Cristian Achim: „Este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”


Încă 6 zile până la primul meci oficial pentru CSM CSU Oradea, însă campioana are probleme de efectiv

CSM CSU Oradea a pierdut categoric aseară pe teren propriu amicalul cu KK Igokea Aleksandrovac, la 30 de puncte diferență, scor final 66-96. Cristian Achim a fost nevoit încă o dată să joacă în efectiv redus, asta după ce Giordan Watson și Bobe Nicolescu sunt la lotul național, Sean Barnette are probleme de natură personală, în timp ce Sean Denison nu este refăcut după o accidentare. 

Problemele din cadrul lotului campioanei vin cu 6 zile înainte de debutul în noul sezon competițional. Orădenii vor evolua în preliminariile Basketball Champions League în Finlanda, pe terenul celor de la Karhu Basket, pe data de 20 septembrie. În opinia tehnicianul Oradiei este aproape imposibil că echipa sa să alinieze tot lotul de jucători în acest prim duel din sezonul 2018-2019. 

În primul rând rămâne să vedem ce jucători vom avea la dispoziție la primul meci oficial. Cât timp am fost în efectiv complet lucrurile au decurs foarte bine, atât în antrenament, cât și în jocurile de verificare. Actualmente avem probleme de efectiv, dar vom încerca să ne adaptăm. Watson și Nicolescu vor reveni de la lot pe 18 septembrie. Nu pot să spun când vor reveni Denison și Barnette. Am mai avut probleme de acest gen, sperăm să trecem peste ele cât de repede, însă este exclus după părerea mea să mergem în formulă completă în Finlanda”, a declarat Cristian Achim, conform site-ului oficial al clubulului bihorean. 

CSM CSU Oradea a pierdut și cel de-al doilea meci de când au apărut problemele de lot. În primă fază s-au înclinat în fața celor de la DEAC Debrecen la 10 puncte diferență, scor final 67-77. Acum a venit un eșec usturător chiar în Arena „Antonio Alexe” la 30 de puncte diferență, 66-96, cu echipa bosniacă KK Igokea Aleksandrovac.

În meciul de aseară pentru roș-albaștri au punctat  Valeika 17, Kariniauskas 15, Richard 10, Fometescu 9, Pasalic 8, Petrescu 5 și Gavrilă 2.

Dacă la partida de joi seara accesul suporterilor a fost permis, la duelul de astăzi, 14.09, dintre CSM CSU Oradea și Igokea Aleksandrovac, nu se va permite accesul în arenă deloc. Confruntarea va debuta la ora 16:30.

