Cristian Achim: „Este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”


Încă 6 zile până la primul meci oficial pentru CSM CSU Oradea, însă campioana are probleme de efectiv

CSM CSU Oradea a pierdut categoric aseară pe teren propriu amicalul cu KK Igokea Aleksandrovac, la 30 de puncte diferență, scor final 66-96. Cristian Achim a fost nevoit încă o dată să joacă în efectiv redus, asta după ce Giordan Watson și Bobe Nicolescu sunt la lotul național, Sean Barnette are probleme de natură personală, în timp ce Sean Denison nu este refăcut după o accidentare. 

Problemele din cadrul lotului campioanei vin cu 6 zile înainte de debutul în noul sezon competițional. Orădenii vor evolua în preliminariile Basketball Champions League în Finlanda, pe terenul celor de la Karhu Basket, pe data de 20 septembrie. În opinia tehnicianul Oradiei este aproape imposibil că echipa sa să alinieze tot lotul de jucători în acest prim duel din sezonul 2018-2019. 

În primul rând rămâne să vedem ce jucători vom avea la dispoziție la primul meci oficial. Cât timp am fost în efectiv complet lucrurile au decurs foarte bine, atât în antrenament, cât și în jocurile de verificare. Actualmente avem probleme de efectiv, dar vom încerca să ne adaptăm. Watson și Nicolescu vor reveni de la lot pe 18 septembrie. Nu pot să spun când vor reveni Denison și Barnette. Am mai avut probleme de acest gen, sperăm să trecem peste ele cât de repede, însă este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”, a declarat Cristian Achim, conform site-ului oficial al clubulului bihorean. 

CSM CSU Oradea a pierdut și cel de-al doilea meci de când au apărut problemele de lot. În primă fază s-au înclinat în fața celor de la DEAC Debrecen la 10 puncte diferență, scor final 67-77. Acum a venit un eșec usturător chiar în Arena „Antonio Alexe” la 30 de puncte diferență, 66-96, cu echipa bosniacă KK Igokea Aleksandrovac.

În meciul de aseară pentru roș-albaștri au punctat  Valeika 17, Kariniauskas 15, Richard 10, Fometescu 9, Pasalic 8, Petrescu 5 și Gavrilă 2.

Dacă la partida de joi seara accesul suporterilor a fost permis, la duelul de astăzi, 14.09, dintre CSM CSU Oradea și Igokea Aleksandrovac, nu se va permite accesul în arenă deloc. Confruntarea va debuta la ora 16:30.

*Foto: Andreea Vlase @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Radu Bărăian / 14 September 2018 / 8:00


Galerie foto


euroman barnette
0 
ce se intimpla cu Sean? ce probleme are si cinq se vor rezolva?.....intreb pt un prieten! 
14 September 2018 08:58
Oldtimer Lamurire
0 
Incercam cu totii, redactori si o mare majoritate dintre cei care posteaza pe acest forum, sa nu transformam totalbaschet.ro in cancanbaschet.ro....Legat de viata personala a sportivilor si/sau staff-urilor echipelor, pe TB s-au postat articole vizand starea de sanatate a acestora sau care punctau eventuale evenimente fericite (logodna /casatorie, nasterea unui copil etc)
E drept, unii dintre noi mai derapeaza, si se refera la detalii private de un cu totul alt gen decat cele mai sus amintite dar se intampla suficient de rar pentru a nu fi considerat un obicei...
Sean Barnette are cont de Facebook si o multime de prieteni din Romania...prietenul dvs. poate incerca sa se informeze direct de la dl. Barnette... 
14 September 2018 17:56
Oldtimer Din pacate
0 
problema e de natura medicala....serioasa Gasiti detalii pe ebihoreanul... Iar incepem "bine" sezonul... cu efectivul ciuntit si cu moralul la cota de avarie...  
14 September 2018 18:42
3punkte Sub panou si la recuperãri
0 
Vom Pierde mingi asta e concluzia... 
15 September 2018 09:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBM: Programul etapei 2-a din faza a doua a sezonului regulat
Cele trei meciuri din Grupa Roșie și unul din Grupa Galbenă vor fi transmise 
Sala Polivalentă din Timișoara ar putea fi gata la 5 ani după ce trebuia să găzduiască EuroBasket Women
Săptămâna trecută s-a semnat un nou contract și lucrările vor fi reluate la proiectul început în 2010 
LNBM MVP- Etapa 1, F2: Mladen Jeremic
Sârbul a fost decisiv în duelul de foc din Trivale 
Total Baschet, la ceas aniversar!
Împlinim 8 ani de existență 
Tony Bishop: „În prima parte am jucat foarte bine în defensivă”
Jucătorul Piteștiului a reușit coșul victoriei în meciul cu U-BT Cluj 
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
Grupa Roșie. BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
gyke @studentU
0 
Ești galant... 😉. Trebuie să strângem rândurile și sa revenim la nivelul de joc din Decembrie, dar oricum va fi foarte greu. Tragem linie duminică seara.  
click pt. Articol 23 January 2019 20:07
0 
1% i am lasat mai mult pt noi cu Craiova 🤣 Sa fim seriosi, acasa cu Pitestiul tre sa bateti, la fel Oradea cu TM. Mai ales ca voi veniti dupa o infrangere si Oradea dupa o sperietura ;) 
click pt. Articol 23 January 2019 18:12
gyke @studentU
0 
Asa ar fi normal sa se intample; doar ca am vazut etapa trecuta... o perioada eu nu mai fac pronosticuri :)
Meciul cel mai interesant mi se pare cel din grupa galbena intre Dinamo si Voluntari. Daca e vreo echipa de acolo care poate pune probleme celor 2 "retrogradate" la ocuparea locurilor de playoff, asta nu poate fi decat Voluntari. Meciul de sambata ne va arata daca chiar pot... 
click pt. Articol 23 January 2019 14:11
studentU in grupa rosie
0 
99% victorii pe linie pentru gazde 
click pt. Articol 23 January 2019 14:00
0 
La multi ani, felicitari pt tot ce faceti ! Si cum v-am mai scris, despartiti odata grupa 1 valorica de celalalte, asa postarile vor fi mai numeroase, iar articolele dvs despre jocurile aferente vor putea fi citite pe o perioada mai mare de timp, samd  
click pt. Articol 22 January 2019 15:55
trancer La mulți ani!
0 
Cu mulțumiri și respect pentru ceea ce faceti 
click pt. Articol 22 January 2019 09:53
unbaschetbalist @sabin.gherdan
0 
1. Intradevar meciurile din diviziile judetene ar avea mai putini spectatori, dar ar crea un awereness.

3. Cred ca 3x3 ar fi cel mai interesant (si mai usor de organizat)...poate faceti si voi un poll.

Apropo am uitat sa mentionez: La Multi Ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 09:02
0 
La cât mai multe articole interesante și, dacă se poate, inițierea /implicarea în campanii de mediatizare a baschetului. La mulți ani! 
click pt. Articol 22 January 2019 08:35
mid53 Cu multumuri
0 
La Multi Ani! Tineti-o tot așa! 
click pt. Articol 22 January 2019 07:43
@lexCSU Total Baschet
0 
La multi ani !!!  
click pt. Articol 21 January 2019 23:12