu linistea si respectarea regulamentelor.
click pt. Articol 19 July 2019 14:47
Ossiryss Targoviste
0
Indiferent de context, pentru mine ar fi o uriașă SURPRIZA, ca aceasta echipa sa nu fie înscrisă în LNBF. Ce dreptate sa pretindem de la un organism care a fost părtaș la escrocarea atâtor sportivi?
click pt. Articol 16 July 2019 16:19
0
S-a împlinit previziunea : instanta o va lăsa în coada de peste, iar taticu' va profita de asta și o va rezolva cu loc de munca pe lumina ochilor lui. Chiar mai crede cineva ca în tarisoara asta se poate fără escrocherii?
click pt. Articol 16 July 2019 16:10
Ossiryss Calm down!
0
N-o va lăsa tăticu', pe lumina ochilor lui, somera. Dacă nu va plăti, se va găsi o chichița la chichițele de la legile de ici șa, de la tarisoara. Cu putina înțelegere, lucrurile pot făcute original, românește
click pt. Articol 15 July 2019 15:24
0
Promise a fost cu Denson,cele doua jucatoare,care au ridicat jocul satmarencelor la nivelul secuiencelor.Prin plecarea ei,Muresan a devenit si mai cenusiu.Prin plecarea lui Lopez,Amukamara si Mandache,satmarencele au devenit mult mai slabe.Locul fruntas in clasament dupa SEPSI SIC va fi preluat probabil de Arad.
click pt. Articol 10 July 2019 11:57