Carmin Artemie Popa rămâne singurul tehnician român fără victorie pe prima scenă baschetbalistică


După eșecul de la Arad, principalul clujean a ajuns la 25 de înfrângeri consecutive în primul eșalon valoric

O nouă înfrângere pentru Clubul Sportiv Universitatea Cluj-Napoca în Liga Națională de Baschet feminin. De această dată gruparea studențească a cedat fără drept de apel în deplasarea de la Arad, scor 49-66 și a ajuns la a 6-a înfrângere consecutivă în actualul sezon.

Confruntarea de la Arad a fost una fără istoric, gazdele au preluat încă de la început conducerea și nu au mai cedat-o până la fluierul de final. Cu toate acestea, în partida de la Arad s-a scris istorie. Cei prezenți în Sala Polivalentă din Arad au asistat la un aspect nemaiîntâlnit în baschetul românesc și un record negativ greu de egalat. 

Este vorba de recordul all-time de înfrângeri pe prima scenă baschetbalistică a lui Carmin Artemie Popa, tehnician care până în prezent nu a cunoscut "gustul" victoriei într-un meci oficial în prima ligă nici la nivel de masculin și nici la nivel de feminin. Principalul Universității Cluj-Napoca a ajuns la al 25-lea eșec consecutiv în primul eșalon valoric din tot atâtea meciuri disputate.

Popa a debutat în prima ligă în sezonul 2014-2015 fiind principalul echipei masculine Universitatea Cluj-Napoca. Pe data de 28 septembrie 2014, Universitatea Cluj-Napoca a cedat în deplasare cu Timba Timișoara, scor 69-88, în runda inaugurală a Cupei României. Au urmat alte 18 meciuri consecutive fără succes pentru Popa, cu înfrângeri între 9 și 40 de puncte. Pe sferturi, echipa sa a reușit să se impună în doar 14 din cele 76 disputate, a câte 10 minute, pentru un procentaj de doar 18.4%. Cea de a 19-a înfrângere de la Târgu Jiu, scor 68-91, a fost ultima pentru tehnicianul clujean care a ales să demisioneze. Popa și-a motivat decizia, la vremea respectivă, printr-o declarație acordată presei "decizia am luat-o cu scopul de a mă proteja pe mine și de a-mi proteja munca".

Ulterior, Popa a dat baschetul masculin pe cel feminin, însă nici aici nu și-a găsit norocul. Anunțat principal în vara anului 2018, tot la Universitatea Cluj-Napoca, Carmin Artenie Popa a strâns până acum 8 înfrângeri consecutive din tot atâtea jocuri susținute. Două eșecuri au survenit în Cupa României, în fața mai slab cotatei Phoenix Constanța la 4 respectiv 8 puncte, iar patru în Liga Națională de Baschet feminin la diferențe între 9 și 32 de puncte. Fetele sale au izbutit să câștige 5 din cele 24 de sferturi desfășurate a câte 10 minute fiecare pentru un procentaj de doar 20.8%.

Aflat la a doua experiență pe prima scenă a baschetului românesc, Carmin Artemie Popa nu reușeste să spargă gheața și își consolidează recordul negativ de înfrângeri fiind singurul tehnician român în activitate care nu a reușit să câștige niciun meci în primul eșalon valoric.

Următorul duel pentru Universitatea Cluj-Napoca este programat pe sase noiembrie la Târgoviște, acolo unde vor întâlni formația locală Club Sportiv Municipal.

