Cazul "Memoriu F8 F". Mureșan: "Am primit telefoane să retragem echipa de pe teren. Ei așa au procedat la Cluj"


Managerul CSM Satu Mare dorește rejucarea finalei, pe teren neutru, iar ambele echipe să aibe dreptul la 6 jucătoare străine

Spiritele se încing în așteptarea deciziei forului românesc cu privire la memoriul depus de CSM Satu Mare după finala Cupei României la baschet feminin. Astăzi, la Satu Mare, a avut loc o conferință de presă în cadrul căreia au participat președintele Vasile Fogel, managerul secției de baschet Florin Mureșan și antrenorul Marius Dobă.

Mureșan a criticat în termeni duri Federația Română de Baschet, fiind de părere că nu este normal ca un club, cu referire la ACS Sepsi SIC, să facă regulamentele forului românesc. De asemenea, Mureșan a considerat drept un gest de aroganță sau superioritate faptul că oficialii din Sfântu Gheorghe nu au cerut modificarea regulamentului în sensul rectificării greșelii de dactilografie. 

Cu alte cuvinte sătmărenii practic recunosc că în regulament există o greșeală cu privire la limitarea numărului de jucătoare străine (3+3), însă se contrazic cu privire la ceea ce solicită. Inițial Mureșan afirmă că solicită aplicarea regulamentului în formatul greșit pentru ca ulterior să solicite rejucarea finalei într-un format care să permită ambelor echipe înscrierea a 6 jucătoare pe foaia oficială. 

Redăm întreaga declarație a managerului CSM Satu Mare.

Nu mă interesează să câștig cupa la masa verde, dar dacă e o regulă și noi suntem pățiți ... sigur că respect jucătoarele de la Sfântu Gheorghe, respect antrenoru, conducerea de acolo, dar să își aducă aminte și Annemarie Părău că în 2011 am plâns împreună la Final Four-ul CEWL, tot pe o greșeală de regulament.

În momentul în care noi am pierdut o Ligă a Europei Centrale, și atunci federația ne-a dat asigurări, Marius era la Târgoviște. Au plecat Givens cu Ciocan la Arad, interes național, deci atunci, în 2011, CEWL era cupă de interes național. Acum văd că federația nu mai vrea să dea 2 bani pe cupa asta, deși și noi am cheltuit bani. Putem să rejucăm finala asta de cupă a României, dar în condițiile de 5 străine noi, 5 străine ei, pe teren neutru să vedem și noi cum se descurcă și ei. Adică să fie un regulament, unul și pentru Satu Mare egal, și pentru Sepsi Sfantu Gheorghe. Nu ei să aibă voie 6 străine și nu știu, poate 2 mingi în teren, 3 panouri și asa mai departe.

Nu e normal ca un club, deja asta se întâmplă de doi ani, nu e normal ca un club să facă regulamentele federației. Federația trebuie să facă regulamentele pentru că așa e normal.

Era o greșeală, da. Ăsta este adevărul, că noi ne-am înțeles președinții între noi. Dar cei de la Sfântu Gheorghe puteau să sesizeze federația încă din decembrie. Eu am mai fost în comisii la fotbal, mă mai pricep la regulamente. Sincer, am așteptat greșeala lor. Jocul greșeala așteaptă. Asta este. Puteau să o sesizeze din decembrie, se schimba, da a fost o greșeală de dactilografie. Să dea afară dactilograful, nu mă interesează ce-o să facă. Dar să judece cauza în sine. Dacă există un vinovat, trebuie să se uite în curtea lor pentru că puteau din decembrie, repet, ei știau din decembrie de această greșeală. Nu au făcut nimic, nu știu, din aroganță, din superioritate, nu știu din ce cauză nu au sunat la federație să facă rectificarea în regulament. Nu e problema lui CSM Satu Mare.

