Campioana României, CSU Asesoft Ploiești, se îndreaptă spre liga secundă


Foarte probabil, formația ploieșteană va juca în Liga I în sezonul 2015/2016

Probleme financiare de la CSU Asesoft Ploiești vor îndrepta cel mai probabil echipă către Liga I din sezonul viitor. Pe parcursul sezonului 2014/2015, cel în care a cucerit cel de al 11-lea titlu național din istorie, formația ploieșteană și-a pierdut principalul finanțator, iar acum se află în imposibilitatea de a lua startul în ediția următoare a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Conducătorii clubului sperau ca salvarea să vină din partea autorităților locale, dar din câte se pare sprijinul acestora este unul nul. În cel mai bun caz, CSU Asesoft Ploiești va juca în Liga I chiar dacă persoane din cadrul clubului mai speră la o răsturnare de situație. „În proporţie de 90% vom începe din Liga I, nu avem altă soluţie la îndemână la acest moment”, afirmă surse din cadrul clubului, citate fiind de către știridesport.ro.

Forțați de constrângerile financiare, conducătorii lui CSU Asesoft Ploiești nici nu s-au putut gândi la înscrierea echipei pentru un nou wild card în EuroCup. Până pe data de 12 iunie formația prahoveană putea aplica pentru o invitație în competiția europeană în care a avut un parcurs frumos în sezonul recent încheiat.

Vă reamintim faptul că CSU Asesoft Ploiești a fost echipa care a dominat baschetul românesc în ultimii 12 ani, timp în care a cucerit 11 titluri naționale și 6 Cupei ale României. Echipa ploieșteană este singura formație care a câștigat un trofeu european pentru România, în 2005 cucerind FIBA Europe Cup.



Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești

Bogdan Isailă / 16 June 2015 / 15:00


Galerie foto


adisor da...
2 
dupa atatea campionate castigate in felul in care au fost castigate,e timpul sa se faca si dreptate. cineva, acolo sus, vede tot  
16 June 2015 15:40
2 
Bucuria asta ar trebui sa aiba picioare scurte si sa se transforme in tristete..... Probabilitatea sa ai un campionat in care atat turul cat si returul sa se poata juca pana in pauza de iarna este exagerat de mare...... Probabil si restul echipelor vor resimti socul si bugetele vor scadea si vom vedea din nou doar jucatori de ultima speta la foarte multe echipe, jucatori ignorati de absolut toate echipele din alte campionate si care vin mi pe gratis la noi in speranta ca vor putea sa se afirme..... 
16 June 2015 15:52
1 
ARM, nu e bucurie, sincer. nu sunt genul care sa se bucure de necazul cuiva. doar ca piere spiritul de competitie si motivarea pentru a mai face sport.  
16 June 2015 15:58
baloo normalitate
3 
Nu e un motiv de bucurie ca cei din Ploiesti nu mai au finantator dar sa spuneti ca a dominat baschetul romanesc e prea de tot daca nu spuneti ca au dominat tot ce tine de baschetul masculin : arbitrii , oficiali , comisari si nu in ultimul rand biroul federal ! Impertinenta fostului finantator precum si caracterul jegos al lui jegobescu si burlacu au adus multe antipatii asupra lor asa ca vor fii putini cei care-i vor regreta ! Sincer doresc ca Ploiestul sa ramana in LNB pentru ca au adus valoare campionatului si poate o sa-i vedem putin mai modesti acum ca nu mai au spate . Si speram ca vor schimba si maimuta urlatoare de la microfonul salii ! 
16 June 2015 15:44
2 
au fost primii cu ajutorul unor bani obtinuti in modul in care au fost obtinuti. da, au fost si jucatori de valoare, insa sutinuti cu bani murdari. si atunci unde mai e spiritul sportiv? unde mai e sportul? asta nu mai inseamna o competitie, asta inseamna un razboi al banilor in goana dupa titluri obtinute murdar. intamplator, am jucat contra lui Burlacu. comentariile nu au rost...  
16 June 2015 15:55
5 
Asesoft a avut bune si rele. A avut antrenori buni, jucatori valorosi si un scouting bine pus la punct. De rele nu vorbesc ca as repeta ce au scris altii mai sus.
Ce doresc eu sa scot in evidenta: Aceasta echipa a existat datorita unui singur finantator. In pofida rezultatelor bune, clubul si colateralii interesati nu au reusit dupa atatia ani sa dezvolte acest sport in Ploiesti ca o traditie. Stau marturie, salile goale si refuzul autoritatilor sau a altor sponsori de a ajuta clubul. Pacat. 
16 June 2015 15:57
baloo pacat ?
4 
Nu e pacat , e normal ! Nu au crescut nimic, si-au vazut interesul pe termen scurt de aceea cei din oras s-au saturat si nu vor sa-si alature numele de "asehoti" ! O echipa noua , curata , fara personaje infecte va fi mult mai sustinuta de toti !  
16 June 2015 16:10
baloo bugete reduse
2 
Daca anul acesta sau pe viitor bugetele se vor reduce ar fi normal sa promovam tineretul si sa nu mai aducem orice second hand-uri de jucatori . Cu 2-3 jucatori de valoare la fiecare echipa am putea sa crestem si noi tinerii pe care inca-i mai avem .De ce nu putem face si noi ca ungurii care ne bat de cativa ani la toate grupele de juniori ? Echipa nationala este imbatranita iar celor tineri nu li se dau minute. 
16 June 2015 16:17
Don Ramon O, ce veste minunată!
-4 
Constat că bucuria e mare pe acest forum. Doar ARM mai cade pe gânduri, dar ce ştie el. Eliberate de tirania Asesoft-ului, care a făcut numai rău baschetului autohton, celelalte cluburi vor prospera şi vom avea un campionat cum n-a mai fost. Ce mai finanţări limpezi precum cleştarul, ce mai superjucători tineri care vor ţâşni precum uleiul la suprafaţă din laboratoarele baschetului românesc, bineînţeles numai din alte oraşe decât Ploieştiul(scuze juniorilor clujeni), ce mai meciuri, ce mai arbitraje, ce mai succese în cupele europene… Televiziunile se vor bate pe exclusivităţi, Cosmin Petrescu şi Robert Cristea vor lăsa cât acolo meciurile din NBA de la Dolce, ca să comenteze Mediaş cu Timba Timişoara., cluburile se vor umple de bani din televizări mai ceva ca Liga lui Gino. Deabia aştept… 
16 June 2015 16:45
ARM U Bt
3 
Nu am iubit niciodată Ploiești-ul dar asta nu înînseamnă ca nu imi vor lipsii meciurile cu voi! Orice retragere este o infrangere pentru tot campionatul nostru! Cum moartea lui Dado a fost mai grea ca un bolovan asa si retragerea asta. Se poate sa vem un campionat mai frumos, mai spectaculos fara Ploiesti (am dubii, arbitrii sunt tot aia) dar se poate sa fie și mult mai slab din cauza lipsei de investitori! Povestea asta eu o vad mai lungă decat am scris, din păcate îmi este greu să scriu de pe mobil.... 
16 June 2015 17:56
baloo bucurie
0 
Da, este o bucurie cauzata de faptul ca baschetul romanesc s-a descotorosit de un patron care a facut avere din afaceri cu statul si care a murdarit cu acesti bani sportul ! 
16 June 2015 16:52
0 
esti copil daca tu crezi ca finantarile se fac doar de dragul sportului. La orice sport, in orice tara. Intai citeste legile legate de sponsorizari si apoi o sa intelegi cam ce se intampla. Si asta e la orice echipa. Daca nu stiu ce mica firma primeste inapoi 10 000 de euro pe sub masa in urma unei sponsorizari de 20 000, n ai facut nomic. Daca ghita a bagat 2 milioane si a luat inapoi 1 milion, nu ma intereseaza. 1 milion tot a dus la dezvoltare. Daca intelegi. Si bani facuti cu statul? Glumesti.. Toate echipele sponsorizate de consiliile locale practica ce am zis mai sus. E tot evaziune. Energia a rasarit in urma afacerilor pt care e mustrat Ponta acum. Toti sunt usa de biserica.. 
16 June 2015 17:21
highflyer ce semeni, aia culegi
0 
acum ati primit nota de plata. ma bucur ca asesoft nu mai exista, oricum cunoscatorii de basket din ploiesti ii puteai numara pe degete. mai tin minte cat de plina era minunata sala olimpia cand asesoft a batut pe lietuvos rytas. totul s-a jucat politic, pe bani indoielnici, cu backup la cel mai inalt nivel,jucatori adusi pe bani publici, care dupa ce si-au facut numarul, au plecat fara sa se uite in spate. si am scapat si de maimutza urlatoare de la sala olimpia care "anima" tribunele, si ca veni de animatoare am scapat si de pitipoancele care dansau in pauze...acum putem sa ne concentram pe basket adevarat. mai lipseste o sentinta ca in cazul lui lance armstrong, revocarea titlurilor castigate si totul ar fi perfect. 
16 June 2015 17:22
meea sponsorii?
3 
unde sunt iubitorii baschetului din acest oras! ma bucur ca nu e echipa mea in aceasta situatie! ma bucur ca vom avea un nou campionat! si da, ce semeni , aia culegi! NUMAI U ! 
16 June 2015 17:39
2 
http://www.totalbaschet.ro/Pictures/2013/12/8/0_25_54_684.jpg 
16 June 2015 17:34
Don Ramon Întrebare nevinovată
-4 
Mobitelco este firma aceea care a instalat fibra optică pe gratis în Cluj Napoca? Norocoşilor... 
16 June 2015 20:59
2 
lol, mi-ai parut ceva mai rasarit.... din pacate vad ca iti place la nebunie sa improsti cu noroi..... oricum ai face si ai privii nu poti sa compari Mobitelco cu al vostru ghita...... si ca sa descoperi si tu despre ce vorbesti cauta pe goagal Duct City...... Si intradevar eu beneficiez de fibra trasa gratis, trasa gratis de RDS..... hai sa ii impuscam pe cei de la Oradea ca sunt sponsorii lor.... lol..... 
16 June 2015 22:11
free62 free62
4 
In sfarsit! Totu-i bine cand se gata cu bine. Grea revenirea la normal, dar lucrurile vor intra in normalitate. Orice om normal prefera campionatul cu West Petrom, in locul celui cu Asesoft. Hotesti Vale ramane alaturi de Steaua si Dinamo, cea urata parte din istoria baschetului romanesc.

