71-68

Sala Universitatea

Alba Iulia

5-1 Statistică 5-2

CS Universitatea Alba Iulia a reușit să îvingă pe teren propriu formația Univ Goldiș ICIM Arad în cel mai interesant meci al etapei. Formația antrenată de Miroslav Popov s-a impus cu scorul de 71-68. În urma acestui succes, Alba a ajuns la un bilanț de 5 victorii și o singură înfrângere, în timp ce galben-albastrele au acumulat deja 2 meciuri pierdute, având și 5 succese.

Primul sfert le-a revenit gazdelor care s-au impus cu 24-17, urmând ca în sfertul secund câștig de cauză să aibă formația oaspete, scor parțial de 16-14. Secvența de după pauza mare a fost câștigată de Alba Iulia cu 20-14, iar în ultima parte a întâlnirii vicecampioanele din Arad s-au impus cu 21-13, însă nu a fost de ajuns pentru a întoarce soarta partidei. Astfel, formația din Cetatea Unirii a câștigat derby-ul etapei la 3 puncte diferență.

La acest rezultat al gazdelor a contribuit din plin Alexandra Uiuiu. Jucătoarea s-a remarcat cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 recuperări, pe când Wumi Agunbiade a contabilizat 13 puncte și 6 recuperări. O prestație bună a avut și L'Oreal Price, care a  totalizat 11 puncte, 6 recuperări și 7 pase decisive. De cealaltă parte, din lotul lui Jose Araujo, Laura Broomfield a izbutit 16 puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive, în timp ce Monica Engelman a strâns 14 puncte, 4 assist-uri și o recuperare.

Luni, 20 octombrie

Ora 13:00

52-99

Arena „Antonio Alexe”

Oradea

1-5 Statistică 4-2

Baschetbalistele de la CST BC Alexandria au ieșit învingătoare în meciul disputat în deplasare pe terenul celor de la Universitatea CSM Oradea, scor 99-52. După 6 etape jucate din actuala stagiune, Alexandria are la activ 4 victorii și 2 înfrâgeri, în timp ce Oradea a ajuns la 5 înfrângeri și un singur meci câștigat.

Întregul meci din arena bihoreană s-a scurs la discreția oasptelor, care s-au impus pe rând în fiecare dintre cele 4 sferturi cu parțiale de 28-18, 31-9, 23-14, respectiv 17-11. Astfel, trupa pregătită de Mădălin Piperea se impune la 47 de puncte diferență în deplasarea de la Oradea.

Cea mai buna jucătoare din lotul formației câștigătoare a fost Alison Renee Schwagmeyer, care în 20 de minute jucate și-a trecut în cont 30 de puncte. De cealaltă parte, de la echipa gazdă s-au remarcat Morgan Jennings cu 15 puncte, respectiv Ioana Gavra cu 12.

Ora 13:00

90-39

Sala „D.P. Colibași”

Brașov

4-2 Statistică 0-6

Fetele pregătite de Dan Calancea nu au avut niciun fel de probleme în disputa cu lanterna roșie, impunându-se în fața acestora la 51 de puncte diferență, scor final 90-39. Olimpicele de sub Tâmpa și-au adjudecat clar fiecare sfert în parte, reușind parțiale de 27-13 și 20-8 în prima repriză, respectiv 17-6 și 26-12 în cea de-a doua parte a jocului.

Așadar, obținerea celor două puncte a fost doar o formalitate pentru Olimpia CSU Brașov, formație ce a mărșăluit în confruntarea cu SCM CSȘ Craiova. Jones de la gazde a fost cea mai bună marcatoare a echipei sale. Americanca a izbutit 16 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, în timp ce Shuanda Ashford a contribuit cu 13 puncte și 4 recuperări. De partea cealaltă, Irina Borș a strâns 17 puncte, 2 pase decisive și o recuperare, în timp ce Adina Pop a ieșit în evidență cu 12 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări.

În timp ce Olimpia din Brașov are acum un record de 4 meciuri câștigate și 2 pierdute, gruparea din Bănie nu a simțit până acum gustul victoriei, având 6 eșecuri din tot atâtea meciuri disputate.

Ora 16:00

54-65

Sala Sporturilor „Horia Demian”

Cluj-Napoca

CS Nova Vita din Târgu Mureș a triumfat în deplasarea susținută la Cluj-Napoca împotriva formației Universitatea Cluj. Trupa din Târgu Mureș a trecut de „studente” cu scorul de 65-54. Oaspetele au câștigat primele 3 sferturi ale confruntării cu 17-5, 17-14 și 19-12, în timp ce amfitrioanele s-au impus doar în ultimele 10 minute de joc cu un parțial de 23-12, dar victoria le-a revenit celor din Târgu Mureș.

