CSU Sibiu se impune în fața lui CSM CSU Oradea în primul meci al finalei mici


Sibienii pot câștiga medaliile de bronz dacă înving și luni, la Oradea

CSU Sibiu a câștigat primul meci al finalei mici și are șansa să-și adjudece bronzul luni, dacă învinge în meciul doi, de la Oradea. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 69-63, la capătul unui meci echilibrat, victoria fiind decisă pe final.

Partida dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea a început sub semnul echilibrului, cele două formații mergând cap la cap până după jumătatea primului sfert, când gazdele s-au desprins grație unui run de 8-0 semnat de Popescu, Paliciuc, Mijajlovic și Cooper. Orădenii au mai pus două puncte pe tabelă până la finalul actului inaugural, care a fost câștigat de sibieni cu scorul de 19-12.

Jucătorii lui Dan Fleșeriu au început în forță sfertul secund, mărindu-și ecartul la 11 puncte după patru minute de joc: 28-17. Oaspeții au replicat prin Denison și Petrișor, cei doi apropiind Oradea la doar 5 puncte. Lalovic ducea din nou Sibiul la un avantaj liniștitor după o reușită din afara semicercului, scor 34-24, dar a venit din nou replica bihorenilor, de data aceasta din partea lui Nicoară și Barnette, care au adus 6 puncte Oradei, scorul la pauza mare fiind 34-30 în favoarea Sibiului.

Oaspeții au egalat la scurt timp după ieșirea de la vestiare, 36-36, și chiar au trecut de două ori la conducere pe parcursul sfertului 3, dar sibienii au reușit să intre în decisiv cu un avantaj minim de un punct:  52-51.

Coșul de 3 puncte reușit de Lalovic în debutul ultimei secvențe ducea Sibiul la 5 lungimi, dar orădenii s-au ținut aproape, tabela arătând egalitate cu mai puțin de două minute rămase din joc: 63-63. Finalul de joc le-a aparținut galben-albaștrilor, Lalovic închizând tabela cu un dunk spectaculos.

Cel mai bun jucător al sibienilor în partida cu CSM CSU Oradea a fost Chris Cooper, care s-a bătut exemplar  pentru fiecare minge. Americanul a terminat în double-double, cu 16 puncte și 18 recuperări, având un indice al eficienței de 28 de unități. Cel mai bun marcator al sibienilor a fost Igor Mijajlovic, cu 20 de puncte, la care a adăugat 4 recuperări, 7 pase decisice și 2 intercepții.

De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, americanul totalizând 13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisive, o intercepție și un capac.

Meciul doi se joacă luni, la Oradea, de la ora 19. 

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Ana-Maria Mătușoiu / 18 mai 2017 / 23:23


Galerie foto


Markus Cooper
0 
Oare care este recordul de recuperari in acest sezon? Sper sa il pastram pe Cooper si in sezonul urmator. 
19 mai 2017 00:21
BB55 Coop
1 
Cooper pe linie :)
http://totalbaschet.ro/categorie/Liga-Na%C5%A3ional%C4%83-de-Baschet-Masculin~42/Statistici 
19 mai 2017 05:08

