CSU Sibiu se impune în fața lui CSM CSU Oradea în primul meci al finalei mici


Sibienii pot câștiga medaliile de bronz dacă înving și luni, la Oradea

CSU Sibiu a câștigat primul meci al finalei mici și are șansa să-și adjudece bronzul luni, dacă învinge în meciul doi, de la Oradea. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 69-63, la capătul unui meci echilibrat, victoria fiind decisă pe final.

Partida dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea a început sub semnul echilibrului, cele două formații mergând cap la cap până după jumătatea primului sfert, când gazdele s-au desprins grație unui run de 8-0 semnat de Popescu, Paliciuc, Mijajlovic și Cooper. Orădenii au mai pus două puncte pe tabelă până la finalul actului inaugural, care a fost câștigat de sibieni cu scorul de 19-12.

Jucătorii lui Dan Fleșeriu au început în forță sfertul secund, mărindu-și ecartul la 11 puncte după patru minute de joc: 28-17. Oaspeții au replicat prin Denison și Petrișor, cei doi apropiind Oradea la doar 5 puncte. Lalovic ducea din nou Sibiul la un avantaj liniștitor după o reușită din afara semicercului, scor 34-24, dar a venit din nou replica bihorenilor, de data aceasta din partea lui Nicoară și Barnette, care au adus 6 puncte Oradei, scorul la pauza mare fiind 34-30 în favoarea Sibiului.

Oaspeții au egalat la scurt timp după ieșirea de la vestiare, 36-36, și chiar au trecut de două ori la conducere pe parcursul sfertului 3, dar sibienii au reușit să intre în decisiv cu un avantaj minim de un punct:  52-51.

Coșul de 3 puncte reușit de Lalovic în debutul ultimei secvențe ducea Sibiul la 5 lungimi, dar orădenii s-au ținut aproape, tabela arătând egalitate cu mai puțin de două minute rămase din joc: 63-63. Finalul de joc le-a aparținut galben-albaștrilor, Lalovic închizând tabela cu un dunk spectaculos.

Cel mai bun jucător al sibienilor în partida cu CSM CSU Oradea a fost Chris Cooper, care s-a bătut exemplar  pentru fiecare minge. Americanul a terminat în double-double, cu 16 puncte și 18 recuperări, având un indice al eficienței de 28 de unități. Cel mai bun marcator al sibienilor a fost Igor Mijajlovic, cu 20 de puncte, la care a adăugat 4 recuperări, 7 pase decisice și 2 intercepții.

De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, americanul totalizând 13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisive, o intercepție și un capac.

Meciul doi se joacă luni, la Oradea, de la ora 19. 

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Ana-Maria Mătușoiu / 18 mai 2017 / 23:23