No servus toc ba baieti! 
16 June 2015 21:06
misub Nici nu e de ajuns!
1 
Cred ca scapa prea ieftin! Va imaginati ca orice club din tara ar fi avut performanta daca avea bugetul hotilor. Si sustinerea hotilor. La propriu. Aduica din banii aceia, furati de la contribuabili, au "uns" tot ce se putea pe unde se putea. Rezultatul: antipatia generala in Romania si ryusinea enorma in Europa acum ca lucrurile au iesit la iveala. Dar, ca totul sa fie gandit "impecabil", cativa jucatori se mai si grozaveau ca doar, vorba proverbului "prostul nu este fudul daca nu e prost destul". Cred ca Burlacu ar fi bine sa-si incheie cariera cu ocazia aceasta. Ar fi pacat sa strice atmosfera si sa traga in jos alte cluburi. El chiar s-a mulat pe comportamentul jegios al conducatorilor prahioveni. A fost un jucator care desconsidera orice copil care il admira ca jucator. Personal am asistat la o incercare a unui copil de a-i lua un autograf, iar Burlacu nu a facut decat sa-l injure de mama. Atata poate saracul. Asta e Burlacu. 
17 June 2015 11:35
start asesoft
1 
Stați liniștiți gâscă va schimba echipa ,o sa vedeți noul asesoft sub alt nume ,asa ca nu scăpam asa ușor de ei...... 
17 June 2015 19:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25
0 
Normal sa rămână. Mă aștept la un sezon mai consistent din partea lui. Conteaza foarte mult minutele pe care le a jucat sezonul trecut. Cred că mai avem nevoie de un u23, pentru ca Maciuca cred ca i încă prea crud. Korniienko si Bailey nu vor continua. Să vedem cu ce i vom inlocui. 
click pt. Articol 17 July 2019 19:53
underCat gata cu vestile proaste
0 
bine, ar putea pleca la Oradea sau Cluj, dar asta e alta poveste. Daca intr-adevar s-a negociat pana acum inseamna ca mai asteptam pana aflam inlocuitorul.  
click pt. Articol 17 July 2019 18:46