CSU Sibiu câștigă la Oradea și trece pe prima poziție în clasament

Etapa XV

75-84

Arena Antonio Alexe

10-4 Statistică 11-3

CSU Sibiu și-a adjudecat victoria în partida disputată pe terenul celor de la CSM Oradea cu scorul de 84-75 (14-17, 27-17, 22-16, 21-25), într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 15 din LNBM. În urma acestei victorii, sibienii au urcat pe prima poziție, având 25 de puncte, cu un bilanț de 11 victorii și 3 înfrângeri. De cealaltă parte, Oradea ajunge la cea de-a doua înfrângere consecutivă, acumulând 24 de puncte, având de asemenea un record de 10 victorii și 4 înfrângeri.

Cristian Achim a început partida cu un prim cinci format din W. Franklin, D. Dillon, V. Subotic, T. Nicoară și S. Denison, în timp ce Miodrag Perisic i-a trimis în teren pe D. Austin, M. Ceskovic, M. Bojovic, R. Sarovic, respectiv C. Lee.

Oaspeții de la CSU Sibiu au intrat foarte în meciul din Arena Antonio Alexe, reușind în primele 2 minute ale partidei să marcheze 7 puncte, în timp ce bihorenii au punctat o singură dată din interiorul semicercului. După încă un minut și jumătate Vujadin Subotic a restabilit egalitatea la 9, printr-o reușită de la mare distanță. Apoi, rând pe rând, cele două combatante au trecut la conducerea jocului, până cu aproximativ 2 minute înaintea finalului primului act, scorul fiind 15-14 pentru trupa pregătită de Cristi Achim. Până la încheierea primei părți a disputei, Subotic a mai marcat 2 libere pentru echipa sa, Oradea având pe tabelă un avantaj de 3 puncte, scor 17-14.

La fel ca în sfertul de debut, gruparea de pe Cibin a avut un început foarte bun în actul secund, restabilind egalitatea la 21 după 2 minute. CSM Oradea și CSU Sibiu au mers cap la cap până la jumătatea celui de-al doilea act, 26-26. Cu 3 minute înaintea de pauza mare, tabela din arena orădeană înregistra 30-31, moment din care a urmat asaltul formației sibiene, aceștia având cu 10 secunde înaintea intrării la vestiare un ecart de 4 puncte, iar ultimul atac al sfertului a aparținut tot echipei vizitatoare. Fundașul celor de la CSU, Matija Ceskovic, a luat mingea, reușind o aruncare de la aproximativ 9 metri în ultimele 2 secunde ale primei reprize. Astfel, după 20 de minute din confruntarea dintre CSM Oradea și CSU Sibiu, galben-albaștri aveau un avantaj de 7 puncte în fața gazdelor, scor 34-41.

Bihorenii au revenit de la cabine cu gândul de a recupera ecartul echipei din Sibiu, venind treptat până la 3 puncte în spatele adversarilor, scor 41-44, după 4 minute trecute din cea de-a doua repriză. Ceskovic cu 2 aruncări de la 3 puncte, Bojovic cu 2 libere și Austin cu una au făcut ca diferența dintre cele două formații să crească din nou, oaspeții având un avantaj de 11 puncte pe tabelă, 41-52, acesta fiind scorul la jumătatea actului cu numărul 3. Pe tot parcursul sfertului, baschetbaliștii pregătiți de Perisic au continuat în același ritm alert, reușind un parțial de 22-16. Înaintea sfertului decisiv, echipa din centrul țării conducea Oradea cu 63-50, iar misiunea Sibiului în ultima parte a încleștării părea a fi una facilă.

Cu cele 13 puncte avantaj în fața echipei de pe malul Crișului, sibienii s-au relaxat, iar automat aceștia au fost taxați de către roș-albaștri cu 12 puncte marcate, timp în care oaspeții au marcat doar 2 puncte. Astfel, după 3 minute scurse din ultimul sfert scorul era 62-65. După alte 3, amfitrionii s-au apropiat la doar un punct în spatele lui Ceskovic și compania, 70-71, datorită unei defensive agresive pe tot terenul. Entuziasmați de revenirea de pe tabelă, jucătorii CSM-ului din Oradea au început să facă greșeli copilărești, atât pe faza de atac cât și în cea de apărare. Acest lucru le-a permis din nou sibienilor să se desprindă pe tabelă, de această dată în câștigătoare. Chiar dacă gruparea bihoreană s-a impus în actul decisiv cu un parțial de 25-21, CSU Sibiu s-a impus cu o diferență de 9 puncte, scor 84-75.

Principalii protagoniști ai formației învingătoare au fost Milos Bojovic cu 26 de puncte (7 rec, 5 p.d) și Matija Ceskovic 22 de puncte, aceștia fiind urmați de Lee 12 (9 rec), Sarovic 9 (9 rec), Calotă 8, Nelson 4, respectiv Austin 3. De cealaltă parte, punctele orădenilor au fost marcate de Markovic cu 15, Nicoară 13 (18 rec), Subotic 11, Țibârnă 9, Franklin 9, Dillon 9, Denison 5 (7 rec), Popescu 2 și Comagic 2.

Pentru CSU Sibiu urmează miercuri, în propriul fief, restanța cu BC Mureș, iar în etapa viitoare, tot în Sala Transilvania din Sibiu, va ajunge Energia Rovinari. CSM Oradea se va deplasa în runda următoare la Timișoara pentru duelul cu Timba.