CSU Sibiu câștigă primul meci de la Târgu Mureș și este la o victorie distanță de semifinale


Băieții pregătiți de Dan Fleșeriu și-au adjudecat meciul 3 al seriei la capătul unei reprize de prelungiri

BC CSU Sibiu a făcut un pas extrem de important spre semifinalele Ligii Naționale, după ce și-a adjudecat meciul 3 al seriei cu BC Mureș, scor final 89-87, partidă care a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a-și desemna câștigătoarea. În urma acestui rezultat din Sala Sporturilor din Târgu Mureș, sibienii conduc cu 2-1 la general și mai au nevoie de o victorie pentru a se alătura celorlalte 3 semifinaliste. 

Partida din „Junglă” a început într-o notă dominată, așa cum se anunța să fie tot meciul, cu un ușor avantaj de partea gazdelor, care la finalul primelor 10 minute au reușit să se desprindă la 6 puncte diferență, scor 23-17. Încă din startul actului secund s-a consemnat o cădere inexplicabilă a mureșenilor, lucru de care au profitat imediat oaspeții sibieni. În urma unui sfert 2 excelent al Sibiului, atât în apărare, cât și în atac, câștigat cu un parțial de 26-8, galben-albaștri au intrat la vestiare cu un ecart de 12 puncte pe tabela de marcaj, scor 43-31. 

După revenirea de la vestiare, amfitrionii de la BC Mureș au sunat revenirea și au început cursa de urmărire a adversarului. În urma unui sfert 3 foarte disputat, elevii lui Barnabas Szaszgaspar au mai recuperat din diferența Sibiului, venind la 7 puncte în spatele lor. Astfel, după un sfert 3 câștigat de Mureș cu 23-18 s-a intrat în decisiv cu 61-54 în favoarea formației vizitatoare, iar ultimele 10 minute de joc se anunțau incendiare. La jumătatea ultimei perioade de joc, tabela indica 69-59 pentru Sibiu, iar Hardy și compania păreau a se desprinde încet în câștigători, însă spiritul de luptă din „Junglă” nu a murit. Treptat, cu rabădare și cu o cădere din partea sibienilor, BC Mureș a revenit foarte aproape în spatele acestora, 70-72 la intratea în ultimele 60 de secunde ale întâlnirii. LaMarcus Reed a scuturat plasa de la mare distanță pentru Târgu Mureș, ducându-și astfel echipa în avantaj, 73-72, cu 40 de secunde rămase de jucat. Același Reed marchează o liberă, 74-72, Hardy în schimb le ratează pe ambele, însă Bogdan Popescu, omul potrivit la locul potrivit, recuperează sub panou și înscrie, 74-74, iar confruntarea este trimisă în overtime. 

Repriza de prelungiri a fost una extrem de echilibrată și disputată, cu o echipă a Sibiului care a reușit totuși să fie cu un pas mic înainte de fiecare dată, conducând treptat cu 76-74, 77-76, 79-76 sau 80-78. Mai mult de atât, la intarea în ultimul minut, avantajul oaspeților era de 4 puncte, 82-78, însă Radovan Markovic și-a readus imediat echipa în joc cu o aruncare de 3 puncte, 81-82. Ulterior, Lalovic cu 2 libere înscrise a dus scorul la 84-81 pentru echipa sa, diferența fiind menținută și 20 de secunde rămase până la ultimul fluier, 86-83. Imediat după, Martinic a transformat 2 aruncări libere, 85-86, însă Paliciuc a fost aproape imperial din dreptul liniei de fault, marcând pe final 3 aruncări care au adus victoria formației sibiene, scor final 89-87. 

Punctele victoriei pentru CSU Sibiu au fost marcate de Bogdan Popescu 19 (5 recuperări), Igor Mijajlovic 17 (5 pase decisive), Kevin Hardy 14 (5 recuperări, 8 pase decisive), Boris Lalovic 13 (8 recuperări), Radu Paliciuc 13, Chris Cooper 9 (10 recuperări) și Marcel Davis 4. De cealaltă parte, de la BC Mureș au punctat Goran Martinic 19 (6 pase decisive), LaMarcus Reed 17 (8 recuperări), Radovan Markovic 17, Dalibor Djapa 12, Ernests Kalve 12, Szabolcs Santa 5, Laszlo Lazar 4 (6 recuperări) și Alin Borșa 1. 

