Claudia Cuic joacă astăzi în finala Cupei Turciei cu Fenerbahce

02.03.2019

Claudia Cuic a fost cea mai bună marcatoare a celor de la Botaș în sferturile și semifinalele Cupei Turciei. Botaș a trecut de Çukurova Basketbol cu 66-63 în penultimul act. Fenerbahce a învins în semifinală pe Mersin BSB, echipa lui Ashley Walker, cu 60-36.

La mijlocul acestei săptămâni s-au disputat sferturile din Cupa Turciei la Baschet Feminin, în care au fost implicate primele 8 clasate din campionat. Meciul dintre Botaș și DGM Ormanspor a deschis sferturile miercuri. Formația Claudiei Cuic s-a impus cu 78-58, iar românca a fost coșghetera învingătoarelor cu 23 de puncte în 35:52 minute, plus 8 recuperări, 4 assist-uri și 6 intercepțiii, cu +31 indice al eficienței. la Botaș a urmat-o Olcai Cakir Turgut cu 18 puncte. La învinse s-au remarcat Kahleah Copper cu 27 de puncte (9 recuperări) și Marie Ruzickova (13 puncte, 11 recuperări).

A urmat sfertul dintre Çukurova Basketbol și Besiktas, încheiat cu victoria liderului din campionat, scor 77-66. Kelsey Mitchell a fost coșghetera partidei cu 33 de puncte pentru învinse, la care Osaretin Akhator a fost în double-double cu 17 puncte și 15 recuperări. Alina Iagupova a fost cea mai bună marcatoare de la Çukurova cu 18 puncte.

Al 3-lea sfert de finală a fost câștigat de Mersin BSB, echipa lui Ashley Walker, 79-76 cu Hatay BSB. Românca naturalizată a contribuit cu 9 puncte, 9 recuperări și 5 pase decisive (+16 eficiență) în 31:58 minute pentru Mersin, la care Gintare Petronyte a reușit 23 de puncte, 14 recuperări și 5 capace. Riquna Williams a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte (7 recuperări, 8 assist-uri) pentru învinse.

Fenerbahce și Galatasaray s-au luptat pentru ultimul loc în semifinală. Fenerbahce s-a impus cu 71-56. Cea mai bună marcatoare a partidei a fost de la învinse, Serife Onar cu 16 puncte, iar Tugce Canitez contribuia cu 13 puncte și 8 recuperări la victoria lui Fener.

Çukurova și Botaș și-au disputat prima semifinală și echipa Claudiei Cuic s-a impus cu 66-63. Extrema a fost cea mai bună marcatoare a formației sale și în acest meci, în care a avut 16 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive în 38:21 minute, cu +19 eficiență. Melis Gulcan a urmat-o cu 14 puncte. Coșghetera meciului a fost Alina Iagupova, cu 20 de puncte pentru învinse (6 recuperări), iar Kelsey Bone termina în double-double cu 10 puncte și 11 recuperări.

A doua semifinală a fost câștigată de Fenerbahce cu 60-36, diferența crescând mult în partea secundă. Ashley Walker a avut din nou 9 puncte și 9 recuperări pentru Mersin, plus 4 pase decisive în 36:54 minute. Gintare Petronyte a fost cea mai bună marcatoare a învinselor, cu 12 puncte plus 7 recuperări. Kiah Stokes a fost în double-double pentru Fenerbahce, cu 17 puncte și 11 recuperări, urmată de Bria Hartley cu 16 puncte (6 recuperări, 6 pase decisive).

Finala se dispută astăzi între Botaș (locul 4 în campionat) și Fenerbahce (locul 2). Conform statisticii de pe site-ul federației turce, Fenerbahce a câștigat de 11 ori trofeul (1999-2001, 2004-2009, 2015, 2016). Botaș s-a impus de două ori, în 2002 și 2003. Ultimul act va avea loc la 11 Nisan Spor Salonu, din Șanliurfa, de la ora locală 15:00 (16:00 ora României).

*foto: Botaş Spor Kulübü, fiba.basketball