Kahla Roudebush din lotul echipei vizitatoare a fost cea mai bună jucătoare. Americanca a izbutit 25 de puncte, 3 recuperări și tot atâtea pase decisive. Veshuandra Young a contribuit cu 15 puncte, 12 recuperări și 3 assist-uri, iar Suzanne Grossnickle a reușit 10 puncte și 11 recuperări. De partea cealaltă, Kristina King s-a remarcat cu 16 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive. Annie Kassongo a strâns 9 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, în timp ce Amber Jones a ieșit în evidență cu 8 puncte, 5 recuperări și 2 assist-uri.

Echipa de sub Feleac are un început foarte modest de campionat cu un bilanț de o singură victori și 5 înfrângeri, în timp ce Nova Vita are la activ 4 meciuri câștigate și 2 cedate.

Ora 18:00

70-74

Sala LPS

Satu Mare

2-4 Statistică 2-4

Gruparea din Timișoara, BCM Tymes, s-a impus în deplasarea de la Satu Mare de pe terenul celor de la CSM cu 74-70 (19-16, 16-21, 20-9, 19-24). În urma acestui succes, Timișoara a ajuns la un bilanț de 2 victorii și 4 înfrângeri, în timp ce sătmărencele au la activ tot 2 meciuri câștigate și 4 pierdute.

Gazdele alb-roșii au pornit cu dreptul în acest joc, adjudecându-și primul sfert cu 19-16, însă actul secund l-a cedat la 5 puncte diferență cu 16-21. Secvența de după pauza dintre reprize a fost câștigată de Satu Mare cu 20-9, însă bănățencele s-au impus cu 24-19 în ultima parte a încleștării, fapt care le-a adus victoria acestora la 4 puncte diferență.

Cele mai bune jucătoare din lotul bănățencelor au fost B. Pesovic cu 33 de puncte marcate, respectiv N. Krnjetin cu 20. De cealaltă parte, de la echipa gazdă A. Orosz a pus pe tabelă 25 de puncte.

Ora 15:00

22-104

Sala Rapid

București

1-6 Statistică 5-1

Rapid București a pierdut categoric meciul cu campioanele de la CSM Târgoviște. Baschetbalistele pregătite de Dan Fleșeriu s-au impus cu un neverosimil 104-22. Pe lângă un ecart considerabil de partea dâmbovițencelor, confruntarea a adus o lipsă de productivitate rar întâlnită la nivel de prim eșalon. Din acest punct de vedere, menționăm faptul că trupa lui Dan Militaru nu a fost capabilă să înscrie niciun coș în repriza secundă.

Mai exact, Târgoviște și-a adjudecat cele patru sferturi ale jocului cu parțiale de 28-8, 23-13, 28-0, respectiv 25-0. Cea mai bună marcatoare a formației campioane a fost Chrissy Givens cu 16 puncte marcate, fiind urmată îndeaproape de Porche Poole cu 15. De la Rapid, Roxana Bejan și Ana Cuatu au marcat fiecare câte 6 puncte.

Rapidul are o singură victorie în acest sezon și în același timp nu mai puțin de 6 meciuri pierdute, în timp ce Club Sportiv Municipal Târgoviște are la activ 5 succese și un singur eșec.

Ora 18:30

52-77

Sala Dunărea

Galați

4-2 Statistică 5-1

Covăsnencele de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe au obținut o nouă victorie în Liga Națională feminină, după ce au trecut la Galați de Phoenix cu 77-52 (19-15, 13-17, 22-13, 23-7).

După ce primele 10 minute au fost adjudecate de elevele lui Zoran Mikes cu 19-15, următorul act le-a revenit gazdelor cu 17-13. Din acel moment, odată cu revenirea de la vestiare, Sepsi s-a impus pe rând în sferturile 3 și 4 cu parțiale de 22-13, respectiv 23-7.

A. Părău cu 21 de puncte a fost cea mai bună marcatoare din lotul pregătit de Zoran Mikes, în timp ce de la gazdele din Galați, C. Lee a replicat prin 14 puncte puse pe tabelă.

După acest joc, Sfântu Gheorghe are 5 victorii și o singură înfrângere, timp în care Phoenix are 4 meciuri câștigate și 2 pierdute.

*Foto: ziarulunirea.ro