CSU Sibiu obține victoria pe terenul campioanei en-titre

Oaspeții au dominat în totalitate repriza secundă

CSM Oradea a început meciul cu Richard, Watson, Pasalic, Nicolescu și Valeika, iar de partea cealaltă, Dan Fleșeriu i-a trimis în teren pe Tamulis, Pratt, Hardy, Cooper și Tohătan

Richard deschide scorul partidei printr-un coș de la mare distanță, fiind urmat de Cooper și Tohătan din tabăra adversă, iar scorul era 4-3, în favoarea sibienilor. Același Richard își readuce echipa la conducere, cu încă o aruncare din spatele semicercului, însă Lucas Tohătan egalează la 6, printr-o aruncare din acțiune. Kris Richard este autorul unei noi desprinderi a orădenilor, dar nici de data aceasta cu prea mult success,Kevin Hardy trecându-și și el 2 puncte în cont, iar scorul era 9-8 pentru oaspeți. Bobe Nicolescu marchează un coș de 3 puncte și urmat de Valeika, cu o reușită de 2 puncte, duc CSM Oradea la +3. Sibienii au recuperat cele 3 puncte și au reușit chiar să treacă la conducere în finalul sfertului inaugural, scor 17-14.

Lazar și Richard înscriu primele 4 puncte în debutul sfertului secund, însă sunt urmați de Philmore din tabăra sibienilor, cu două libere marcate și un coș din spatele semicercului. Căpitanul orădenilor, Muhamad Pasalic își trece și el în cont un coș de la mare distanță, însă același Philmore, care păstrează avantajul echipei sale. La scorul de 26-23 pentru CSU Sibiu, Reljic este sancționat cu fault antisportiv și Cristian Achim se vede nevoit să ceară timp de odihnă. Partida a continuat cu sibienii la conducere, iar  în minutul 6 al partidei, Aurelian Gavriloaia este și el sancționat cu fault antisportiv și Watson este trimis la linia de libere. Cu doar 2 minute jumătate înaintea intrării la vestiare, Lucas Tohătan își mai trece în cont 3 puncte și urmat de  Philmore cu un slam dunk, duc CSU Sibiu la +14, scor 41-27. Watson adaugă 3 puncte ăn contul bihorenilor, însă replica îi este oferită de Tamulis. Moneya Pratt stabilește scorul primei reprize, 46-32, cu o reușită din acțiune în ultima secundă.

La revenirea de la vestiare, scorul este deschis de același Richard tot printr-un coș de 3 puncte, urmat de Nicolescu și Pasalic, reușind astfel să înjumătățească avantajul sibienilor și Dan Fleșeriu cere timp de odihnă, după run-ul de 8-0 al gazdelor. Hardy înscrie primele  puncte ale reprizei secunde pentru oaspeți după  3 minute de joc. Richard și Pasalic, cu câte 3 puncte fiecare, aduc CSM Oradea la -3, însă Falker își trece în cont 5 puncte consecutive, alături de reușita din acțiune a lui Hardy, iar scorul se duce la 57-47. Americanii din tabăra bihorenilor au încercat revenirea, însă Philmore și Tamulis au dus sibienii la +13 înaintea sfertului decisiv, scor 66-53.

Primele puncte ale sfertului final sunt înscrise de Giordan Watson, care este urmat de Philmore, iar diferența rămâne de 13 puncte în favoarea sibienilor. Fundașul bihorenilor marchează încă un coș din acțiune, dar Falker și Tamulis cresc încă o data avantajul echipei la +15, iar lupta gazdelor pentru revenire devine mai grea. Cu Richard într-o formă foarte bună, cu 5 puncte consecutive, campioana en-titre vine la 11 puncte în spatele sibienilor. Partida a continuat în aceeași manieră, avantajul oaspeților oscilând între 10-16 puncte. Richard înscrie ultimul coș al partidei, stabilind și scorul final, 83-69 pentru BC CSU Sibiu.

CSM Oradea nu a putut conta pe Dragan Zekovic, din cauza unei probleme de sănătate.

De la BC CSU Sibiu s-au remarcat: Randal Alan Falker cu 23 puncte (2x3) și 8 recuperări, Isaiah Lemart Philmore cu 17 puncte (2x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Justas Tamulis cu 13 puncte (2x3), o recuperare și 3 pase decisive.

