CSU Sibiu se impune în fața lui CSM CSU Oradea în primul meci al finalei mici


Sibienii pot câștiga medaliile de bronz dacă înving și luni, la Oradea

CSU Sibiu a câștigat primul meci al finalei mici și are șansa să-și adjudece bronzul luni, dacă învinge în meciul doi, de la Oradea. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 69-63, la capătul unui meci echilibrat, victoria fiind decisă pe final.

Partida dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea a început sub semnul echilibrului, cele două formații mergând cap la cap până după jumătatea primului sfert, când gazdele s-au desprins grație unui run de 8-0 semnat de Popescu, Paliciuc, Mijajlovic și Cooper. Orădenii au mai pus două puncte pe tabelă până la finalul actului inaugural, care a fost câștigat de sibieni cu scorul de 19-12.

Jucătorii lui Dan Fleșeriu au început în forță sfertul secund, mărindu-și ecartul la 11 puncte după patru minute de joc: 28-17. Oaspeții au replicat prin Denison și Petrișor, cei doi apropiind Oradea la doar 5 puncte. Lalovic ducea din nou Sibiul la un avantaj liniștitor după o reușită din afara semicercului, scor 34-24, dar a venit din nou replica bihorenilor, de data aceasta din partea lui Nicoară și Barnette, care au adus 6 puncte Oradei, scorul la pauza mare fiind 34-30 în favoarea Sibiului.

Oaspeții au egalat la scurt timp după ieșirea de la vestiare, 36-36, și chiar au trecut de două ori la conducere pe parcursul sfertului 3, dar sibienii au reușit să intre în decisiv cu un avantaj minim de un punct:  52-51.

Coșul de 3 puncte reușit de Lalovic în debutul ultimei secvențe ducea Sibiul la 5 lungimi, dar orădenii s-au ținut aproape, tabela arătând egalitate cu mai puțin de două minute rămase din joc: 63-63. Finalul de joc le-a aparținut galben-albaștrilor, Lalovic închizând tabela cu un dunk spectaculos.

Cel mai bun jucător al sibienilor în partida cu CSM CSU Oradea a fost Chris Cooper, care s-a bătut exemplar  pentru fiecare minge. Americanul a terminat în double-double, cu 16 puncte și 18 recuperări, având un indice al eficienței de 28 de unități. Cel mai bun marcator al sibienilor a fost Igor Mijajlovic, cu 20 de puncte, la care a adăugat 4 recuperări, 7 pase decisice și 2 intercepții.

De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, americanul totalizând 13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisive, o intercepție și un capac.

Meciul doi se joacă luni, la Oradea, de la ora 19. 

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Ana-Maria Mătușoiu / 18 mai 2017 / 23:23