Meciul 4 al seriei se va juca tot la Târgu Mureș, sâmbătă, cu începere de la ora 20:00, fiind transmis în direct de DigiSport. Dacă echipa din Sibiu va câștiga și acest meci atunci se va califica în semifinale acolo unde o așteaptă Steaua. În schimb, dacă BC Mureș va reuși să se impună sâmbătă seara, atunci seria se va muta în decisivul din Sala Transilvania. 

*Foto: Toth Csaba



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu

Radu Bărăian / 20 aprilie 2017 / 20:25


Galerie foto


piroskutya Sibiul a jucat in 6!
0 
Arbitrul Olaru a fost cel mai bun jucator de la Sibiu.Felicitari galeriei sibiene si lui Fleseriu care a recunoscut pe final ca a avut noroc cu Olaru mai ales in ultimele minute. 
20 aprilie 2017 21:41
2 
:* 
20 aprilie 2017 22:33
-1 
20 aprilie 2017 23:18
florinlin cat ii halatu???
-2 
pune-l domle si pe martinic si am fost de la 6 la 9 pe teren, cum preferi matale....altfel intelegem ca esti un pic suparat si......mitoman. 
20 aprilie 2017 22:42
-2 
Sincer, nu am nimic cu Sibiul dar s a fluiera fault de cate ori s a putut impotriva Mureșului....s au nu avem voie sa ne exprimam parerea ca se supara sibienii ????!!! Sa se supere,oricum nu o sa castige campionatul dar raman cu cel mai bun antrenor. Numai bine. 
21 aprilie 2017 08:37
JCN JCN
3 
Normal ca nu ai dar totusi nu ar fi mai bine sa iti vezi tu de echipa din liga inferioara !? Pe tine te roade rau invidia cand vine vorba de Sibiu, eu spun sa te preocupi de altceva. Hai fa o comparatie cu faulturile gratuite acordate nou si cele acordate muresenilor. E usor sa vorbesti aiurea fara sa prezinti si fazele despre care vorbesti. Frustrarea e mare cateodata. Poate castiga Medias campionatul .... 
21 aprilie 2017 09:24
0 
Nu ne suparam pe cele spuse. Ok, cei care au stat in fata televizorului, hadeti spuneti daca nu cumva Igor a fost tinut la faza care s-a dictat fault la el si a acumulat 5 greseli. NU vreau sa transformam totul in o disputa. Eu personal apreciez fanii din Mures precum si echipa din Mures. HAI CSU! 
21 aprilie 2017 10:30
7 
Wow, a fost un meci pe cinste, de văzut doar dacă ești neutru, altfel riscai un infarct! Eu mă bucur pt suporterii sibieni care ieri au dovedit încă o data (mai ales dacă elimina acele injuraturi) ca sunt cei mai frumoși și organizați din tara. Își merita o echipa cu caracterul și forța de lupta pe care Sibiul le-a avut ieri. În același timp îmi pare rău de mureșeni, niște băieți care merita respectul și admirația tuturor pt felul în care au luptat și lupta în condițiile știute. Meciul a fost crâncen, tare, dar sportiv. N-am sesizat probleme de arbitraj, ca sa spui ca a fost influențat de arbitrii înseamnă ca ori ești rău intenționat, ori habar n-ai de baschet. Sunt curios cum va arata meciul 4, după risipa de energie făcută de jucători. Bafta ambelor echipe! 
21 aprilie 2017 10:06
gyke @trancer
0 
Multumim. Si eu zic ca-i o prostie sa discuti arbitrajul dupa un astfel de meci. 
21 aprilie 2017 10:22
piroskutya Normal ca pentru sibieni e prostie
0 
In momentul de fata Muresul e mult peste Sibiu. Totusi de ce are Sibiu 2-1? In primul rand a beneficiat de arbitraje pro in toate cele 3 meciuri. In plus in primul meci a lipsit Dapa, iar in meciul 3 Lazar a jucat cu infiltrati.E postul pe care oricum muresenii sunt deficitari. In meciul in care Barni a avut tot lotul valid Muresul a maturat la 21 puncte diferenta. Urmeaza episodul 4 in care vom avea din nou doi dusmani ai Muresului pe parchet. E vorba in primul rand de Serban, dar nici Ciulin nu menajeaza echipa alb albastra in meciurile decisive. Pana la urma totul pleaca de la Bucuresti, deocamsara. Speram ca nu pentru multa vreme.
 
