CSM Târgoviște întrerupe seria de înfrângeri cu un succes în primul meci pentru locurile 5-8

Dâmbovițencele au folosit puțin jucătoarele experimentate în duelul cu tânăra echipă din Oradea

CSM Târgoviște a întrerupt seria de 9 înfrângeri în Liga Națională după ce s-a impus cu 84-27 cu CSU CSM Oradea, pe sferturi 26-2, 17-5, 21-10, 20-10. Dâmbovițencele s-au desprins din startul partidei și au controlat meciul cu foarte tânăra echipă bihoreană. Și gazdele au oferit multe minute jucătoarelor tinere din lot.

CSM Târgoviște a început meciul cu Tunde Kilin, Ancuța Stoenescu, Alina Chivu, Teodora Neagu și Laura Vaida. Cătălin Tănase nu le-a băgat deloc pe experimentatele Porsche Poole și Gabriela Irimia, veterana campionatului, Larisa Toma, nu a fost pe foaie, iar celelalte jucătoare peste 23 de ani, Stoenescu, Kilin și Chivu au jucat între 3:48 și 10:44 minute. CSU CSM Oradea, care s-a confruntat cu probleme în acest sezon și a rămas cu un lot foarte tânăr, le-a avut în 5-ul de start pe Nicolett Orban, Nicoleta Mititelu, Anisia Croitoru, Alexandra Manea și Melania Kokovay.

Stoenescu a înscris primele 9 puncte cu reușite de după semicerc și a fost schimbată în minutul 4. Mititelu a marcat singurul coș al oaspetelor în prima perioadă de joc la intrarea în minutul 5. Neagu, Chivu, Ghiță și Cătinean au contribuit la run-ul de 17 puncte al dâmbovițencelor, care aveau 26-2 la prima pauză. Jocul a continuat în aceeași manieră și în următoarele trei sferturi. Gazdele conduceau cu 43-7 la pauza mare, au avut 64-17 după trei sferturi și s-au impus la final cu 84-27. 41 de puncte au marcat elevele lui Cătălin Tănase după greșelile adverse, primind 6.

Trei jucătoare de la gazde și-au îmbunătățit recordurile personale în LNBF. Laura Vaida a încheiat în double-double cu 20 de puncte și 12 recuperări, plus 5 capace. Alexandra Ghiță a fost aproape de double-double cu 20 de puncte și 9 recuperări, plus 5 intercepții, iar Ștefania Cătinean a contribuit cu 12 puncte. Pentru CSM Târgoviște au mai înscris: Stoenescu 9 puncte (3x3), Neagu 8 puncte (10 recuperări), Chivu 8 puncte, Vați 5 puncte (5 assist-uri) și Tănase 2 puncte (12 pase decisive).

Nicolett Orban a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor cu 12 puncte, plus 7 recuperări. Pentru CSU CSM Oradea au mai înscris: Mititelu 5 puncte (5 recuperări), Kokovay 4 puncte (8 recuperări), Milas 2 puncte, Ceh 2 și Chiorean 2 puncte.

În duelurile pentru locurile 5-8 se joacă în sistemul 2 din 3 partide. Următorul joc este programat mâine (25 aprilie) de la ora 14:00, la Sala Trivale din Pitești, conform site-ului federației. Învingătoarea acestei serii va juca pentru locul 5 cu formația care câștigă dintre Phoenix Știința Constanța și Universitatea Cluj, în timp ce învinsele se vor întâlni pentru locul 7.