Eu pe 7 martie nu mă duc la întâlnirea cu președinții pentru a stabili programul și regulamentul pentru anul viitor, pentru că degeaba stabilim, că tot cum vor alții se întâmplă de ani buni.

Așa cum am mai spus-o, mă simt acela care tot timpul e de partea proastă a regulamentului. Când o să vedem că există respect și pentru Sirius Târgu Mureș, și pentru CSM Satu Mare, la fel ca și pentru Sepsi Sfântu Gheorghe sau pentru alte echipe, atunci o să ne considerăm egali. Până atunci, eu, unul, ca și club și ca și reprezentant al clubului, mă simt inferior. Nu am nimic, arbitrajele nu le-am contestat niciodată, am fost în relații deosebite. Dar dacă au reușit să mă enerveze până și pe mine, asta deja spune cam multe. Nu merită să vă arăt câte mesaje am primit în timpul meciului și telefone de la sătmăreni să ne retragem de pe teren. N-am făcut. Să își aducă aminte Sepsi anul trecut. Că ei s-au retras la Cluj. De ce s-au retras în timpul finalei? Ei atunci au fost fair-play? Că mă acuzau de lipsă de fair-play. Ei s-au retras de pe teren și au venit înapoi, au pus presiune pe toată lumea. La urma urmei, să jucăm toți cu aceleași arme. Vreau să se rejoace finala în condiții de 5 străine ei, 5 străine noi. Sau 6 străine noi. Mai aducem una, găsim una repede dincolo de graniță, în Ungaria. 6 străine noi, 6 străine ei, cu arbitraj corect, în condiții normale.



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

totalbaschet.ro / 27 February 2018 / 19:00


Galerie foto


0 
La inceputul sezonului era clar pentru toata lumea cu cele 6 straine de la Sepsi. Daca SM intra in Euro Cup avea dreptul si ea tot la 6 straine. Si ca sa se linisteasca un pic acest ,,domn,,, Ruzica, cea de a sasea straina a jucat 12 secunde. 
27 February 2018 19:47
Vander Să fim corecți...
0 
Scuze, Dzankic a jucat 19 secunde, nu 12...să fim corecți....
http://www.frbaschet.ro/campionat-feminin/cupa-romaniei/meciuri/4117613#mbt:17-400$t&0=1
 
