CSU Sibiu câștigă primul meci de la Târgu Mureș și este la o victorie distanță de semifinale


Băieții pregătiți de Dan Fleșeriu și-au adjudecat meciul 3 al seriei la capătul unei reprize de prelungiri

BC CSU Sibiu a făcut un pas extrem de important spre semifinalele Ligii Naționale, după ce și-a adjudecat meciul 3 al seriei cu BC Mureș, scor final 89-87, partidă care a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a-și desemna câștigătoarea. În urma acestui rezultat din Sala Sporturilor din Târgu Mureș, sibienii conduc cu 2-1 la general și mai au nevoie de o victorie pentru a se alătura celorlalte 3 semifinaliste. 

Partida din „Junglă” a început într-o notă dominată, așa cum se anunța să fie tot meciul, cu un ușor avantaj de partea gazdelor, care la finalul primelor 10 minute au reușit să se desprindă la 6 puncte diferență, scor 23-17. Încă din startul actului secund s-a consemnat o cădere inexplicabilă a mureșenilor, lucru de care au profitat imediat oaspeții sibieni. În urma unui sfert 2 excelent al Sibiului, atât în apărare, cât și în atac, câștigat cu un parțial de 26-8, galben-albaștri au intrat la vestiare cu un ecart de 12 puncte pe tabela de marcaj, scor 43-31. 

După revenirea de la vestiare, amfitrionii de la BC Mureș au sunat revenirea și au început cursa de urmărire a adversarului. În urma unui sfert 3 foarte disputat, elevii lui Barnabas Szaszgaspar au mai recuperat din diferența Sibiului, venind la 7 puncte în spatele lor. Astfel, după un sfert 3 câștigat de Mureș cu 23-18 s-a intrat în decisiv cu 61-54 în favoarea formației vizitatoare, iar ultimele 10 minute de joc se anunțau incendiare. La jumătatea ultimei perioade de joc, tabela indica 69-59 pentru Sibiu, iar Hardy și compania păreau a se desprinde încet în câștigători, însă spiritul de luptă din „Junglă” nu a murit. Treptat, cu rabădare și cu o cădere din partea sibienilor, BC Mureș a revenit foarte aproape în spatele acestora, 70-72 la intratea în ultimele 60 de secunde ale întâlnirii. LaMarcus Reed a scuturat plasa de la mare distanță pentru Târgu Mureș, ducându-și astfel echipa în avantaj, 73-72, cu 40 de secunde rămase de jucat. Același Reed marchează o liberă, 74-72, Hardy în schimb le ratează pe ambele, însă Bogdan Popescu, omul potrivit la locul potrivit, recuperează sub panou și înscrie, 74-74, iar confruntarea este trimisă în overtime. 

Repriza de prelungiri a fost una extrem de echilibrată și disputată, cu o echipă a Sibiului care a reușit totuși să fie cu un pas mic înainte de fiecare dată, conducând treptat cu 76-74, 77-76, 79-76 sau 80-78. Mai mult de atât, la intarea în ultimul minut, avantajul oaspeților era de 4 puncte, 82-78, însă Radovan Markovic și-a readus imediat echipa în joc cu o aruncare de 3 puncte, 81-82. Ulterior, Lalovic cu 2 libere înscrise a dus scorul la 84-81 pentru echipa sa, diferența fiind menținută și 20 de secunde rămase până la ultimul fluier, 86-83. Imediat după, Martinic a transformat 2 aruncări libere, 85-86, însă Paliciuc a fost aproape imperial din dreptul liniei de fault, marcând pe final 3 aruncări care au adus victoria formației sibiene, scor final 89-87. 

Punctele victoriei pentru CSU Sibiu au fost marcate de Bogdan Popescu 19 (5 recuperări), Igor Mijajlovic 17 (5 pase decisive), Kevin Hardy 14 (5 recuperări, 8 pase decisive), Boris Lalovic 13 (8 recuperări), Radu Paliciuc 13, Chris Cooper 9 (10 recuperări) și Marcel Davis 4. De cealaltă parte, de la BC Mureș au punctat Goran Martinic 19 (6 pase decisive), LaMarcus Reed 17 (8 recuperări), Radovan Markovic 17, Dalibor Djapa 12, Ernests Kalve 12, Szabolcs Santa 5, Laszlo Lazar 4 (6 recuperări) și Alin Borșa 1. 

