Cea mai bună prestație ofensivă a sezonului pentru Alex Olah în Belgia


Contribuția jucătorului român nu a fost suficientă pentru o victorie a lui Mechelen în fața lui Spirou Basket Charleroi

Alexandru Olah a reușit cea mai bună performanță ofensivă a sezonului în campionatul Belgiei. Pivotul român a fost cel mai bun marcator al lui Kangoeroes Basket Mechelen în înfrângerea de pe teren propriu cu Spirou Basket Charleroi, scor 87-77.

Partida de la Mechelen a avut un debut fulminant și primul sfert se încheia cu scorul de 30-26 în favoarea oaspeților. În actul secund cele două formații au mai redus din turația motoarelor și au marcat împreună 29 de puncte iar Spirou intra la pauză cu un avantaj de 5 puncte, 45-40. După revenirea de la cabine, echipa din Charleroi și-a apropiat victoria cu un parțial de 22-15, după care în ultima secvența și-a apărat avantajul creat.

Alex Olah a fost cel mai bun marcator al lui Mechelen cu 18 puncte marcate. Pivotul român a mai adăugat 4 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție dar și două mingi pierdute. Olah a marcat 6 coșuri din 10 încercări de la 2 puncte, 1 din 1 de la 3 puncte și 3 din 3 de la linia de libere, pentru un indice al eficienței de 23 de unități în 29 de minute petrecute pe parchet.

Kwan Cheatman a terminat în double-double pentru gazde cu 15 puncte și 10 recuperări. Thomas Creppy a contribuit cu 14 puncte și 5 recuperări iar Carrington Love a terminat cu 11 pucte și 7 recuperări.

Quincy Ford, jucătorul lui Spirou Charleroi,  a fost omul meciului cu 30 de puncte, 12 recuperări și 2 pase decisive și un indice al eficienței de 42 de unități. Cliff Hammonds a adăugat 20 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări.

Pentru Alex Olah, cele 18 puncte marcate reprezintă recordul stagional la puncte marcate într-un meci. El a reușit cea mai bună performanță a sezonului în fața fostei sale echipe, când a înregistrat 27 la eficiență, după 12 puncte, 13 recuperări, 3 capace și 2 intercepții.