28 February 2018 00:09
Vander Clară treaba...
0 
Deci D/l Mureșan a știut despre greșala de dactilografie... și acuză pe Sepsi de aroganță???
Cică Sepsi e favorizată de Federație? Ei și cazul P. Green când Sepsi a pierdut finala în jocul 3 pe mâna arbitrilor în OT și în mecul 5 pe mâna lui Green, în vremea aceea cu drept de joc discutabil???
E clară treaba: pe parchet n-ați reușit, ați pierdut și meciul de acasă din campionat...Atunci de ce n-ați depus contestație??? Acum erați pe locul I. cu meciurile directe pierdute... Între oameni serioși vorba rostită e sfântă...Nu și pentru unii ca D-voastră...  
28 February 2018 00:16
Vander Retragere mai fair
0 
Retragerea era mai Fair decat atacul din spate, sa stiti.  
28 February 2018 00:20
breky Bani mulți...
0 
Ca suporter satmarean, simt nevoia sa mai adaug cate ceva si eu...Alaltaieri am relatat cum am vazut eu finala, nu mai revin, dar incet-incet se limpezeste totul dupa atata conferinte de presa, declaratii, memorii etc. Am mai scris si spun din nou, ca aceste demersuri nu ajuta mai cu nimic echipa noastra, mai mult, de acum incolo vom avea parte de tratament si mai special. A gresit federatia,(a cata oara?), dar cu tot respectul dl.Muresan, chiar dvs.sustineti ca ”...Ăsta este adevărul, că noi ne-am înțeles președinții între noi”!!! Si atunci intreb si eu, e ok ce faceti, este fair acest demers? Mai bine va uitati in ograda noastra, la acest om, numit antrenor, care nu reuseste macar o singura victorie importanta in acest sezon, dar este mentinut pe acest post. Dar poate banii, care curg si din buzunarele noastre, va face ca sportul sa fie pe locul doi pentru dvs. si pentru dl.Fógel; trageti tare pentru un trofeu, ca nu cumva sa nu primiti cei 1 milioane de dolari promisi de Consiliul local. Este clar acuma, ca si dvs. sunteti niste manageri, patroni, consilieri, juristi infometati, care fac orice pentru banutul fermecat, pentru folosul propriu, nicicum pentru folosul echipei. Si inca avem si vreo 10 dosare in instanta, datorita caracterului infect al acestei adunaturi. Imi pare rau sa spun asta, dar aceasta echipa, acest oras merita mult mai mult! Cu respect, cer demisia domnilor manageri impotenti!!! Berky  
28 February 2018 08:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
RETRAGETI-VA ECHIPA !! NU O SA PLANGA NIMENI DUPA NESERIOSI !!Va inscrieti din nou cand puneti in legalitate si in ordine situatia financiara !!Vreti sa castigat la masa verde,sa mai luati o gura de aer financiar. Rusine!! 
01 March 2018 19:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FRB își asumă greșeala din Regulamentul Specific LNBF 2017/2018
Federatia se refera la eroarea care a dus la contestatia celor de la CSM Satu Mare dupa finala Cupei Romaniei 
"Norocul" nu a fost de partea CSM Satu Mare. Avocatul Petroșel Norocel a respins definitiv memoriul sătmărenilor
Decizia CCCLTO a fost confirmată, iar CSM Satu Mare se mai poate adresa doar Curții de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
CSM Satu Mare a depus apel la memoriul respins de CCCLTO
Sătmărenii sunt nemulțumiți de decizia Comisiei de Competiții și continuă să-și caute dreptatea 
Memoriul depus de CSM Satu Mare nu a fost semnat de președintele clubului
Două greșeli majore pe care aparent le-a comis conducerea clubului sătmărean 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Kereskényi Gábor: "Dacă clubul este convins că avem dreptate atunci merită să mergem mai departe"
Primarul din Satu Mare sprijină Clubul Sportiv Municipal în cazul în care se va sesiza Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Mureșan: "E o premieră ca o decizie a unui for să fie bazată pe o declarație de presă"
Managerul CSM Satu Mare afirmă că se va analiza posibilitatea depunerii unui apel 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Cupa României rămâne la Sfântu Gheorghe
Publicăm decizia integrală a Comisiei de Competiții prin care s-a respins memoriul depus de CSM Satu Mare 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Comisia Centrală de Competiții a FRB s-a întrunit în cursul zilei de azi
Președintele Viorel Constanținescu a vorbit site-ului nostru despre decizia în acest caz 