De partea cealaltă s-au remarcat Kristopher Jameil Richard cu 26 puncte (4x3), 6 recuperări și 4 pase decisive, Giordan Lee Watson cu 18 puncte (1x3), 3 recuperări și 4 pase decisive și Muhamed Pasalic cu 11 puncte (3x3), 5 recuperări și 4 pase decisive.

*foto: Adrian Bugariu

Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC CSU Sibiu

Ana-Maria Tutunaru / 01 February 2019 / 19:11

andrac Sibiu
1
Era de asteptat sa plece cu un mare avantaj. Fara Denison si Zekovic era greu iar Sibiul e foarte periculoasa. A plecat si Ginyard. Si Pitestiul a jucat in retur cu Sb fara 2 straini si a fost foarte greu. Orice absenta e importanta in TOP 6.
01 February 2019 20:08
vass bela Victorie logica
1
a sibienilor avand in vedere problemele de lot ale oradenilor . Sunt convins ca Oradea va transfera doi straini de valoare, care cu ce au acuma ( evident si Zekovic, care daca juca, Sibiul trebuia sa se intrebuinteze mai serios )vor lupta din nou cu sanse reale la titlu . Cat priveste Sibiul, cred ca au cel mai bun lot din ultimii ani si de departe cel mai bun din campionat, iar daca cumva nu vor lua titlul, inseamna ca au pierdut-o ei, nu ca au castigat-o altii !
01 February 2019 20:13
vass bela Completare
1
Ce am scris despre sansele Sibiului este la fotografia la zi, daca Oradea va aduce doi straini determinanti, vor avea si ei sanse, dar cred ca omogenitatea Sibiului va avea castig de cauza . Asta daca Fleseriu nu va face prostii cum a mai facut in unele meciuri ...
01 February 2019 20:17
bulcul Soarta, ghinionul si agendele
1
Avand in vedere istoria din ultimii anisori la Oradea, a devenit o surpriza sa jucam cu lot complet, cu jucatorii pe posturile lor sau sa castigam ceva meciuri cu Cluju' :/ Daca intr-adevar transferurile de la pauza vor fi bune, iar daca vom lua din nou campionatul, eu nu o sa ma mai interesez de baschet decat in playoff. Iata ca iar ne-a lovit soarta si ghinionul si iar ne aflam intr-un moment jenant si in fata unor echipe carora nu le punem nicio problema, cu scuzele pregatite pentru meciurile viitoare. La inceput a fost inceputul si n-aveam antrenamente, acum nu mai avem jucatori, iar dupa ce luam jucatori, problema va fi ca nu se vor fi adaptat noii veniti la echipa. Nu stiu care sunt planurile pe anii urmatori sau daca sunt, dar campionatul pentru noi s-a transformat in antrenamente televizate, salvati mereu de playoff, unde am avut mereu vedete care inscriu pentru mai multi jucatori. Daca aveam un campionat mai competitiv, in care echipele chiar trebuia sa isi dea interesul sa se califice in playoff, Oradea il rata de fiecare data.
01 February 2019 21:20
delgado Oradea urgent 2 jucatori
0
Daca nu aduce doi jucatori valorosi cat de cat nu ai nicio sansa anul acesta la campionat..denison oricum era slabut sub panou comparativ cu oamenii mari ai sibiului si ai clujului..sper sa mai aduca doi jucatori bunicei ..
02 February 2019 11:54

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO)
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova
gyke Mda
0
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa.
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul.
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri!
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei !
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim.
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc.
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.
click pt. Articol 22 March 2019 14:40
mailman ne jucam cu mentalul adversarilor!
0
Asta inseamna sa fii antrenor cu o buna cultura generala si mai ales un cinefil cunoscator de baschet! Achim a vazut in copilarie "Cidul" si i-a ramas in memorie scena de neuitat in care Charlton Heston intoarce soarta luptei prin simpla lui aparitie calare in mijlocul luptei, aparitie care provoaca panica adversarilor care nici nu mai observa detaliul ca El Cid este grav ranit... In rolul maurilor de astazi: U respectiv CSU Sibiu.
click pt. Articol 22 March 2019 14:34