CSU Sibiu se impune în fața lui CSM CSU Oradea în primul meci al finalei mici


Sibienii pot câștiga medaliile de bronz dacă înving și luni, la Oradea

CSU Sibiu a câștigat primul meci al finalei mici și are șansa să-și adjudece bronzul luni, dacă învinge în meciul doi, de la Oradea. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 69-63, la capătul unui meci echilibrat, victoria fiind decisă pe final.

Partida dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea a început sub semnul echilibrului, cele două formații mergând cap la cap până după jumătatea primului sfert, când gazdele s-au desprins grație unui run de 8-0 semnat de Popescu, Paliciuc, Mijajlovic și Cooper. Orădenii au mai pus două puncte pe tabelă până la finalul actului inaugural, care a fost câștigat de sibieni cu scorul de 19-12.

Jucătorii lui Dan Fleșeriu au început în forță sfertul secund, mărindu-și ecartul la 11 puncte după patru minute de joc: 28-17. Oaspeții au replicat prin Denison și Petrișor, cei doi apropiind Oradea la doar 5 puncte. Lalovic ducea din nou Sibiul la un avantaj liniștitor după o reușită din afara semicercului, scor 34-24, dar a venit din nou replica bihorenilor, de data aceasta din partea lui Nicoară și Barnette, care au adus 6 puncte Oradei, scorul la pauza mare fiind 34-30 în favoarea Sibiului.

Oaspeții au egalat la scurt timp după ieșirea de la vestiare, 36-36, și chiar au trecut de două ori la conducere pe parcursul sfertului 3, dar sibienii au reușit să intre în decisiv cu un avantaj minim de un punct:  52-51.

Coșul de 3 puncte reușit de Lalovic în debutul ultimei secvențe ducea Sibiul la 5 lungimi, dar orădenii s-au ținut aproape, tabela arătând egalitate cu mai puțin de două minute rămase din joc: 63-63. Finalul de joc le-a aparținut galben-albaștrilor, Lalovic închizând tabela cu un dunk spectaculos.

Cel mai bun jucător al sibienilor în partida cu CSM CSU Oradea a fost Chris Cooper, care s-a bătut exemplar  pentru fiecare minge. Americanul a terminat în double-double, cu 16 puncte și 18 recuperări, având un indice al eficienței de 28 de unități. Cel mai bun marcator al sibienilor a fost Igor Mijajlovic, cu 20 de puncte, la care a adăugat 4 recuperări, 7 pase decisice și 2 intercepții.

De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, americanul totalizând 13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisive, o intercepție și un capac.

Meciul doi se joacă luni, la Oradea, de la ora 19. 

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Ana-Maria Mătușoiu / 18 May 2017 / 23:23


