Cea mai bună prestație ofensivă a sezonului pentru Alex Olah în Belgia


Contribuția jucătorului român nu a fost suficientă pentru o victorie a lui Mechelen în fața lui Spirou Basket Charleroi

Alexandru Olah a reușit cea mai bună performanță ofensivă a sezonului în campionatul Belgiei. Pivotul român a fost cel mai bun marcator al lui Kangoeroes Basket Mechelen în înfrângerea de pe teren propriu cu Spirou Basket Charleroi, scor 87-77.

Partida de la Mechelen a avut un debut fulminant și primul sfert se încheia cu scorul de 30-26 în favoarea oaspeților. În actul secund cele două formații au mai redus din turația motoarelor și au marcat împreună 29 de puncte iar Spirou intra la pauză cu un avantaj de 5 puncte, 45-40. După revenirea de la cabine, echipa din Charleroi și-a apropiat victoria cu un parțial de 22-15, după care în ultima secvența și-a apărat avantajul creat.

Alex Olah a fost cel mai bun marcator al lui Mechelen cu 18 puncte marcate. Pivotul român a mai adăugat 4 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție dar și două mingi pierdute. Olah a marcat 6 coșuri din 10 încercări de la 2 puncte, 1 din 1 de la 3 puncte și 3 din 3 de la linia de libere, pentru un indice al eficienței de 23 de unități în 29 de minute petrecute pe parchet.

Kwan Cheatman a terminat în double-double pentru gazde cu 15 puncte și 10 recuperări. Thomas Creppy a contribuit cu 14 puncte și 5 recuperări iar Carrington Love a terminat cu 11 pucte și 7 recuperări.

Quincy Ford, jucătorul lui Spirou Charleroi,  a fost omul meciului cu 30 de puncte, 12 recuperări și 2 pase decisive și un indice al eficienței de 42 de unități. Cliff Hammonds a adăugat 20 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări.

Pentru Alex Olah, cele 18 puncte marcate reprezintă recordul stagional la puncte marcate într-un meci. El a reușit cea mai bună performanță a sezonului în fața fostei sale echipe, când a înregistrat 27 la eficiență, după 12 puncte, 13 recuperări, 3 capace și 2 intercepții.



Bogdan Isailă / 03 February 2019 / 10:30


Galerie foto


gyke Wow
0 
Cuuum??? Nimeni nu a observat încă greșeala flagrantă din articolul ăsta?  
03 February 2019 12:39
studentU e trademark
1 
totalbaschet Daca n ai greseli nu te angajeaza astia. Greseli si glume proaste. Crek migrez spre 24secunde sa vad cum sta treaba si pe acolo ca aici m am lamurit dpdv al profesionalismului 😜 
03 February 2019 13:42
0 
sa nu generalizez, ca nu i frumos 😉 Mai sunt si cativa redactori de treaba si mai profi atat dpdv al continutului cat si a reactiei la feedback... 
03 February 2019 14:00
Eduard Popa @studentU
1 
Intenționat scriem cu erori, să îți dăm ție momeală să intri tot mai mult pe site să vezi dacă le corectăm. :))))))  
03 February 2019 14:15
studentU right :))
1 
deocamdata mai vin ;) 
04 February 2019 18:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
Cluburile din Rusia au dominat competițiile europene în baschetul feminin
UMMC Ekaterinburg și Dynamo Kursk și-au disputat finala Euroligii, după ce Nadezhda câștiga EuroCup 
Valencia Basket este noua campioană în EuroCup
Formația iberică va reveni în Euroligă în sezonul 2019/2020 
Euroligă – Încep bătăliile pentru Final Four
Playoff-ul Euroligii debutează marți, 16 aprilie 
Sabrina Ionescu și Kobe Bryant au fost co-antrenori la un turneu de junioare U16
Ce nume de personaj Disney a primit Sabrina Ionescu de la Kobe Bryant 
Alex Olah continuă seria evoluțiilor de excepție
Record stagional de puncte pentru pivotul român 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00