Cazul "Memoriu F8 F". Mureșan: "Am primit telefoane să retragem echipa de pe teren. Ei așa au procedat la Cluj"


Managerul CSM Satu Mare dorește rejucarea finalei, pe teren neutru, iar ambele echipe să aibe dreptul la 6 jucătoare străine

Spiritele se încing în așteptarea deciziei forului românesc cu privire la memoriul depus de CSM Satu Mare după finala Cupei României la baschet feminin. Astăzi, la Satu Mare, a avut loc o conferință de presă în cadrul căreia au participat președintele Vasile Fogel, managerul secției de baschet Florin Mureșan și antrenorul Marius Dobă.

Mureșan a criticat în termeni duri Federația Română de Baschet, fiind de părere că nu este normal ca un club, cu referire la ACS Sepsi SIC, să facă regulamentele forului românesc. De asemenea, Mureșan a considerat drept un gest de aroganță sau superioritate faptul că oficialii din Sfântu Gheorghe nu au cerut modificarea regulamentului în sensul rectificării greșelii de dactilografie. 

Cu alte cuvinte sătmărenii practic recunosc că în regulament există o greșeală cu privire la limitarea numărului de jucătoare străine (3+3), însă se contrazic cu privire la ceea ce solicită. Inițial Mureșan afirmă că solicită aplicarea regulamentului în formatul greșit pentru ca ulterior să solicite rejucarea finalei într-un format care să permită ambelor echipe înscrierea a 6 jucătoare pe foaia oficială. 

Redăm întreaga declarație a managerului CSM Satu Mare.

Nu mă interesează să câștig cupa la masa verde, dar dacă e o regulă și noi suntem pățiți ... sigur că respect jucătoarele de la Sfântu Gheorghe, respect antrenoru, conducerea de acolo, dar să își aducă aminte și Annemarie Părău că în 2011 am plâns împreună la Final Four-ul CEWL, tot pe o greșeală de regulament.

În momentul în care noi am pierdut o Ligă a Europei Centrale, și atunci federația ne-a dat asigurări, Marius era la Târgoviște. Au plecat Givens cu Ciocan la Arad, interes național, deci atunci, în 2011, CEWL era cupă de interes național. Acum văd că federația nu mai vrea să dea 2 bani pe cupa asta, deși și noi am cheltuit bani. Putem să rejucăm finala asta de cupă a României, dar în condițiile de 5 străine noi, 5 străine ei, pe teren neutru să vedem și noi cum se descurcă și ei. Adică să fie un regulament, unul și pentru Satu Mare egal, și pentru Sepsi Sfantu Gheorghe. Nu ei să aibă voie 6 străine și nu știu, poate 2 mingi în teren, 3 panouri și asa mai departe.

Nu e normal ca un club, deja asta se întâmplă de doi ani, nu e normal ca un club să facă regulamentele federației. Federația trebuie să facă regulamentele pentru că așa e normal.

Era o greșeală, da. Ăsta este adevărul, că noi ne-am înțeles președinții între noi. Dar cei de la Sfântu Gheorghe puteau să sesizeze federația încă din decembrie. Eu am mai fost în comisii la fotbal, mă mai pricep la regulamente. Sincer, am așteptat greșeala lor. Jocul greșeala așteaptă. Asta este. Puteau să o sesizeze din decembrie, se schimba, da a fost o greșeală de dactilografie. Să dea afară dactilograful, nu mă interesează ce-o să facă. Dar să judece cauza în sine. Dacă există un vinovat, trebuie să se uite în curtea lor pentru că puteau din decembrie, repet, ei știau din decembrie de această greșeală. Nu au făcut nimic, nu știu, din aroganță, din superioritate, nu știu din ce cauză nu au sunat la federație să facă rectificarea în regulament. Nu e problema lui CSM Satu Mare.

Eu pe 7 martie nu mă duc la întâlnirea cu președinții pentru a stabili programul și regulamentul pentru anul viitor, pentru că degeaba stabilim, că tot cum vor alții se întâmplă de ani buni.