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara a anunțat transferul lui Jordan Burgess
Americanul își începe cariera profesionistă, după patru sezoane petrecute în NCAA la Virgina Commenwealth Univeristy 
Dani Popescu a semnat cu nou-promovata Politehnica Iași
Fundașul a evoluat în ultima stagiune la BC Mureș Târgu Mureș 
Igor Mijajlovic trece în curtea celor de la BC SCM Timișoara
Sârbul a îmbrăcat în ultimele două sezoane echipamentul galben-albastru al celor de la CSU Sibiu 
Zeljko Sakic: „Întotdeauna îmi doresc să fiu pe primul loc, așa că vreau primul loc indiferent în ce competiție jucăm”
Component al naționalei Croației, noul jucător al campioanei României are șanse foarte mari să ajungă mai repede la Cluj-Napoca cu ocazia EuroBasket 2017 
Titus Nicoară: „Cred că putem fi surpriza plăcută a acestui sezon”
Baschetbalistul vorbește despre mutarea sa la BCM U Pitești 
Milos Komatina rămâne la BC SCM Timișoara
Muntenegreanul va petrece și sezonul 2017/2018 pe Bega 
Branko Jereminov, primul străin anunțat de BC Timba Timișoara
Sportivul sârb a evoluat în sezonul trecut în Qatar 
Milivoje Mijovic: „Cred că este o bună oportunitate de a mă impune ca jucător de baschet”
Sârbul vorbește despre decizia de a veni în România la BC Mureș 
LaMarcus Reed continuă la BC Mureș Târgu Mureș
Baschetbalistul american a ajuns în România la începutul lunii februarie și va continua în Ardeal și în sezonul 2017-2018 
Mihai Paul și-a anunțat retragerea: „Aici o să închei. Rămâi cu bine, baschet”
Miță a evoluat la mai multe echipe din România, iar în ultimul sezon a cucerit titlul de vicecampion național alături de Steaua CSM 
gyke Acuma...
0 
...cineva trebuie sa bata statistica lui Hardy la libere, nu? :) 
click pt. Articol 24 iulie 2017 19:32
0 
41,9% la libere?:O:O:O 
click pt. Articol 24 iulie 2017 15:51
andreiuts93 "Si cand o sa va bata Nicoara..."
0 
Da, poate va aduce si campionatul in Pitesti daca e. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 18:33
0 
Parerea mea e ca baiatul asta juca pt Sibiu in primul rand cu sufletul...ceea ce e atat de rar in zilele noastre. Era un jucator bun, mai ales de la 3 puncte, dar Herr Fleseriu stie ce e mai bine.... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 13:52
csu4ever asa si asa
0 
Daca viitorul PG va fi mai bun nu mai intereseaza pe nimeni plecarea lui Igor. Dupa statistici nu inspira insa incredere dar Polonia e la ani lumina fata de noi la valoarea campionatului intern. Dar ca sa fim corecti trebuie sa recunoastem ca Igor a fost un jucator cheie in ultimii doi ani. Nu sunt de acord cu unii dintre voi care spun ca prestatiile lui au scazut. Din contra daca nu ii aveam pe Cooper si Igor la forma la care au fost in play-off pierdeam fara istoric cu Muresul. Ce a facut marele Hardy in play-off? S-a menajat pentru noul contract ca altfel parca a jucat mereu pe invers sau in dusmanie. Plus ca in ultimii 15 ani am avut parte doar de mercenari si fosti puscariasi(unii dintre ei) daca ma refer la strainii echipei. Igor e o mostra de profesionalism, atitudine si determinare. Sigur pastrand proportiile la nivelul slab la care se afla campionatul nostru. Sa nu uitam ca acum 2 ani cand a venit la noi, echipa era la retrogradare dupa primele etape. Nu cred ca am pierdut din cauza lui Igor. Am avut multe maini moarte tot play-offul incepand cu Hardy si Davis. Cred ca era foarte important sa ii mentinem pe Igor si Popescu. Dar in fine Dan stie ce vrea de la echipa. Si el mai are mult de invatat daca ne amintim cum a incheiat campionatul trecut. Plus in declaratiile care le da chiar si public sau privat. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:22
Hermannstadt Obiectiv comentariula tau
0 
Uitati-va ce CV are Laser fata de Miahilovici ! In plus sa nu uitam ca Timisoara este mai aproape de Belgard si cum Jelena a nascut de curand stia tot sibianul ca Igor va semnat cu Timisoara.Astazi a venit doar confirmarea, la fel ca zilele trecute legat de Popescu cu Timba. Hai sa nu privim partea pozitiva , pana acum avem 3 straini neasteptat de buni fata de ce aveam anii trecuti in aceasta perioada. La fel ca Hardy , Igor si-a facut datoria fata de CSU dar asteptam un plus care va veni cu siguranta ! Hai CSU ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:21
0 
Foarte bun comentariul. Păcat ca multi suporteri sunt ghidați dupa pareri si idei perfecționiste. In realitate Igor NU mai avea cum sa ajungă la Sibiu din niciun punct de vedere. Nici macar din al lui. Hai sa fim optimiști, cred ca am adus ceva mai bun. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 21:44
gyke De acord
0 
Trebuie sa-i multumim lui Igor pentru tot ce a facut pentru CSU in acesti doi ani. Pe de alta parte, am mai spus, cred ca se impunea o schimbare pe acest post. In ultima parte a sezonului trecut, calitatea prestatiilor lui (in special defensive) a scazut mult. Iar apoi au fost si acele cateva finaluri de meci, cand contrar indicatiilor lui Fleseriu, nu si-a asumat niste actiuni, iar echipa a pierdut. Cu siguranta s-au rupt niste punti atunci, iar mie mi-era clar ca urmeaza despartirea. Sper si cred ca noul PG o sa fie peste Igor, dar ne vom convinge de asta mai curand. Sa vedem ce mai aducem langa, eu sunt putin ingrijorat la partea de jucatori romani din lot. Mai povestim. 
click pt. Articol 22 iulie 2017 18:38
trancer Sibiu
0 
Opinia mea rste ca cei din Sibiu care scriu aici se ghidează prea mult după suflet și mai puțin după realitate.Mijajlovic este un jucător bun dar nu deosebit. Are puncte bune dar și destule lipsuri, mai ales vorbind despre un Pg. Așteptați sa vedeți ce poate noul Pg și apoi vorbiți. Și mai ales fiți super multumiti ca a voastră conducere pe care acum o acuzati a reușit confirmarea lui Cooper. Acesta da, este un jucător greu de găsit de o echipa din Romania, guarzi ca Mijajlovic sunt mai ușor de găsit. Bafta! 
click pt. Articol 22 iulie 2017 14:27
0 
Ganditi-vă un pic ca a fost adus un jucător cu mai mare experiență pe postul de Pg. Va garantez ca Laser il va suplini și chiar va aduce un plus