Cristian Achim: „M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul”


CSM CSU Oradea s-a impus cu 3-0 în seria cu BC SCM Timișoara, după ce în fiecare joc și-a impus punctul de vedere în sfertul decisiv

CSM CSU Oradea s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a trecut de BC SCM Timișoara cu 3-0 la general. În ultimul joc, campioana României s-a impus pe Bega cu scorul de 86-84.

La finalul jocului, Cristian Achim s-a declarat extrem de fericit de calificarea în penultimul act la competiției. Tehnicianul a spus, conform site-ul oficial al bihorenilor, că nu se aștepta la o calificare în minim de meciuri și a avut cuvinte de laudă la adresa timișorenilor. Achim a subliniat și aportul fanilor, mai ales în primele două partide de la Oradea:

„Sunt extrem de fericit pentru calificarea în semifinale. Este un rezultat pe care ni l-am dorit și sunt fericit că am reușit să ne calificăm în număr minim de meciuri, fără probleme medicale. Timișoara este o echipă realmente foarte bună. Pentru mine a fost cât se poate de clar că a fost cel mai strâns meci din sferturile de finală. Dovadă este faptul că au fost meciuri strânse, care se puteau încheia oricum. Sincer să vă spun, nu am anticipat că vom putea să câștigăm cu 3-0.

Eu știu ce reprezintă Timișoara și ce fel de jucători are. A fost foarte greu pentru că noi veneam după trei victorii consecutive împotriva lor înaintea acestui duel din playoff. Sincer să vă spun, mi-a fost cumplit de greu să îi motivez pe jucători și să le transmit că Timișoara este o echipă atât de bună. Am câștigat sezonul acesta șapte meciuri din opt contra Timișoarei, cu cel pierdut după două reprize de prelungiri. Este un motiv de mare mândrie pentru mine și pentru echipă.

De asta sunt un pic mai bucuros decât o cere momentul. Eu am acordat foarte mare atenție acestei serii. Nu m-am crezut învingător dinainte. Au fost trei meciuri foarte disputate. Oricare sau fiecare putea să se termine și altfel. Din toate cele trei, oricare putea fi al Timișoarei. Pe de altă parte, eu cred că acest 3-0 arată nivelul jucătorilor mei și plusul de experiență în momentele de scor egal și când am fost conduși. M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul.

Acesta a fost planul pentru acest meci, mai ales că mi-am dorit să îi facem să alerge după rezultat, să îi epuizăm din punct de vedere fizic și mental. În primele meciuri am surprins Timișoara cu apărare zonă, însă de această dată nu s-a mai întâmplat. Timișoara s-a pregătit foarte bine și am primit niște coșuri ireale pentru ce îmi doresc eu de la acea apărare. Publicul a jucat un rol major în primele două meciuri. Avem un public minunat și un pic ne-au purtat pe aripile victoriei. Le mulțumesc încă o dată, fiindcă este minunat să ai un astfel de public în spate. Ne-au purtat spre succes și de această dată, chiar dacă am jucat în deplasare.”