Bogdan Isailă / 03 February 2019 / 10:30


Galerie foto


gyke Wow
0 
Cuuum??? Nimeni nu a observat încă greșeala flagrantă din articolul ăsta?  
03 February 2019 12:39
studentU e trademark
1 
totalbaschet Daca n ai greseli nu te angajeaza astia. Greseli si glume proaste. Crek migrez spre 24secunde sa vad cum sta treaba si pe acolo ca aici m am lamurit dpdv al profesionalismului 😜 
03 February 2019 13:42
0 
sa nu generalizez, ca nu i frumos 😉 Mai sunt si cativa redactori de treaba si mai profi atat dpdv al continutului cat si a reactiei la feedback... 
03 February 2019 14:00
Eduard Popa @studentU
1 
Intenționat scriem cu erori, să îți dăm ție momeală să intri tot mai mult pe site să vezi dacă le corectăm. :))))))  
03 February 2019 14:15
studentU right :))
1 
deocamdata mai vin ;) 
04 February 2019 18:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Un nou transfer din NBA pentru Panathinaikos
Wesley Johnson se alătură trupei din Atena 
Opinie. Câteva concluzii după rezultatul de la EuroBasket U20 – divizia B
Reprezentativa noastră a terminat doar pe locul 17, în ciuda regulii U23 care oferă multe minute tinerilor baschetbaliști 
Salarii fabuloase în Euroligă pentru sezonul 2018/2019
Nikola Mirotic a devenit cel mai bine plătit jucător de pe bătrânul continent 
România încheie pe poziția a 17-a la Campionatul European U20 Divizia B
În ultimul meci de la Matosinhos, Portugalia, „Vulturii” au trecut de Kosovo 
Olympiacos Pireu a legitimat cel mai bun pivot din NCAA în sezonul trecut
Ethan Happ se va afla la prima experiență ca profesionist 
Shane Larkin va rămâne în continuare la Anadolu Efes Istanbul
Baschetbalistul american a fost cel mai bun jucător al turcilor în precedentul sezon 
Dragoș Diculescu s-a accidentat la finalul partidei României U20 împotriva Finlandei. Update
Tânărul internaționalul român a fost purtat pe brațe de către colegi. Video 
România U20 a suferit încă o înfrângere dramatică, de data aceasta în fața Finlandei
Tricolorii mici termină pe ultimul loc grupa de la Europeanul U20 - divizia B, cu zero victorii 
Vasilis Spanoulis va mai juca un sezon pentru Olympiacos
Veteranul grec tocmai și-a prelungit contractul cu formația din Pireu 
Bill Amis și-a anunțat retragerea din baschet la doar 31 de ani
Fostul jucător de la Steaua schimbă domeniul de activitate 
corleone De acord
0 
Am totusi cateva completari. Oricat de slab ar fi baschetul romanesc, nu cred ca valoarea aceastei echipe este de locul 17 in div. B - adica locul 33 in Europa. Am avut totusi doua varfuri de generatie (Tohatan si Diculescu), care fac parte din rotatiile de baza ale unor echipe bune din LNBM, plus multi alti jucatori care, chiar daca nu au un rol important in meciurile din campionat, se anteneaza cot la cot cu niste jucatori buni (Ok, stiu ca nu e suficient dar tot e mai mult decat in anii anteriori).
Numarul redus de PD nu este doar vina conducatorilor de joc. Ar fi fost nevoie de un antrenor suficient de motivat/competent care sa deseneze cateva scheme de joc potrivite acestor jucatori. Alfel ramane ceea ce am vazut in meciurile pe care le-am urmarit: plimbarea mingii pe semicerc urmata de o aruncare "disperata"de 3 la expirarea timpului de atac (bineinteles cu multe ratari), sau incercarea de a rezolva situatiile de atac in relatie de 1 la 1. Tohatan este intr-adevar capabil de asa ceva, dar nici el nu este vreun Hardy sau Pratt. 
click pt. Articol 22 July 2019 07:46
0 
Crezi ca daca ar fi avut acces la info nu le-ar fi publicat?
Au fost multe discutii aici despre bugete si despre valoarea(pecuniara) a jucatorilor, dar mai mult decat speculatii sau info la mana a 2-3-a, nimic. Totusi nu strica mingile astea la fileu ;).
 
click pt. Articol 21 July 2019 22:36
ovidiu89 Pe cand?
0 
Un articol si cu salariile din lnbm. 
click pt. Articol 21 July 2019 22:15
underCat cred ca si daca
0 
se modifica alocarea U23 din prina jumatatea in cea de-a doua s-ar creste interesul semnificativ.  
click pt. Articol 21 July 2019 22:06
north.finder Suntem foarte tari
0 
Avem viitorul asigurat, ironic vorbind, ca sa nu fiu inteles gresit. Trebuie sa investim mai mult in tineri si sa le dam mai mult ocazia sa creasca pe langa jucatorii straini buni. 
click pt. Articol 21 July 2019 21:11
0 
Stiu de Stan, dar tu te-ai informat cât de trufanda a fost la turneu saracul? Ca să vorbim serios, în afara de Tohatan și Diculescu, restul numai trufandale nu sunt. La momentul asta cel puțin. 
click pt. Articol 19 July 2019 13:00
Ossiryss @trancer
0 
Ma gândeam ca sunt șanse sa fii mai informat. L-a luat pe băiatul ala de la Galați, încă din timpul primului stagiu de la Sibiu și, din ce știu, mai urmează. Visa el și la Diculescu, dar nu se aștepta să-l semneze Craiova atât de prompt. 
click pt. Articol 19 July 2019 11:23
0 
Și cam ce trufandale ai găsit tu în lotul ala :)? 
click pt. Articol 19 July 2019 11:00
0 
Important e ca deocamdată, avem antrenor, principal, antrenor secund, antrenor federal, antrenor coordonator, team manager și conducător de delegație. Jucătorii mai pot aștepta, având în vedere ca avem staff mare. Boierii, tot boieri! 
click pt. Articol 19 July 2019 10:05
0 
Omul s-a dus sa targuiasca niște trufandale U23 pentru echipa de club și poate, sa vadă cam care mai e treaba, pe colo șa, prin Portocalia... Repet ce am mai spus : omul nu fusese nici măcar sa vadă turneul final U20... Selecția a făcut-o de pe niște coli A4 cu statistici și din ce și-a mai dorit unu' altu' dintre mulții parerologi de prin federație. Cred ca de data asta, nici măcar Dvd-urile n-au fost folosite...