Galerie foto


Markus Cooper
0 
Oare care este recordul de recuperari in acest sezon? Sper sa il pastram pe Cooper si in sezonul urmator. 
19 mai 2017 00:21
BB55 Coop
1 
Cooper pe linie :)
http://totalbaschet.ro/categorie/Liga-Na%C5%A3ional%C4%83-de-Baschet-Masculin~42/Statistici 
19 mai 2017 05:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ousmane Barro, MVP-ul finalei și MVP-ul sezonului în opinia Eurobasket.com
Site-ul de specialitate a desemnat și cel mai bun prim-cinci al campionatului nostru, acordând multe alte distincții 
SURSE. U-BT Cluj, direct în grupele Basketball Champions League, Steaua în preliminarii
De asemenea, CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca în FIBA Europe Cup 
Sezonul 2016/2017 în România, 3 trofee puse în joc, toate 3 câștigate de U-BT Cluj-Napoca
Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic au câștigat pe rând SuperCupa României, Cupa României și campionatul 
Ousmanne Barro: “E de necrezut. În sfârșit am reușit să câștig titlul”
Senegalezul a jucat în a patra sa finală LNBM 
Kyndall Dykes: “E un sentiment incredibil”
Dykes, la al doilea titlu în tricoul lui U BT Cluj-Napoca 
FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro
Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei 
Mihai Silvășan: „Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei și le mulțumesc din suflet pentru că au rămas împreună”
Silvă a câștigat titlul de campion național în 2017 din postura de antrenor, după ce în 2011 o făcea ca jucător, în ambele situații reprezentând culorile clubului de sub Feleac 
Jukka Toijala: „Primele două meciuri au fost strânse, nu și astăzi”
Antrenorul finlandez consideră că echipa sa a fost lipsită de energie în meciul 3 al finalei LNBM 
FINALA 2017. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca este noua campioană națională a României
Clujenii s-au impus în meciul 3 pe terenul Stelei și au câștigat finala cu 3-0 la general 
Titus Nicoară și Bobe Nicolescu vor îmbrăca echipamentul lui CSM CSU Oradea și în stagiunea viitoare
Cei doi jucători români se află sub contract cu formația bihoreană 
doru_aka47 Moldoveanu
0 
Moldoveanu e la Cluj si sezonul viitor. Are contract. 
click pt. Articol 28 mai 2017 02:04
stg257 sibiu
0 
csu a avut un sezon regulat excelent ... m-as fi asteptat la mai multi jucatri in primele echipe ... anyway i'm.not an expert ... si chestiile.astea.is tare subiective :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:19
gyke Subiectiv
0 
Cooper nici macar in a treia echipa? 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:06
stg257 ciudat
0 
sincer imi par ciudate rezultatele de mai sus ... poate pentru ca zeno si barnette si vlad au fost accidentati bune perioade de timp (pe.rasic nu-l includ in aceeasi categorie pentru simplu fapt ca varsta il facea sa arate ce are mai bun doar in meciurile cheie) ... si ca mvp ... eu personal i-as fi dat lui vlad aceasta distinctie (nu ca barro n-ar merita-o) ... dar sunt cateva capitole care sunt greu de masurat ... gen apararea ... si-n plus are aproape 3 apg ca pf, e cel mai faultat jucator din campionat (te.si pedepseste la libere) ... un procentaj criminal la 3p pentru un 4 (42% deschide jocul.tuturor coechiperilor) ... iar in aparare n-am vazut om mare care.sa aibe atata dibacie la hedge-uri ... tare m-as bucura sa-l vad inca un sezon la cluj :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:53
stg257 just saying
0 
pai tinand cont ca aveau doar 20% din 200 de locuri ... anyway ... o fost fain azi pe malul somesului :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:34
Take2 Cel mai
0 
Cel mai bun tânăr jucator 
click pt. Articol 27 mai 2017 17:51
ovidiu89 Dedicam totul lor
0 
Pentru tsc-csm si tarb Alias hârb le dedic aceste trofee lor:) si sa nu uitam tarb " csu întotdeauna sub U" nu m-am putut abține la acest slogan:) care le place unora din Sibiu 
click pt. Articol 27 mai 2017 16:10
stg257 infrastructura
0 
doamne-ajuta sa prindem vremuri cu sali de 15000 de locuri pline :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:48
vass bela Inca un pivot
0 
Intr-o interventie anterioara am scris ca trebuie adus un nou pivot . Sub impulsul emotiei castigarii titlului, exprimarea mea a fost gresita . Concret, am vrut sa zic ca ne mai trebuie un pivot, folosirea lui Torok pe pozitia 5 nu este o solutie solida , iar G. Toth nu este de nivelul lui U . 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:33
0 
Nici nu m-am gandit sa schimbe sala doar pt Finala. Asa cum pt Campionatul European sala trebuie omologata dupa anumite standarde de catre FIBA, la fel ar trebui omologate si salile in Romania de catre FRB pt meciurile de prima divizie, bineinteles la un alt nivel. In acea sala de garnizoana nu are ce cauta un meci de prima divizie. Trebuie impuse niste standarde minimale, care daca ele exista (nu stiu) ar trebui ridicate la un alt nivel.  
click pt. Articol 27 mai 2017 15:31