*Foto: Andreea Vlase @totalbaschet.ro



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim

Radu Bărăian / 14 September 2018 / 8:00


Galerie foto


euroman barnette
0 
ce se intimpla cu Sean? ce probleme are si cinq se vor rezolva?.....intreb pt un prieten! 
14 September 2018 08:58
Oldtimer Lamurire
0 
Incercam cu totii, redactori si o mare majoritate dintre cei care posteaza pe acest forum, sa nu transformam totalbaschet.ro in cancanbaschet.ro....Legat de viata personala a sportivilor si/sau staff-urilor echipelor, pe TB s-au postat articole vizand starea de sanatate a acestora sau care punctau eventuale evenimente fericite (logodna /casatorie, nasterea unui copil etc)
E drept, unii dintre noi mai derapeaza, si se refera la detalii private de un cu totul alt gen decat cele mai sus amintite dar se intampla suficient de rar pentru a nu fi considerat un obicei...
Sean Barnette are cont de Facebook si o multime de prieteni din Romania...prietenul dvs. poate incerca sa se informeze direct de la dl. Barnette... 
14 September 2018 17:56
Oldtimer Din pacate
0 
problema e de natura medicala....serioasa Gasiti detalii pe ebihoreanul... Iar incepem "bine" sezonul... cu efectivul ciuntit si cu moralul la cota de avarie...  
14 September 2018 18:42
3punkte Sub panou si la recuperãri
0 
Vom Pierde mingi asta e concluzia... 
15 September 2018 09:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
DigiSport va transmite SuperCupa României, însă nu în direct
S-a stabilit între timp și ora disputării partidei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj 
Interviu cu Max Korniienko, de la BCM U Pitești: “Putem obține o medalie în acest sezon”
Internaționalul ucrainean a povestit experiența de la EuroBasket 2013 și Mondialul din 2014 
CSM București nu a primit dreptul de a juca în acest sezon de LNBM
Cum a votat Consiliul Director al FRB în cadrul ședinței de luni 
Două victorii pentru BCM U Pitești și Academic Plovdiv la Cupa Dinamo
Dinamo Știința și SCM U Craiova au suferit două înfrângeri 
Mesajul lui Andrei Mandache pentru fanii bihoreni, după ratarea calificării în BCL
Internaționalul român a câștigat două titluri alături de CSM CSU Oradea 
SuperCupa României se dispută la Oradea
Campioana României, CSM CSU Oradea, și deținătoarea Cupei României, U-BT Cluj, se luptă pentru primul trofeu al anului 
Miodrag Perisic: „Nu putem fi considerați una dintre principalele candidate, dar lumea a început să ne ia în serios”
Antrenorul sârb nu îl mai are în staff pe Srdjan Jovanovic, locul său fiind luat de Petru Czmor 
Sead Hadzifejzovic va evolua în acest sezon în primul eșalon al Serbiei
Jucătorul bosniac a evoluat sezonul precedent la Phoenix Galaţi 
BC CSU Sibiu câștigă după prelungiri amicalul cu Khimik Youzhny
Echipa lui Dan Fleșeriu a avut nevoie de o repriză suplimetară pentru a se impune, după ce în sfertul trei a avut un avantaj de 13 puncte 
CSO Voluntari câștigă cu ACS Târgu-Jiu la Memorialul Elemer Tordai
Ilfovenii termină cu un bilanț de o victorie și două înfrângeri la Sibiu 
gyke YouTube
0 
Hai sa o luam logic: daca e o clauza in contractul digi, teoretic se poate ajunge la o intelegere: nu puteti transmite in direct, atunci nu mai produceti de loc, preluam noi transmiterea meciului. Punctul doi, resursele tehnice: in prima grupa valorica sunt 6 orase mari si capitala; sunt absolut convins ca FRB ar putea gasi parteneri locali care pot asigura transmiterea unui meci de baschet pe internet, pe baza uni caiet de sarcini, astfel costurile ar fi minime. Iar ultimul punct: competenta si interes, aici imi dispare optimismul... 
click pt. Articol 25 September 2018 14:59
0 
Nu vad de ce sa fie vorba de rating, ci dimpotriva ar trebui sa se mizeze pe cresterea de spctatori ca sa ai rating. Daca vrei sa faci rating cu sportul romanesc, atunci ar trebui sa promoveze sportul romanesc, nu sa ne dea doar fotbal de peste granite. eu cred ca se numeste prostia intruchipata ce fac cei de la grupul RDS(Digi) si FRB.  
click pt. Articol 25 September 2018 14:29
u1919cj Miami CSM Heat
0 
Wow ce echipa de NBA si-au permis sa refuze!
Nu ajunge bataia de joc PSD din toate domeniile posibile de la curtea constitutionala pana la curtea scolii? Acuma sa mai si inscrie prin dos (scuzati expresia) o echipa intr-un campionat? 
click pt. Articol 25 September 2018 14:14
mailman 1+1=?
0 
La asa organizare a supercupei, asa programare a transmisiei tv: ad-hoc aleasa data de FRB, improvizata televizarea de catre Digi! Se da in direct fotbalul din divizia B Spania pentru ca conducerea FRB se uita cu interes la fotbal si apoi la baschet... Oricum stiu toti ca e un meci "al orgoliilor" si miza e simbolica. Urmareste spectatorul oradean (care va veni la Sala) si cel clujean (care se uita la inregistrare si care e oricum "minoritar"). Ceilalti nu se uita deloc (la Bucuresti nu vine nici la Sala) si nu "aduc" bani. Deci, "who´s your daddy now?" 
click pt. Articol 25 September 2018 13:59
studentU nu i vorba de rusine
0 
mai are cineva rusine in business?
ce-i mai profitabil, aia dau.
e vorba ca frb sa gaseasca solutii astfel incat baschetul sa nu fie cenusareasa sporturilor dpdv al acoperirii media.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:52
ARK Rating
0 
Pai daca au rating mai mare ce vrei sa faca ? Sa transmita doar din respect ? Baschetul e un sport mic in Romania. 
click pt. Articol 25 September 2018 12:51
studentU s-a mai discutat pe TB
0 
ideea asta. ori FRB nu are inca capacitatea de a transmite din toate salile din tara, ori e un comision in contractul cu digi, ori, cine stie, poate asteapta sa se termine acest contract si vor prelua pe frbtv apoi.
majoritatea publicului amator de baschet in RO cred ca e midlle aged sau mai tanar deci n-ar fi o problema accesarea live streamingul-ului (dpdv al accesului la net zic).  
click pt. Articol 25 September 2018 12:50
studentU parca n-au programul
0 
asa incarcat ca digiurile ca sa nu poata include si baschet. ca digiurile dau si mult tenis si dau si alte sporturi, toate se pare considerate mai vandabile decat baschetul.  
click pt. Articol 25 September 2018 12:48
romeovura Rușine
0 
Celor de la FRB dar și celor de la Digi. Să nu cedezi un meci de fotbal din campionat străin în detrimentul unei finale de baschet al propriei țări, de nota lipsa de țară în care trăiești. Cum să crească nivelul de spectatorii sau viitori sportivi la noi in țară, dacă nici mas media de specialitate sportivă nu vor să contribuie direct cu evenimente care să încurajeze și publicul dar și viitorii sportivi sau cel puțin cei care vor să facă sport de performanță. RUȘINE pentru lipsa de profesionalism. Hai U-BT 
click pt. Articol 25 September 2018 11:05
0 
Ar mai fi o varianta ca FRBTV sa transmita pe youtube meciurile ! 
click pt. Articol 25 September 2018 09:47