Cinci jucători ai Sibiului au terminat în double-digits meciul cu BC Mureș


Principalul marcator al sibienilor a fost Bogdan Popescu

CSU Sibiu este la o victorie de semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin după ce a încheiat cu succes meciul 3 al seriei cu BC Mureș. Victoria a venit după o repriză de prelungiri, cele 40 de minute regulamentare de joc terminându-se la egalitate: 74-74. La final, sibienii s-au impus la o diferență de două puncte: 89-87. 

Dan Fleșeriu a rulat doar șapte jucători în partida cu BC Mureș. Galben-albaștrii au depus un efort colectiv pentru a câștiga confruntarea, cinci dintrei ei terminând meciul în double-digits. 

Cel mai bun jucător al lui CSU Sibiu a fost Bogdan Popescu, baschetbalistul român totalizând 19 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă și două intercepții. Popescu a intrat titular și a evoluat 35:02 minute, acumulând un indice al eficienței de 20 de unități. 

Al doilea cel mai bun marcator al sibienilor a fost Igor Mijajlovic. Căpitanul lui CSU Sibiu a marcat 17 puncte în 31:58 minute de joc, la care a mai adăugat 2 recuperări și 5 pase decisive. 

Kevin Hardy a fost jucătorul care a evoluat cel mai mult pentru CSU Sibiu. Americanul a jucat 42:36 minute, timp în care a totalizat 14 puncte, 5 recuperări, 8 pase decisive și 3 intercepții. 

Radu Paliciuc a venit de pe banca de rezerve cu un suflu de energie pentru sibieni, ajutându-i să încheie în avantaj prima repriză. Românul lui CSU a avut 3x3 de 3 puncte după primele două sferturi de joc, reușind să totalizeze 13 puncte până la finalul meciului.

Tot cu 13 puncte a încheiat meciul și Boris Lalovic, care a evoluat 33:04 minute. Lalovic a mai reușit 8 pase decisive, două pase decisive și o intercepție. 

Pentru CSU Sibiu au mai marcat Chris Cooper  (9 puncte) și Marcel Davis (4). 

 

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Ana-Maria Mătușoiu / 21 aprilie 2017 / 12:18


Galerie foto


Oldtimer Ca la Mures...
2 
ar zice unii carcotasi ( din categoria vinatori de pixeli albastrii ) care ar considera acest articol ca o replica a distinsei d-ne (d-re) Matusoiu la articolul anterior postat de dl. Baraian, cu o concluzie statistica similara. Da, 5 double digits la Mures si 5 la Sibiu dar.... Diferenta (imbucuratoare de altfel) este ca la CSU Sibiu este un double de double digits autohton, jucatori neaosi cum s-ar zice. Deci se poate... Sper sa prolifereze acest fenomen.. .sa nu ramana exceptia care sa confirme regula invocata de colegul "3punkte" in comentariul facut la articolul d-lui Baraian. Oricum, ambele echipe merita aplauze la scena deschisa. 
21 aprilie 2017 19:47

