CSU Sibiu anunță alte două transferuri: Chris Cooper și Tyler Laser


Cooper rămâne încă un sezon, Laser vine din Polonia

CSU Sibiu a perfectat alte două transferuri. Chris Cooper va evolua și în sezonul 2017-2018 în tricoul galben-albastru, alături de acesta semnând contract pentru noul sezon și un alt american, Tyler Laser, jucător de 29 de ani care vine din Polonia. 

Unul dintre cei mai eficienți jucători ai lui CSU Sibiu în sezonul precedent, Chris Cooper rămâne în continuare în echipa antrenată de Dan Fleșeriu. Jucătorul născut în 17 ianuarie 1990, care măsoară 2,05 m, a avut medii statistice de 9.4 puncte, 7.8 recuperări și 1.2 pase decisive în sezonul 2016-2017.

Cooper are experiență și în EuroCup, acolo unde a evoluat pentru Steaua București  în sezonul 2015/2016. Baschetbalistul American a jucat și pentru Asesoft Ploiești, în sezonul 2014/2015.

CSU Sibiu a anunțat și transferul lui Tyler Laser, care este născut în 2 mai 1988 și măsoară 1,88m. Laser joacă poziția 1, iar în ultimul sezon a îmbrăcat tricoul polonezilor de la Trefl Sopot unde în 18 meciuri jucate a avut medii statistice de 6,2 puncte și 1,8 la pase decisive. Laser a mai jucat în Grecia, Bulgaria și Cipru.

„Ne bucurăm că revine la Sibiu Chris Cooper. Ne-am dorit foarte mult să îl avem în lotul echipei pentru sezonul următor și sunt sigur că va reuși să ajute echipa în atingerea obiectivelor. De asemenea, am optat pentru aducerea lui Tyler Laser pentru că este un jucător experimentat, cu experiență în Europa și suntem siguri că își va face simțit aportul în teren”, a spus Horațiu Floca, director BC CSU Sibiu.  

BC CSU Sibiu i-a mai anunțat pentru sezonul 2017-2018 pe Radu Paliciuc, Dragoș Gheorghe, Mirel Dragoste și Monyea Pratt.



