CSU Sibiu se impune în fața lui CSM CSU Oradea în primul meci al finalei mici


Sibienii pot câștiga medaliile de bronz dacă înving și luni, la Oradea

CSU Sibiu a câștigat primul meci al finalei mici și are șansa să-și adjudece bronzul luni, dacă învinge în meciul doi, de la Oradea. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 69-63, la capătul unui meci echilibrat, victoria fiind decisă pe final.

Partida dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea a început sub semnul echilibrului, cele două formații mergând cap la cap până după jumătatea primului sfert, când gazdele s-au desprins grație unui run de 8-0 semnat de Popescu, Paliciuc, Mijajlovic și Cooper. Orădenii au mai pus două puncte pe tabelă până la finalul actului inaugural, care a fost câștigat de sibieni cu scorul de 19-12.

Jucătorii lui Dan Fleșeriu au început în forță sfertul secund, mărindu-și ecartul la 11 puncte după patru minute de joc: 28-17. Oaspeții au replicat prin Denison și Petrișor, cei doi apropiind Oradea la doar 5 puncte. Lalovic ducea din nou Sibiul la un avantaj liniștitor după o reușită din afara semicercului, scor 34-24, dar a venit din nou replica bihorenilor, de data aceasta din partea lui Nicoară și Barnette, care au adus 6 puncte Oradei, scorul la pauza mare fiind 34-30 în favoarea Sibiului.

Oaspeții au egalat la scurt timp după ieșirea de la vestiare, 36-36, și chiar au trecut de două ori la conducere pe parcursul sfertului 3, dar sibienii au reușit să intre în decisiv cu un avantaj minim de un punct:  52-51.

Coșul de 3 puncte reușit de Lalovic în debutul ultimei secvențe ducea Sibiul la 5 lungimi, dar orădenii s-au ținut aproape, tabela arătând egalitate cu mai puțin de două minute rămase din joc: 63-63. Finalul de joc le-a aparținut galben-albaștrilor, Lalovic închizând tabela cu un dunk spectaculos.

Cel mai bun jucător al sibienilor în partida cu CSM CSU Oradea a fost Chris Cooper, care s-a bătut exemplar  pentru fiecare minge. Americanul a terminat în double-double, cu 16 puncte și 18 recuperări, având un indice al eficienței de 28 de unități. Cel mai bun marcator al sibienilor a fost Igor Mijajlovic, cu 20 de puncte, la care a adăugat 4 recuperări, 7 pase decisice și 2 intercepții.

De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, americanul totalizând 13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisive, o intercepție și un capac.

Meciul doi se joacă luni, la Oradea, de la ora 19. 

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Ana-Maria Mătușoiu / 18 May 2017 / 23:23