Citește ultimele știri despre CSM Târgoviște
Citește ultimele știri despre CS Universitatea CSM Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Târgoviște vs CS Universitatea CSM Oradea

Andreea Vlase / 24 April 2019 / 19:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte
CSM Satu Mare obligată să-l despăgubească pe Jose Araujo cu peste 30.000 euro
Curtea de Apel București a constatat nulitatea concedierii antrenorului portughez din vara anului 2017
CSM Satu Mare câștigă acasă și împinge finala LNBF în meciul 4
Alb-roșiile au condus aproape toată partida, în care s-a ratat din nou foarte mult
Finala LNBF se reia joi la Satu Mare, meciul fiind transmis pe FRB TV
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe merge cu 2-0 pe terenul alb-roșiilor, la fel ca anul trecut
Monika Brosovszky: „Obiectivul este acela ca fetele să se țină de baschet, să le placă, să facă în continuare în școli”
Ambasadoarea proiectului ”Her world, Her rules” a vorbit despre baschetul juvenil feminin și despre dezvoltarea jucătoarelor U23 din LNBF
ACS Sepsi SIC conduce cu 2-0 în finala cu CSM Satu după meciurile de pe teren propriu
Diferența s-a făcut de la libere după foarte multe ratări din acțiune, cu procentaje puțin peste 30%
Bogdan Bulj: „Sunt fericit pentru jucătoare și pentru clubul meu, mult noroc tuturor în viitor”
Sârbul a dus FCC ICIM Arad spre bronz la ultimul său meci și președintele Marcel Urban a vorbit despre viitor
Dan Calancea: „Nu este normal ca la o finală de Ligă Națională, fie ea mică, să te prezinți cu doar 8 jucătoare”
Antrenorul Olimpiei CSU Brașov a recunoscut că FCC ICIM Arad a fost echipa care a meritat bronzul
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0
deci omule a fost blat??? la care meci te ai uitat???frumosi suporteri sunteti, cand pierd fetele voastra deja sunt panarame??asta e asta sunteti voi .
click pt. Articol 19 May 2019 09:31
0
Silvie ce scenarii ai in cap 😭
click pt. Articol 18 May 2019 22:08
0
Macar de aveati atata maduva sa pierdeti un meci acasa, sa nu le dati cupa acestor circari aici la Sf. Gheorghe! Pa!
click pt. Articol 18 May 2019 21:21
laca1968 Pfuuuujjjj
0
Miroase a blat fetelor!!!!! Mi-e rusine ca reprezentati aceasta comunitate! Imi pare rau de timpul si banii irositi pe asemenea panarame! Asa ca d-le primar: ,,Lasoooooo, laso sa zboare ! ''' Noapte buna tovarasi!
click pt. Articol 18 May 2019 21:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
suporter84-Eu sint in acest moment in fata salii Both Katalin,sala care poarta numele fondatoarei baschetului in Satu Mare-Kati néni(citeste placheta de pe peretele salii).Te astept la o discutie si sa urmarim impreuna meciul.Te astept in parcare langa masina cu nr.CV,deci nu mie frica.Am venit,vom castiga,luam trofeul si vom pleca bucurosi acasa.Poate dai si un ceai cald.
click pt. Articol 18 May 2019 17:34
0
Speram ca meciul patru va aduce trofeul de campioana echipei SEPSI SIC ! SUCCES FETELOR,CURAJ SI ABNEGATIE,CA SINTETI MAI BUNE CA ADVERSARELE,CELE MAI BUNE DIN CAMPIONAT!Luati trofeul de la Muresan,adaugand inca un trofeu in vitrina echipei,dupa ce o parte din bani o ia antrenorul portughez concediat ilegal(30 mii euro).
click pt. Articol 18 May 2019 17:20
0
Inca o rusine pe capul lui Muresan! Acest om,nu stie decat controverse si contradictii peste tot:cu antrenorii,cu adversarii,cu arbitrii si peste tot cauta masa verde in cazul esecurilor.Lipsa de bun simti nu-i permite sportivitatea,si nu poate accepta infrangerea de nici o natura.Este in conflict mai mereu cu adversarii,ca de exemplu cu SEPSI SIC.Nu poate inghite faptul,ca sint altii mai buni ca ei...este in stare sa reclame si lumina din salile de joc atunci cand pierde.Trebuie sa aibe bani multi,foarte multi,ca plateste peste tot pentru neseriozitate si lipsa de profesionalism,de la federatie pana la antrenori.
click pt. Articol 18 May 2019 17:12