Ce cadou și-ar dori antrenorii din Top 6 LNBM de la Iepurașul de Paște


Câteva concluzii după primele etape din faza a doua a sezonului regulat

top 6 lnbm baschet paste

Faza a doua a sezonului regulat este aproape de jumătate și ,cum echipele iau o scurtă pauză pentru sărbătoarea Învierii, ne-am gândit să transmitem o serie de concluzii.

Așadar, voi prezenta ce lipsește fiecărei echipe din Top 6 în acest moment, sub forma unor cadouri din partea generosului Iepuraș de Paște.

1. CSU Sibiu (26 de meciuri, 21 de victorii, 5 înfrângeri)

Ai zice că Dan Fleșeriu nu și-ar mai dori nimic, dat fiind felul în care joacă echipa sa și poziția din clasament. Cu toate acestea, sunt sigur că antrenorul SIbiului îl așteaptă ca pe pita caldă pe Kevin Capers, cel care e programat să revină pentru playoff. Americanul, accidentat în runda a doua în partida cu Steaua, a impresionat în puținul timp petrecut pe parchet prin stilul său de joc, care se pliază exceptional pe stilul lui Fleșeriu. De asemenea, nu ar strica dacă Radu Paliciuc și-ar mai mări procentajul de la 3 puncte (în acest moment aflat la 32% din 3,5 aruncări pe întâlnire).

2. U-BT Cluj (26 de meciuri, 20 de victorii, 6 înfrângeri)

Mihai Silvășan este un antrenor care pune mare accent pe defensivă, dând mai mult liber jucătorilor să improvizeze în ofensivă. Acestea fiind spuse, probabil „Silva” și-ar dori de la Iepurașul de Paște să facă astfel încât jucătorii săi să rămână concentrați pe tot parcursul meciului, în special în apărare. Mai ales dacă ținem cont de ultimele două înfrângeri, suferite cu CSM Steaua și BCM U Pitești pe final de meci, desi campioana a condus pe tot parcursul partidei. De asemenea, nu ar fi rău dacă Sakic sau Kromah ar fi la fel de „engaged” în LNBM cum au fost și în sezonul european.

3. CSM CSU Oradea (26 de meciuri, 18 victorii, 8 înfrângeri)

Cristian Achim ne spune la fiecare conferință să anunțe că echipa sa a fost mereu măcinată de accidentări în acest sezon (ca și în ultimele stagiuni). Așa că prima dorință al lui Achim ar fi să îl aibă pe parchet pe Martin Zeno. Sunt sigur însă că Achim și-ar fi dorit de la iepurașul de Paște un 4 veritabil după plecarea lui Nemanja Milosevic. Nu că Goran Gajovic nu s-ar descurca ca stretch four (14,8 puncte, 4,8 recuperări, 36% procentaj de la 3 puncte în Top 6). Dar pe parcurs s-ar putea să se simtă lipsa unui 4 cu talie. 

4. CSM Steaua Eximbank (26 de meciuri, 17 victorii, 9 înfrângeri)

La Jukka Toijala Iepurașul de Paște a venit ceva mai devreme, atât datorită confesiunii finlandezului, dar și deoarece steliștii au în sfârșit tot lotul activ și sănătos (mai puțin Georges Darwiche, care nu e recuperat 100% după problemele la picior). Cu toate acestea, Jukka și-ar dori ca Iepurașul să îi facă echipa să se sudeze cât mai bine și mai repede ca echipă, iar Steaua să câștige în sfârșit un meci în deplasare pe terenul unei contracandidate. Singura victorie importantă pentru steliști în deplasare în actuala stagiune a fost obținută în Trivale, cu scorul de 80-77, în timpul primei faze a sezonului regulat. În rest roș-albaștrii au suferit două înfrângeri departe de parchetul micuței Săli a Regimentului de Gardă, la Sibiu (76-78) și la Timișoara (66-78).

5. BC SCM Timișoara (26 de meciuri, 16 victorii, 10 înfrângeri)

În opinia mea, dar și altor antrenori din LNBM, suporteri ai baschetului românesc și cititori totalbaschet, BC SCM Timișoara joacă mult peste așteptări în acest sezon. Măiestria lui Tudor Costescu, excelența și profesionalismul jucătorilor și felul în care au evoluat atât în Liga Națională dar și în Cupa României fac toți banii. Așadar, poate Iepurașul de Paște îi ajută pe timișoreni și le aduce salariile restante, dar pe deplin meritate.

6. BCM U Pitești (26 de jucători, 14 victorii, 12 înfrângeri)

Hristu Șapera a primit în avans de la Iepurașul de Paște trei cadouri din Târgu Mureș: Ors Kilyen, Jonathan Person și Szabolcs Santa. Din păcate însă Matti Nuutinen, Titus Nicoară și Person s-au accidentat, un coșmar cu care „Șapi” s-a confruntat tot sezonul. Să sperăm că Iepurașul îi va mai face încă un cadou antrenorului originar din București și argeșenii vor fi într-o formulă întreagă până la sfârșitul acestui Top 6, întrucât acest lot are calitate și practică un baschet foarte spectaculos. Vezi victoria de săptămâna aceasta cu U-BT Cluj.