21 aprilie 2017 17:24
piroskutya Normal ca pentru sibieni e prostie
0 
In momentul de fata Muresul e mult peste Sibiu. Totusi de ce are Sibiu 2-1? In primul rand a beneficiat de arbitraje pro in toate cele 3 meciuri. In plus in primul meci a lipsit Dapa, iar in meciul 3 Lazar a jucat cu infiltrati.E postul pe care oricum muresenii sunt deficitari. In meciul in care Barni a avut tot lotul valid Muresul a maturat la 21 puncte diferenta. Urmeaza episodul 4 in care vom avea din nou doi dusmani ai Muresului pe parchet. E vorba in primul rand de Serban, dar nici Ciulin nu menajeaza echipa alb albastra in meciurile decisive. Pana la urma totul pleaca de la Bucuresti, deocamdata. Speram ca nu pentru multa vreme.
 
21 aprilie 2017 17:25
gyke @piroskutya
1 
Prietene, incearca sa iesi din rolul de victima. Nici un meci din seria asta nu a fost castigat/pierdut pe mana arbitrilor. Da, au fost greseli in toate trei meciurile, au fost maniere diferite de arbitraj, dar asa e tot timpul; eu nu cred ca are cineva ceva cu voi, sau cu oricine din campionatul asta. Eu ma uit la o gramada de meciuri Euroliga / NBA / Campionat romanesc si peste tot vad greseli de arbitraj; fac parte din joc, precum ratarile sau reusitele senzationale.
Si mai zic o chestie: in finala de cupa ati avut victoria in mana pe ultimul atac, dar o decizie gresita a facut sa pierdeti meciul. Da, au fost pasi la Rasic, la Lazar dupa mine nu a fost fault in atac, dar ati avut ultimul atac / aruncare si ati ratat, voi ati pierdut meciul, nu arbitrii v-au furat trofeul.
Hai sa iesim din discutiile astea despre arbitraj si sa vedem baschet. 
21 aprilie 2017 18:12
BB55 gyke
0 
Ooo, da-le pace ca la astia e ceva ereditar..
Asa fac ei de fiecare data cand pierd, arbitrii sunt de vina, ei n-au nicio vina :))
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1492235894129343&set=a.522248294461446.126265.100000288396733&type=3 
21 aprilie 2017 21:14
ikam gyke, BB55, trancer
-3 
Oare dacă noi conduceam cu 2-1 la general şi împotriva voastră s-ar fi fluierat aşa cum s-a fluierat împotriva noastră în cel puţin 2 meciuri din 3, tot la fel ai spune? Nu prea cred. E frumos să ţii partea unei echipe şi să fii suporterul ei, dar ar trebui şi puţină obiectivitate, ceea ce în campionatul ăsta de la suporterii sibieni nu am văzut. Ceea mai frumoasă galerie din ţară este ceea Sibiului? Aici nu o să spun că e prostie - fiecare cu părerea lui; pentru mine înaintea lor sunt cei mureşeni, orădeni şi clujeni. 
21 aprilie 2017 23:53
BB55 ikam
0 
Pai din cele 3 care le-ai enumerat niciuna nu are galerie :))
Voi chiar nu stiti ce inseamna galerie, pe bune.
"hei hei muresu" si huiuiuiraa" la oradea "ce-se-me, ce-se-me" si la cluj daca n-ar fi u s-ar prapadi toti, aia nu inseamna sa fii galerie.
Atat stiu cele 3, cat am scris mai sus.
V-ati gasit tocmai voi sa vorbiti de obiectivitate. 
22 aprilie 2017 00:34
ikam BB55
0 
Iar la voi cântarea ,,avem echipă, avem echipă,, chiar e încurajare - ce să zic. Şi dacă nu ştii să scrii ceva (te-ar putea ajuta şi copy paste-ul), mai bine nu-l scrie.Nu are galerie pentru tine. vezi, eu nu am spus, că voi nu aveţi, eu mi-am exprimat părerea şi asta aşa e. Am spus eu că voi nu aveţi galerie? Dar tu din păcate asta spus. Vrei respect? Atunci oferă şi tu respect. Respect din partea celor din Oradea şi Cluj au primit cei din Târgu-mureş, dar din Sibiu nu - e părerea mea mea subiectivă. La obiectivitate cu privire la arbitraj - mi-ai subliniat părerea făcută. Nu o să recunoaşteţi niciodată nimic, dar din păcate pentru voi, nu numai voi vă pricepeţi la baschet. 
