CSU Sibiu câștigă duelul de acasă cu SCM Timișoara

Valentin Todea

24.10.2018

Formația pregătită de Dan Fleșeriu s-a impus pe teren propriu în duelul cu BC SCM Timișoara, în urma unei confruntări antrenante până în ultimele minute. Scorul final a fost 90-78, pe sferturi 22-21, 22-21, 19-17 și 27-19.

BC CSU Sibiu începe partida în formula Tohătan – Hardy – Tamulis – Pratt – Cooper, iar bănățenii aliniază un prim cinci alcătuit din Dragoș Diculescu, Randolph, Stojadinovic, Brown și Vukosavljevic.

Timișoara pornește mai hotărâtă partida și are două atacuri finalizate cu succes, 0-4, dar Tamulis transformă de la mare distanță iar Pratt pune în coș un lay-up pentru 5-4. Diculescu înscre de cealaltă parte, 5-8, iar Randolph face un fault antisportiv asupra lui Tohătan, care transformă ambele libere. Scorul devine 9-8 după o nouă reușită a lui Pratt. Tohătan găsește ținta din afara semicercului, 14-12, pentru ca tot el să înscrie din interior pentru 16-15. Pe fast-break Tamulis punctează din nou, iar Perisic cere time-out la scorul de 18-15. La reluare, oaspeții trec în avantaj, 18-19, dar Tohătan finalizează frumos o acțiune personală pentru a modifica tabela la 20-19. Tamulis ratează din spatele arcului de cerc, dar Philmore recuperează ofensiv și pune mingea în coș. Ultima reușită a primului sfert îi aparține lui Popa Calotă, iar după zece minute Sibiul conduce cu 22-21.

Confruntarea continuă să fie echilibrată și în sfertul secund, ambele combatante oferind acțiuni ofensive frumoase. Pratt înscrie de la mare distanță, 29-25, iar Tohătan continuă forma bună, reușind să înscrie din nou, 31-25. Diculescu marchează de la 3 puncte, 31-31, iar Dan Fleșeriu se vede nevoit să ceară timp de odihnă. Hardy execută un slam-dunk spectaculos, 33-31, dar Diculescu punctează din nou de la mare distanță, 33-34. Hardy scapă pe contraatac și reușește un nou dunk, 35-34. Randolph înscrie de afară iar tabela indica egalitate între cele două echipe, 37-37. Cooper înscrie pe sirenă și este faultat, dar ratează libera suplimentară. Pesakovic înscrie la celălalt panou, 39-39, iar Phillmore transformă doar o liberă din cele două primite, 40-39. Vukosavljevic îl imită pe acesta mai târziu, iar cu un minut înainte de pauză scorul este de 42-40. Falker își evită elegant adversarul în căciulă și punctează pentru 44-42, stabilind scorul după prima repriză.

Falker face o nouă fentă lângă panou și duce scorul la 51-48, iar Hardy mărește ecartul dintre adversare, 53-48. Brown punctează din afara semicercului, 53-51, dar Vukosavljevic câștigă un duel direct cu Falker și egalează situația pe tabelă. Pivotul sârb marchează ulterior și din afara semicercului, 53-56, iar Pratt punctează la coșul advers. Calotă reface diferența de 3 puncte, însă Philmore transformă două aruncări libere pentru 57-58. Partida din Sala Transilvania continuă să fie foarte disputată, Cooper înscriind după un match-up cu Milos Komatina, fiind angajat lângă panou de către Mirel Dragoste, 61-58. Falker îl căpăcește pe Randolph, care ulterior transformă o liberă pentru 63-59, acesta fiind și scorul înaintea actului decisiv.

Hardy modifică primul tabela în ultimul sfert, marcând de la mare distanță, 66-59, fiind imitat mai apoi de Mirel Dragoste, 69-61. „Kevin” Popa Calotă transformă și el din spatele semicercului, 69-64, iar Vukosavljevic reușește un three-point play, 69-67. Tamulis marchează de asemenea un coș de 3 puncte, 72-67, iar Dragoste bifează a doua reușită din afara arcului de cerc, 75-67. Antrenorul Timișoarei cere time-out, iar la reluare Calotă înscrie de afară. Philmore marchează ambele libere pimite și duce scorul la 77-70, gazdele desprinzându-se la 10 lungimi prin Tamulis, 80-70. Lituanianul punctează din nou de la mare distanță, 83-71, iar Pratt înscrie prin același procedeu pentru a mări avantajul Sibiului la 15 puncte, 86-71. Ritmul partidei a încetinit după ce Sibiul a preluat controlul acesteia, gazdele reușind să mențină un avantaj consistent până la final, impunându-se în fața echipei de pe Bega la o diferență de 12 puncte.

Philmore a fost principalul marcator al Sibiului cu 16 puncte, în timp ce Vukosavljevic a înscris 24 de puncte, cele mai multe din tabăra oaspeților.

*Foto: Ana-Maria Mătușoiu