Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”


Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni

cristian achim oradea u bt cluj

CSM CSU Oradea a reușit calificarea în finala LNBM, după ce a trecut de U-BT Cluj, scor 91-86, în meciul 4 al seriei din semifinale.

La finalul partidei, antrenorul orădenilor, Cristian Achim, s-a arătat foarte mulțumit de victoria obținută de elevii săi:

„A fost un meci cu o încărcătură teribilă, o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere – fizic, mental, tactic, tehnic. O adevărată întrecere, atât prin prisma băncilor tehnice, cât și a jucătorilor. Eu cred că a fost o serie extrem de frumoasă și aș aprecia că am meritat să ne calificăm. Consider că am fost cu adevărat echipa mai bună. Dacă ne gândim că totuși din ultimele șase meciuri directe am pierdut unul singur, ascultați-mă cu atenție: acest lucru să-l faci împotriva Clujului este ceva ieșit din comun. Nu veți mai vedea așa ceva în istoria Clujului. Nu o să mai vedeți! Cum zic englezii, ‘mark my words’. Asta este ceva cu adevărat ieșit din comun.”

Cristian Achim a lăudat mai ales tăria de caracter a jucătorilor săi în primul meci al seriei, câștigat după prelungiri:

„Tocmai din acest motiv vreau să-mi felicit jucătorii. Au fost cu adevărat fantastici. Vreau să-i felicit pentru felul în care au reacționat în prelungirile din Meciul 1. A fost un meci pe care noi l-am controlat, dar Clujul a trimis jocul în prelungiri pe revenire. Am arătat caracter și am câștigat.”

Achim a ținut să mulțumească și fanilor orădeni:

„Vreau să mulțumesc, din suflet, fanilor noștri. Am experiență și știu ce vorbesc, realmente este ceva ce te poartă spre viitor. Este ceva fantastic ce ne oferă acest public. Vreau neapărat să le mulțumesc în cele mai frumoase cuvinte posibil deoarece această victorie este și a lor, în egală măsură. Încă o dată, acestea nu sunt doar niște cuvinte, credeți-mă ce vă spun. Este o realitate, pentru că eu simt cum energia publicului este transmisă către jucători și echipă. Sunt fericit și mândru că avem astfel de susținători.”

Antrenorul bihorenilor a vorbit și despre problemele din debutul sezonului și despre impresia lui față de seria cu U-BT Cluj:

„În ciuda acestui început de sezon, pentru noi cu niște probleme rare, este incredibil ce am putut păți în acest început de sezon. Cu toate acestea, ușor-ușor am reușit să ne redresăm. Am reușit să îi aducem pe Zekovic și pe Markovic, apoi să îl readucem pe Barnette, de care eu zic că ne-a ajutat foarte tare în aceste două meciuri. Chiar dacă aveam echipa oarecum mai nelegată, avem jucători cu calitate, cu caracter, cu mentalitate de învingători și jucători care luptă foarte, foarte mult. Clujul este o echipă excepțional de bună. Îl felicit pe Silvășan deoarece echipa lui joacă baschet, realmente joacă baschet.

Consider că am avut un plus de energie, de minte limpede în cele mai dificile momente. Poate că am avut jucătorii mai buni în anumite momente, chiar dacă eu consider că cele două echipe sunt egale din punct de vedere valoric”

Nu în ultimul rând, Achim a vorbit de importanța pe care o are baschetul pentru orașul Oradea:

„Consider că și publicul nostru a făcut diferența prin energia pe care ne-au dat-o. Și fanii de la Cluj sunt minunați, dar ai noștri ne dau o energie extraordinară. Uneori mă simțeam foarte dus de val. Aici în Oradea s-a format o comunitate baschetbalistică foarte puternică și reușim să concurăm cu Clujul, chiar dacă ei sunt cu 10 ani în fața noastră la nivel de juniori, dar și noi încercăm să îi prindem din urmă, pentru că felul în care se vorbește în oraș despre baschet, modul în care se muncește aici... Ce vedeți este doar vârful iceberg-ului. Toate aceste elemente sunt un pachet întreg care ne ajută oarecum să ajungem la astfel de performanțe.”

În finala LNBM, CSM CSU Oradea va întâlni CSU Sibiu, echipă care a trecut de SCM U Craiova tot cu 3-1.

*Foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa, Mara Mihăilescu, David Istrate / 20 May 2019 / 22:29


Galerie foto


5 
Achim si bafta in finala! 
20 May 2019 22:43
1 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
20 May 2019 23:22
1 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
20 May 2019 23:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34