Claudia Pop Cuic schimbă echipa în Turcia


Extrema va juca la Botaș Spor în sezonul următor

Claudia Pop Cuic își continuă cariera în Turcia, unde va bifa al doilea sezon la rând. Noua sa echipă va fi Botaș Spor. Extrema schimbă o formație care a terminat în coada clasamentului, Istanbul Universitesi, pentru una cu care va evolua din nou în EuroCup. Deși echipa sa nu a avut un parcurs prea bun în campionat, jucătoarea originară din Satu Mare a avut prestații individuale foarte bune.

Extrema care va împlini 29 de ani în 5 august a fost cea mai bună marcatoare a echipei sale în campionatul turc. A avut a 5-a medie de puncte înscrise. A jucat 24 de partide și a avut medii de 18.6 puncte, 6.5 recuperări și 3.3 pase decisive, pentru 15.5 eficiență medie în 33 de minute. Istanbul Universitesi a fost penultima în clasament, cu un bilanț de 3 victorii și 21 de puncte.

Deși s-a confruntat și cu probleme medicale, a avut cea mai bună medie de puncte a echipei și în EuroCup, cu 18.3 puncte în 4 partide, la care a adăugat 4.3 recuperări și 2.5 pase decisive în aproape 33 de minute/meci, cu 16 eificență medie.

Claudia Pop Cuic va evolua la formația care a încheiat pe locul patru sezonul regulat din precedenta ediție de campionat. Botaș Spor a avut un bilanț de 15 victorii și 9 înfrângeri în prima parte a campionatului. A cedat cu 0-2 în primul tur de play-off, după 61-67 și 59-61 în fața celor de la Cukurova.

Botaș Spor va juca în grupa E a EuroCup Women în următorul sezon. Turcoaicele vor întâlni A3 Basket Umea (din Suedia), BC Beroe (Bulgaria) și pierzătoarea dintre BC Nadezhda și Cukurova Basketbol, din preliminariile Euroligii.

Înainte să ajungă în campionatul turc, extrema a mai evoluat în Italia, Spania, Ecuador și Polonia. În țara noastră a jucat la Cluj-Napoca, Satu Mare și Târgoviște, iar cu naționala a participat la EuroBasket Women 2015.

*foto: neu.edu.tr



Vizualizează pagina personală a jucătorului Claudia Pop

Andreea Vlase / 02 August 2018 / 19:12


Galerie foto


studentU pop cuic?
1 
Ii casatorita cu Branko Cuic? Lucky bastard 😜 
03 August 2018 16:03
Eduard Popa Vezi Stude?!
1 
Dacă ne-ai fi lăsat să scriem știri de „cancan”, ai fi aflat că s-au căsătorit acum câteva luni! :))))))) 
03 August 2018 20:43
1 
... Savuros 😁😉 
04 August 2018 08:18
studentU @Eduard Popa
0 
Pai asta i cancan?

Asta i o stire frumoasa :)

Can canuri sunt stirile care incita la controverse inutile ca sa faceti voi trafic.

Anyway, Cuia a dat lovitura :)) 
08 August 2018 09:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Teodosic se întoarce la naționala Serbiei, pentru ultima fereastră din calificările World Cup 2019
Superstarul sârb este liber de contract după despărțirea de Los Angeles Clippers 
FOTO. Primire fabuloasă pentru baschetbaliștii de la AEK Atena
Gruparea din capitala Greciei a cucerit în weekend trofeul Intercontinental Cup 
Probleme cu arbitrajul, acuze și proteste în cele mai importante ligi din Europa!
Meciurile Steaua Roșie-Partizan, Barcelona-Real Madrid, Panathinaikos-Olympiacos și Anadolu-Fenerbahce, umbrite de greșelile de arbitraj 
Real Madrid amenință cu retragerea din ACB, liga spaniolă
Un nou scandal este aproape de a izbucni în baschetul european, după cel iscat între Olympiacos și Panathinaikos 
AEK Atena a cucerit Cupa Intercontinentală
Grecii au învins-o pe Flamengo în finala jucată la Rio de Janeiro 
Barcelona câștigă Copa del Rey după o finală memorabilă cu Real Madrid
Multe răsturnări de situație în finala desfășurată duminică seară (17.02) la Madrid 
Brose Bamberg își adjudecă trofeul Cupei Germaniei în dauna lui Alba Berlin
Câștigătoarea a fost stabilită în ultimele secunde ale jocului (Video) 
Double-double și victorie pentru Alex Olah în fața echipei lui Bill Amis
Pivotul de la Mechelen se va alătura echipei naționale a României pentru meciurile cu Macedonia și Kosovo 
Prima declarație a lui David Blatt, după ce Olympiacos a părăsit terenul în semifinala cupei Greciei
Un adevărat circ s-a iscat între Olympiacos și rivalii de la Panathinaikos 
Panathinaikos câștigă o nouă cupă a Greciei
„Verzii” au trecut în finală de PAOK Salonic 
0 
Deci se întâmplă și la nivele mari... 
click pt. Articol 18 February 2019 12:28
mikki puncte Ginyard
0 
..adunate mi-au iesit.. 13 (3 de 2, 1 de 3 si 4 de 1) nu 9. 
click pt. Articol 17 February 2019 10:17
trancer Oradea
0 
La Oradea omul a fost folosit putin și de multe ori nu pe poziția lui naturala. Asta e sigur, restul e can can, declarații caraghioase și contradictorii. Cert este ca Oradea avea un jucător mai mult decât ok. 
click pt. Articol 16 February 2019 14:48
0 
se confirma ca a fost caracter 0, in ciuda declaratiilor mieroase de dupa plecare. Achim a avut dreptate. 
click pt. Articol 16 February 2019 13:56
gyke Mda
0 
Nu avea cum să joace așa la voi. Acum se știe, nu a simțit nimic pentru culorile clubului și frumosul oraș Oradea...  
click pt. Articol 16 February 2019 11:13
6X ????
0 
Dacă juca cu acest randament și la noi ce era și unde eram? 
click pt. Articol 16 February 2019 10:48
rexdecebal idee veche
0 
am mai spus-o, la inceputul oricarei competitii interne, asehotzii trebuiau sa fie declarati castigatori, trofeele puse in joc sa a junga invariabil la ghitza, jegobescu si burlacu pampersi, iar restul echipelor sa lupte cinstit! 
click pt. Articol 16 February 2019 00:20
0 
asa trebuia sa se intample si la noi, in cateva zeci de partide in care asehotzii sfidau o tara intreaga..... 
click pt. Articol 16 February 2019 00:16
studentU right :))
0 
deocamdata mai vin ;) 
click pt. Articol 04 February 2019 18:25
Eduard Popa @studentU
0 
Intenționat scriem cu erori, să îți dăm ție momeală să intri tot mai mult pe site să vezi dacă le corectăm. :))))))  
click pt. Articol 03 February 2019 14:15