Meciul 4 al seriei se va juca tot la Târgu Mureș, sâmbătă, cu începere de la ora 20:00, fiind transmis în direct de DigiSport. Dacă echipa din Sibiu va câștiga și acest meci atunci se va califica în semifinale acolo unde o așteaptă Steaua. În schimb, dacă BC Mureș va reuși să se impună sâmbătă seara, atunci seria se va muta în decisivul din Sala Transilvania. 

*Foto: Toth Csaba



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 20:25


Galerie foto


piroskutya Sibiul a jucat in 6!
0 
Arbitrul Olaru a fost cel mai bun jucator de la Sibiu.Felicitari galeriei sibiene si lui Fleseriu care a recunoscut pe final ca a avut noroc cu Olaru mai ales in ultimele minute. 
20 aprilie 2017 21:41
2 
:* 
20 aprilie 2017 22:33
-1 
20 aprilie 2017 23:18
florinlin cat ii halatu???
-2 
pune-l domle si pe martinic si am fost de la 6 la 9 pe teren, cum preferi matale....altfel intelegem ca esti un pic suparat si......mitoman. 
20 aprilie 2017 22:42
-2 
Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:37
JCN JCN
3 
Normal ca nu ai dar totusi nu ar fi mai bine sa iti vezi tu de echipa din liga inferioara !? Pe tine te roade rau invidia cand vine vorba de Sibiu, eu spun sa te preocupi de altceva. Hai fa o comparatie cu faulturile gratuite acordate nou si cele acordate muresenilor. E usor sa vorbesti aiurea fara sa prezinti si fazele despre care vorbesti. Frustrarea e mare cateodata. Poate castiga Medias campionatul .... 
21 aprilie 2017 09:24
0 
Nu ne suparam pe cele spuse. Ok, cei care au stat in fata televizorului, hadeti spuneti daca nu cumva Igor a fost tinut la faza care s-a dictat fault la el si a acumulat 5 greseli. NU vreau sa transformam totul in o disputa. Eu personal apreciez fanii din Mures precum si echipa din Mures. HAI CSU! 
21 aprilie 2017 10:30
7 
Wow, a fost un meci pe cinste, de văzut doar dacă ești neutru, altfel riscai un infarct! Eu mă bucur pt suporterii sibieni care ieri au dovedit încă o data (mai ales dacă elimina acele injuraturi) ca sunt cei mai frumoși și organizați din tara. Își merita o echipa cu caracterul și forța de lupta pe care Sibiul le-a avut ieri. În același timp îmi pare rău de mureșeni, niște băieți care merita respectul și admirația tuturor pt felul în care au luptat și lupta în condițiile știute. Meciul a fost crâncen, tare, dar sportiv. N-am sesizat probleme de arbitraj, ca sa spui ca a fost influențat de arbitrii înseamnă ca ori ești rău intenționat, ori habar n-ai de baschet. Sunt curios cum va arata meciul 4, după risipa de energie făcută de jucători. Bafta ambelor echipe! 
21 aprilie 2017 10:06
gyke @trancer
0 
Multumim. Si eu zic ca-i o prostie sa discuti arbitrajul dupa un astfel de meci. 
21 aprilie 2017 10:22
piroskutya Normal ca pentru sibieni e prostie
0 
In momentul de fata Muresul e mult peste Sibiu. Totusi de ce are Sibiu 2-1? In primul rand a beneficiat de arbitraje pro in toate cele 3 meciuri. In plus in primul meci a lipsit Dapa, iar in meciul 3 Lazar a jucat cu infiltrati.E postul pe care oricum muresenii sunt deficitari. In meciul in care Barni a avut tot lotul valid Muresul a maturat la 21 puncte diferenta. Urmeaza episodul 4 in care vom avea din nou doi dusmani ai Muresului pe parchet. E vorba in primul rand de Serban, dar nici Ciulin nu menajeaza echipa alb albastra in meciurile decisive. Pana la urma totul pleaca de la Bucuresti, deocamsara. Speram ca nu pentru multa vreme.
 
21 aprilie 2017 17:24
piroskutya Normal ca pentru sibieni e prostie
0 
In momentul de fata Muresul e mult peste Sibiu. Totusi de ce are Sibiu 2-1? In primul rand a beneficiat de arbitraje pro in toate cele 3 meciuri. In plus in primul meci a lipsit Dapa, iar in meciul 3 Lazar a jucat cu infiltrati.E postul pe care oricum muresenii sunt deficitari. In meciul in care Barni a avut tot lotul valid Muresul a maturat la 21 puncte diferenta. Urmeaza episodul 4 in care vom avea din nou doi dusmani ai Muresului pe parchet. E vorba in primul rand de Serban, dar nici Ciulin nu menajeaza echipa alb albastra in meciurile decisive. Pana la urma totul pleaca de la Bucuresti, deocamdata. Speram ca nu pentru multa vreme.
 
