Claudia Pop Cuic schimbă echipa în Turcia


Extrema va juca la Botaș Spor în sezonul următor

Claudia Pop Cuic își continuă cariera în Turcia, unde va bifa al doilea sezon la rând. Noua sa echipă va fi Botaș Spor. Extrema schimbă o formație care a terminat în coada clasamentului, Istanbul Universitesi, pentru una cu care va evolua din nou în EuroCup. Deși echipa sa nu a avut un parcurs prea bun în campionat, jucătoarea originară din Satu Mare a avut prestații individuale foarte bune.

Extrema care va împlini 29 de ani în 5 august a fost cea mai bună marcatoare a echipei sale în campionatul turc. A avut a 5-a medie de puncte înscrise. A jucat 24 de partide și a avut medii de 18.6 puncte, 6.5 recuperări și 3.3 pase decisive, pentru 15.5 eficiență medie în 33 de minute. Istanbul Universitesi a fost penultima în clasament, cu un bilanț de 3 victorii și 21 de puncte.

Deși s-a confruntat și cu probleme medicale, a avut cea mai bună medie de puncte a echipei și în EuroCup, cu 18.3 puncte în 4 partide, la care a adăugat 4.3 recuperări și 2.5 pase decisive în aproape 33 de minute/meci, cu 16 eificență medie.

Claudia Pop Cuic va evolua la formația care a încheiat pe locul patru sezonul regulat din precedenta ediție de campionat. Botaș Spor a avut un bilanț de 15 victorii și 9 înfrângeri în prima parte a campionatului. A cedat cu 0-2 în primul tur de play-off, după 61-67 și 59-61 în fața celor de la Cukurova.

Botaș Spor va juca în grupa E a EuroCup Women în următorul sezon. Turcoaicele vor întâlni A3 Basket Umea (din Suedia), BC Beroe (Bulgaria) și pierzătoarea dintre BC Nadezhda și Cukurova Basketbol, din preliminariile Euroligii.

Înainte să ajungă în campionatul turc, extrema a mai evoluat în Italia, Spania, Ecuador și Polonia. În țara noastră a jucat la Cluj-Napoca, Satu Mare și Târgoviște, iar cu naționala a participat la EuroBasket Women 2015.

*foto: neu.edu.tr



Vizualizează pagina personală a jucătorului Claudia Pop

Andreea Vlase / 02 August 2018 / 19:12


Galerie foto


studentU pop cuic?
1 
Ii casatorita cu Branko Cuic? Lucky bastard 😜 
03 August 2018 16:03
Eduard Popa Vezi Stude?!
1 
Dacă ne-ai fi lăsat să scriem știri de „cancan”, ai fi aflat că s-au căsătorit acum câteva luni! :))))))) 
03 August 2018 20:43
1 
... Savuros 😁😉 
04 August 2018 08:18
studentU @Eduard Popa
0 
Pai asta i cancan?

Asta i o stire frumoasa :)

Can canuri sunt stirile care incita la controverse inutile ca sa faceti voi trafic.

Anyway, Cuia a dat lovitura :)) 
08 August 2018 09:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Juan Carlos Navarro, legenda Barcelonei, și-a încheiat cariera de jucător profesionist
„La Bomba” se retrage la vârsta de 38 de ani 
Yaniv Solomon își continuă cariera în prima ligă din Israel și va fi coleg cu Gerald Lee
Baschetbalistul în vârstă de 24 de ani are și cetățenie română iar în această vară a fost în tratative cu mai multe echipe din țara noastră 
Jeremi Booth pleacă de la BC Athletic Constanța pentru a juca în Franța
Jucătorul american s-a înțeles cu Etoile Sportive Prisse Macon 
Claudia Pop Cuic schimbă echipa în Turcia
Extrema va juca la Botaș Spor în sezonul următor 
Înfrângere dură pentru naționala U18 a României în compania Belarusului
Elevii lui Hristu Șapera vor juca astfel pentru locurile 17-24 
România a pierdut meciul cu Polonia, de la Eurobasket U 18 – divizia B
Polonezii au controlat partida încă din prima repriză 
U-BT Cluj va avea adversari din Suedia sau Israel în turul doi preliminar din FIBA EuropeCup
Câștigătoarea dublei din primul tur se va stabili în 26 septembrie 
Statele Unite și-au recâștigat coroana la Campionatul Mondial U17 feminin
Americancele au câștigat toate meciurile la diferențe mai mari de 30 de puncte 
Ashley Walker schimbă campionatul italian cu cel din Turcia
„Acvila” va fi adversara campioanei României în EuroCup  
Universitatea din Pitești, locul 6 în concursul de baschet feminin la Jocurile Europene Universitare
Din lotul argeșencelor au făcut parte și jucătoarele care au câștigat competiția de 3x3 
studentU @Eduard Popa
0 
Pai asta i cancan?

Asta i o stire frumoasa :)

Can canuri sunt stirile care incita la controverse inutile ca sa faceti voi trafic.

Anyway, Cuia a dat lovitura :)) 
click pt. Articol 08 August 2018 09:04
0 
... Savuros 😁😉 
click pt. Articol 04 August 2018 08:18
Eduard Popa Vezi Stude?!
0 
Dacă ne-ai fi lăsat să scriem știri de „cancan”, ai fi aflat că s-au căsătorit acum câteva luni! :))))))) 
click pt. Articol 03 August 2018 20:43
studentU pop cuic?
0 
Ii casatorita cu Branko Cuic? Lucky bastard 😜 
click pt. Articol 03 August 2018 16:03
0 
Avem un lot slabut singurii capabili sa faca ceva fiind Maciuca si Gavriloaia. Aseara nu am inteles un lucru. In sfertul 4 am avut o revenire importanta si Sapera l-a tinut pe banca pe Maciuca in ultimele 5 minute, de neinteles. Asta daca nu ar fi vorba de accidentare. Hai Romania! 
click pt. Articol 01 August 2018 09:27
0 
Sunt convins ca minutele primite in prima liga precum si antrenamentele facute cu echipa mare a Galatiului au contribuit decisiv la progresul acestui tanar jucator. Si antrenorul Florin Nini merita aprecieri pt ca s-a implicat in formarea lui Mihai. 
click pt. Articol 30 July 2018 16:28
0 
Maciuca nu e o optiune rea deloc pentru u23. La Galati a jucat bine. 
click pt. Articol 30 July 2018 15:31
tjl Obrodario nu exista,
0 
poate Obradoiro, din prima divizie spaniola ... 
click pt. Articol 30 July 2018 11:26
romeovura Felicitări
0 
Și să ajungi la un nivel cat mai mare în baschet. 
click pt. Articol 28 July 2018 22:49
romeovura Felicitări
0 
Și baftă in continuare