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 20 April 2017 / 11:02


Galerie foto


mailman Vrajitorul din Oz (langa Oradea)
[Afișează Comentariu]
-5 
20 April 2017 12:02
3punkte Prins in capcanã
-2 
Nu vãd sã iasã, dar are trei incercãri... 
20 April 2017 14:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
John Florveus a debutat în prima ligă din Grecia
Fostul pivot al Timbei a fost titular la Koroivos 
Hristu Șapera: „Sunt foarte mulțumit că am dominat. Am avut 30 de pase decisive”
Antrenorul lui BCM U Pitești a vorbit și despre problemele de efectiv pe care le întâmpină în acest sezon 
Poli Iași, locul unde dispar conducătorii de joc
Doi baschetbaliști s-au „pierdut” în ultimele luni în Copou. Am aflat și motivul 
Accidentare pentru Brandon Taylor în meciul contra BC Mureș
Americanul a fost scos pe brațe din teren înainte de pauză mare a meciului 
Dragan Zekovic, cel mai bun stelist în victoria contra BC Mureș
Sârbul a fost liderul echipei sale în deplasarea de la Târgu Mureș 
A început votul pentru All-Star Game 2018 în LNBM
Voi pe cine votați în duelul dintre Nord și Sud? 
MVP – etapa a XIV-a: Monyea Pratt
Americanul Sibiului a reușit primul triple-double în LNBM după aproape doi ani 
Victorie categorică pentru CSM Steaua în deplasare la BC Mureș
“Militarii” au condus încă de la primul fluier 
CSM Steaua EximBank învinge pe BC Mureș Târgu Mureș
CSM Steaua EximBank învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Am obținut o victorie pe care ne-am dorit-o foarte mult”
Sibienii ajung la cea de-a 9-a victorie pe teren propriu 
0 
Hristu spune mereu de banca scurtă pe care o avem. Spune că variante sunt, conducerea de ce nu face un efort pentru legitimarea unui nou jucător pe 4 5? Acum e momentul, vin meciuri grele, în 1 6 se joaca din 3 in 3 zile si va fi foarte greu sa rezistăm așa. 
click pt. Articol 17 January 2018 13:18
0 
Alin Borșa chiar dă niște slam dunkuri foarte frumoase în ultima vreme. E meseriaș. 
click pt. Articol 16 January 2018 22:23
tzontzolino all star plictiseala
0 
Acelasi meci plictisitor in care cica sunt votati cei mai buni jucatori dar defapt se aduce de la fiecare echipa ca sa fie toata lumea multumita. Niciodata nu se tine cont de adevarata valoarea si uite asa Baciu e la Slam Dunk si unul cu procent dezastru ajunge sa arunce la 3 puncte. Iar o sa i puna sa dea cate 3 slam dunk uri unul dupa celalalt sa se oboseasca? Iar nici mingi suficiente nu vor fi la aruncarile de 3 ? Iar meciul va fi atac pe slam si aruncari de 3 plus aparare zero. Nu zice nimeni , e normal sa joci detasat sa nu te accidentezi dar nici asa... Da Borsa de la Mures niste slam uri de te ia de cap...nici nu e bagat in seama...n-are nimic, il luam pe Tibirna ( no ofense) 
click pt. Articol 16 January 2018 14:00
Mordred sportul muresean
0 
sportul muresean a fost dezmembrat si furat pana nu a mai ramas nimic de cartelul mafiot Florea.ASA era afacerea de spalarea baniilor furati de primar de la stat si un fel de hobby unde mergea cu locotenentii lui(muresenii stiu cu cine)baschetul si fotbalul de sala s-a dus pe apa muresului impreuna cu fotbalul.vinovatii sunt bine multumesc si isi continua viata de lux escobarian. 
click pt. Articol 16 January 2018 09:20
muri92 Incotro....???
0 
Incotro sportul muresan..???(ASA,Muresul etC)-urmeaza???# 
click pt. Articol 15 January 2018 20:49
adu Mda..
0 
Nu stiu cate echipe vor mai ramane...o sa se distruga si sportul asta.cine o sa investeasca in baschet??? 
click pt. Articol 15 January 2018 20:46
ajax Digi
0 
Un comentator mai penibil rar mi-a fost dat să ascult. Colac peste pupăză, la final mai dă si cu bâta-n baltă, confundând baschetul cu handbalul. Digi , s-ar impune o selectie la ce comentatori de baschet aveti. 
click pt. Articol 15 January 2018 19:37
Renan Titus
0 
Si a regăsit plăcerea de a juca baschet. Foarte serios, profesionist adevărat. În rest ma sperie declarația d.lui Gemea privind finanțarea echipei chiar si in acest sezon 
click pt. Articol 15 January 2018 11:36
adu Titus
0 
Seriozitate,inteligenta,munca 
click pt. Articol 15 January 2018 10:24
0 
Mai mult respect nu ar strica, unchiul meu, prof dr. Chiriac Mihai, nu mai posteaza, mi a lasat mie contul, eu am 17 ani, sunt intradevar mai mic ca tine, dar hai sa ne respectam. Unchiul meu nu mai posteaza de cand s a desfiintat Gaz Metan, si da, a fost si el la meci, defapt el mi a si cumparat bilet. El a avut multi fosti elevi de la Cisnadie care sunt in galeria lui CSU, Nitulescu sau Andrici Gabriel fiind doi dintre ei, astea sunt numele reale. Asa ca nu e nici o abureala cu nepotul, eu sunt nepotul, si nu sunt asa rabdator ca unchiul. Numai bine. 
click pt. Articol 15 January 2018 08:20