Top 6 LNBM se va relua miercuri, 11 aprilie. Până atuncă vă urez în numele întregii redacții totalbaschet.ro un Paște Fericit!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a antrenorului Dan Fleșeriu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Mihai Silvășan
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Vizualizează pagina personală a antrenorului Jukka Toijala
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu
Vizualizează pagina personală a antrenorului Hristu Șapera

Eduard Popa / 07 April 2018 / 21:52


Galerie foto


studentU click bait
0 
Boo 
07 April 2018 22:14
Eduard Popa Nu chiar
4 
Sursa de inspirație a fost acest articol, scris de Crăciun de către cei de la Sports Illustrated, care totuși sunt quality press.

https://www.si.com/nba/2017/12/21/nba-christmas-wish-list-warriors-cavaliers-celtics-rockets

Plus că observațiile sunt chiar pertinente, cred eu.

Dar dacă te-a făcut să dai click, înseamnă că și-a îndeplinit scopul. :))

Hristos a Înviat!  
07 April 2018 22:22
studentU thumbs up
0 
pt disclosure si pt editorial dar as fi dat click si pe un titlu din care sa se inteleaga ca e parerea editorialistului despre ce si ar putea dori antrenorii... @zapacitu: exagerezi 😉 
08 April 2018 02:02
07 April 2018 22:39
ydesh_apu Intrebare retorica
0 
Culeasa din "Un pedegog de scoala noua": Nu-i asa ca va doriti titlul de camipon national? Si e de inteles aceasta dorinta pentru toti antrenorii. 
09 April 2018 12:39