Foto: stiridesport.ro



Vizualizează pagina personală a antrenorului Carmin Artemie Popa
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre FCC ICIM Arad vs Universitatea Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 03 November 2018 / 1:12


Galerie foto


0 
Ia-l pe Ovidiu Vasu cu tine si pleaca ! 
03 November 2018 07:31
gyke Wow
0 
Cum să te cheme Carmin Artemie???  
03 November 2018 09:34
StudentA You're full a shit
-2 
Pe voi va deranjeaza ca toate fetele tinere nu au semnat cu voi si ca nu ati putut lucra cu ele. Hai ca va stiti, nu cred ca trebuie sa dau nume, ca aveti o musca pe caciula grasa cat un bivol.
Site-ul asta hater se transforma in Antena 3 baschet.
Pun pariu ca stati in spatele monitoarelor si ca n-ati fost niciodata in sala sa vedeti atmosfera si cum lupta fetele alea. Pun pariu ca nu stiti cata munca este in spatele fiecarui meci. Iar voi nimurucilor care faceti misto de nume, atat puteti? Serios?? Asta e TOT? Acest om face tot ce este uman posibil cu o echipa tanara si le da sanse fetelor astora tinere, care mananca baschet pe paine, all day every day. Las' sa vina mirobolantul cu gura mare din Bistrita si gol la mansarda dintr-o parte in alta, sa atraga sponsori la Cluj prin santaj. E mai bine asa, sunteti mai multumiti. 
03 November 2018 10:14
gyke Chill
0 
Să nu-ți crape vreo venă... Îmi cer scuze că am zâmbit când am aflat cele două prenume ale distinsului, dar mai am și eu anumite frivolități... Lăsând numele la o parte, performanțele de mai sus spun multe, despre alea ar fi trebuit să râd? Sau le-a inventat Alexa?  
03 November 2018 12:13
2 
vezi si tu profilul studentei
intra numa sa l apere pe Popa Carmin...deci nu te stresa :)

@ StudentA
ca sa fim sinceri, desi nu urmaresc lnbf, probabil ca nu prea ai ce performante sa faci numai cu romance/junioare, dar cine a acceptat sa antreneze o astfel de echipa, isi asuma rezultatele. Ca ne place sau nu ne place, sportul de performanta este despre...ce sa vezi? performanta. adica daca joci pt onoare, mergi in liga onoare. daca joci sa cresti niste copile, joaca cu ele in campionate de juniori, nu la senioare. samd. nu i vina nimanui ca Popa Carmin a decis sa antreneze o echipa cu resurse 0, temeinic cladita de tovarasu Vasu.
Iar comentariul despre Alexa e si mai penibil avand in vedere ca argumentul tau tocmai pe asta se bazeaza, pe aprecierea muncii unui om. Ca o fi atras prin santaj sau prin nesantaj, in ”mandatul” lui echipa a jucat finala de campionat. Spectatorul de rand asta vede. Restul e can can.
 
03 November 2018 17:37
mihaicj Numai "U"
0 
Ovidiu Vasu administreaza o sectie care are in palmares 14 titluri nationale si care isi are locul doar in lupta pentru primele locuri nu infrangeri pe linie fara drept de apel. S-a vazut si la finala de acum 2 ani ca publicul poate fi adus la sala si la feminin daca exista performanta. Lui Ovidiu Vasu ii convin insa meciurile disputate in anonimat cu 50 de spectatori, conditii semi-profesioniste pentru sportivi si antrenori de 2 bani. O sa ne uimeasca cu medalii la scrabble si sah.  
03 November 2018 21:11
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
-1 
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !! 
05 November 2018 14:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște 
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
Olimpia CSU Brașov câștigă la Constanța și preia conducerea în duelul din play-off cu Phoenix Știința
Diferența s-a făcut de la distanță după ce a fost egalitate la reușitele din semicerc și libere 
Phoenix Știința și Olimpia CSU Brașov continuă lupta pentru ultimul loc în semifinale la Constanța
Este singurul duel care nu se va termina la zero în primul tur al play-off-ului LNBF din acest an 
Bogdan Bulj: „Am crezut tot timpul că putem reveni. Am câștigat meciul ca o echipă”
FCC ICIM Arad s-a calificat în semifinalele LNBF după ce a revenit de la -21 în meciul trei de la Târgoviște 
FCC ICIM Arad se califică în semifinalele LNBF după 3-0 cu CSM Târgoviște
Arădencele au câștigat meciul trei după ce au fost conduse cu 21 de puncte 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