CSU Sibiu câștigă primul meci de la Târgu Mureș și este la o victorie distanță de semifinale


Băieții pregătiți de Dan Fleșeriu și-au adjudecat meciul 3 al seriei la capătul unei reprize de prelungiri

BC CSU Sibiu a făcut un pas extrem de important spre semifinalele Ligii Naționale, după ce și-a adjudecat meciul 3 al seriei cu BC Mureș, scor final 89-87, partidă care a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a-și desemna câștigătoarea. În urma acestui rezultat din Sala Sporturilor din Târgu Mureș, sibienii conduc cu 2-1 la general și mai au nevoie de o victorie pentru a se alătura celorlalte 3 semifinaliste. 

Partida din „Junglă” a început într-o notă dominată, așa cum se anunța să fie tot meciul, cu un ușor avantaj de partea gazdelor, care la finalul primelor 10 minute au reușit să se desprindă la 6 puncte diferență, scor 23-17. Încă din startul actului secund s-a consemnat o cădere inexplicabilă a mureșenilor, lucru de care au profitat imediat oaspeții sibieni. În urma unui sfert 2 excelent al Sibiului, atât în apărare, cât și în atac, câștigat cu un parțial de 26-8, galben-albaștri au intrat la vestiare cu un ecart de 12 puncte pe tabela de marcaj, scor 43-31. 

După revenirea de la vestiare, amfitrionii de la BC Mureș au sunat revenirea și au început cursa de urmărire a adversarului. În urma unui sfert 3 foarte disputat, elevii lui Barnabas Szaszgaspar au mai recuperat din diferența Sibiului, venind la 7 puncte în spatele lor. Astfel, după un sfert 3 câștigat de Mureș cu 23-18 s-a intrat în decisiv cu 61-54 în favoarea formației vizitatoare, iar ultimele 10 minute de joc se anunțau incendiare. La jumătatea ultimei perioade de joc, tabela indica 69-59 pentru Sibiu, iar Hardy și compania păreau a se desprinde încet în câștigători, însă spiritul de luptă din „Junglă” nu a murit. Treptat, cu rabădare și cu o cădere din partea sibienilor, BC Mureș a revenit foarte aproape în spatele acestora, 70-72 la intratea în ultimele 60 de secunde ale întâlnirii. LaMarcus Reed a scuturat plasa de la mare distanță pentru Târgu Mureș, ducându-și astfel echipa în avantaj, 73-72, cu 40 de secunde rămase de jucat. Același Reed marchează o liberă, 74-72, Hardy în schimb le ratează pe ambele, însă Bogdan Popescu, omul potrivit la locul potrivit, recuperează sub panou și înscrie, 74-74, iar confruntarea este trimisă în overtime. 

Repriza de prelungiri a fost una extrem de echilibrată și disputată, cu o echipă a Sibiului care a reușit totuși să fie cu un pas mic înainte de fiecare dată, conducând treptat cu 76-74, 77-76, 79-76 sau 80-78. Mai mult de atât, la intarea în ultimul minut, avantajul oaspeților era de 4 puncte, 82-78, însă Radovan Markovic și-a readus imediat echipa în joc cu o aruncare de 3 puncte, 81-82. Ulterior, Lalovic cu 2 libere înscrise a dus scorul la 84-81 pentru echipa sa, diferența fiind menținută și 20 de secunde rămase până la ultimul fluier, 86-83. Imediat după, Martinic a transformat 2 aruncări libere, 85-86, însă Paliciuc a fost aproape imperial din dreptul liniei de fault, marcând pe final 3 aruncări care au adus victoria formației sibiene, scor final 89-87. 

Punctele victoriei pentru CSU Sibiu au fost marcate de Bogdan Popescu 19 (5 recuperări), Igor Mijajlovic 17 (5 pase decisive), Kevin Hardy 14 (5 recuperări, 8 pase decisive), Boris Lalovic 13 (8 recuperări), Radu Paliciuc 13, Chris Cooper 9 (10 recuperări) și Marcel Davis 4. De cealaltă parte, de la BC Mureș au punctat Goran Martinic 19 (6 pase decisive), LaMarcus Reed 17 (8 recuperări), Radovan Markovic 17, Dalibor Djapa 12, Ernests Kalve 12, Szabolcs Santa 5, Laszlo Lazar 4 (6 recuperări) și Alin Borșa 1. 

