Claudia Pop Cuic schimbă echipa în Turcia


Extrema va juca la Botaș Spor în sezonul următor

Claudia Pop Cuic își continuă cariera în Turcia, unde va bifa al doilea sezon la rând. Noua sa echipă va fi Botaș Spor. Extrema schimbă o formație care a terminat în coada clasamentului, Istanbul Universitesi, pentru una cu care va evolua din nou în EuroCup. Deși echipa sa nu a avut un parcurs prea bun în campionat, jucătoarea originară din Satu Mare a avut prestații individuale foarte bune.

Extrema care va împlini 29 de ani în 5 august a fost cea mai bună marcatoare a echipei sale în campionatul turc. A avut a 5-a medie de puncte înscrise. A jucat 24 de partide și a avut medii de 18.6 puncte, 6.5 recuperări și 3.3 pase decisive, pentru 15.5 eficiență medie în 33 de minute. Istanbul Universitesi a fost penultima în clasament, cu un bilanț de 3 victorii și 21 de puncte.

Deși s-a confruntat și cu probleme medicale, a avut cea mai bună medie de puncte a echipei și în EuroCup, cu 18.3 puncte în 4 partide, la care a adăugat 4.3 recuperări și 2.5 pase decisive în aproape 33 de minute/meci, cu 16 eificență medie.

Claudia Pop Cuic va evolua la formația care a încheiat pe locul patru sezonul regulat din precedenta ediție de campionat. Botaș Spor a avut un bilanț de 15 victorii și 9 înfrângeri în prima parte a campionatului. A cedat cu 0-2 în primul tur de play-off, după 61-67 și 59-61 în fața celor de la Cukurova.

Botaș Spor va juca în grupa E a EuroCup Women în următorul sezon. Turcoaicele vor întâlni A3 Basket Umea (din Suedia), BC Beroe (Bulgaria) și pierzătoarea dintre BC Nadezhda și Cukurova Basketbol, din preliminariile Euroligii.

Înainte să ajungă în campionatul turc, extrema a mai evoluat în Italia, Spania, Ecuador și Polonia. În țara noastră a jucat la Cluj-Napoca, Satu Mare și Târgoviște, iar cu naționala a participat la EuroBasket Women 2015.

*foto: neu.edu.tr



Vizualizează pagina personală a jucătorului Claudia Pop

Andreea Vlase / 02 August 2018 / 19:12


Galerie foto


studentU pop cuic?
1 
Ii casatorita cu Branko Cuic? Lucky bastard 😜 
03 August 2018 16:03
Eduard Popa Vezi Stude?!
1 
Dacă ne-ai fi lăsat să scriem știri de „cancan”, ai fi aflat că s-au căsătorit acum câteva luni! :))))))) 
03 August 2018 20:43
1 
... Savuros 😁😉 
04 August 2018 08:18
studentU @Eduard Popa
0 
Pai asta i cancan?

Asta i o stire frumoasa :)

Can canuri sunt stirile care incita la controverse inutile ca sa faceti voi trafic.

