Cristian Achim: „A fost un meci al orgoliilor și cam atât”


Antrenorul bihorenilor a comentat și zvonurile potrivit cărora Oradea ar putea să se dea la o parte din fața lui U-BT Cluj: „Eu nu pot să gândesc așa”

cristian achim u bt cluj

CSM CSU Oradea s-a impus cu 75-63 în etapa a 9-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Masculin, pe teren propriu, în fața celor de la U-BT Cluj.

Antrenorul bihorenilor, Cristian Achim, a vorbit despre faptul că formația sa ar fi ocupat un loc mai bun în clasamentul LNBM, dacă nu ar fi avut atâtea probleme de lot:

“A fost un meci foarte frumos pe care am reușit să-l câștigăm. Se cunoaște contextul acestui joc pentru ambele echipe. Noi nu mai putem avansa și nici coborî în clasament orice s-ar fi întâmplat în ultimele două etape. A fost un meci al orgoliilor și cam atât. Am convingerea fermă că dacă am fi evitat toate problemele prin care am trecut locul nostru în clasament ar fi fost 1 sau 2. Evident aceasta este o discuție inutilă, dar noi am trecut prin anumite situații care nu au depins de noi. Suntem pe acest loc și vom lupta. Vom da tot ce putem. Îmi doresc să fim sănătoși.

Este limpede că ne vom întâlni în semifinalele Cupei României, unde va fi o cu totul altă încărcătură. Se vor confrunta două echipe foarte bune și oricare va pierde, va suferi mult pentru că a fost eliminată de cealaltă. Ambele echipe au ambiții de a câștiga trofee, iar în aceste condiții e foarte complicat. Oricare dintre aceste echipe pierde va suferi și e firesc să fie așa. Ne gândim la următorul pas. Nu are rost să privim cu zece pași mai încolo deoarece s-ar putea să nu ajungem niciodată acolo. Luăm meciurile pas cu pas.”

Chestionat pe tema faptului că ar fi evitat U-BT Cluj, dacă formația clujeană ar fi câștigat meciul din sala Toni Alexe, Achim a ținut să le dea o replică destul de dură celor care au spus că bihorenii vor lăsa Clujul să câștige:

“Este o întrebare greșită. Eu nu pot să gândesc așa și nu am făcut așa ceva niciodată. Amintesc celor care probabil au uitat, în urmă cu câțiva ani am fost în exact această situație, în care pentru noi situația în clasament nu s-ar mai fi schimbat, dar rezultatele noastre au influențat poziționarea în clasament și tabloul de playoff al altor echipe. S-a speculat atunci că prietenia mea cu antrenorul de atunci al Timișoarei (n.r. Dragan Petricevic), adversarul nostru din acel joc, o să jucăm în așa fel încât să fie în avantajul echipei prietenului meu. Nu a fost așa atunci și nu a fost așa nici acum.

Eu cred că mă cunoașteți după atâția ani. Cunoașteți și această echipă și cred că se știe că noi nu facem calcule. Încercăm să câștigăm fiecare meci. Nu poți să faci calcule în așa fel încât să-mi programez o înfrângere. Nu se poate așa ceva. Nu mi-am pus problema în acest fel.

Știu că alții calculează. Noi nu facem asta. Cum ar fi fost să pierdem intenționat meciul acesta? Este firesc că puteam să pierdem meciul cu Clujul, jucând pe bune. Să fie foarte clar, exista și această variantă. Știm foarte bine că exista și această variantă.”

Achim a vorbit și despre diferența la nivelul intercepțiilor și a  susținut că așteaptă meciul din 17 aprilie, din semifinalele Cupei României:

“A fost un aspect decisiv. Ele au venit după un joc un pic mai agresiv al nostru, care a provocat aceste intercepții. Totuși, nu vrau să tragem concluzii pripite de pe urma acestui meci. Este o victorie. E bine că am câștigat, dar acest meci nu spune mare lucru. Marele test va fi pe 17 aprilie, în semifinalele cupei. Repet, e foarte bine că am câștigat, că am jucat bine, că am fost agresivi și așa mai departe. Testul însă va fi cel din semifinalele cupei”, a mai spus Achim, la conferința de presă de la sfârșitul meciului.