Așa cum am mai spus-o, mă simt acela care tot timpul e de partea proastă a regulamentului. Când o să vedem că există respect și pentru Sirius Târgu Mureș, și pentru CSM Satu Mare, la fel ca și pentru Sepsi Sfântu Gheorghe sau pentru alte echipe, atunci o să ne considerăm egali. Până atunci, eu, unul, ca și club și ca și reprezentant al clubului, mă simt inferior. Nu am nimic, arbitrajele nu le-am contestat niciodată, am fost în relații deosebite. Dar dacă au reușit să mă enerveze până și pe mine, asta deja spune cam multe. Nu merită să vă arăt câte mesaje am primit în timpul meciului și telefone de la sătmăreni să ne retragem de pe teren. N-am făcut. Să își aducă aminte Sepsi anul trecut. Că ei s-au retras la Cluj. De ce s-au retras în timpul finalei? Ei atunci au fost fair-play? Că mă acuzau de lipsă de fair-play. Ei s-au retras de pe teren și au venit înapoi, au pus presiune pe toată lumea. La urma urmei, să jucăm toți cu aceleași arme. Vreau să se rejoace finala în condiții de 5 străine ei, 5 străine noi. Sau 6 străine noi. Mai aducem una, găsim una repede dincolo de graniță, în Ungaria. 6 străine noi, 6 străine ei, cu arbitraj corect, în condiții normale.



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

totalbaschet.ro / 27 February 2018 / 19:00


Galerie foto


0 
La inceputul sezonului era clar pentru toata lumea cu cele 6 straine de la Sepsi. Daca SM intra in Euro Cup avea dreptul si ea tot la 6 straine. Si ca sa se linisteasca un pic acest ,,domn,,, Ruzica, cea de a sasea straina a jucat 12 secunde. 
27 February 2018 19:47
Vander Să fim corecți...
0 
Scuze, Dzankic a jucat 19 secunde, nu 12...să fim corecți....
http://www.frbaschet.ro/campionat-feminin/cupa-romaniei/meciuri/4117613#mbt:17-400$t&0=1
 
