Controversă între SCM Timișoara și BCM U Pitești față de ziua de disputare a meciului pentru locurile 5-6


Partida va avea loc la oră de matineu din cauza lipsei unui acord între echipe și a altor evenimente de la sală

SCM Timișoara și BCM U FC Argeș Pitești luptă în finalul acestui sezon pentru locul 5 în Liga Națională de Baschet Masculin. Primul meci se joacă pe terenul timișorenilor joi, de la ora 12:00. Formația de pe Bega a anunțat inițial că partida se dispută miercuri, de la ora 18:00, dar a postat pe pagina de facebook că jocul a fost amânat pentru joi, unul din motive fiind că argeșenii refuză să joace miercuri. Piteștenii au spus că adversarii nu au urmat pașii regulamentari pentru reprogramare și că nu au putut schimba rezervările pentru a juca miercuri.  

În Regulamentul Specific al acestei ediții de LNBM, 23 mai era data inițială pentru primul meci din turul trei de play-off pentru locurile 5-8. Timișorenii au vrut să mute partida cu o zi mai devreme pentru că joi Sala Constantin Jude ar urma să găzduiască un spectacol al celor de la Harlem Globetrotters, iar vineri și sâmbătă va fi un concurs de karate. Astfel, meciul anunțat inițial de formația de pe Bega pentru miercuri se va juca joi, de la ora 12:00. Anunțul de pe pagina de facebook a Baschet SCM Timișoara:

Replica celor de la BCM U FC Argeș Pitești a venit prin intermediul site-ului oficial, pentru care Dragoș Șerban, directorul Fotbal Club Argeș, a făcut următoarele precizări:

„Am văzut faptul că s-a creat o oarecare polemică pe rețelele de socializare referitoare la programarea meciului echipei noastre de la Timișoara, ce urma să se dispute, inițial, în data de 23 mai. Echipa din Timișoara nu a urmat pașii regulamentari și nu a înștiințat clubul nostru, în timp util, în legătură cu o eventuală reprogramare a jocului, așa cum stipulează art. 12.24, alin.b) din RGOCB. Această cerere de reprogramare a fost transmisă către noi, astăzi, 20 mai, în jurul orelor 10 A.M., solicitându-se disputarea meciului în data de 22 mai, ora 18:00.

Neputându-se modifica rezervarea de cazare la Timișoara, programul de antrenamente stabilit de către staff-ul echipei noastre, dar și rezervarea autocarului pentru deplasare, ne-am văzut obligați să refuzăm această reprogramare. Drept urmare, Federația Română de Baschet a decis ca meciul să se dispute în data de 23 mai, cu începere de la ora 12:00”, scrie pe site-ul piteștenilor.

În Regulamentul General de Organizare al Competițiilor de Baschet în România, 2018-2019, în art. 12.24 scrie că CCLTO poate aproba în mod cu totul excepţional reprogramarea unor jocuri în unele cazuri, iar la alin. b) se precizează:

În sala respectivă urmează să se desfăşoare acţiuni sportive, culturale, sociale sau de altă natură, de importanţă internaţională sau naţională şi care sunt contractate de proprietarul sălii și sunt considerate prioritare față de competiția organizată de FRB. Solicitarea pentru reprogramarea jocului se va face în formă scrisă utilizând formularul specific, cu cel puţin 15 zile înaintea datei de disputare a jocului şi va fi însoţită de:

◼ Acordul scris al echipei adverse pentru noua dată de disputare a jocului;

◼ Certificarea în scris de către proprietarul sălii a motivelor necesităţii reprogramării jocului.

Cele două cluburi nu au ajuns la un acord pentru mutarea meciului miercuri, iar joi de la ora 19:00 va avea loc în Sala Constantin Jude spectacolul celor de la Harlem Globetrotters, care va fi gratuit. Astfel, primul meci al seriei pentru locul 5 între SCM Timișoara și BCM U FC Argeș Pitești va avea loc de la ora 12:00. Se joacă în sistemul 2 din 3 partide.Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs BCM U FC Argeș Pitești

Andreea Vlase / 21 May 2019 / 14:03


Galerie foto


andrac Controversa
1 
Deloc controversa. Data oficiala fiind 23, pitestenii erau obligati sa refuze jucarea pe 22 (avand meci disputat sambata seara). Sala de acolo e ocupata joi seara, asta e problema de fapt. La 12:00 va fi sala goala. 
21 May 2019 14:27

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34