Meciul 4 al seriei se va juca tot la Târgu Mureș, sâmbătă, cu începere de la ora 20:00, fiind transmis în direct de DigiSport. Dacă echipa din Sibiu va câștiga și acest meci atunci se va califica în semifinale acolo unde o așteaptă Steaua. În schimb, dacă BC Mureș va reuși să se impună sâmbătă seara, atunci seria se va muta în decisivul din Sala Transilvania. 

*Foto: Toth Csaba



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 20:25


Galerie foto


piroskutya Sibiul a jucat in 6!
0 
Arbitrul Olaru a fost cel mai bun jucator de la Sibiu.Felicitari galeriei sibiene si lui Fleseriu care a recunoscut pe final ca a avut noroc cu Olaru mai ales in ultimele minute. 
20 aprilie 2017 21:41
2 
:* 
20 aprilie 2017 22:33
-1 
20 aprilie 2017 23:18
florinlin cat ii halatu???
-2 
pune-l domle si pe martinic si am fost de la 6 la 9 pe teren, cum preferi matale....altfel intelegem ca esti un pic suparat si......mitoman. 
20 aprilie 2017 22:42
-2 
Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:37
JCN JCN
3 
Normal ca nu ai dar totusi nu ar fi mai bine sa iti vezi tu de echipa din liga inferioara !? Pe tine te roade rau invidia cand vine vorba de Sibiu, eu spun sa te preocupi de altceva. Hai fa o comparatie cu faulturile gratuite acordate nou si cele acordate muresenilor. E usor sa vorbesti aiurea fara sa prezinti si fazele despre care vorbesti. Frustrarea e mare cateodata. Poate castiga Medias campionatul .... 
21 aprilie 2017 09:24
0 
Nu ne suparam pe cele spuse. Ok, cei care au stat in fata televizorului, hadeti spuneti daca nu cumva Igor a fost tinut la faza care s-a dictat fault la el si a acumulat 5 greseli. NU vreau sa transformam totul in o disputa. Eu personal apreciez fanii din Mures precum si echipa din Mures. HAI CSU! 
21 aprilie 2017 10:30
7 
Wow, a fost un meci pe cinste, de văzut doar dacă ești neutru, altfel riscai un infarct! Eu mă bucur pt suporterii sibieni care ieri au dovedit încă o data (mai ales dacă elimina acele injuraturi) ca sunt cei mai frumoși și organizați din tara. Își merita o echipa cu caracterul și forța de lupta pe care Sibiul le-a avut ieri. În același timp îmi pare rău de mureșeni, niște băieți care merita respectul și admirația tuturor pt felul în care au luptat și lupta în condițiile știute. Meciul a fost crâncen, tare, dar sportiv. N-am sesizat probleme de arbitraj, ca sa spui ca a fost influențat de arbitrii înseamnă ca ori ești rău intenționat, ori habar n-ai de baschet. Sunt curios cum va arata meciul 4, după risipa de energie făcută de jucători. Bafta ambelor echipe! 
21 aprilie 2017 10:06
gyke @trancer
0 
Multumim. Si eu zic ca-i o prostie sa discuti arbitrajul dupa un astfel de meci. 
21 aprilie 2017 10:22
piroskutya Normal ca pentru sibieni e prostie
0 
In momentul de fata Muresul e mult peste Sibiu. Totusi de ce are Sibiu 2-1? In primul rand a beneficiat de arbitraje pro in toate cele 3 meciuri. In plus in primul meci a lipsit Dapa, iar in meciul 3 Lazar a jucat cu infiltrati.E postul pe care oricum muresenii sunt deficitari. In meciul in care Barni a avut tot lotul valid Muresul a maturat la 21 puncte diferenta. Urmeaza episodul 4 in care vom avea din nou doi dusmani ai Muresului pe parchet. E vorba in primul rand de Serban, dar nici Ciulin nu menajeaza echipa alb albastra in meciurile decisive. Pana la urma totul pleaca de la Bucuresti, deocamsara. Speram ca nu pentru multa vreme.
 
