CSU Sibiu obține victoria pe terenul campioanei en-titre


Oaspeții au dominat în totalitate repriza secundă

CSM Oradea a început meciul cu Richard, Watson, Pasalic, Nicolescu și Valeika, iar de partea cealaltă, Dan Fleșeriu i-a trimis în teren pe Tamulis, Pratt, Hardy, Cooper și Tohătan

Richard deschide scorul partidei printr-un coș de la mare distanță, fiind urmat de Cooper și Tohătan din tabăra adversă, iar scorul era 4-3, în favoarea sibienilor. Același Richard își readuce echipa la conducere, cu încă o aruncare din spatele semicercului, însă Lucas Tohătan egalează la 6, printr-o aruncare din acțiune. Kris Richard este autorul unei noi desprinderi a orădenilor, dar nici de data aceasta cu prea mult success,Kevin Hardy trecându-și și el 2 puncte în cont, iar scorul era 9-8 pentru oaspeți. Bobe Nicolescu marchează un coș de 3 puncte și urmat de Valeika, cu o reușită de 2 puncte, duc CSM Oradea la +3. Sibienii au recuperat cele 3 puncte și au reușit chiar să treacă la conducere în finalul sfertului inaugural, scor 17-14.

Lazar și Richard înscriu primele 4 puncte în debutul sfertului secund, însă sunt urmați de Philmore din tabăra sibienilor, cu două libere marcate și un coș din spatele semicercului. Căpitanul orădenilor, Muhamad Pasalic își trece și el în cont un coș de la mare distanță, însă același Philmore, care păstrează avantajul echipei sale. La scorul de 26-23 pentru CSU Sibiu, Reljic este sancționat cu fault antisportiv și Cristian Achim se vede nevoit să ceară timp de odihnă. Partida a continuat cu sibienii la conducere, iar  în minutul 6 al partidei, Aurelian Gavriloaia este și el sancționat cu fault antisportiv și Watson este trimis la linia de libere. Cu doar 2 minute jumătate înaintea intrării la vestiare, Lucas Tohătan își mai trece în cont 3 puncte și urmat de  Philmore cu un slam dunk, duc CSU Sibiu la +14, scor 41-27. Watson adaugă 3 puncte ăn contul bihorenilor, însă replica îi este oferită de Tamulis. Moneya Pratt stabilește scorul primei reprize, 46-32, cu o reușită din acțiune în ultima secundă.

La revenirea de la vestiare, scorul este deschis de același Richard tot printr-un coș de 3 puncte, urmat de Nicolescu și Pasalic, reușind astfel să înjumătățească avantajul sibienilor și Dan Fleșeriu cere timp de odihnă, după run-ul de 8-0 al gazdelor. Hardy înscrie primele  puncte ale reprizei secunde pentru oaspeți după  3 minute de joc. Richard și Pasalic, cu câte 3 puncte fiecare, aduc CSM Oradea la -3, însă Falker își trece în cont 5 puncte consecutive, alături de reușita din acțiune a lui Hardy, iar scorul se duce la 57-47. Americanii din tabăra bihorenilor au încercat revenirea, însă Philmore și Tamulis au dus sibienii la +13 înaintea sfertului decisiv, scor 66-53.

Primele puncte ale sfertului final sunt înscrise de Giordan Watson, care este urmat de Philmore, iar diferența rămâne de 13 puncte în favoarea sibienilor. Fundașul bihorenilor marchează încă un coș din acțiune, dar Falker și Tamulis cresc încă o data avantajul echipei la +15, iar lupta gazdelor pentru revenire devine mai grea. Cu Richard într-o formă foarte bună, cu 5 puncte consecutive, campioana en-titre vine la 11 puncte în spatele sibienilor. Partida a continuat în aceeași manieră, avantajul oaspeților oscilând între 10-16 puncte. Richard înscrie ultimul coș al partidei, stabilind și scorul final, 83-69 pentru BC CSU Sibiu.

CSM Oradea nu a putut conta pe Dragan Zekovic, din cauza unei probleme de sănătate.

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Randal Alan Falker cu 23 puncte (2x3) și 8 recuperări, Isaiah Lemart Philmore cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Justas Tamulis cu 13 puncte (2x3), o recuperare și 3 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Kristopher Jameil Richard cu 26 puncte (4x3), 6 recuperări și 4 pase decisive, Giordan Lee Watson cu 18 puncte (1x3), 3 recuperări și 4 pase decisive și Muhamed Pasalic cu 11 puncte (3x3), 5 recuperări și 4 pase decisive.

 

*foto: Adrian Bugariu



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC CSU Sibiu

Ana-Maria Tutunaru / 01 February 2019 / 19:11


Galerie foto


andrac Sibiu
1 
Era de asteptat sa plece cu un mare avantaj. Fara Denison si Zekovic era greu iar Sibiul e foarte periculoasa. A plecat si Ginyard. Si Pitestiul a jucat in retur cu Sb fara 2 straini si a fost foarte greu. Orice absenta e importanta in TOP 6. 
01 February 2019 20:08
vass bela Victorie logica
1 
a sibienilor avand in vedere problemele de lot ale oradenilor . Sunt convins ca Oradea va transfera doi straini de valoare, care cu ce au acuma ( evident si Zekovic, care daca juca, Sibiul trebuia sa se intrebuinteze mai serios )vor lupta din nou cu sanse reale la titlu . Cat priveste Sibiul, cred ca au cel mai bun lot din ultimii ani si de departe cel mai bun din campionat, iar daca cumva nu vor lua titlul, inseamna ca au pierdut-o ei, nu ca au castigat-o altii ! 
01 February 2019 20:13
vass bela Completare
1 
Ce am scris despre sansele Sibiului este la fotografia la zi, daca Oradea va aduce doi straini determinanti, vor avea si ei sanse, dar cred ca omogenitatea Sibiului va avea castig de cauza . Asta daca Fleseriu nu va face prostii cum a mai facut in unele meciuri ... 
01 February 2019 20:17
bulcul Soarta, ghinionul si agendele
1 
Avand in vedere istoria din ultimii anisori la Oradea, a devenit o surpriza sa jucam cu lot complet, cu jucatorii pe posturile lor sau sa castigam ceva meciuri cu Cluju' :/ Daca intr-adevar transferurile de la pauza vor fi bune, iar daca vom lua din nou campionatul, eu nu o sa ma mai interesez de baschet decat in playoff. Iata ca iar ne-a lovit soarta si ghinionul si iar ne aflam intr-un moment jenant si in fata unor echipe carora nu le punem nicio problema, cu scuzele pregatite pentru meciurile viitoare. La inceput a fost inceputul si n-aveam antrenamente, acum nu mai avem jucatori, iar dupa ce luam jucatori, problema va fi ca nu se vor fi adaptat noii veniti la echipa. Nu stiu care sunt planurile pe anii urmatori sau daca sunt, dar campionatul pentru noi s-a transformat in antrenamente televizate, salvati mereu de playoff, unde am avut mereu vedete care inscriu pentru mai multi jucatori. Daca aveam un campionat mai competitiv, in care echipele chiar trebuia sa isi dea interesul sa se califice in playoff, Oradea il rata de fiecare data. 
01 February 2019 21:20
delgado Oradea urgent 2 jucatori
0 
Daca nu aduce doi jucatori valorosi cat de cat nu ai nicio sansa anul acesta la campionat..denison oricum era slabut sub panou comparativ cu oamenii mari ai sibiului si ai clujului..sper sa mai aduca doi jucatori bunicei .. 
02 February 2019 11:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00