Cazul ”Memoriul F8 F”. Ambrus Jozsef: „Eu cred că Satu Mare a greșit enorm acuzând arbitrajul”
Oficialul de la Spesi SIC vorbește despre cele întâmplate după finala Cupei României la baschet feminin 
Cazul "Memoriu F8 F". Dobă: "Sertarele birourilor FRB sunt pline de memorii din partea Sepsi SIC"
Antrenorul sătmărenilor consideră că greșelile de arbitraj au luat singurul avantaj pe care echipa sa îl avea în confruntarea cu ACS Sepsi SIC 
0 
O sa va inchidem gurita la urmatorul meci! Sper sa ajungeti cu totii la racoare, pentru hotiile pe care le faceti la SM. 
click pt. Articol 10 March 2018 15:40
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Adevarul se gaseste in sentinta federatiei: 6 jucatoare straine dintre care 3 noneuropene.Pe moment ce pe teren SEPSI a trimis doar 2 noneuropence(2 americance),este de inteles si pentru matematicienii de clasa 1-a,ca 6-2 = 4,deci 4 europence putea trimite pe teren .Care este problema?? Satmarenii nu cunosc matematica,nu cunosc regulementul,nu au bani si vroiau sa mai ciupesca niste bani,ne vorbind de faptul,ca printr-o cupa castigata puteau oarecum sa justifice banii multi,cei mai multi din campionat cheltuiti atat pe jucatoare cat si pe antrenori,timp in care nu achitau datoriile fata de unii si altii,fiind obligati sa faca mismasuri financiar-bancare care merita sa fie controlate !! 
click pt. Articol 10 March 2018 10:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
SEPSI SIC NU A GRESIT CU NIMIC! a RESPECTAT REGULAMENTUL!
6 JUCATOARE STRAINE,MAX. 3 NONEUROPENE.AU JUCAT 2 NONEUROPENE,DECI AVEA DREPTUL LA 4 EUROPENE!! CE MARE PROBLEMA DE MATEMATICA?? JURISTUL CLUBULUI SATMAREAN ESTE CA ECHIPA:SUPRAPLATIT SI CU LECTIA NEFACUTE !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
CINE A GRESIT ?? CONDUCEREA SI JURISTUL DE LA SATU MARE,SI V-ATI FACUT DE RAS!! ADEVARUL INVINGE !ATI MILOGIT DE FAPT MAI MULTI BANI SI LAURI,DAR NU A MERS !! SFANTU GHEORGHE VA DAT LECTIE DE BASCHET,SI VA VA ACORDA AJUTOR SUPLIMENTAR SI IN CONTINUARE IN TOATE DOMENIILE BASCHETULUI INCLUSIV IN MANAGMENT SI PRACTICI FINANCIARE !!  
click pt. Articol 09 March 2018 13:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL INVINGE !! SATMARENII SA FACA ORDINE IN OGRADA LOR ATAT FINANCIAR CAT SI JURIDIC !! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:07
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Managerul sa-si vada de treaba,si sa conduca clubul astfel,incat sa nu fie nevoit sa aiba pregatita de acasa inaintea meciurilor din deplasare a unor chichite si erori regulamentare,de care poate sa se lege in cazul unui eventual esec ! Muresan sa faca ordine in buzunarul clubului,sa-si achite datoriile avute,sa respecte prevederile legale privind finantarea clubului.Nu aveti bani,sa nu platiti peste masura si valoare antrenori si jucatori !!! 
click pt. Articol 09 March 2018 13:02
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cred ca lipsa banilor si a datoriilor catre anumite entitati a fost cauza memoriului depus la federatie.Dreptatea invinge,deci satmarenii au ramas fara cupa si fara bani mai multi !!Rusinos sa procedez astfel:in sport trebuie sa fii corect si cinstit !! Nu ai bani,nu te duci la distractie...nu platesti antrenorul si unele jucatoare peste posibilitati...incerci sa platesti datoriile si nu acumulez alte datorii !! 
click pt. Articol 09 March 2018 12:52
0 
“Total Baschet a luat legatura cu primarul orasului Satu Mare,princilalul sponsor a Clubului Sportiv Municipal” :) Kereskényi sponsor??? 
click pt. Articol 09 March 2018 09:44
Vander Profesionalism?
0 
Memoriu nesemnat de președinte? Deși dânsul a fost de față la Finala Cupei... Hoțul strigă hoț... Cei care nu respectă regulamentul vor să le fie aplicată litera acestuia, deși știu bine că potrivit spiritulu regulamentului nu le dă dreptate...E vorba de bună intenție... bineînțeles... :)))  
click pt. Articol 09 March 2018 00:53
0 
Ehh daca va faceti timp si cititi cu atentie, in aproape toate regulamentele specifice de campionate nationale editia 2017-2018 sunt greseli enorme, gen "techno-redactare".La U18 regulamentul se contrazice la mai multe capitole, samd. Restul e cancan, cu trimiterea cupei la Satu Mare.......