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Steaua CSM EximBank cere opinia propriilor fani
Clubul militar dorește să îmbunătățească relația cu suporterii 
Programul primelor partide din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin
DigiSport va transmite toate cele patru jocuri de săptămâna viitoare, de luni până joi 
Steaua CSM EximBank și-a pedepsit un jucător care a întârziat la antrenament
„Militarii” se pregătesc pentru semifinala cu CSU Sibiu 
Tomislav Gabric a semnat cu liderul din Serie A2
Croatul va încheia sezonul în Italia 
Jucătorii Sibiului, efort colectiv în decisivul cu BC Mureș
Prestație solidă pentru căpitanul Igor Mijajlovic 
Goran Martinic, cel mai bun om de la Târgu Mureș în ultimul meci al seriei cu CSU Sibiu
Integralist, Martinic a fost principalul marcator al confruntării din Sala Transilvania 
Dan Fleșeriu: „Este o performanță și sunt extrem de fericit”
CSU Sibiu a obținut calificarea în semifinalele LNBM și participarea în cupele europene 
Radovan Markovic nu și-a putut ajuta echipa în repriza a doua a meciului decisiv cu CSU Sibiu
Sârbul a suferit o accidentare la genunchiul care l-a ținut departe de parchet mai bine de 6 luni 
Szaszgaspar Barnabas: „Contactele fizice și jocul pe tranziție ne-au pedepsit”
Antrenorul lui BC Mureș a tras concluziile după ce echipa sa a fost eliminată din playoff 
Laszlo Lazar: „Eu cred că am făcut tot ce am putut în această serie”
BC Mureș se oprește în primul tur al playoff-ului, după patru semifinale consemnate în sezoanele precedente 
0 
Clubul Steaua ar trebui sa-si puna (in primul rand) intrebarea daca acea sala(?) este la nivelul unui simplu meci de baschet la nivel de juniori! E la acelasi nivel cu sala noastra de la teatru din anii '90.Pentru meciul( meciurile) cu noi nu se poate gasi o alta locatie? 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 11:17
gyke De acord
0 
Adevarul ca in faza asta a ajuns cine trebuia/merita sa ajunga si vom avea niste semifinale interesante. Cluj-Oradea, in ciuda retinerilor tale, are totusi o favorita certa. Jocul Oradei a crescut in playoff fara discutie, dar parca nu suficient pentru a scoate Clujul. Pronosticul meu 3-1 U. Sibiu-Steau mi se pare o serie cu mai multe necunoscute. Steaua mi se pare superioara ca valori individuale, iar jocul lor colectiv a crescut mult odata cu venirea noului antrenor. Ne va fi infinit mai greu decat cu Muresul in spatiul de 3 secunde. Daca vor reusi sa ne opreasca jocul nostru de tranzitie sunt favoriti. Totusi, sa le vedem reactia sub presiunea publicului (toate biletele au fost vandute in 4 ore), parca stau mai rau cu nervii decat Muresul. Daca vom reusi cumva sa castigam aceste doua meciuri de acasa vom deveni noi favoriti. Totusi mi-e foarte greu de dat un pronostic. De un lucru sunt sigur, vom vedea un baschet fain in cele 2 semifinale. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 08:01
cronicaru cronicaru cronicaru
0 
Multumesc mult. Ideea este ca o sa scriu de doua ori ca sa se vada. Noapte bună. 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:39
csv Se pare
0 
ca intrati pe aici doar sa "scuzati" nepotul :)....pentru ca s-a mai intamplat. Acum va rugam cand cronicariti d'voastra sa "clipiti de doua ori" :). Scuzele vi le primim dar nu a fost cazul sa ne suparam. Era clar pentru toti ca e un "neutru subiectiv" 
click pt. Articol 29 aprilie 2017 00:22
cronicaru Aveti dreptate
0 
Azi m am întâlnit cu un fost elev din Sibiu, care mi aratat .....am ramas blocat !!! Inca o data, miiii de scuze !! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:59
pipzn @cronicaru
0 
Se pare e cam tarziu pentru dvs. dar eu am gasit un motiv in plus pentru a nu le da acces la calculatorul meu nepotilor de 14 ani. Pe de alta parte sa stiti ca se poate si mai rau: intr-un laborator de informatica un elev a uitat sa se delogheze iar urmatorul a trimis diversilor (inclusive profesori) niste mesaje... nepotrivite in numele neatentului. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:37
cronicaru Succes Sibiu si mii de scuze
0 
De acum nepotul meu de 15 aninu mai acces la lucrurile detinute de mine. Cer iertare tuturor suporterilor sibieni pt anumite mesaje ! Succes Sibiu, sunt convins ca acasa puteti trece de oricine !! Inca o data mii de scuze, ticalosul posta in numele meu ! 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:27
ikam john2016
0 
Ce bine că ar trebui să credem un sibian necunoscut despre problemele care au fost la echipa noastră, nu? pentru că el ştie că aceste lucruri sunt doar basme. Măi. nene, după logica ta pe cine ar trebui să cred eu - pe cunoscuţii mei, care sunt în jurul echipei sau pe tine, un ilustru necunoscut? Nu m-aş mira dacă ai spune, că pe tine. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 21:10
pipzn Play off faza 2 (semifinale)
0 
Sibiu-Steaua
Sibiu, echipa "scurta" insa o "lungeste" publicul entuziast. Asadar efortul depus in campionat pentru a avea avantajul terenului propriu se justica in acest caz.
Sub inel va fi interesant de urmarit duelul dintre Cooper si Falker.