21 aprilie 2017 17:24
piroskutya Normal ca pentru sibieni e prostie
0 
In momentul de fata Muresul e mult peste Sibiu. Totusi de ce are Sibiu 2-1? In primul rand a beneficiat de arbitraje pro in toate cele 3 meciuri. In plus in primul meci a lipsit Dapa, iar in meciul 3 Lazar a jucat cu infiltrati.E postul pe care oricum muresenii sunt deficitari. In meciul in care Barni a avut tot lotul valid Muresul a maturat la 21 puncte diferenta. Urmeaza episodul 4 in care vom avea din nou doi dusmani ai Muresului pe parchet. E vorba in primul rand de Serban, dar nici Ciulin nu menajeaza echipa alb albastra in meciurile decisive. Pana la urma totul pleaca de la Bucuresti, deocamdata. Speram ca nu pentru multa vreme.
 
21 aprilie 2017 17:25
gyke @piroskutya
1 
Prietene, incearca sa iesi din rolul de victima. Nici un meci din seria asta nu a fost castigat/pierdut pe mana arbitrilor. Da, au fost greseli in toate trei meciurile, au fost maniere diferite de arbitraj, dar asa e tot timpul; eu nu cred ca are cineva ceva cu voi, sau cu oricine din campionatul asta. Eu ma uit la o gramada de meciuri Euroliga / NBA / Campionat romanesc si peste tot vad greseli de arbitraj; fac parte din joc, precum ratarile sau reusitele senzationale.
Si mai zic o chestie: in finala de cupa ati avut victoria in mana pe ultimul atac, dar o decizie gresita a facut sa pierdeti meciul. Da, au fost pasi la Rasic, la Lazar dupa mine nu a fost fault in atac, dar ati avut ultimul atac / aruncare si ati ratat, voi ati pierdut meciul, nu arbitrii v-au furat trofeul.
Hai sa iesim din discutiile astea despre arbitraj si sa vedem baschet. 
21 aprilie 2017 18:12
BB55 gyke
0 
Ooo, da-le pace ca la astia e ceva ereditar..
Asa fac ei de fiecare data cand pierd, arbitrii sunt de vina, ei n-au nicio vina :))
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1492235894129343&set=a.522248294461446.126265.100000288396733&type=3 
21 aprilie 2017 21:14
ikam gyke, BB55, trancer
-3 
Oare dacă noi conduceam cu 2-1 la general şi împotriva voastră s-ar fi fluierat aşa cum s-a fluierat împotriva noastră în cel puţin 2 meciuri din 3, tot la fel ai spune? Nu prea cred. E frumos să ţii partea unei echipe şi să fii suporterul ei, dar ar trebui şi puţină obiectivitate, ceea ce în campionatul ăsta de la suporterii sibieni nu am văzut. Ceea mai frumoasă galerie din ţară este ceea Sibiului? Aici nu o să spun că e prostie - fiecare cu părerea lui; pentru mine înaintea lor sunt cei mureşeni, orădeni şi clujeni. 
21 aprilie 2017 23:53
BB55 ikam
0 
Pai din cele 3 care le-ai enumerat niciuna nu are galerie :))
Voi chiar nu stiti ce inseamna galerie, pe bune.
"hei hei muresu" si huiuiuiraa" la oradea "ce-se-me, ce-se-me" si la cluj daca n-ar fi u s-ar prapadi toti, aia nu inseamna sa fii galerie.
Atat stiu cele 3, cat am scris mai sus.
V-ati gasit tocmai voi sa vorbiti de obiectivitate. 
22 aprilie 2017 00:34
ikam BB55
0 
Iar la voi cântarea ,,avem echipă, avem echipă,, chiar e încurajare - ce să zic. Şi dacă nu ştii să scrii ceva (te-ar putea ajuta şi copy paste-ul), mai bine nu-l scrie.Nu are galerie pentru tine. vezi, eu nu am spus, că voi nu aveţi, eu mi-am exprimat părerea şi asta aşa e. Am spus eu că voi nu aveţi galerie? Dar tu din păcate asta spus. Vrei respect? Atunci oferă şi tu respect. Respect din partea celor din Oradea şi Cluj au primit cei din Târgu-mureş, dar din Sibiu nu - e părerea mea mea subiectivă. La obiectivitate cu privire la arbitraj - mi-ai subliniat părerea făcută. Nu o să recunoaşteţi niciodată nimic, dar din păcate pentru voi, nu numai voi vă pricepeţi la baschet. 
22 aprilie 2017 01:21
BB55 ...
0 
Nu m-am legat de cantarile voastre, ci de limitarea repertoriului...
O galerie ar trebui sa aiba un repertoriu mai vast.
Cum nu ati primit respect de la sibieni? Cand ati jucat finala cupei cu clujul si sala scanda Muresu muresu, ala ce a fost, nu a fost respect?
Si au mai fost cazuri, acuma ca sunt 2-3 care mai dau cu bata in balta asta e, peste tot e la fel ;)
No hai sa va aud deseara si pe voi "Hai CSU" :))
Numai bine. 
22 aprilie 2017 08:49
ikam BB55
0 
Că voi aţi pierdut semifinala cu Clujul şi aţi ţinut cu cei din Mureş, nu se cheamă respect, ci subiectivism. Normal că dacă acasă mă elimină cineva din cursă şi joacă finala la mine, nu o să ţin cu el, dar asta nu e respect. 
22 aprilie 2017 20:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
Un jucător israelian de 22 de ani a obținut cetățenia română
Alon Sonenfeld, de origine israelian, evoluează pe pozițiile 1/2.  
free62 free62
0 
O fi el arogant, da macar are minte si stie sa isi faca meseria, nu ca astia cu "spirit". Ce zici tu despre Jucan dovedeste asa din prima cata minte ai cat de uist esti sa nu zic altfel...capitanul Mediasului cu Howell si toti aia...