Galerie foto


Markus Cooper
0 
Oare care este recordul de recuperari in acest sezon? Sper sa il pastram pe Cooper si in sezonul urmator. 
19 May 2017 00:21
BB55 Coop
1 
Cooper pe linie :)
http://totalbaschet.ro/categorie/Liga-Na%C5%A3ional%C4%83-de-Baschet-Masculin~42/Statistici 
19 May 2017 05:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Martin Zeno, MVP-ul etapei a VIIa din Top 6
Americanul a fost cel mai bun jucător în partida câștigată de Oradea la Pitești 
LNBM Top 6, etapa a VIII-a: Program și televizări
Meciul dintre U-BT Cluj și BCM U Pitești nu va fi transmis 
Tayloe Taylor a reușit performanța stagiunii în înfrângerea clară cu SCM U Craiova
Americanul a depășit performanța reușită de fostul său coechipier, Andrija Bojic 
Double-double și cea mai bună evoluție în Top 6 pentru Chris Cooper
Prestația pivotului nu a fost suficientă pentru ca BC CSU Sibiu să plece neînvinsă de la București 
Florin Nini: „Aceste meciuri nu au intensitatea celor de 1-6. Noi trebuie să ne reglăm relațiile de joc”
Antrenorul lui Phoenix Galați a vorbit și despre latura financiară și o colaborare cu viitorul CSM 
Dan Ionescu: „Phoenix a dovedit încă o dată că este o echipă mai bună decât noi”
Timba Timișoara a suferit a 4-a înfrângere cu gălățenii în acest sezon 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”
După această conferință, Șapera a fost demis de conducerea piteștenilor 
Succes clar pentru Phoenix Galați pe terenul Timbei
Gălățenii au avut un ecart maxim de 26 de puncte la Timișoara 
Cristian Achim: „Am văzut foarte multe în baschet, dar așa ceva nu am mai întâlnit”
Antrenorul orădenilor a vorbit și despre decizia de a se apăra în zonă: „Trebuia să încerc orice” 
CSM CSU Oradea câștigă un thriller cu BCM U Pitești
Orădenii s-au impus în overtime după ce au fost conduși la 20 de puncte în sfertul 4 
studentU da care i
0 
mai de baza pe pozitia lui, Virjile? Am zis eu ca e nemaipomenit de bun sau ca e peste Dykes? (btw, pe aparare chiare peste dykes 😉). Doar am zis ca din ce avem acum, anul asta, e jucator care iti poate face meciuri f bune, alaturi de alti 3 sau 4. Restul de 7-8, mai putin. Arata mi unde gresesc. 
click pt. Articol 20 April 2018 02:27
ydesh_apu Top antrenori
0 
Provocare: Alcatuiti un clasament al celor mai competenti anternori romani. Sa zicem primii. 3 (oare exista mai multi :))) ? ). 1 Costescu 2 Achim 3 Sapera 
click pt. Articol 19 April 2018 22:52
Virjil Kromah
0 
Studentule, daca asta îi piesa de baza eu sant viitorul papă de la roma,cand pierde 20 de mingi pe meci e de baza pt adversari,ieri de exemplu în ultimele minute ă aruncat ca o vită de la peste 8 m cand mai aveam 14 secunde de atac și scorul era egal..mai urmeaza sa ne lămurești ca e peste dykes... 
click pt. Articol 19 April 2018 21:27
0 
Cu siguranta cel mai bun recuperator din campionat si un aparator desavarsit. Pacat ca nu are procentaje mai bune la aruncari... chiar si asa e greu de crezut ca va ramane sezonul viitor la noi. 
click pt. Articol 19 April 2018 19:08
DonJuan Chris
0 
Un jucător disciplinat, serios, muncitor și ascultător. Își merită cu prisosință salariul la CSU. Cred că orice antrenor și-ar dori sa lucreze cu un astfel de jucător. 
click pt. Articol 19 April 2018 18:27
0 
ramane de confirmat teoria prezentata. Adica sa mai prinda meciuri din astea oamenii de pe banca.  
click pt. Articol 19 April 2018 13:33
mailman mai sunt trei...
0 
Am "cerut" echipei o victorie la o posesie la Pitesti si ne-ati oferit in bonus prelungiri! Ati exersat scheme si ati "consumat" statistica negativa la ratari (exceptie liberele!), acuma urmeaza "ultimele trei"... Astea trei ne trebuie toate! Asa ca sa le luam pe rand si sambata sa dam prima bataie pe teren propriu celor din Sibiu, fara sa exageram iarasi cu "suta" ca la Oradea... Calm, avem timp, incercam scheme in continuare, vedem daca e bun Nicolic si profitam de faptul ca echipa din Sibiu e in deruta. Nu fortam ca sa nu riscam accidentari. Barfta Vrajitorule! 
click pt. Articol 19 April 2018 11:37
studentU te mai putem trimite o data
0 
Kromah e un jucator way about average pt campionatul nostru si una dintre piesele de baza sezonul asta la U. Nu poti dupa un meci slab sa caracterizezi un jucator, asa cum nu poti sa o faci nici dupa cel mai bun meci al lui.
Overall, cred ca pe parcursul sezonului (inclusiv a campaniei Europene) Kromah mai mult a ajutat decat a tras echipa in jos. Sunt alti jucatori si alte probleme la echipa, nu Kromah.  
click pt. Articol 19 April 2018 10:11
0 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”

deci n-are treaba jocul bun ofensiv cu transizia slaba... 
click pt. Articol 19 April 2018 10:08
studentU da, de acord
0 
miscare fooooarte proasta chiar inainte de play-off. Daca ei cred ca echipa actuala putea mai mult, cred ca se inseala avand in vedere ca steaua si cluj au bugete semnificativ mai mari (cel putin asa pare din structura loturilor) iar oradea si sb au ceva mai multa continuitate la nivel inalt. Deci primele 4 locuri, respectiv semifinalele campionatului, sunt cam bookuite de cele 4. TM poate produce o surpriza placuta pt ca are niste atuuri speciale (atat in lot cat si pe banca - Costescu), iar U poate produce o surpriza neplacuta pentru ca suntem intr-o forma foarte proasta, obositi si parca demotivati, la combativitate suntem parca cei mai slabi din top 6, poate doar alaturi de Pitesti. In rest, TM, Oradea, SB, Steaua au cam la fiecare meci dorinta si intensitatea potrivite (bine, si asta cu exceptii, vezi meciul SB de la Oradea, unde SB a cazut pur si simplu).  
click pt. Articol 19 April 2018 09:04