21 aprilie 2017 17:25
gyke @piroskutya
1 
Prietene, incearca sa iesi din rolul de victima. Nici un meci din seria asta nu a fost castigat/pierdut pe mana arbitrilor. Da, au fost greseli in toate trei meciurile, au fost maniere diferite de arbitraj, dar asa e tot timpul; eu nu cred ca are cineva ceva cu voi, sau cu oricine din campionatul asta. Eu ma uit la o gramada de meciuri Euroliga / NBA / Campionat romanesc si peste tot vad greseli de arbitraj; fac parte din joc, precum ratarile sau reusitele senzationale.
Si mai zic o chestie: in finala de cupa ati avut victoria in mana pe ultimul atac, dar o decizie gresita a facut sa pierdeti meciul. Da, au fost pasi la Rasic, la Lazar dupa mine nu a fost fault in atac, dar ati avut ultimul atac / aruncare si ati ratat, voi ati pierdut meciul, nu arbitrii v-au furat trofeul.
Hai sa iesim din discutiile astea despre arbitraj si sa vedem baschet. 
21 aprilie 2017 18:12
BB55 gyke
0 
Ooo, da-le pace ca la astia e ceva ereditar..
Asa fac ei de fiecare data cand pierd, arbitrii sunt de vina, ei n-au nicio vina :))
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1492235894129343&set=a.522248294461446.126265.100000288396733&type=3 
21 aprilie 2017 21:14
ikam gyke, BB55, trancer
-3 
Oare dacă noi conduceam cu 2-1 la general şi împotriva voastră s-ar fi fluierat aşa cum s-a fluierat împotriva noastră în cel puţin 2 meciuri din 3, tot la fel ai spune? Nu prea cred. E frumos să ţii partea unei echipe şi să fii suporterul ei, dar ar trebui şi puţină obiectivitate, ceea ce în campionatul ăsta de la suporterii sibieni nu am văzut. Ceea mai frumoasă galerie din ţară este ceea Sibiului? Aici nu o să spun că e prostie - fiecare cu părerea lui; pentru mine înaintea lor sunt cei mureşeni, orădeni şi clujeni. 
21 aprilie 2017 23:53
BB55 ikam
0 
Pai din cele 3 care le-ai enumerat niciuna nu are galerie :))
Voi chiar nu stiti ce inseamna galerie, pe bune.
"hei hei muresu" si huiuiuiraa" la oradea "ce-se-me, ce-se-me" si la cluj daca n-ar fi u s-ar prapadi toti, aia nu inseamna sa fii galerie.
Atat stiu cele 3, cat am scris mai sus.
V-ati gasit tocmai voi sa vorbiti de obiectivitate. 
22 aprilie 2017 00:34
ikam BB55
0 
Iar la voi cântarea ,,avem echipă, avem echipă,, chiar e încurajare - ce să zic. Şi dacă nu ştii să scrii ceva (te-ar putea ajuta şi copy paste-ul), mai bine nu-l scrie.Nu are galerie pentru tine. vezi, eu nu am spus, că voi nu aveţi, eu mi-am exprimat părerea şi asta aşa e. Am spus eu că voi nu aveţi galerie? Dar tu din păcate asta spus. Vrei respect? Atunci oferă şi tu respect. Respect din partea celor din Oradea şi Cluj au primit cei din Târgu-mureş, dar din Sibiu nu - e părerea mea mea subiectivă. La obiectivitate cu privire la arbitraj - mi-ai subliniat părerea făcută. Nu o să recunoaşteţi niciodată nimic, dar din păcate pentru voi, nu numai voi vă pricepeţi la baschet. 
22 aprilie 2017 01:21
BB55 ...
0 
Nu m-am legat de cantarile voastre, ci de limitarea repertoriului...
O galerie ar trebui sa aiba un repertoriu mai vast.
Cum nu ati primit respect de la sibieni? Cand ati jucat finala cupei cu clujul si sala scanda Muresu muresu, ala ce a fost, nu a fost respect?
Si au mai fost cazuri, acuma ca sunt 2-3 care mai dau cu bata in balta asta e, peste tot e la fel ;)
No hai sa va aud deseara si pe voi "Hai CSU" :))
Numai bine. 
22 aprilie 2017 08:49
ikam BB55
0 
Că voi aţi pierdut semifinala cu Clujul şi aţi ţinut cu cei din Mureş, nu se cheamă respect, ci subiectivism. Normal că dacă acasă mă elimină cineva din cursă şi joacă finala la mine, nu o să ţin cu el, dar asta nu e respect. 
22 aprilie 2017 20:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Steaua CSM EximBank cere opinia propriilor fani
Clubul militar dorește să îmbunătățească relația cu suporterii 
Programul primelor partide din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin
DigiSport va transmite toate cele patru jocuri de săptămâna viitoare, de luni până joi 
Steaua CSM EximBank și-a pedepsit un jucător care a întârziat la antrenament
„Militarii” se pregătesc pentru semifinala cu CSU Sibiu 
Tomislav Gabric a semnat cu liderul din Serie A2
Croatul va încheia sezonul în Italia 
Jucătorii Sibiului, efort colectiv în decisivul cu BC Mureș
Prestație solidă pentru căpitanul Igor Mijajlovic 
Goran Martinic, cel mai bun om de la Târgu Mureș în ultimul meci al seriei cu CSU Sibiu
