Cristian Achim: „M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul”


CSM CSU Oradea s-a impus cu 3-0 în seria cu BC SCM Timișoara, după ce în fiecare joc și-a impus punctul de vedere în sfertul decisiv

CSM CSU Oradea s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a trecut de BC SCM Timișoara cu 3-0 la general. În ultimul joc, campioana României s-a impus pe Bega cu scorul de 86-84.

La finalul jocului, Cristian Achim s-a declarat extrem de fericit de calificarea în penultimul act la competiției. Tehnicianul a spus, conform site-ul oficial al bihorenilor, că nu se aștepta la o calificare în minim de meciuri și a avut cuvinte de laudă la adresa timișorenilor. Achim a subliniat și aportul fanilor, mai ales în primele două partide de la Oradea:

„Sunt extrem de fericit pentru calificarea în semifinale. Este un rezultat pe care ni l-am dorit și sunt fericit că am reușit să ne calificăm în număr minim de meciuri, fără probleme medicale. Timișoara este o echipă realmente foarte bună. Pentru mine a fost cât se poate de clar că a fost cel mai strâns meci din sferturile de finală. Dovadă este faptul că au fost meciuri strânse, care se puteau încheia oricum. Sincer să vă spun, nu am anticipat că vom putea să câștigăm cu 3-0.

Eu știu ce reprezintă Timișoara și ce fel de jucători are. A fost foarte greu pentru că noi veneam după trei victorii consecutive împotriva lor înaintea acestui duel din playoff. Sincer să vă spun, mi-a fost cumplit de greu să îi motivez pe jucători și să le transmit că Timișoara este o echipă atât de bună. Am câștigat sezonul acesta șapte meciuri din opt contra Timișoarei, cu cel pierdut după două reprize de prelungiri. Este un motiv de mare mândrie pentru mine și pentru echipă.

De asta sunt un pic mai bucuros decât o cere momentul. Eu am acordat foarte mare atenție acestei serii. Nu m-am crezut învingător dinainte. Au fost trei meciuri foarte disputate. Oricare sau fiecare putea să se termine și altfel. Din toate cele trei, oricare putea fi al Timișoarei. Pe de altă parte, eu cred că acest 3-0 arată nivelul jucătorilor mei și plusul de experiență în momentele de scor egal și când am fost conduși. M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul.

Acesta a fost planul pentru acest meci, mai ales că mi-am dorit să îi facem să alerge după rezultat, să îi epuizăm din punct de vedere fizic și mental. În primele meciuri am surprins Timișoara cu apărare zonă, însă de această dată nu s-a mai întâmplat. Timișoara s-a pregătit foarte bine și am primit niște coșuri ireale pentru ce îmi doresc eu de la acea apărare. Publicul a jucat un rol major în primele două meciuri. Avem un public minunat și un pic ne-au purtat pe aripile victoriei. Le mulțumesc încă o dată, fiindcă este minunat să ai un astfel de public în spate. Ne-au purtat spre succes și de această dată, chiar dacă am jucat în deplasare.”



