CSM Sighetu Marmației și-a prezentat lotul, într-un amical câștigat cu CS Universitatea Cluj


Trupa maramureșeană se va baza în principal pe jucători din pepiniera proprie, 3 americani și 2 jucători cu experiență în LNBM

csm bc sighetu marmatiei lot

CSM Sighetu Marmației a reușit să ajungă în sezonul precedent al Ligii 1 până în turneul semifinal, fiind una dintre surprizele plăcute ale diviziei secunde din România.

În noul format al LNBM, echipa lui Emil Kosztelnic va începe în urna valorică C, chiar dacă datorită performanțelor din sezonul precedent ar fi putut emite pretenții să joace în a doua urnă valorică, în prima fază a competiției. Motivul pentru acest lucru este dat de infrastructură. Sighetu Marmației va putea juca doar în sala Liceului Forestier din oraș.

În altă ordine de idei, maramureșenii păstrează în linii mari trupa de anul trecut și se vor baza în principal pe jucătorii produși în propria pepinieră, la Clubul Sportiv Școlar din localitate. Astfel, din lot vor face parte Rareș Ardelean, Kracz Mihaly, Matei Șandor, Erik Zoltan, Alexandru Cristian (toți născuți în 2001), Ciprian Albu, Feher Fredi și Henrique Simionca (născuți în 2002) și Raul Dunca (născut 2003).

Totodată, sighețenii l-au „repatriat” pe Alin Iuga, jucător născut în 2000, crescut de clubul maramureșean și care în ultimii ani a jucat în București, la BC Slam.

La capitolul „veterani” se numără Armand Gavaller (23 de ani), Cristian Porumb (19 ani) și Lucian Țibîrnă (23 de ani), ultimii doi baschetbaliști cu experiență în Liga Națională și care au jucat în sezonul precedent la Sighetu Marmației.

De asemenea, trupa maramureșeană va alinia la start trei americani, Thomas Allan, Gregory Edwards și Joshua Turner.

În primul meci amical în care și-a prezentat lotul, CSM Sighetu Marmației a învins CS U Cluj-Napoca cu 99-65.

*foto: facebook CSM BC Sighetu Marmației

 

**Corecție: inițial a fost scris "Liceul Forestier din Capitală". Este evident vorba de Liceul Forestier din Sighetu Marmației.



Citește ultimele știri despre CS Municipal Sighetu Marmației

Eduard Popa / 13 September 2018 / 14:19


Galerie foto


0 
Vor juca in capitala???? Nu cred ca le permite bugetul. 
13 September 2018 14:36
gyke haha
0 
Principiul 1 TB: "cititorii nostri sunt mai atenti decat noi..." 
13 September 2018 14:39
gyke Wow
0 
"Liceul Forestier din Capitala"...adica cei de la Sighet vor juca meciurile de acasa in Bucuresti??? 
13 September 2018 14:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12
0 
Joyeux anniversaire!  
click pt. Articol 21 January 2019 20:29