După acest meci, CSM CSU Oradea a ajuns la 15-8, dar rămâne pe locul 3 în LNBM, fără nicio șansă să avanseze.

*foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Eduard Popa, David Istrate / 29 March 2019 / 21:13


Galerie foto


Marius_M Caracter
9 
Ce diferența între Achim și Silvasan :) 
29 March 2019 21:24
tanaseb Respect
5 
Respect, Achim! Silva, nu ii ok sa o zic, dar azi ai fost sub la toate capitolele. Lasand meciul, s-a vazut la TV cum ai injurat arbitrii si stau sa ma intreb daca nu cumva Nini a avut dreptate cu ce oi facut la meciul cu Pitesti. Azi am fost sub Oradea la toate capitolele. 
29 March 2019 22:19
3 
Si inca ceva, poate ne ajuta si Hagi cu ceva, nu doar cu cearta pe banca. 
29 March 2019 22:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
gyke Acuma...
0 
Nu era un mare secret, circula informația. Iar în plus era perfect logică, știind că încă de sezonul trecut factotumul la Steaua era Iacobescu... De abia aștept intrările celor 2 în sălile din Ardeal, în campionatul ce urmează... 😉.  
click pt. Articol 18 July 2019 23:26
0 
Si va place. Il felicitati. Ati inceput sa-l si laudati. De asta suntem unde suntem. Usor uita romanul, de aceea isi repeta vesnic greselile si nu progreseaza. 
click pt. Articol 18 July 2019 19:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
mikki bun jucator, cu potential de crestere....
0 
cu aruncare precisa, patrundere buna..mi l-as dori la Oradea dar cred ca doar Barnette va mai veni acum.. la Cluj, nu stiu ce sa zic dar nu cred. o fi stiind clubul ceva daca-i ureaza sa-l vada in curand intr-un campionat puternic.. 
click pt. Articol 18 July 2019 16:25
niku25 Doar in Bucuresti.
0 
Asta da tupeu....sa nu mai joace in Bucuresti ca nu vrea nimeni sa faca echipa in Ploiesti..este STEAUA BUCURESTI si trebuie sa joace in BUCURESTI,oricine ar veni la echipa. 
click pt. Articol 18 July 2019 15:40
man_08 Bafta Cataline !
0 
Avand in vedere ca locuieste, impreuna cu familia, intr-o localitate de langa Ploiesti si are o afacere in orasul unde a cunoscut marile performante, cred/sper ca Steaua Bucuresti o sa joace meciurile de pe teren propriu la Ploiesti ( oras unde un primar cretin si un consiliu local potrivnic sportului de performanta au facut tot posibilul si au reusit ca nici un sport de echipa sa nu aibe reprezentante la nivel de seniori). S-a vazut si la meciul nationalei de seniori ca ploiestenilor le e dor de baschetul de performanta. La meciurile de juniori ale echipelor locale(desi nu exista echipe cu mari performante nationale) se strang destul de des chiar si 1000 spectatori. 
click pt. Articol 18 July 2019 13:56
mikki la despartirea Stelei de Sasa Ocokoljic, TB
0 
confirma din surse existenta negocierilor Stelei cu un fost renumit international roman..iar Gyke l-a indicat pe respectivul ca fiind Burlacu..  
click pt. Articol 18 July 2019 13:48
0 
parca anticipa mutarea 
click pt. Articol 18 July 2019 13:39
Tommy T.Gheorghe
0 
Un jucator decent.Este o alegere buna facuta pt ambele tabere! Pitesti va avea un jucator ok pt regula u 23,iar jucatorul se va bucura de minute multe pe parchet! 
click pt. Articol 17 July 2019 23:30
0 
Mi-a placut Gheorghe. Ne mai trebuie un U23 pe langa Maciuca (daca ramane). 
click pt. Articol 17 July 2019 23:25