Chrissy Givens va juca la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în sezonul 2019-2020


Jucătoarea de aproape 34 de ani revine în LNBF după patru sezoane

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a reușit transferul unei jucătoare importante pentru campionatul nostru. Chrissy Givens revine în Liga Națională de Baschet Feminin după patru ani. Sportiva care va împlini 34 de ani în iulie are în palmares 6 titluri în competiția internă, cinci la Târgoviște și unul la Arad. Givens a evoluat în ultimele trei sezoane la Perfumerias Avenida, cu care a câștigat două titluri în Spania și a participat în Euroligă.

Chrissy Givens se desparte de Perfumerias Avenida după trei sezoane în care și-a trecut în palmares două campionate, trei cupe și trei supercupe ale Spaniei. Alături de iberice a ajuns în sferturile de finală ale Euroligii în 2017. Perfumerias Avenida a decis să își întinerească lotul în această vară după ce a pierdut finala campionatului cu Spar CityLift Girona, 0-2. La fosta campioană a Spaniei nu mai continuă patru jucătoare trecute de 30 de ani, alături de Chrissy Givens fiind pe lista plecărilor Maria Asurmendi (33 de ani), Angel Robinson (32) și Ellin Eldebrink (31).

Givens a evoluat în 35 de partide pentru Perfumerias Avenida în competițiile interne din sezonul recent încheiat și a avut medii de 7,7 puncte, 3,4 recuperări, 2,3 pase decisive și 1,5 intercepții în 21:38 minute, cu 10,2 eficiență. În această ediție a Euroligii feminine a jucat în 14 partide, cu medii de 10,5 puncte, 3, recuperări, 1,5 assist-uri și 1,4 intercpeții în 28.7 minute, cu 9,6 eficiență medie. Echipa spaniolă a fost pe locul 5 în grupa B, cu 21 de puncte, ratând pentru un punct calificarea în faza eliminatorie. Perfumerias a continuat în sferturile EuroCup, unde a fost învinsă cu 13 puncte la total în dubla manșă cu viitoarea câștigătoare a trofeului, Nadezhda.

Sportiva de 33 de ani a jucat pentru naționala Macedoniei și în două meciuri din calificările pentru europeanul din această vară. A avut medii de 20 de puncte, 6,5 recuperări, 2,5 assist-uri și 17,5 eficiență în 40 de minute pe partidă, dar echipa sa nu s-a calificat la turneul final.

Experimentata jucătoare polivalentă revine în România unde a mai evoluat pentru alte două echipe și a câștigat titlul în toate cele șase sezoane. A debutat în Divizia A alături de MCM Târgoviște, pentru care a jucat în sezoanele 2008-2009 și 2009-2010, după o primă stagiune (2007-2008) în Europa la Botasspor Adana, în Turcia. După prima perioadă petrecută la Târgoviște a evoluat un sezon în Belarus, la BK Minsk.

A urmat revenirea la Târgoviște în stagiunea 2011-2012, când a câștigat titlul cu dâmbovițencele, după o scurtă perioadă în care a fost împrumutată la BC ICIM Arad. în 2013 își trecea în palmares titlul alături de BC ICIM Arad. Sezonul 2013-2014 l-a început la Sony Athinaikos, în Grecia, iar în februarie se alătura celor de la CSM Târgoviște și contribuia la câștigarea unui nou campionat. Ultimul său sezon în LNBF a fost 2014-2015, la CSM Târgoviște, când formația dâmbovițeană câștiga ultimul său titlu de până acum.

Chrissy Givens are 181 de meciuri jucate în campionatul românesc, cu un total de peste 3000 de puncte. Are medii de 17,6 puncte, 7,9 recuperări și 3,4 pase decisive, cu aproximativ 30:48 minute pe partidă și 23,7 eficiență. Are și 23 de meciuri în Cupa României, cu medii de 14,1 puncte, 7,1 recuperări și 2,9 pase decisive în 31:13 minute, cu 18,5 eficiență. A câștigat de trei ori competiția eliminatorie.

Până acum de la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a plecat în această vară Angelika Slamova, care va juca în Polonia, la Arka Gdynia.