28 February 2018 00:09
Vander Clară treaba...
0 
Deci D/l Mureșan a știut despre greșala de dactilografie... și acuză pe Sepsi de aroganță???
Cică Sepsi e favorizată de Federație? Ei și cazul P. Green când Sepsi a pierdut finala în jocul 3 pe mâna arbitrilor în OT și în mecul 5 pe mâna lui Green, în vremea aceea cu drept de joc discutabil???
E clară treaba: pe parchet n-ați reușit, ați pierdut și meciul de acasă din campionat...Atunci de ce n-ați depus contestație??? Acum erați pe locul I. cu meciurile directe pierdute... Între oameni serioși vorba rostită e sfântă...Nu și pentru unii ca D-voastră...  
28 February 2018 00:16
Vander Retragere mai fair
0 
Retragerea era mai Fair decat atacul din spate, sa stiti.  
28 February 2018 00:20
breky Bani mulți...
0 
Ca suporter satmarean, simt nevoia sa mai adaug cate ceva si eu...Alaltaieri am relatat cum am vazut eu finala, nu mai revin, dar incet-incet se limpezeste totul dupa atata conferinte de presa, declaratii, memorii etc. Am mai scris si spun din nou, ca aceste demersuri nu ajuta mai cu nimic echipa noastra, mai mult, de acum incolo vom avea parte de tratament si mai special. A gresit federatia,(a cata oara?), dar cu tot respectul dl.Muresan, chiar dvs.sustineti ca ”...Ăsta este adevărul, că noi ne-am înțeles președinții între noi”!!! Si atunci intreb si eu, e ok ce faceti, este fair acest demers? Mai bine va uitati in ograda noastra, la acest om, numit antrenor, care nu reuseste macar o singura victorie importanta in acest sezon, dar este mentinut pe acest post. Dar poate banii, care curg si din buzunarele noastre, va face ca sportul sa fie pe locul doi pentru dvs. si pentru dl.Fógel; trageti tare pentru un trofeu, ca nu cumva sa nu primiti cei 1 milioane de dolari promisi de Consiliul local. Este clar acuma, ca si dvs. sunteti niste manageri, patroni, consilieri, juristi infometati, care fac orice pentru banutul fermecat, pentru folosul propriu, nicicum pentru folosul echipei. Si inca avem si vreo 10 dosare in instanta, datorita caracterului infect al acestei adunaturi. Imi pare rau sa spun asta, dar aceasta echipa, acest oras merita mult mai mult! Cu respect, cer demisia domnilor manageri impotenti!!! Berky  
28 February 2018 08:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
RETRAGETI-VA ECHIPA !! NU O SA PLANGA NIMENI DUPA NESERIOSI !!Va inscrieti din nou cand puneti in legalitate si in ordine situatia financiara !!Vreti sa castigat la masa verde,sa mai luati o gura de aer financiar. Rusine!! 
01 March 2018 19:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Anisia Croitoru, cea mai bună marcatoare U23 în primul tur al Cupei României
Alte patru jucătoare tinere au reușit un double-double într-una din cele două partide 
Remarcatele primului tur al Cupei României, feminin. Primele 11 marcatoare au peste 23 de ani
Alexandra Chițanu a înscris cel mai mult dintre jucătoarele autohtone, după două americance 
Liviu Alexa, atac la noua conducere "U" Feminin: "Universitatea a revenit în mocirla rușinii"
Fostul presedinte al secției de baschet feminin a comentat prematura eliminare a Universității din Cupa României 
Ljubomir Kolarevic: „Am făcut un pas imens pentru această echipă tânără cu calificarea în turul doi”
ACS KSE Târgu Secuiesc a avansat în a doua fază a Cupei României din dubla cu Universitatea CSM Oradea 
Miljan Medvedj: „A fost un meci disputat cu multe răsturnări de scor. Am încercat mai multe formule de joc”
FCC ICIM Arad s-a calificat în turul doi al Cupei României după 136-135 în dubla cu Olimpia CSU Brașov 
Mădălin Piperea: „Au fost două meciuri foarte bune pentru aceste copile, care au 16 ani”
CSM Alexandria a trecut în turul doi al cupei după două întâlniri strânse cu Agronomia București  
Dan Calancea: „Culmea ar fi ca la tragerea la sorți pentru turul doi al Cupei României să picăm tot cu Aradul”
Olimpia CSU Brașov a avansat în turul secund după ce a pierdut la un punct dubla cu FCC ICIM Arad 
Phoenix Constanța, singura echipă din grupa B care a eliminat un adversar din prima grupă valorică
Elevele lui Predrag Stanojcic s-au impus în ambele manșe cu „U” Cluj, din primul tur al Cupei României 
CSM Alexandria trece de CS Agronomia București după ce a cedat returul la un punct
Bucureștencele au fost pe doi în clasamentul învinselor din primul tur al Cupei României 
FCC ICIM Arad câștigă cu un punct dubla formațiilor din prima grupă
Olimpia CSU Brașov merge alături de arădence în turul secund al cupei, fiind duelul cu cea mai mică diferență 
TDM Alexa
0 
Fain vocabular. De presedinte. Bleahhh. 
click pt. Articol 02 October 2018 23:37
paulvero suferiti d scenarita:)
0 
daca vroiau ca dubla sa fie echilibrata si la limita , nu lasau sa conduca aradul cu 3 min inainte d final cu 3 p si implicit cu 12 la general...fiti seriosi, au fost 2 meciuri stranse si spectaculoase.Meciurile feminine se-nrorc repede, vezi canada-spania...Haide U! 
click pt. Articol 30 September 2018 11:35
studentU un inceput perfect
0 
pentru maestrul Popa Carmin. Tine sus munca buna, mestere! 😜 
click pt. Articol 29 September 2018 23:11
0 
'uie PSD! S-a dus dracu' singura echipă de succes a Teleormanului pupător de moaște dragniste-iliesciene! Au ajuns să-și rupă picioarele niște copile de 16 ani pentru a asigura gloria partidului doar pentru a face uitată o echipă ce a asigurat după ceva vreme garnitura viitoarelor laureate! E regres, anul trecut Anakamura băga pentru Alexandria în medie 20 de pct/meci, azi joacă sfert de finală la mondiale! În timpul ăsta, Dragnea și ai săi urmași joacă pentru a scăpa de dosare penale! Penibil, județul ăsta trebuie atribuit Vasluiului și, mai departe, Rusiei! Păcat de munca celor care încă mai speră că pot schimba ceva prin baschetul juvenil!  
click pt. Articol 29 September 2018 22:40
0 
Am stat și am analizat caseta statistică! In ultimele 3,10 minute Arad are 5 turn-over! Dzombeta 3, Mercea 1 și unul de echipă, 24"! Chiar ne cred proști? Meda e sârb bosniac, o etnie greu supusă, s-a vândut chiar așa ieftin?  
click pt. Articol 29 September 2018 21:16
Cristian Chirita Vai de plua noastră
0 
Teparii campionatului, Marcelică și nea Dan! Chiar nu pute nimănui desfășurarea acestui joc? N puncte în final pentru Brașov în ambele jocuri? Cât să fie pentru calificare din postura de ratați norocoși? Ne furăm căciula! Un sport deja condamnat, jucat de partea considerată slabă a umanității, cu o dinamică ce plictisește chiar și broasca țestoasă, victimă a unor indivizi ce mai ușurează bugetele administrațiilor locale de care aparțin!  
click pt. Articol 29 September 2018 21:04
laca1968 Giulestii
0 
Daca cineva nu stie de ce ambele meciuri se disputa la SM: Conducerea Rapidului avand emotii ca la intonarea imnului suporterii sa nu cumva sa confunde din nou imnul cu cel al tarii vecine, s-au hotarat sa nu mai riste, neavand bani pentru eventualele amenzi. 
click pt. Articol 28 September 2018 10:15
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22