Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”


Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană

cristian achim oradea

CSM CSU Oradea a reușit trei titluri în ultimii 4 ani, toate sub bagheta antrenorului Cristian Achim. O contribuție importantă la aceste victorii au avut-o și jucătorii care au ajuns la bihoreni după ce au trecut mai întâi pe la marea rivală U-BT Cluj-Napoca.

Întrebat într-un interviu acordat celor de la jurnalbihorean.ro despre această statistică, Cristian Achim a lansat o mică înțepătură la adresa clujenilor:

„Toţi aceşti jucători au venit de la Cluj şi au devenit apoi campioni naţionali cu echipa noastră. Cu excepţia lui Kariniauskas, niciunul dintre ei nu a reuşit acest lucru cu U BT Cluj-Napoca. Vă las pe dumneavoastră să trageţi concluziile care se impun”.

Antrenorul orădenilor a afirmat chiar că și la ora actuală sunt jucători care vor să facă pasul de la U-BT Cluj la CSM CSU Oradea, dar nu a vrut să dea nume:

„Şi acum sunt câţiva jucători de la Cluj care ar dori să vină la noi, dacă am fi interesaţi să îi legitimăm. Deocamdată nu este însă momentul să discutăm despre aşa ceva”, a mai spus Cristian Achim.

Giordan Watson a devenit în această vară al cincilea jucător care a câștigat titlul cu CSM CSU Oradea, după ce a trecut de-a lungul carierei la U-BT Cluj. Ceilalți patru sunt Sean Barnette, Andrei Mandache, Muhamed Pasalic și Vaidas Kariniauskas. DETALII AICI

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 19 June 2019 / 12:39


Galerie foto


bulcul Hai, hai
-1 
Sa nu ne aruncam flori singuri de dragul declaratiilor. Chiar daca la Cluj a fost Silvasan la carma, in ultimii 3 ani ne depasesc serios la victorii in meciurile directe. Pe de alta parte, din lotul Clujului din sezonul trecut ce se poate lua, in afara de Dykes? Pivotii ne convin, shooter nu prea au nici ei... pacat ca Tabarna al lor n-are loc de-al nostru. 
19 June 2019 14:25
DonDiablo DonDiablo
1 
Dykes s-ar călca pe picioare cu Richard,Torok cred ca ar dori o revenire acasa,Washburn un pivot peste Valeika părerea mea,care daca joci pick and roll cu el este letal,poate un Easley,dar nu cred că ar avea loc de Markovic. 
19 June 2019 14:45
andreiuts93 Hai, hai
-1 
...ca nu mai putem noi de meciurile directe.

 
19 June 2019 16:05
bulcul DonDiablo
0 
Nu stiu daca s-ar calca pe picioare Dykes cu Richard, avand in vedere faptul ca Richard nu prea tine neaparat de minge, iar de la noi Zeno a plecat demult. Oricum, nu cred ca ar accepta Dykes sa vina la Oradea, fiind, ca jucator, cel mai mare rival al nostru. La pivoti, categoric Washbourn e peste Valeika, dar avand deja cei 2 sarbi care fac treaba si, sa zicem pe domnul Tabarna, care ar fi cica tot pivot, n-ar mai fi nevoie de intariri aici, iar daca-l pastram si pe Valeika nu m-as supara. Ideea e insa ca alti jucatori de la Cluj nu mai ai ce lua. Rasic s-a retras, de Moldoveanu nu stii ce sa zici, odata cu accidentarile, Clujul nu prea a mai avut lot. 
19 June 2019 17:25
DonDiablo DonDiablo
1 
E greu cu Richard si Dykes sa le împarti mingile,ambii fiind scorreri,Valeika nu cred ca poate rămâne pentru că nu cred ca ar dori sa joace doar campionat sau Wasburn doar în europa sau invers.Tibarna ce să faci cu omu ăla?Adica mai poate ceva el după atâtea accidentari?Daca ar mai prinde loc pe la Steaua sau nu stiu Craiova ar fi minune. 
19 June 2019 17:35
Fr3aksway CSM = GSW de Romania :)
0 
Dykes e singurul pe care nu l-as vedea deloc la Oradea. Nu cred ca i-ar conveni sa joace in sistemul lor si nici nu ar schimba tabara din respect pentru oamenii din Cluj care il apreciaza foarte mult. 
19 June 2019 18:59
DonDiablo DonDiablo
1 
2 titluri în 3 ani iți spun ceva?Sau parcursul din Bcl?Sau vrei să vorbim despre cupă aia câștigată pe pași? 
19 June 2019 16:35
studentU intepati
2 
sunteti voi, la TB. Omul a zis un adevar, atata tot. Si a zis o intr un mod decent, nu mi s a parut nici o intepatura. 
19 June 2019 19:35
gyke @studentU
2 
Fiecare e liber sa interpreteze... mie mi se pare destul de stravezie expresia "niciunul dintre ei nu a reusit acest lucru cu U BT Cluj-Napoca. Va las pe dumneavoastra sa trageti concluziile care se impun.", incat sa o consider o mica "intepatura". Si nu am nimic impotriva ei, cum nu as avea nimic daca ar intepa si Sibiul...Iar apoi, oamenii astia (TB) traiesc din trafic, asa ca iar mi se pare normal sa mai bage din cand in cand ceva catchy in titlu. Atata timp cat ce e in titlu se regaseste in articol, eu sunt ok.
Dar no, e doar parerea mea, nu trebuie sa fi de acord cu ea. 
19 June 2019 19:46
-1 
Subscriu! Se plictisesc oamenii. Achim pe care il vedeam un tip cerebral se ocupa cu gainarii? 
19 June 2019 20:24
studentU normal ca
1 
trafic 😀 
19 June 2019 20:59
Eduard Popa @StudentU
-1 
Chiar și dl Achim a spus „vă las pe voi să trageți concluziile care se impun”.

Așa că eu am tras concluzia că v-a înțepat un picuț. :))

Altfel, apreciez ca întotdeauna apelul tău la deontologie. :)) 
19 June 2019 21:57
studentU ma bucur
1 
:) 
20 June 2019 10:22
1 
Or fi având legătură "înțepăturile" astea cu faptul ca nici anul asta nu l-a ofertat Clujul? Întreb pentru un prieten. 
19 June 2019 19:42
2 
Se poate citi si asa, mai straveziu: "Jucatorii care n-au facut nimic notabil la Cj au luat campionate la Oradea. Care a fost oare singura diferenta? Exact, antrenorul. Deci..." Din pacate bosii de la BT erau pe messenger cu Dusko si n-au prins fisa picata de Achim. :D 
20 June 2019 09:04
1 
corecta observatia!!! 
22 June 2019 00:37
studentU ca tot au aparut
1 
in thread-ul asta doua mesaje care fac aluzie la posibilitatea recrutarii lui Achim de catre U-BT...
Achim mi se pare omul potrivit in contextul potrivit. Nu stiu daca la Cluj ar face performantele pe care le-a reusit la Oradea, unde a avut timp sa-si muleze organizatia pe stilul lui de lucru. Aici daca ar veni ar avea presiune la titlu in fiecare an. OK, si la Oradea are acum, dar in primii 5 ani l-a stresat cineva?
Oricum ar fi, nu ar apela nimeni de la Cluj la serviciile lui, orgoliile sunt prea mari avand in vedere performantele pe care le-a obtinut cu Oradea in ultimii ani.  
20 June 2019 10:25

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58