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 48 puncte 
SCM U Craiova primește vizita celor de la CSA Steaua
Oltenii s-au impus în Capitală la o diferență de 7 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 25 puncte 
LNBM MVP – Etapa 9: Giordan Watson
Printre nominalizați s-au aflat și Kevin Hardy și Muhamed Pasalic 
Vladan Vukosavljevic, aproape de un nou double-double pentru SCM Timișoara
Pivotul sârb a fost cel mai bun om al meciului cu U-BT Cluj 
Mo Curry a semnat prelungirea contractului cu SCM U Craiova
Oltenii i-au reziliat înțelegerea lui Ria’n Holland  
Double double pentru Ivan Siriscevic în înfrangerea contra CSU Sibiu
Mladen Jeremic, cel mai bun marcator pentru BCM U Pitești 
Kyndall Dykes, cel mai eficient jucător în duelul din BT Arena
Americanul și-a condus echipa către victorie 
Kevin Hardy, omul meciului în victoria contra BCM U Pitești
Season high pentru Justas Tamulis la recuperări și pase decisive 
Ce cadou a primit Andrei Mandache de la fanii bihoreni (Foto)
Veteranul român s-a întors pentru prima oară ca adversar la Arena Antonio Alexe, după despărțirea de CSM CSU Oradea 
adu Parere
0 
Poate sa vina oricine.din moment ce primarul cu toata gasca lui au fost la meci la fcsb in loc sa vina la echipa lor de baschet ce pretentii sa avem?probabil ca 2 ore de nocturna le.am platit tot noi pitestenii pentru seara de duminica.Mi.am dat seama ca pana nu vin oameni care sa iubeasca orasul asta nu se va face nimic.nu cred ca vine cineva de la primarie sa ceara socoteala de rezultatele echipei cand ei se duc la meci la fcsb..defapt ce autoritate ar mai avea?pacat de suporteri si de jucatori care isi sparg capetele si isi rup picioarele pentru aceste culori ...  
click pt. Articol 11 December 2018 19:48
studentU @Silva
0 
te inseli. Spectaculos ar fi fost sa castigati la 20-25 de puncte, nu scremerea de la final.
Cand merg individualitatile: Rasic, KD, Washburn, castigam. Cel putin cu echipe gen TM sau Pitesti. Dar sunt foarte, foarte rare meciurile in care victoria vine clar, in urma unui joc controlat (exemplu meciul cu Craiova, o echipa mai buna zic eu decat TM, dar pe care am controlat-o tocmai printr-o aparare beton).
De cele mai multe ori e hazard, greseala adversarului. Intensitatea in aparare e doar un deziderat. Combinatiile in atac sunt doar niste exceptii.  
click pt. Articol 11 December 2018 08:59
gyke @JCN
0 
Nu o să scormonesc, că nu ăsta e scopul. Contează cel mai puțin dacă m-am înșelat eu sau te-ai înșelat tu. Important este că nu s-a înșelat Dan și băiatul ăsta a început să etaleze un joc foarte complex. Și mai zic încă odată... are doar 24 de ani. Dacă l-am putea ține și la anul...  
click pt. Articol 11 December 2018 08:23
andrac Rezultat
0 
Un rezultat care era de asteptat. Fara Bishop parea greu, dar si fara Person, ar fi oarecum imposibil. Cu toate astea, in ciuda multor ratari, nu s-a cedat. Sper ca in TOP 6 sa avem jucatori noi. Ne trebuie un fundas bun. Pacat si de Orbeanu care, personal, chiar daca nu are multe realizari, mie mi se pare un luptator. Sper sa nu fie grav ca ramanem “goi” la pozitiile mari. Capul sus! Sustinatorii adevarati vor fi mereu la sala alaturi de voi! Ma intrebam cum ar fi jucat Sibiul fara Hardy si Falker/ Philmore. Despre asta a fost vorba la noi. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:40
JCN :))
0 
Ma abtin, utlimele doua meciuri nu le-am vazut si o sa l pierd si pe cel cu Craiova.
P.S: daca o sa scormonesti in arhiva o sa vezi ca am specificat undeva ca la fel ca si cu Laser anul trecut sper sa isi dea drumul si Tamulis. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:38
Renan :)))
0 
Cred că voi, craiovenii ati vorbit mereu de Pitesti, la orice meci. Le am urat baftă celor de la Subiu, pentru că au o galerie de nota 10, care a venit, civilizat, si au susținut echipa si..."bu ne au macelarit" Uitati.va cate comentarii aveti in etapele trecute la articole legate de Pitesti. P.S. nu mi place prazul, nici prazarii...:) 
click pt. Articol 11 December 2018 00:09
Tommy RENAN
0 
Din cate observ tu ai o obsesie cu Craiova,pregatiti-va in ianuarie,fiindca SARIM SARIM SI VA MACELARIM ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:45
0 
Aveti echipa de cac..!Cu Siriscevic cireasa de pe el.Pacat de Timisoara, ca a pierdut un meci pe care merita sa-l castige...si careia ïi doresc mult succes in meciul contra Pitestiului:)...Ai cam multe frustrari(amice) si mai bine te-ai uita in ograda,decat s-a enervezi lumea pe aici ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:31
0 
Venind de la el un "antrenor" cu vasta experienta, tot ce a declarat trebuie luat in gluma. Eu cred ca a fost doar o rabufnire la nervi si un semn al neputintei. In primul rand, ca om da dovada de lipsa de coloana vertebrala si de caracter. El doar citeaza pe altii si ar vrea sa para salvatorul, cel care spune adevarul in fata. Doar ca sunt cateva lucruri pe care dansul le omite. 1. Federatia Romana de Baschet se ingrijeste de bunastarea loturilor nationale si pentru a le oferii jucatorilor cat mai multe sanse, organizeaza si pune in vigoare un regulament fix pe placul ei, cum ii e mai bine jucatorului roman. Ce spune acest domn cu liga profesionista, nu e, si nu va fi atata timp cat e in subordinea FRB- MINISTER-COR. Eu daca as fi la FRB, nu doar as impune un jucator sub 23 in primele 2 sferturi, eu as limita si strainii la 3. 2. Ca doresc unii " antrenori" sa joace numai cu straini, si unii suporteri sa intre numai dupa pauza, sunt liberi sa isi faca o liga profesionista de 4-6-20 de echipe cate vor ei unde sa vina cu bani din privat si sa joace cu 12 straini si antrenori extraterestrii daca vor. Dar, atata timp cat si pe Ocokoljic asta cum si pe alti sarbi care la ei in tara sunt nime'ndrum ii aduce cineva si le intindee o mare mana de ajutor, eu cred ca tocmai asta ar trebui sa faca ei- sa creasca jucatorul roman. 3 Asta cu Moldoveanu, Mandache si Burlacu, din nou, foarte trasa de par, pe moldoveanu dupa 20 de ani pana la 26-27 sincer nu l-am vazut f probabi a jucat bine in colegiu, dar nu se compara cu cariera de profesionist. Probabil ii era mult mai greu la 20 de ani sa joace impotriva lui Krstanovic decat impotriva unui american de 20 de ani. Titus pana nu a venit din austria la 25-26 de ani a fost sters, austria un campionat net inferior romaniei. Mandache la fel pana la 25-26 de ani era un role player. Iar burlacu la 20 de ani nu a avut nici un jucator strain impotriva caruia sa joace.
Si sa concluzionez, ca zice un sarb ceva nu neaparat e litera de lege sau adevarul absolut, mai mananca si astia cacat sa se scoata pe ei nevinovatii si nepatatii, stiu sa se vanda si sa isi ascunda defectele. Prosti sunt cei care se uita in gura lor si ii cred.  
click pt. Articol 10 December 2018 22:20
gyke @JCN
0 
Îmi stă de ceva vreme întrebarea asta: ești mulțumit acum de momentele în care vin coșurile de 3 ale lui Tamulis?  
click pt. Articol 10 December 2018 22:14