In ultimii 15 ani jucatori care au jucat constant au fost Silvasan, Moldoveanu, Dumitrescu(pe asta nu l-ai prins, ca la 15 ani e greu...cand juca asta invatai sa meri la baie probabil), Chetreanu pana la nefericita accidentare sau Lapuste. Acuma astia nu au fost juctaori, mai ales Dumitrescu ala era slab rau...

Ca fapt divers nu e vina lui Cristescu ca nimeni nu s-a mai ocupat de juniori vreo 10 ani si anume cam tot inceputul anilor 2000. De la Silva si Jucan a fost pauza totala, da nici asta nu ai cums a stii.

Te mai duci la meciurl, mai inveti si dupa aia mai pove:))) 
click pt. Articol 23 iunie 2017 23:49
DonDiablo DonDiablo
0 
Treaba sta asa dupa mine.Dupa declaratia lu Silva în vestiar e o pierdere mare plus în rotație.Kalnicenko nu a aratat nush ce la Cluj prima dată,acuma va avea mai multe min dar nu stiu ce mare + poate aduce. Pe multi i aud de acest crost Sakic ca ba e bun uni sunt sceptici.Dar nu aud pe nimeni o mica ipoteză care ma duce cu gândul declaratia lui.Băiatu asta n-a venit oare să se afirme în Europa și restu sa fie asa una caldă alta rece?Gândițivă la asta.Ca fan Csm stiu cum e asta 
click pt. Articol 23 iunie 2017 19:28
vass bela Fiasco la juniori !
0 
Pt ca s-a amintit de juniori, trebuie sa subliniem, ca rezultatele la copii si juniori au cunoscut o panta descendenta, in ultimul sezon necucerindu-se nici un titlu ! Revenind la plecarea lui Vlad, am pierdut in acest fel principala arma pe care am avut-o in camp trecut, si anume pe pozitia romanului, o valoare de strain , si nu orice strain ! Acum au ramas 3, Kuti, Torok si Kalnicenko, jucatori cel mult de valoare medie, in mod cert valoarea echipei va avea de suferit ( iar in Cupa Romaniei va trebui apelat la Gheorghe, care a aratat limitele sale inclusiv la recentele meciuri under 20 a echipei nationale ) . Karniauskas ? Bunicel, dar nu hotarator cum ar trebui sa fie fiecare strain !Apoi Rasic cine stie cand va reveni pe teren si mai ales la forma optima . Deci iata ca sunt multe probleme, ma tem sa nu reprezentam in camp ce vine doar o echipa cu sanse la play-off si atat ( si uitasem, alaturi de Barro, tot Torok ca si pivot, dupa ce s-a vazut clar ca e o solutie gresita ! ).  
click pt. Articol 23 iunie 2017 17:14
walkienumaiu Felicitari
0 
Avand in vedere ca discursul domnului Cristescu de 10-15 ani incoace este acelasi an de an: Avem 1 milion de juniori legitimati , cea mai buna scoala de juniori , suntem campioni acolo si acolo si tu il aduci pe arogantu asta sa-i 20.000 euro pe luna as putea spune ca este sarbatoare faptul ca a plecat. Mie personal mi-ar fi si rusine sa mai declari vreodata ceva despre spiritul lui U sau despre juniori cand in ultimii 15 ani singurii 2 jucatori care au jucat (constant) au fost Silva si Moldoveanu, plus Torok si Kuti pe ici colo. Pe Jucan nu il punem la jucatori de baschet ca nu prea avem cum ....
Domnule Cristescu , da-ti-mi mie 20.000 de euro pe luna si in 3 ani va scot 3 juniori care pot juca la nivel de LNBM. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:58
0 
Intr-adevar. Iti dau dreptate.
Eu am inteles comparatia ta dintre cei doi jucatori doar din punct de vedere al valorii individuale. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:41
adrian.or adrian.or
0 
A plecat pilonul roman al echipei. O miscare pe care din punctul lui de vedere o inteleg, poate daca rata vreun obiectiv mai ramanea un an, cel mai probabil va ajunge intr-o liga foarte tare unde mirajul BCL va fi inlocuit cu cel de Eurocup sau de ce nu Euroliga. Ca si calitate, croatul e un jucator bun, versatil, comparabil ca valoare cu Vlad, dar ideea e ca e strain. Dupa cum se mentioneaza in articol, Vlad era un lider in vestiar si un aliat al bancii tehnice, un om care stia sa tina inchegata echipa indiferent de nationalitati. Croatul e nou, e bun, dar multi straini vin in Romania pentru un sezon, fie doua, si nu pun atata suflet in proiectele locale, asemenea jucatori mai rar.