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Chris Cooper

Ana-Maria Mătușoiu / 09 July 2017 / 18:58


Galerie foto


gyke Yes
1 
Super veste, Coop inca un an. Vom avea echipa faina sezonul asta. 
09 July 2017 19:03
cronicaru Super fain
1 
Cand spuneam, acum cateva saptamani, ca Sibiul isi va face echipa frumoasa, unii strambau din nas, acum incep sa vada si ei ca aveam dreptate. Tot atunci spuneam ca datorita faptului ca mi am dat cuvantul fata de un adevarat gentleman nu am sa comunic nimic. Succes in Europa si in campionat ! ☺ 
09 July 2017 19:16
0 
Din ce știi tu și probabil ești informat, cei mai buni 2 jucători dintre cei 6 au venit sau vor venii? 
09 July 2017 21:21
Fortza Steaua Bun...! ?!?
1 
Au venit 3 străini. Din pct meu de vedere 2 sunt buni și probabil utili iar al treilea îmi spulbera gândurile. .. De ce? Pt ca este Pg. .. Așa Cum înțeleg eu baschetul fundașul cum îi spun romanii este unul dintre cele mai importante posturi dintr-o echipa... El da tonul! Dar sa speram ca următorii vor fi cel puțin la fel precum aceștia și nu ne vom face de ras în Europa... 
09 July 2017 21:18
gyke Hmm
1 
PG-ul adus ti se pare slab? Hai sa-i comparam CV-ul cu a lui Mijajlovic, spre exemplu. 15/16 Kavala, campionatul Greciei A1, subsolul clasamentului, dar 30 min/meci, 11 pct, 3.6 pase. 16/17 Trefl Polonia loc 9, 14 min, 5 pct, 2 pase. Eu zic ca nu suna rau pentru ce aduceam noi de obicei pe pozitia asta. Mijajailovic a jucat doar in Macedonia, Ungaria si Romania, spre exemplu. Eu as zice ca pe hartie arata mai bine americanul, ramane sa vedem si in teren. Dupa mine, se impunea o schimbare pe pozitia asta, in special dupa ultimele meciuri pierdute spre finalul playoff-ului. 
09 July 2017 21:55
Fortza Steaua Schimbarea...
0 
Si eu il schimbam pe sarb dar inlocuitorul nu este un baschetbalist grozav... Sa zic cel mult un baschetbalist ok, 10, 15 % peste sarb. Nu cred ca o sa fie in primi 4 coordonatori (pg) din Romania...Pratt este mult mai bun transfer de pana acum Cooper pe locul 2. Amandoi stau bine defensiv, DAR ARUNCA LIBERE GROAZNIC.... 
09 July 2017 22:08
1 
Eu sunt multumit cu 10-15%. Cu top 4 PG, iti raspund doar ca anul trecut am scos in playoff echipa cu cel mai bun PG din campionat... 
09 July 2017 22:20
Fortza Steaua Martinic???
1 
Martinic a fost cel mai bun Pg? Dacă așa crezi din punctul meu de vedere ești în eroare. Adamovic, Mirkovic, Long.....ok și Martinic este un Pg suficient de valoros pt Liga Națională. 
09 July 2017 22:32
1 
Cu siguranta vedem lucrurile diferit. Adamovic e senzational in tandem cu Barro, as vrea sa-l vad intr-o echipa cu un alt gen de pivot. Mirkovic mi-a placut si mie, dar parca nu am vazut destul. Long nu e un PG clasic, nu l-as baga pe lista asta desi e un jucator senzational. Sorry, tot Martinic mi-a placut mai mult. Subiectiv, recunosc. 
09 July 2017 22:46
0 
Mi-as fi dorit un PG cu un istoric mai solid. Este jucatorul care poarta cel mai important rol in echipa. Daca ma uit la media aia de 5 pct pe meci mi se pare foarte slaba. 
09 July 2017 22:11
1 
Dar raporteaza la minutele jucate. Ok nu s-a impus titular in Polonia, dar la 14 min si-a facut treaba. Eu vreau sa-l vad si pe teren, dupa Tordai putem sa vedem cine are dreptate. 
09 July 2017 22:16
gyke Plus
0 
Raporteaza la buget si la istoricul nostru pe postul asta. Spre exemplu Igor l-a inlocuit pe Klassen (si-l mai aduce aminte cineva).  
09 July 2017 22:18
cronicaru @ Fortza Steaua
1 
Tot ce pot sa iti spun este ca toti strainii care au venit si vor mai veni sunt de certa calitate, vor face diferenta. Numai bine! 
09 July 2017 22:16
0 
Mai trebuie sa vina încă 3, sunt curios la poziția 4 cine vine.... Din punctul meu de vedere trebuie sa fie de aleși profil cu Lalovic....cu șut de la distanta. .. 
09 July 2017 22:23
gyke De acord
0 
Provocarea noastra si a multor alte echipe o va reprezenta trupa de romani. 
09 July 2017 22:23
Fortza Steaua Mihai Paul
0 
Sunt șanse sa vina la voi... 
09 July 2017 22:33
gyke Mersi
0 
A mai fost la noi, e un jucator care te poate ajuta in anumite momente, dar parca as vrea mai mult (si ma refer si la cm). 
09 July 2017 22:48
trancer Sibiu
1 
Cu menținerea lui Cooper Sibiul a dat lovitura. Din punctul meu de vedere este cel mai bun pivot din tara alături de Barro. Ce știm pana acum, evident. Pg-ul este experimentat, cu multe sezoane în Europa, la fel ca și Pratt. Nu are statistici entuziasmane, va depinde mult modul în care se va adapta. Ce sare clar în evidenta este ca anul asta Sibiul va merge pe experienta, toți 3 străinii de pana acum având acest atuu. 
09 July 2017 23:01
1 
S-a vazut acum 2 sezoane si in playoff-ul recent incheiat cat de mult a contat lipsa de experienta a unor jucatori. Fleseriu a invatat din asta si a decis sa nu mai riste. 
10 July 2017 01:05
florinlin first unit
0 
In configuratia actuala a lotului, variantele de U23 pentru primul 5 ar fi Mirel Dragoste (PG) sau Dragos Gheroghe (PF). La pozitia 3 aratam bine cu Pratt si Paliciuc iar mentinerea lui Cooper ca pivot e intr-acevar o lovitura. Asteptam transferurile pentru SG (am citit mai sus un zvon legat de M. Paul) si conpletarea frontcourt-ului unde langa Cooper probabil ca vor mai veni 2 straini. Keep up the good work. 
10 July 2017 11:51
trancer Sibiu
0 
Din ce spui tu înțeleg ca Popescu nu va mai juca la Sibiu, în cazul ăsta cea mai mare problema pt Sibiu va fi înlocuirea lui ca și jucător roman mă refer. 
10 July 2017 14:43
alexander Popescu
0 
A semnat cu Timba 
11 July 2017 14:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
0 
Si va place. Il felicitati. Ati inceput sa-l si laudati. De asta suntem unde suntem. Usor uita romanul, de aceea isi repeta vesnic greselile si nu progreseaza. 
click pt. Articol 18 July 2019 19:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53