CSM Târgu Mureș încheie turul grupei B din LNBF cu victoria în fața Agronomiei

Kata Meszaros și Angel Robinson au dus CSM-ul spre al 4-lea succes, cu americanca la un assist de triple-double

CSM Târgu Mureș s-a impus acasă în fața Agronomiei București cu 77-64, pe sferturi: 22-11, 14-16, 25-15, 16-22. Pentru mureșence este a patra victorie în cadrul grupei valorice B din Liga Națională de Baschet Feminin, în timp ce bucureștencele au suferit al treilea eșec. Gazdele au condus cu un avans maxim de 23 de puncte, în startul sfertului patru.

Mureșencele reveneau în fața propriilor suporteri după trei meciuri la rând jucate în deplasare, de unde s-au întors cu o victorie, la Alexandria, și două înfrângeri, la Oradea și Constanța. Agronomia cedase ultimele două partide, la Constanța și acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc, după ce le-a câștigat la limită pe primele două.

Gazdele au început partida contra formației bucureștene în formula Robinson, Radu, Voica, Meszaros și Maxim. Agronomia le-a avut în primul 5 pe Topală, Chițanu, Vilcinschi, Rantz și Neagu. La oaspete a lipsit cea mai bună recuperatoare, Chelariu. Meszaros și Robinson au dus scorul la 6-0, iar Ușurelu și Neagu, cu prima reușită de la distanță, au răspuns cu 5 puncte. Vilcinschi le-a dus pe alb-verzi în avantaj, 8-9 în minutul 5, dar a fost singura dată când acestea s-au aflat la conducere. A urmat un parțial de 14-2 pentru gazde care s-au desprins la 22-11 la prima pauză.

Topală și Neagu au strâns ecartul la 7 puncte, dar Robinson și Voica l-au dublat, iar tabela arăta 34-20 în minutul 18. Vilcinschi a răspuns cu 7 puncte consecutive, iar Robinson stabilea scorul la jumătatea partidei, 36-27. Sfertul trei a început cu aproape două minute fără coș. Badi și Ușurelu înscriau primele puncte ale reprizei secunde. Mureșencele s-au desprins treptat și conduceau cu 61-42 la ultima pauză.

Meszaros a marcat patru puncte în debutul sfertului patru și a pus cea mai mare diferență pe tabelă, la 65-42 în minutul 31. Au urmat șase minute în care gazdele au reușit doar patru puncte. Agronomia a s-a apropiat la 69-64 când mai erau două minute și jumătate, dar nu au mai înscris în acest timp. Finalul le-a aparținut gazdelor, care s-au distanțat la 77-64 la ultima sirenă.

CSM Târgu Mureș a reușit 30 de puncte pe contraatac, față de 16. 20-3 a fost scorul la puncte înscrise în urma greșelilor adverse și 46-32 la cele marcate din spațiul de trei secunde. Gazdele au făcut diferența cu cele 9 coșuri de două puncte în plus și au avut mai multe recuperări, 40-35.

Kata Meszaros a fost coșghetera partidei cu 25 de puncte la care a adăugat 7 recuperări. Angel Robinson a fost aproape de un triple-double, cu 23 de puncte, 10 recuperări și 9 pase decisive în 27:43 minute, cu +39 eficiență. Pentru CSM Târgu Mureș au mai înscris: Voica 7 puncte, Ignat Kleeman 6, Maxim 5, Badi 4, Feises 3, Plăvițu 2 și Bobar 2 puncte. Ionel Brustur a folosit toate cele 11 jucătoare de pe foaie, cu zece având peste 11 minute. Cel mai mult a jucat la gazde Meszaros, 28:24 minute.

Sonia Vilcinschi a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor cu 21 de puncte, urmată de Claudia Ușurelu cu 12 puncte și 7 recuperări. Pentru Agronomia au mai înscris: Chițanu 9 puncte (8 recuperări, 5 assist-uri), Anastasescu 6 puncte, Neagu 5, Brudea 5, Militaru 4 și Topală 2 puncte. Milan Sokic a oferit minute tuturor celor 10 jucătoare de pe foaia de joc, una singură având sub 11 minute. Cel mai mult a stat în teren Vilcinschi, 35:20 minute.

CSM Târgu Mureș ajunge la 10 puncte cu un bilanț de 4 victorii și 2 înfrângeri, în timp ce Agronomia are 7 puncte după 2 victorii și 3 înfrângeri. Formația bucureșteană mai are de jucat un meci din turul grupei valorice B a LNBF, restanța din prima etapă de la Oradea. Aceasta este programată în 14 noiembrie. Conform programlui anunțat inițial, în 9 noiembrie ar trebui să aibă loc prima etapă din retur, dar meciurile nu au fost încă postate pe site-ul federației. Agronomia ar trebui să dispute atunci meciul de acasă cu CSU CSM Oradea, iar CSM Târgu Mureș să primească vizita celor de la CSM Alexandria.

*foto: Zsoli Jeffwarder

Citește ultimele știri despre CSM Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Târgu Mureș vs CS Agronomia București
Vizualizează pagina personală a jucătorului Angel Robinson
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kata - Zsófia Mészáros
Vizualizează pagina personală a jucătorului Sonia Vilcinschi

Andreea Vlase / 04 November 2018 / 13:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Rapid București câștigă returul cu CSM Alexandria, devansat din etapa a 10-a
Pentru teleormănence a fost a treia partidă în cinci zile
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 18 puncte
LNBF – Etapa 6 – MVP: Kristina Higgins
Americanca a stabilit noi recorduri stagionale de puncte și eficiență în victoria campioanei la Târgoviște
Olimpia CSU Brașov câștigă și returul cu Universitatea Cluj
Brașovencele s-au distanțat încă din primul sfert și conduceau cu 17 puncte la prima pauză
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 14 puncte
ACS Sepsi SIC obține a 6-a victorie la rând în grupa valorică A din LNBF
CSM Târgoviște n-a înscris în ultimele patru minute și alb-verzile au încheiat cu un run de 12 puncte
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște la o diferenţă de 17 puncte
Ancuța Stoenescu: „Pentru noi meciul cu Sepsi va fi foarte greu, însă nu imposibil”
Veterana de la CSM Târgoviște este cea mai bună marcatoare din grupa valorică A, după 5 etape
Biljana Pesovic: „Nu ne-a fost ușor cu Clujul nici în tur. Au reușit sa creeze multe probleme și celorlalte echipe”
Olimpia CSU Brașov primește astăzi vizita Universității Cluj
Phoenix Știința Constanța câștigă din nou cu Rapidul
Constănțencele au reușit un run de 24 de puncte în repriza a doua prin care au rupt complet echilibrul
0
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale !
click pt. Articol 12 November 2018 16:24
0
FELICITARI KRISTINA !Bravo fetelor si succes in continuare !!
click pt. Articol 12 November 2018 16:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Felicitari fetelor !! Sinteti cele mai bune si in acest campionat in frunte cu superantrenorul Zoran Mikes !
click pt. Articol 10 November 2018 18:44
0
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !!
click pt. Articol 10 November 2018 18:18
0
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !
click pt. Articol 08 November 2018 15:37
0
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.
click pt. Articol 06 November 2018 15:36
0
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !!
click pt. Articol 05 November 2018 14:34
0
NE PARE RAU CA S-A ACCIDENTAT TAVIC.ESTE O FATA BUNA !! SEPSI SIC ESTE CU O CLASA PESTE SATU MARE,DAR NU ESTE VINA EI !!
click pt. Articol 05 November 2018 14:30