Ca echipa, Steaua a crescut in ultima vreme dar poate fi stanjenita de o aparare mai coordonata si insistenta. Altfel, calitatile individuale (cam toti marcheaza foarte bine de la semidistanta, multi de la distanta iar Falker sub inel face foarte multe, la un meci cu Pitestiul cred, a fost foarte aproape de triple double) pot sa transeze orice meci.

Va conta mult maniera de arbitraj: daca se va lasa mai liber jocul fizic, va exista ceva avantaj pentru Sibiu dar nu asa mare pentru ca multi din lotul stelist stau bine pe picioare (sau in orice caz mai multi decat avea Muresul sau are Clujul pe parchet la un moment dat). Insa eu ma indoiesc.
Nu dau vreun pronostic pentru a nu provoca publicul entuziast.


Cluj-Oradea
Nu fac parte dintre cei care subliniaza de fiecare data ca in acest sezon am batut Oradea cam peste tot si implicit vom trece mai departe usor. Pentru ca stiu circumstantele si pentru ca am fost la acel meci in care s-a accidentat Barnette si mai tin minte senzatia mea (si nu numai a mea) de pana din acel moment: in cel mai bun caz vom ajunge la prelungiri. Jocul nostru de echipa fusese citit in totalitate, nici realizarile individuale nu erau prea bune plus vesnicele mingi usor pierdute.
Sincer, jocul de echipa practicat de Oradea acum doua sezoane mi-a placut cel mai mult. Acum, sub presiunea rezultatelor (dar si a prezentei in lot a unor jucatori precum Barnette si Zeno), prea multe mingi, e drept ca unele deloc usoare, trebuie sa fie rezolvat individual. Si de regula cei doi.
Cu toate acestea mai degraba imi e frica de surprizele tactice ale d-nului Achim si de experienta castigata in cupele europene, pentru ca e greu ca intr-o serie un jucator sa fie la cel mai bun nivel, constant.

Clujul a ajuns in aceasta faza cam... prea usor. Sunt de acord cu ce au spus alti utilizatori ai acestui forum: o serie cu Galatiul ar fi fost mai solicitanta si probabil mai benefica in vederea meciurilor urmatoare.
Ca individualitati stim cu totii cum stam. Eu de la primele meciuri de pregatire vazute (Cluj City Cup) si in contiunare la cele de campionat am tot asteptat sa vad oaresce joc colectiv. Poate si altii insa, dat fiind rezultatele, se pare ca nu s-a prea agitat nimeni in aceasta directie. Am auzit de multe ori varianta cu "se/s-au menajeaza/menajat". Cam de acum incolo va fi momentul adevarului. Asa cum a spus deja, cred, free62, daca Oradea va pleca de aici cu o victorie....

Ca suporter, nu pot decat sa sper intr-o victorie finala a lui U. Ca iubitor de bascher sper sa vad meciuri din ce in ce mai frumoase.
Succes tuturor. 
click pt. Articol 28 aprilie 2017 20:56
ikam Trancer
0 
Poate că tu îi percepi pe oamenii care nu îţi împărtăşesc opinia ta ca fiind frustraţi - e treaba şi dreptul tău. Aşa că nu o să mă chinuiesc să spun nimic despre arbitraj, doar atât - să aveţi şi voi parte în semifinala cu Steaua de aceeaşi arbitraje, ca şi Mureşul cu voi. De abia aştept să vă aud văicăierile şi să pot spune şi eu că sunteţi frustraţi. Poate că atunci o să înţelegeţi ceva, deşi mă îndoiesc. Noroc cu Steaua şi cu arbitrii