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 20 April 2017 / 11:02


Galerie foto


mailman Vrajitorul din Oz (langa Oradea)
[Afișează Comentariu]
-5 
20 April 2017 12:02
3punkte Prins in capcanã
-2 
Nu vãd sã iasã, dar are trei incercãri... 
20 April 2017 14:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mihai Silvășan: „Scopul nostru este să mergem acolo și să câștigăm seria încă din primul meci”
Cu o victorie mâine seară la București, ardelenii vor bifa cea de-a doua finală de LNBM consecutivă 
Semifinala dintre CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu se mută în Arena Antonio Alexe
Scorul la general în această serie este egal, 1-1 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Semifinale LNBM, meciurile 3 și 4: Program și televizări
Partidele se joacă vineri și duminică 
Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)
Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană 
Giordan Watson, crossover spectaculos reușit contra celor de la CSM Steaua (Video)
Conducătorul de joc al lui U-BT Cluj i-a răspuns lui Dragan Zekovic, care tocmai reușise un coș de 3 puncte 
Jucătorii U23 care au evoluat în al doilea meci al semifinalelor LNBM
6 baschetbaliști eligibili au călcat pe parchet în această rundă 
Dragan Zekovic a suferit un atac de panică la pauza meciului cu U-BT Cluj
Steliştii au decis să nu îl mai folosească pe sârb în a doua repriză a partidei din Cluj 
Meciul doi al seriei semifinale dintre U-BT Cluj-Napoca și Steaua CSM Eximbank, în imagini
Confruntarea din Sala Polivalentă clujeană a oferit numeroase momente spectaculoase 
Mihai Silvășan: „Mă bucur că am fost mai tari pe final și că rezultatul a fost de partea noastră”
U-BT a obținut a doua victorie pe teren propriu în seria cu Steaua CSM Eximbank 
trancer Oradea Sibiu
0 
În mod normal ar trebui sa fie un 3-1 pentru Oradea după cele doua meciuri dacă ținem cont de valoarea echipelor și toate celelalte. Sibiul ar putea câștiga eventual doar dacă le-ar merge super atacul, adversarului nu, iar Cooper n-ar primi la începutul meciului "obișnuitele" greșeli care apoi îl scot din joc, pe el și implicit pe Sibiu. De la Oradea mă aștept la un Zeno mai productiv decât a arătat pana acum. 
click pt. Articol 24 May 2018 22:01
gyke Perfect de acord
0 
Comment-ul lui Laca a venit precum dunk-ul lui Watson: de la cine și când nu te aștepți... 😁 
click pt. Articol 24 May 2018 21:52
trancer Dlui Eduard Popa
0 
Vă rog eu mult ca în situația în care va gândiți ca la sfârșit de an sa faceți un top al celor mai "tari" postari sa o includeți și pe prima de la acest subiect ... sa mă scuze dl fair-play dar nu am mai ras demult așa ca acum! De fapt sa fiu sincer nici nu-mi dau bine seama dacă a glumit sau a fost serios. Deși cunoscandu-i postările, omul chiar cred ca fost cat se poate de serios. Mulțumesc 
click pt. Articol 24 May 2018 21:48
0 
Exact, voi sunteți niște martiri! Voi înjurați doar în maghiara, mizând pe faptul că doar voi înțelegeți această grotescă limbă! Apoi, când v-o luați la mumu în română, ziceți că au ceilalți ceva cu voi! Hai sictir, tu nu mai provocasei pe aici!  
click pt. Articol 24 May 2018 21:36
0 
Foarte amuzant nU ?Tocmai la voi m am gandit. 
click pt. Articol 24 May 2018 21:27
studentU :))))))))
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 24 May 2018 21:19
laca1968 Buna dimineata!
0 
Acest comentariu de ce n-a aparut dupa un meci Sepsi? Galeria lui Sepsi e cea mai injurata din tara, chiar daca e cea mai fair play. 
click pt. Articol 24 May 2018 19:51
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma să fac o gluma oare ce era daca în locu lu Mandache si Pratt era D'angelo Riley si Nemanja Milosevic sau Lucic.Acolo erau scântei mari si se lăsa cu lovituri grele.Sa nu mai zic de era Glyniadakis sau chear Zigeranovic.Interesant 
click pt. Articol 24 May 2018 09:38
0 
Sa inteleg ca nu il regretati? A fost antrenorul care v-a adus cele 2 titluri. A activat peste 40 de ani in club si a fost de toate : jucator, antrenor, presedinte. Din punctul meu de vedere va lipseste un astfel de om la echipa, cum de asemenea ii lipseste lui Dan un secund bun. Eu l-am dat exemplu pe Vulc doar pt comparatie. Faptul ca de 2 sau 3 ani de cand s-a retras nu i-a luat nimeni locul ca temperament nu inseamna ca Sibiul de acum 3 ani era in alta dimensiune si nu intra in discutie. Referitor la Georgescu ai dreptate, nu merita sa discutam, dar e totusi managerul sectiei de baschet, deci conduce acea sectie. Era doar dat ca ex. Sa nu mai vorbim si de Lungu de la Mures (si el s-a retras dar...).
In comcluzie, ca deja discutam prea mult pe acest subiect, toti cei din staff-uri care au jucat baschet de performanta si vad aberatiile fluierate cateodata de arbitrii nu pot sa nu reactioneze. Pune-te putin in situatia lor si o sa vezi ca e greu sa nu "erupi" uneori.  
click pt. Articol 24 May 2018 08:46
0 
De ce zici regretatul Mircea Vulc? Nu a murit. ;) Iar el a fost antrenor si presedinte, un cumul stupid de functii. Cand s-a retras a stat doar in tribuna, iar vreo 2 ani nu a mai venit la sala.
Cat despre Ionut Georgescu, nici nu merita sa discutam, el a avut cei mai buni profesori. :)) 
click pt. Articol 23 May 2018 23:03