Pentru Cluj devine vital acum sa-l pastreze pe Dykes si de ce nu, si pe Adamovic. Sunt jucatori care bineinteles, pot fi inlocuiti de jucatori cu valori comparabile sau mai mari, in functie de buget, dar urmele pe care le-ar lasa aceste plecari sunt in nucleul si sudarea echipei. Inlocuirea jucatorilor deja stabiliti si inchegati la Cluj ar putea lasa echipa intr-o situatie comparabila cu a Oradiei de anul trecut, adica o echipa cu multa calitate, dar care numai nu reuseste sa se lege. Multa bafta. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 15:46
popsiis Jucator
0 
In ipoteza cupelor europene nu e o problema, in campionat e cam 75% la fel in schimb Cupa Romaniei acolo e o problema 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:44
0 
Dar, dar trebuie sa te uiti si din perspectiva faptului ca Vlad era roman. Aducerea unui strain in locul lui inchide alte oportunitati.

In foarte multe minute, Vlad a fost singurul roman de pe teren. Cu cine il inlocuiesti? 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:43
fortheloveofthegame vlad vs. sakic
0 
pentru un antrenor roman este foarte important sa aiba in lot un jucator roman care sa fie lider in teren dar si in vestiar. cititi declaratia lui silvasan si veti intelege. silva avea in vlad un aliat, un om cu care sa vorbeasca, chiar daca poate nu s-au inteles de la inceput, tactic vorbind. cu un strain comunicarea va fi mai grea, orgoliile din teren vor fi mai greu de controlat. din pacate pentru Cluj, daca privim inapoi cariera lui Vlad, era aproape imposibil sa-l tina doua sezoane. Vlad a ales destept Clujul in perspectiva Eurobasket, a jucat un sezon intreg in sala in care va juca la Europene. Este un profesionist suta la suta care nu lasa nimic la voia intamplarii, un jucator pragmatic si un exemplu pentru jucatorii romani de viitor.  
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:06
trancer Sakic
0 
Personal, la o evaluare strict intre Moldovanu și Sakic sunt de părere ca jucătorul croat este peste roman. Rămâne însă de văzut ca ocupant de jucător roman cât de mult va influenta plecarea lui Vlad, aici ar putea fi problema. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 13:44