Integralist, Martinic a fost principalul marcator al confruntării din Sala Transilvania 
Dan Fleșeriu: „Este o performanță și sunt extrem de fericit”
CSU Sibiu a obținut calificarea în semifinalele LNBM și participarea în cupele europene 
Radovan Markovic nu și-a putut ajuta echipa în repriza a doua a meciului decisiv cu CSU Sibiu
Sârbul a suferit o accidentare la genunchiul care l-a ținut departe de parchet mai bine de 6 luni 
Szaszgaspar Barnabas: „Contactele fizice și jocul pe tranziție ne-au pedepsit”
Antrenorul lui BC Mureș a tras concluziile după ce echipa sa a fost eliminată din playoff 
Laszlo Lazar: „Eu cred că am făcut tot ce am putut în această serie”
BC Mureș se oprește în primul tur al playoff-ului, după patru semifinale consemnate în sezoanele precedente 
0 
Clubul Steaua ar trebui sa-si puna (in primul rand) intrebarea daca acea sala(?) este la nivelul unui simplu meci de baschet la nivel de juniori! E la acelasi nivel cu sala noastra de la teatru din anii '90.Pentru meciul( meciurile) cu noi nu se poate gasi o alta locatie? 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 11:17
gyke De acord
0 
Adevarul ca in faza asta a ajuns cine trebuia/merita sa ajunga si vom avea niste semifinale interesante. Cluj-Oradea, in ciuda retinerilor tale, are totusi o favorita certa. Jocul Oradei a crescut in playoff fara discutie, dar parca nu suficient pentru a scoate Clujul. Pronosticul meu 3-1 U. Sibiu-Steau mi se pare o serie cu mai multe necunoscute. Steaua mi se pare superioara ca valori individuale, iar jocul lor colectiv a crescut mult odata cu venirea noului antrenor. Ne va fi infinit mai greu decat cu Muresul in spatiul de 3 secunde. Daca vor reusi sa ne opreasca jocul nostru de tranzitie sunt favoriti. Totusi, sa le vedem reactia sub presiunea publicului (toate biletele au fost vandute in 4 ore), parca stau mai rau cu nervii decat Muresul. Daca vom reusi cumva sa castigam aceste doua meciuri de acasa vom deveni noi favoriti. Totusi mi-e foarte greu de dat un pronostic. De un lucru sunt sigur, vom vedea un baschet fain in cele 2 semifinale. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 08:01
cronicaru cronicaru cronicaru
0 
Multumesc mult. Ideea este ca o sa scriu de doua ori ca sa se vada. Noapte bună. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:39
csv Se pare
0 
ca intrati pe aici doar sa "scuzati" nepotul :)....pentru ca s-a mai intamplat. Acum va rugam cand cronicariti d'voastra sa "clipiti de doua ori" :). Scuzele vi le primim dar nu a fost cazul sa ne suparam. Era clar pentru toti ca e un "neutru subiectiv" 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:22
cronicaru Aveti dreptate
0 
Azi m am întâlnit cu un fost elev din Sibiu, care mi aratat .....am ramas blocat !!! Inca o data, miiii de scuze !! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:59
pipzn @cronicaru
0 
Se pare e cam tarziu pentru dvs. dar eu am gasit un motiv in plus pentru a nu le da acces la calculatorul meu nepotilor de 14 ani. Pe de alta parte sa stiti ca se poate si mai rau: intr-un laborator de informatica un elev a uitat sa se delogheze iar urmatorul a trimis diversilor (inclusive profesori) niste mesaje... nepotrivite in numele neatentului. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:37
cronicaru Succes Sibiu si mii de scuze
0 
De acum nepotul meu de 15 aninu mai acces la lucrurile detinute de mine. Cer iertare tuturor suporterilor sibieni pt anumite mesaje ! Succes Sibiu, sunt convins ca acasa puteti trece de oricine !! Inca o data mii de scuze, ticalosul posta in numele meu ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:27
ikam john2016
0 
Ce bine că ar trebui să credem un sibian necunoscut despre problemele care au fost la echipa noastră, nu? pentru că el ştie că aceste lucruri sunt doar basme. Măi. nene, după logica ta pe cine ar trebui să cred eu - pe cunoscuţii mei, care sunt în jurul echipei sau pe tine, un ilustru necunoscut? Nu m-aş mira dacă ai spune, că pe tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:10
pipzn Play off faza 2 (semifinale)
0 
Sibiu-Steaua
Sibiu, echipa "scurta" insa o "lungeste" publicul entuziast. Asadar efortul depus in campionat pentru a avea avantajul terenului propriu se justica in acest caz.
Sub inel va fi interesant de urmarit duelul dintre Cooper si Falker.

