Lucian Călinescu

07.03.2014

69-80

12-10  Fişa meciului                17-4

Într-un meci din etapa cu numărul 22 a Ligii Naţionale de Baschet masculin, CSU Sibiu s-a impus în fieful celor de la BCM U Piteşti cu scorul de 80-69. Scor pe sferturi: 25-19, 12-26, 22-17, 10-18.

BCM U a început partida cu Edi Sinadinovic, Lamonte Ulmer, Pankracije Barac, Marko Djurkovic şi Ousmane Barro. Primul cinci al sibienilor a fost alcătuit din Octavian Popa Calotă, Milos Bojovic, Robert Sarovic, Matija Ceskovic şi Christopher Lee.

Echipa antrenată de Hristu Şapera începe foarte bine întâlnirea, primele cinci puncte fiind înscrise de Pankracije Barac şi Ousmane Barro. Primele reuşite ale ardelenilor vin pe mâna lui Ceskovic. Ulmer pune şi el două puncte pe tabelă, dar Sarovic răspunde cu aceeaşi monedă. Djurkovic înscrie de sub panou, dar Calotă, pe contraatac, nu iartă. În minutul 4, Sarovic restabileşte egalitatea cu o aruncare de la distanţă. La următoarea fază, sibienii reuşesc intercepţia, iar Calotă punctează din spatele semicercului. Scorul devine 9-12. După un coş de la distanţă a lui Djurkovic, Sinadinovic îi readuce în avantaj pe piteşteni. BCM U Piteşti termină foarte bine primul act, scor 25-19. Debutul sfertului secund este unul reuşit pentru sibieni. Aceştia se apropie la o singură lungime, după reuşitele lui Sarovic şi Bojovic. La celălalt panou, Barac reuşeşte un three-point-play, iar scorul devine 28-24. Aruncarea lui Sarovic, urmată de cea a lui Nelson, fac ca scorul să devină egal, 28-28. Barro înscrie o singură liberă, iar la faza imediat următoare, Austin scutură plasa de la distanţă. Ulmer egalează situaţia, dar Ceskovic punctează de la mare distanţă. Sarovic majorează diferenţa la 5 lungimi, iar Hristu Şapera solicită timp de odihnă. Piteştenilor le iese planul, iar Tutt marchează de la semidistanţă. Până la finalul sfertului, datorită unui joc bun al lui Ceskovic, sibienii îşi creează un avantaj de 7 puncte, scor 38-45.

Repriza a doua începe cu aruncarea de afară a lui Barac, urmată de a lui Nelson, de sub panou. Ulmer ridică publicul în picioare după ce reuşeşte o aruncare de la mare distanţă, fiind şi faultat. BCM U se apropie la un singur punct după ce acelaşi Ulmer înscrie printr-un lay-up. Scor 46-47. Urmează 6 puncte înscrise de CSU Sibiu prin Bojovic, Nelson şi Austin. Lamonte Ulmer reuşeşte o nouă aruncare de la distanţă, iar Sinadinovic reduce la diferenţa la 2 puncte. Căpitanul lui BCM U, Pankracije Barac, încrie de două ori din spatele liniei de pedeapsă, iar tabela arată scorul de 53-53. Ceskovic marchează 5 puncte consecutiv, dar Barro răspunde cu două reuşite de langă panou. Următoarele 4 puncte sunt înscrie de Calotă şi Sarovic. Ultima reuşită a sfertului îi aparţine lui Ulmer. Scor după sfertul trei, 59-62. Sfertul decisiv debutează cu reuşita de la trei puncte a lui Calotă. După două minute fără punct marcat, Bojovic scutură plasa de la distanţă. Cu 2 minute şi jumătate înainte de finalul partidei, Austin măreşte diferenţa la 13 puncte, scor 64-77. Lee înscrie o singură dată de la libere, iar Barac menţine speranţele Piteştiului printr-o reuşită de afară. Tutt punctează şi el, dar meciul se termină victorios pentru CSU Sibiu după două puncte înscrise de la linia de pedeapsă de Bojovic.

Pentru CSU Sibiu, Matija Ceskovic a totalizat 20 de puncte şi 5 pase decisive, Milos Bojovic a terminat meciul cu 16 puncte, 3 recuperări şi 2 pase decisive, iar Robert Sarovic a adăugat 14 puncte şi 9 recuperări. În replică, pentru BCM U s-au remarcat Lamonte Ulmer cu 17 puncte, 6 recuperări şi o pasă decisivă,  Pankracije Barac cu 16 puncte şi 4 pase decisive, respectiv Edi Sinadinovic cu 13 puncte, 3 recuperări şi 2 pase decisive.

Din punct de vedere statistic, BCM U a avut procentaje de 46% la aruncările din interiorul semicercului, 32% la cel din afara semicercului, respectiv 68% la aruncările libere. Echipa antrenată de Miodrag Perisic a terminat partida cu 19/42 la aruncările de 2 puncte, cu un procentaj de 45%, la aruncările de la distanţa oaspeţii au avut procentaj de 43%, iar la linia de pedeapsă, sibienii au terminat partida cu 12 libere marcate din cele 20 acordate.

Echipa din Ardeal are un bilanţ de 17 victorii şi 4 înfrângei, în timp ce BCM U Piteşti ajunge la 12-10. În etapa următoare, CSU Sibiu va primi vizita lui BC Timişoara, în timp ce BCM U se va duela cu Timba Timişoara, în Banat.