22 aprilie 2017 01:21
BB55 ...
0 
Nu m-am legat de cantarile voastre, ci de limitarea repertoriului...
O galerie ar trebui sa aiba un repertoriu mai vast.
Cum nu ati primit respect de la sibieni? Cand ati jucat finala cupei cu clujul si sala scanda Muresu muresu, ala ce a fost, nu a fost respect?
Si au mai fost cazuri, acuma ca sunt 2-3 care mai dau cu bata in balta asta e, peste tot e la fel ;)
No hai sa va aud deseara si pe voi "Hai CSU" :))
Numai bine. 
22 aprilie 2017 08:49
ikam BB55
0 
Că voi aţi pierdut semifinala cu Clujul şi aţi ţinut cu cei din Mureş, nu se cheamă respect, ci subiectivism. Normal că dacă acasă mă elimină cineva din cursă şi joacă finala la mine, nu o să ţin cu el, dar asta nu e respect. 
22 aprilie 2017 20:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Lotul lui Dinamo București pentru sezonul 2017/2018
Formația din Ștefan Cel Mare se va baza doar pe jucători români 
Internaționalul Cătălin Petrișor va juca sub comanda lui Florin Nini
Phoenix Galați a bifat al treilea transfer 
EXCLUSIV. Dinamo București va aborda sezonul 2017/2018 doar cu jucători autohtoni
Eugen Ilie rămâne antrenorul „câinilor” și propune un proiect îndrăzneț 
CSM CSU Oradea a perfectat două transferuri noi
Formația bihoreană are în acest moment 7 jucători străini sub contract 
Darius Hargrove se retrage. DeMarius Bolds îl înlocuiește la BC Mureș
După LaMarcus Reed, Darius Hargrove nu va juca pentru „tigrii” chiar dacă a fost anunțat oficial 
Matti Nuutinen a semnat cu BCM U Pitești
Acesta sosește în România din eșalonul secund al Franței 
Tudor Gheorghe s-a înțeles cu BC SCM Timișoara
Fundașul s-a despărțit în această vară de campioana României, U BT Cluj-Napoca 
U-BT Cluj s-a reunit ieri în Sala Polivalentă
14 jucători au fost prezenți la reunire, singurul absent fiind Henry Domercant 
Timba Timișoara a transferat un internațional din Coasta de Fildeș
Tiegbe Bamba va juca pe Bega În sezonul 2017/2018 
Doi foști dinamoviști merg în Bănie
SCM U Craiova a transferat doi jucători de echipă națională 
smilu Felicitari!!!
0 
Succes proiectului, pentru mine este ceea ce imi doresc cu romanii, in general. Multumesc! = va pretuiesc! 
click pt. Articol 21 august 2017 14:20
smilu Felicitari!!!
0 
Succes proiectului, pentru mine este ceea ce imi doresc cu romanii, in general. Multumesc! = va pretuiesc! 
click pt. Articol 21 august 2017 09:21
gyke @raz
0 
Agree to disagree. Diferentele intre schimbarile operate de echipele cu ambitii sunt mari. Craiova a schimbat tot (antrenor + jucatori), iar TM apropape nimic. Intre aceste extreme sunt celelalte echipe, cu proportii diferite; pentru mine, daca te uiti in componenta loturilor, poti vedea un schelet clar pastrat de anul trecut la Cluj, Oradea, Steaua, Mures. La Pitesti si la Sibiu trebuiau operate niste schimbari, iar si aici ce trebuia pastrat s-a pastrat. Deci problema omogenitatii va fi foarte diferita de la caz la caz. In fine, vom vedea cat de importanta va fi in 2 luni. 