Galerie foto


Markus Cooper
0 
Oare care este recordul de recuperari in acest sezon? Sper sa il pastram pe Cooper si in sezonul urmator. 
19 mai 2017 00:21
BB55 Coop
1 
Cooper pe linie :)
http://totalbaschet.ro/categorie/Liga-Na%C5%A3ional%C4%83-de-Baschet-Masculin~42/Statistici 
19 mai 2017 05:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
Jermaine Green: "Mi-am eutanasiat câinele pentru a juca la Iasi"
Sportivul american a oferit site-ului nostru o amplă declarație. 
Radu Paliciuc: „Să sperăm că joi ne vom prezenta și mai bine împotriva cehilor”
Căpitanul lui CSU Sibiu aseamănă jocul adversarilor din FIBA Europe Cup cu cel al cehilor de la KB Kosie 
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
0 
Cum ai spus, esti ardelean! E bine că vouă v-a luat doar 12 ani să vă dumiriți de Funar, nenea ăla ce unea pe toți în Cluj! Tot e bine, noi pe aici încă vedem că PSD e bun! Bine, a contribuit și un clujean, prin atitudinea de slugă în fața chiorului, să creeze o imagine idilică lu' nenea Moustache! Vezi tu, să construiești la Cluj stadion și sală polivalentă în vreme ce altor amărâți le tai lefurile și pensiile nu e tocmai OK. Nota bene, să mai și falimentați societatea ce se ocupa de administrarea pleștii ce vă căzu pe cap! Dacă tu continui să te legi de ajutorul social, deși se subînțelege de la o poștă subliminalul peiorativ din postarea mea, înseamnă că am reușit să fac un om așezat să vitupereze aici, deși tot încearcă să întărească în mentalul celui ce citește contrariul, e ceva. Fii fericit, în galeriile de fotbal sunt doar academicieni, episoadele negative ce s-au întâmplat reprezintă doar scene dintr-o piesă ce risca să devină prea monotonă, ce mai tura-vura, e Rai în galeria de fotbal. În rest..  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:55
icsabex @ erebus
0 
De la un arbitru de baschet am inteles ca nu se poate tine prezentarea in compania echipei Poli Iasi pentru ca sambata si duminica este o sedinta de incepere de sezon a arbitrilor.  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 23:25
oreo rusine
0 
numai profesionalism nu e asta. sper sa plateasca acesti "conducatori". numai pt a se evita telenovela asta, un club care se respecta platea rapid ce trebuia si se evita tot ce s-a produs. Urat. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 22:08
un moldovean Americanii
0 
Vad ca multi sunt preocupati de faptul ca Dimano cu o echipa formata din romani, majoritatea foarte tineri nu vor face fata in campionat si vor scadea valoarea acestuia. Adevarat . Coloneleasa Iagar , preocupata de pensionare,nu a putut asigura buget echipei de baschet si existau 2 obtiuni : retragerea si inscrierea in Liga I sau acest demers : jucatori romani fara pretenti financiare grozave incercand sa se remarce.
Consider ca aceasta obtiune este cea buna si daca Dinamo va lansa 2 jucatori tineri in prima Liga demersul este justificat.
De ce nu luati atitudine cand sunt aduse PETARDE AMERICANE cu 1000-1500 dolari pe luna care joaca mult si bine pt ca cei care i-au adus nu vor sa recunoasca ca au gresit sau se face para-indarat. Acesti pseudo jucatori sunt mult mai nocivi decat tinerii jucatori romani care s-ar multumi cu minute pe parchet si 500-600 euro pe luna 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:46
un moldovean Telenovela
0 
Deja cred ca se exagereaza cu acest caz si a devenit o telenovela. Lucrurile sunt simple. Au adus un american pe baza de youtube, are 37 de ani si nu mai poate si au decis sa-l trimita acasa. S-au prelevat de o clauza contractuala si o fac legal. Cinic dar regulamentar. Ce atata vaicareala ... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 21:32
erebus @dolphin
0 
Inteleg moivul pentru care este imbucurator pentru tine acest lucru, as imbratisa si eu ideea, însă consider ca o taiere a lor, a banilor publici, de la un sezon la altul duce la falimentul multora dintre cluburi. Ceea ce nu cred ca este telul niciunui suporter. Mai degrabă as vedea o trecere treptata la sponsorizarea exclusiva din bani privati a echipei, intr-un termen de 2-3 ani, o solutie mai viabila. Bineinteles e si treaba managementului echipei sa reuseasca sa strângă destui sponsori din mediul privat pentru a avea succes,dar asta e partea a doua. Cum BC Mures nu reuseste sa gazduieasca nici un meci amical cu Iasi programat pe ziua de maine din cauza incapatinarii presedintelui Beres L. ! Nu este normal sa lasi echipa fara firma de paza cu o zi înaintea prezentarii echipei, iar pe siteul oficial sa invoci motive subiective! Halal management! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 20:23
zzza1 serios?
0 
o sa se inghesuie multinationalele sa sponsorizeze echipe din romania in loc de tarile de origine.....3/4 din ele n-au buget pentru asa ceva si care au o sa dea banii pe chestii mai vizibile gen color run, maraton x, turneu de tenis y. Sportul romanesc se desfiinteaza fara bani publici. 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 19:16
hony Scor Craiova -Galati
0 
Ati vazut scorul meciului dintre Craiova si Galati? Cred ca ar trebui sa-i spuna cineva lui Nini ca este o lipsa de respect inscrierea echipei lui in LNB. Va dati seama cat se vor chinui Oradea sau Timisoara sa bata drumul pana la Galati? Nu luati de bun ce am zis - am fost sarcastic. Referitor la exemplu bulgarilor, poate ca da, poate ca ar fi fost mai bine, dar nu sunt convins ca diferentele de scor ar fi fost cu mult mai mici,iar reactiile n-ar fi fost aceleasi...  
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:55
tzontzolino cum e incadrat
0 
E bagat la romani ca Solopa sau la straini? Pana la urma Moldova nu e Romania... 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 17:00
dolphin Finally!
0 
În sfârșit se închide robinetul cu bani pt lipitorile astea! Nu o să avem sport curat în România până nu avem echitate. Încet încet se termină și mascarada asta...la unii mai repede (Otopeni, Tg Jiu, Mediaș) la alții mai slow... Oricum însă, o lege a sponsorizării este necesară! 
click pt. Articol 21 septembrie 2017 16:28