Ca echipa, Steaua a crescut in ultima vreme dar poate fi stanjenita de o aparare mai coordonata si insistenta. Altfel, calitatile individuale (cam toti marcheaza foarte bine de la semidistanta, multi de la distanta iar Falker sub inel face foarte multe, la un meci cu Pitestiul cred, a fost foarte aproape de triple double) pot sa transeze orice meci.

Va conta mult maniera de arbitraj: daca se va lasa mai liber jocul fizic, va exista ceva avantaj pentru Sibiu dar nu asa mare pentru ca multi din lotul stelist stau bine pe picioare (sau in orice caz mai multi decat avea Muresul sau are Clujul pe parchet la un moment dat). Insa eu ma indoiesc.
Nu dau vreun pronostic pentru a nu provoca publicul entuziast.


Cluj-Oradea
Nu fac parte dintre cei care subliniaza de fiecare data ca in acest sezon am batut Oradea cam peste tot si implicit vom trece mai departe usor. Pentru ca stiu circumstantele si pentru ca am fost la acel meci in care s-a accidentat Barnette si mai tin minte senzatia mea (si nu numai a mea) de pana din acel moment: in cel mai bun caz vom ajunge la prelungiri. Jocul nostru de echipa fusese citit in totalitate, nici realizarile individuale nu erau prea bune plus vesnicele mingi usor pierdute.
Sincer, jocul de echipa practicat de Oradea acum doua sezoane mi-a placut cel mai mult. Acum, sub presiunea rezultatelor (dar si a prezentei in lot a unor jucatori precum Barnette si Zeno), prea multe mingi, e drept ca unele deloc usoare, trebuie sa fie rezolvat individual. Si de regula cei doi.
Cu toate acestea mai degraba imi e frica de surprizele tactice ale d-nului Achim si de experienta castigata in cupele europene, pentru ca e greu ca intr-o serie un jucator sa fie la cel mai bun nivel, constant.

Clujul a ajuns in aceasta faza cam... prea usor. Sunt de acord cu ce au spus alti utilizatori ai acestui forum: o serie cu Galatiul ar fi fost mai solicitanta si probabil mai benefica in vederea meciurilor urmatoare.
Ca individualitati stim cu totii cum stam. Eu de la primele meciuri de pregatire vazute (Cluj City Cup) si in contiunare la cele de campionat am tot asteptat sa vad oaresce joc colectiv. Poate si altii insa, dat fiind rezultatele, se pare ca nu s-a prea agitat nimeni in aceasta directie. Am auzit de multe ori varianta cu "se/s-au menajeaza/menajat". Cam de acum incolo va fi momentul adevarului. Asa cum a spus deja, cred, free62, daca Oradea va pleca de aici cu o victorie....

Ca suporter, nu pot decat sa sper intr-o victorie finala a lui U. Ca iubitor de bascher sper sa vad meciuri din ce in ce mai frumoase.
Succes tuturor. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 20:56
ikam Trancer
0 
Poate că tu îi percepi pe oamenii care nu îţi împărtăşesc opinia ta ca fiind frustraţi - e treaba şi dreptul tău. Aşa că nu o să mă chinuiesc să spun nimic despre arbitraj, doar atât - să aveţi şi voi parte în semifinala cu Steaua de aceeaşi arbitraje, ca şi Mureşul cu voi. De abia aştept să vă aud văicăierile şi să pot spune şi eu că sunteţi frustraţi. Poate că atunci o să înţelegeţi ceva, deşi mă îndoiesc. Noroc cu Steaua şi cu arbitrii