click pt. Articol 20 august 2017 18:00
0 
Poate aducem un jucator spectaculos.... ;) 
click pt. Articol 20 august 2017 10:02
Oldtimer Subscriu
0 
Mi-ati luat postarea din tastatura, ca sa zic asa. Acesta va fi atributul / dezideratul principal - omogenitatea...de fapt reusita de a promova un joc de echipa care sa puna in valoare, la maximum, potentialul jucatorilor. In aceasta situatie, staff-urile tehnice vor fi la presiune maxima (fani & sponsori ) si vom asista, in paralel, si la o competitie a acestora. Este clar ca nimic nu va mai semana cu ultimele 2 sezoane, in care am avut parte de un evident suflu nou, post erei Asesoft, sesizabil in calitatea competitiei si spectacolului sportiv. Disertatiile, comentarile, polemica pe acest forum vor atinge, in mod cert, cote maximale (sper din tot sufletul ca tonul si exprimarile sa ramana in limitele bunului simt, daca avem pretentia ca cineva sa si tina cont de ele...) Cred ca va fi sezonul cu cele mai multe asteptari, din toate punctele de vedere, si sper sa ne bucuram de BASCHET....TOTAL... 
click pt. Articol 19 august 2017 19:16
raz Omogenitate
0 
De lipsa omogenitatii nu va duce dorul nici o echipa :). Practic, toate echipele au in angrenaj jucatori noi. Nici una nu se poate spune ca si-a pastrat un schelet din sezonul trecut ... 
click pt. Articol 19 august 2017 17:52
0 
Aberatii! Ucraineanul e mult peste Lalovic care are o varsta. Nu degeaba juca in Lituania (parca si Germania). Troupe, Kostoski, Nuttinen, Agafonov, ei dau de 3 lejer, deci nu ducem lipsa de shooter. Cred ca ar fi potrivit un jucator asemanator cu Hardy, unul care sa faca spectacol. Gandeste-te doar ca minute multe vor avea Nicoara si Corpodean. 
click pt. Articol 19 august 2017 11:48
0 
Craiova are 4 americani, 1 estonian și 1 croat, toți cu carte de vizită foarte bună. Cu Crama,Solopa și Orbeanu ca principalii români, Craiova se anunță o "nucă tare". Clujul, Steaua, Oradea, Craiova și Pitestiul, nu neapărat în această ordine, se anunță printre favorite. Sibiul și mereu surprinzatorul Mures pot fi printre surprize. Restul se vor bate in partea de jos a clasamentului. 
click pt. Articol 19 august 2017 08:12
Oldtimer Poate, totusi,
0 
fiind mai aproape de casa, Catalin va reusii "sa-si dea drumul" si sa scape de timorare. Potential are, varsta o are, antrenorul potrivit exista, a scapat de gurile rele aciuite prin galeria Leilor rosii....numai sa vrea si el... Doamne ajuta-i ! Succes Catalin ! 
click pt. Articol 19 august 2017 08:00
csv Fosta Lele si s-a dus!
0 
Trezeste-te! Nationalismul,...vremuri apuse. Ce masina conduci, cu ce pix scrii, ce tel ai,....??? Si orice altceva folisesti sunt toate romanesti? Daca da, atunci imi pare rau de tine. O viata ai..... Daca nu, inseamna ca esti patriot doar cu ce-ti convine. Sefi bucatari italieni avem, ...restul in curand. Iar "sange in instalatie" eu citesc "nu au bani" Ar fi ceva ca FRB sa impuna o regula " cazul in care o echipa aliniaza doar jucatori romani, implicit adversarii sunt obligati sa faca acelasi lucru" . Oare ar fi in regula ? Sunt convins ca toti antrenorii vor da minute jucatorilor romani in meciurile cu Dinamo. Cred ca FRB prin regulamentul de acum aduce un sprijin important jucatorului roman. 
click pt. Articol 19 august 2017 00:55