Galerie foto


Markus Cooper
0 
Oare care este recordul de recuperari in acest sezon? Sper sa il pastram pe Cooper si in sezonul urmator. 
19 May 2017 00:21
BB55 Coop
1 
Cooper pe linie :)
http://totalbaschet.ro/categorie/Liga-Na%C5%A3ional%C4%83-de-Baschet-Masculin~42/Statistici 
19 May 2017 05:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Octavian Popa-Calotă împlineşte astăzi 33 de ani
În ciuda vârstei, „Kevin” rămâne unul dintre cei mai spectaculoşi jucători din LNBM 
Lovitură dură pentru CSM Steaua
Marius Runkauskas va sta cel puţin trei luni departe de parchet 
Circul scoate echipele timișorene din sala Constantin Jude
Fosta „Olimpia” continuă să fie cea mai importantă sală din Timișoara, deși a fost construită în 1968 
Bogdan Popescu: „Viața mea este baschetul. Este mai mult decât un sport. Este un mod de viață”
Proaspăt întors la Sibiu, Bogdan Popescu vorbește despre familie, baschet și experiența America 
U-BT Cluj se întărește sub panou
Campioana a transferat un lituanian, produs al școlii Zalgiris Kaunas 
Atac cu blocaje la omul fără minge, tema primului curs susținut de Tudor Costescu pentru antrenorii de juniori
Tehnicianul de la BC SCM Timișoara este primul care a ținut un astfel de stagiu în acest sezon  
Timba a luat doi sârbi care au mai jucat în galben-negru
„Urșii” s-au despărțit și de coșgheterul De Thaey 
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
Martin Paasoja, convocat la naționala Estoniei
Vezi lista jucătorilor din LNBM care vor evolua în preliminariile Cupei Mondiale 
Jukka Toijala: „Jocul nostru încă arată ca un roller coaster”
Antrenorul Stelei pleacă acum în cantonamentul naționalei Finlandei 
free62 free62
0 
Apai tot asa se intampla si cand ajungi mare pivot doar pt ca esti roman, joci ca lemnu, platit binisor sa nu iti scada contu, nu accepti criticile si mai devii si mare suparat si peste toate capitanul echipei care are vreo 10 cm mai putin iti da lectii de jucta poz 5. Poate gaseste si el o echipa pe masura "profesionalismului" si "culturii" sale baschetablistice. A mai fost unu care nu a jucat nici sa il tai ca era bai cu antrenorii, acuma ii vedeta mare, din apcate mare doar de intaltime in continuare 
click pt. Articol 22 November 2017 00:04
studentU n a castigat silvasan trofeele
0 
Ci adamovic, Rasic, etc. Sa nu glorificam ce nu i de glorificat. Iar comparatia cu Obradovic e SF.. 
click pt. Articol 19 November 2017 21:02
u66 Olah
0 
Prima dată l-am văzut în meciurile de pregătire a echipei naționale. Ă fost o mare dezamăgire, dar am spus că nu știe Tenter sa il joace. Eram sigur ca Silvasan il va pune în valoare. Acum, după ce l-am văzut în meciurile in care a jucat, constat ca e peste Toth dar comparabil cu Baciu. 
click pt. Articol 19 November 2017 20:58
stef pivoți
0 
Am mai spus, Olah ar trebui jucat altfel decât Barro, este alt tip de pivot. Pentru asta ar trebui alte scheme decât cele pentru Barro cu care echipa s-a obișnuit. Din filmuleț se pare că lituanianul este un pivot mobil, mai aproape de tipul lui Barro ceea ce înseamnă că pentru amândoi se pot folosi aceleași scheme de joc. Rămâne de văzut în ce formă este. 
click pt. Articol 19 November 2017 19:00
razv-an Nu doar
0 
Nici eurobasket nu a făcut nimic! Miguel scăpate printre degete, ratări incredibile.... or fi și kilogramele în plus o problema 
click pt. Articol 19 November 2017 17:09
0 
Hai sa o lasam mai moale cu Silvasan care pana la urma ne castiga trofee si ne duce bine in Europa, oricare ar fi stilul lui de antrenorat(urlat,injurat etc.).Ce s-ar face Olah daca l-ar antrena Obradovic tot rosu la fata,cu pulsul 150 si urland incontinuu la oricine?Ala e antrenor slab sau cel mai titrat din Euroliga?
Hai sa vorbim despre Olah daca tot la el s-a ajuns.Pai tu vii din America si apoi Belgia(similar cu parcursul lui Vlad Moldoveanu), lumea are 50% din pretentiile pe care le aveam de la VM si nici pe alea nu le poti satisface...
Se stia clar ca o sa joace 10-15-20 min pe meci, apoi el in alea 10-15 minute:o gramada de balbaieli,de scapat de mingi,de aparare total aiurea,pierderi multe de dueluri la recuperare cu oameni mici etc.Bine,esti tu mai bun ca Toth,dar Roli Torok iti da clasa sub panou cu 10cm mai putini.
Eu sincer tot am avut sperante cu Olah ca isi va intra in forma candva,dar apogeul a fost cand la meciul cu Sibiul parca scorul era strans in sf3,mai erau 15 sec de atac si el arunca un airball grosolan de la 3pct cu om pe el.De acolo mi-am dat seama ce inteligenta baschetbalistica poate avea acest jucator(macar fizicul de l-ar ajuta).
Cat despre lituanian,pare un luptator pe stilul lui Bogdan Popescu si ne poate ajuta foarte mult. 
click pt. Articol 19 November 2017 15:41
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca ar respins metoda de instructie a lui Silvasan si anume aceea de a urla la jucatori. Pare plauzibila ipoteza. Din ce am observat eu, la nivel de abordare, pt Silvasan exista doua tipuri de jucatori: vedete (dykes, VM, Adamovic) pe care numa ca nu ii pupa undeva sa nu ii deranjeze si obedienti ( Torok, Kariniauskas, Kuti, chiar Barro) carora le freaca ridichia constant. Ei, unii desi nu au joc de vedeta, cum e Olah, nici nu suporta sa fie umiliti. Si atunci se ajunge la situatia de fata. Ama aceeasi parere cu majoritatea celor care au comentat mai sus. Olah e un jucator bunicel care va face treaba in alta parte pe viitor. La noi insa cred ca sejurul lui a luat de mult sfarsit si acum doar asteapta rezilierea. 
click pt. Articol 19 November 2017 13:47
0 
Sa fim serioși și corecți, la început toți ne puneam mari speranțe în Olah. Eu rămân la părerea ca nu el e de vina ci antrenorul care n-a știut sa-l foloseasca și sa-l mobilizeze. E mare păcat de el pt ca e un jucător care garantat daca se duce la o alta echipa (nu știu cine în tara va fi în stare sa-i plătească salariul) care îl va folosi cum trebuie va deveni unul din primii 3 jucători romani. Adomas sper sa fie capabil sa fie un backup la Barro însă mă întreb de ce o fi jucat doar un meci în Italia? Nu pare sa fie un transfer cu care ne-am obișnuit la Cluj ... 
click pt. Articol 19 November 2017 10:35
gratian cormos la alta echipa din romania ar da 15 pct pe meci si 8 recuperari
0 
Olah nu este un jucator slab, anul trecut in Belgia la Mons HAinaut a avut statistici bune si in unele meciuri a fost chiar cosgeter. Sa ne amintim ca Mons joaca in aceeasi liga cu U-BT, Fiba Europe Cup, liga echipelor mediocre din Europa (dar care au un pic de pretentii fata de echipele slabe). Evident ca orice echipa din Romania l-ar achizitiona maine pe Olah (e cu 2 clase peste Orbeanu, de exemplu). Important este sa isi ia salariul, ca dupa experienta de la U va reveni din nou in circuit si isi va demonstra valoarea. Doar increderea in sine trebuie pastrata. nu esti bagat pe teren azi, in anumite circumstante care mie mi se par dubioase, iar sezonul urmator rupi statisticile la o echipa care te achizitioneaza ca sa te si joace! are oricum in fata 10 sezoane cel putin ca sa demonstreze ca e mare jucator! 
click pt. Articol 19 November 2017 10:31
TitiAcs 2,03 ?
0 
In prezentările oficiale, Adomas figurează cu 6,8 feet ceea ce inseamnă 2,07-2,08 ( dacă nu mint convertoarele de pe net). Să vedem cum se va descurca după perioada de inactivitate sau o să descopere că este accidentat ( vezi cazul Domercant) ! Un joc in liga a 2-a Italiană în ultimele luni ? Cred că e într-o mare formă ! Sper că nu de covrig...