*foto: Cosmin Iftode



Vizualizează pagina personală a jucătorului Chrissy Givens
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 08 June 2019 / 21:14


Galerie foto


Greench Bravo
0 
Bravo !
Un transfer inspirat. 
09 June 2019 12:49
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Fara dar si poate este un transfer bun,in raport cu componenta echipei din campionatul precedent,dar nu este de ajuns.Jumatatea echipei trebuie schimbata,daca vrem sa avem un campionat mai linistit ca cel precedent.Atentie la varsta,la inaltime si la palmaresul personal... 
10 June 2019 08:32
0 
dixit. Ugye? 
10 June 2019 22:12
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
12 June 2019 10:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Yanina Inkina, noua extremă de la FCC Baschet Arad (VIDEO)
Bielorusa de 21 de ani vine din NCAA și a participat la ultimele două ediții ale Women's Eurobasket 
CSM Târgoviște are un nou termen de judecată în apelul cu Dikeoulakos
Procesul continuă în septembrie  
CSM Satu Mare este neeligibilă pentru a evolua în următoarea ediție de LNBF
Gruparea sătmăreană și-a prezentat astăzi antrenorul, însă conform regulamentelor FRB nu are dreptul de participare în LNBF 
Goran Boskovic este noul antrenor de la CSM Satu Mare
Muntenegreanul vine de la Buducnost și a condus naționala Ucrainei la europeanul din acest an 
CSM Târgoviște, în pericol să nu participe în LNBF după o nouă amânare a deciziei Curții de Apel
Clubul are luni un nou termen pentru decizie, când este și ultima zi de înscriere în campionat 
Adina Stoiedin se alătură vicecampioanei CSM Satu Mare
Extrema de forță revine în LNBF după un sezon în liga secundă italiană 
Flavia Ferenczi se întoarce la CSM Satu Mare pentru sezonul 2019-2020
Fundașul revine la echipa din orașul natal, care se bazează în continuare pe localnicele Olah, Pop și Kadar 
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Promise Amukamara își continuă cariera în Franța, la nou-promovata Charnay Basket
Nigerianca pleacă după două sezoane din Liga Națională de Baschet Feminin 
ACS Sepsi SIC și-a luat pivot de 1,96m înălțime
Natalie Butler a debutat în Europa la Namur Capitale, dar s-a despărțit în luna noiembrie de belgience 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Flavia a facut o greseala...putea sa gaseasca o echipa mai serioasa! 
click pt. Articol 19 July 2019 14:50
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Puneti un om serios in fruntea clubului ! 
click pt. Articol 19 July 2019 14:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Boskovic va pati ca Arajuo sau Lopez.Faci treaba,te trimite acasa si nu te platesc.In fruntea clubului satmarean ar trebui un om serios.Muresan a demonstrat ca nu este omul potrivit la locul potrivit !Este un om cerat cu sportivitatea,cu linistea si respectarea regulamentelor. 
click pt. Articol 19 July 2019 14:47
Ossiryss Targoviste
0 
Indiferent de context, pentru mine ar fi o uriașă SURPRIZA, ca aceasta echipa sa nu fie înscrisă în LNBF. Ce dreptate sa pretindem de la un organism care a fost părtaș la escrocarea atâtor sportivi? 
click pt. Articol 16 July 2019 16:19
0 
S-a împlinit previziunea : instanta o va lăsa în coada de peste, iar taticu' va profita de asta și o va rezolva cu loc de munca pe lumina ochilor lui. Chiar mai crede cineva ca în tarisoara asta se poate fără escrocherii? 
click pt. Articol 16 July 2019 16:10
Ossiryss Calm down!
0 
N-o va lăsa tăticu', pe lumina ochilor lui, somera. Dacă nu va plăti, se va găsi o chichița la chichițele de la legile de ici șa, de la tarisoara. Cu putina înțelegere, lucrurile pot făcute original, românește 
click pt. Articol 15 July 2019 15:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Promise a fost cu Denson,cele doua jucatoare,care au ridicat jocul satmarencelor la nivelul secuiencelor.Prin plecarea ei,Muresan a devenit si mai cenusiu.Prin plecarea lui Lopez,Amukamara si Mandache,satmarencele au devenit mult mai slabe.Locul fruntas in clasament dupa SEPSI SIC va fi preluat probabil de Arad. 
click pt. Articol 10 July 2019 11:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
IN SFARSIT O ACHIZITIE FOARTE BUNA SI GANDITA !SUCCES INTREGII ECHIPE IN NOUL SEZON!Bine ai venit Natalie ! 
click pt. Articol 06 July 2019 21:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19