Anyway, Cuia a dat lovitura :)) 
08 August 2018 09:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Claudia Cuic (Pop), calificată în play-off-ul EuroCup cu Botas Spor
Echipa româncei va avea un adversar din Rusia în primul tur de play-off 
Real Madrid se impune categoric în derby-ul cu Barcelona din Euroligă
Campazzo a înscris un buzzer-beater din apropierea panoului propriu (Video) 
Zoran Mikes: „Este o diferență evidentă și vom munci să fim mai buni aici, în campionatul românesc”
ACS Sepsi SIC a încheiat joi participarea din acest an în EuroCup Women, după meciul cu Orman Genclik  
Annemarie Godri-Părău: „Îmi pare rău că nu am câștigat meciul acesta pentru fanii noștri”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC a fost în double-double la ultimul meci european al covăsnencelor în acest sezon 
ACS Sepsi SIC încheie cu o înfrângere campania europeană din acest sezon
Orman Genclik a urcat pe locul secund și merge mai departe, profitând de problemele ofensive ale gazdelor, în sferturile 1 și 3 
Ashley Walker, decisivă în succesul cu WBC Enisey din ultima etapă a grupelor EuroCup
Mersin BSB are nevoie de victoria celor de la ACS Sepsi SIC cu Orman Genclik ca să avanseze în play-off 
Grupă dificilă pentru gazda Serbia la Women's Eurobasket 2019
Cealaltă gazdă a turneului a nimerit în grupă cu Spania, deținătoarea trofeului 
Victorie pentru Emi Cățe și UCAM Murcia pe terenul lui Le Mans
A 7-a victorie din opt partide pentru spanioli 
ACS Sepsi SIC își încheie joi parcursul european din acest sezon
Campioana României primește vizita turcoaicelor de la Orman Genclik, care au șanse să treacă de grupe 
David Dudzinski câștigă duelul cu Vaidas Kariniauskas
Cei doi foști jucători în Liga Națională de Baschet Masculin au fost adversari în cadrul grupei C a Basketball Champions League 
fanU Esec usturator
0 
Euro Cup s-a dovedit o palarie prea mare pentru echipa noastra
Diferenta de valoare este evidenta , cu o singura jucatoare cu adevarat valoroasa Ane Marie nu se poate sa obtinem mare lucru. Campionat slab , Sepsi va defila si va cistiga tot ce se poate cistiga in Romania. Incet ,incet baschetul feminin din Romania se scufunda si federatia nu face nimic. Lucrurile lasate in voia lor merg din rau in mai rau. 
click pt. Articol 14 December 2018 14:26
0 
Bravo campioanelor!  
click pt. Articol 13 December 2018 22:04
Buzestii Domnu' "Oti"
0 
Cu exceptia penultimului alineat,impecabila postarea Dvs!Sunteti primul etnic maghiar pentru care as paria ca nu a trecut fraudulos prin scoala romaneasca,sincere complimente!
Cat despre baschet,nu stiu ce satisfactii va produce castigarea a tot ceea ce este de castigat intr-un campionat profund debil,in contextul in care atunci cand va confruntati cu baschetul adevarat capotati lamentabil invariabil! 
click pt. Articol 06 December 2018 13:50
Attila si da
0 
...vizir... in secolul XXI(21 ptr cei mai slabuti...)hahaha. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:44
Attila ptr_rarroldtimer
0 
Salut,
se vede ca va pricepeti la sport,am dedus-o din mesajele voastre.
A,de fapt nu ati scris mai nimic despre sport,doar ati fost rautaciosi.Asa il asteptai voi pe mosu'?Se vede cat de educati sunteti.No,lasati sa mai treaca anii,sa intelegeti si voi ce este sportul si unde trebuie sa va manifestati inteligenta asta nemaipomenita.
Nici de scris corect n-ati reusit sa editati cele 5 randuri slabute.(ajjajj bacalaureatul o fi de vina...)
Si da,ACS SEPSI SIC este CAMPIOANA.No hai,pa. 
click pt. Articol 06 December 2018 00:41
Oldtimer Ex Tihi, actual Al saptelea vizir
0 
s-o fi dus sa sustina cealalta SecsiPepsi din oras...de la fotbal...aia o avut meci cu FCSB...de la ora 20...stadionul full...nu putea pierde ocazia sa-si auda imnul din mult mai multe gatlejuri decat la meciurile de baschet... Oricum...ce putea zice..."SECSI PEPSI CAMPIOANA Felicitari fetelor, sunteti cele mai cele...., miezul secuiesc in LNBF"....s.a.m.d. / ugy tovváb ... 
click pt. Articol 05 December 2018 22:00
0 
Nu aud nimic de la Sfantu Gheorghe

Mesaj editat. Ultim avertisment. Fără jigniri! 
click pt. Articol 05 December 2018 20:01
raress23 Unde sunteti
0 
Ungurasi