Craiova s-a impus la Chiajna, scor 93-67

Adrian Micinic

23.11.2013

SCM U Craiova a învins pe Concordia Chiajna în deplasare, scor 93-67, într-un meci contând pentru etapa a 9-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2013/14. Pe sferturi: 24-18, 14-15, 26-15, 29-19.

Mirko Kovac a avut 18 puncte, 5 pase decisive, Andrei Căpușan a adăugat 16 puncte, 8 recuperări, iar Bogdan Popescu a totalizat 13 puncte și 6 recuperări pentru formația învingătoare. De notat că toți jucătorii înscriți pe foaia oficială au punctat pentru Craiova. Au absentat Rade Dzambic și Sasha Topcov de pe foaia oficială.

De cealaltă parte, Nemanja Petrovic a strâns 24 puncte, 5 pase decisive, Aleksandar Vuletic a avut 20 puncte, 14 recuperări, 4 pase decisive.

În urma acestui rezultat Craiova are 5-4 la general, iar Chiajna se situează la 1-8.

Revenim cu amănunte!

___

SCM U Craiova conduce la Chiajna, pe CS Concordia din localitate, scor 38-33, după 20 minute de joc într-un meci contând pentru etapa a 9-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2013/14. Pe sferturi: 18-24, 15-14.

Oaspeții au început mai bine, câștigând prima secvență, însă ilfovenii au marcat primele zece puncte ale secvenței a doua pentru a se instala la conducere. Finalul reprizei a fost favorabil oltenilor care au revenit în control.

Andrei Căpușan are 12 puncte, 6 recuperări, iar Mirko Kovac a adăugat 11 puncte în primele 20 minute de joc pentru Craiova. Oltenii joacă fără Topcov și Dzambic.

În replică, Nemanja Petrovic are 10 puncte, iar Aleksandar Vuletic a adăugat 9 puncte și 10 recuperări pentru Chiajna.