Cristian Achim: „M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul”


CSM CSU Oradea s-a impus cu 3-0 în seria cu BC SCM Timișoara, după ce în fiecare joc și-a impus punctul de vedere în sfertul decisiv

CSM CSU Oradea s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a trecut de BC SCM Timișoara cu 3-0 la general. În ultimul joc, campioana României s-a impus pe Bega cu scorul de 86-84.

La finalul jocului, Cristian Achim s-a declarat extrem de fericit de calificarea în penultimul act la competiției. Tehnicianul a spus, conform site-ul oficial al bihorenilor, că nu se aștepta la o calificare în minim de meciuri și a avut cuvinte de laudă la adresa timișorenilor. Achim a subliniat și aportul fanilor, mai ales în primele două partide de la Oradea:

„Sunt extrem de fericit pentru calificarea în semifinale. Este un rezultat pe care ni l-am dorit și sunt fericit că am reușit să ne calificăm în număr minim de meciuri, fără probleme medicale. Timișoara este o echipă realmente foarte bună. Pentru mine a fost cât se poate de clar că a fost cel mai strâns meci din sferturile de finală. Dovadă este faptul că au fost meciuri strânse, care se puteau încheia oricum. Sincer să vă spun, nu am anticipat că vom putea să câștigăm cu 3-0.

Eu știu ce reprezintă Timișoara și ce fel de jucători are. A fost foarte greu pentru că noi veneam după trei victorii consecutive împotriva lor înaintea acestui duel din playoff. Sincer să vă spun, mi-a fost cumplit de greu să îi motivez pe jucători și să le transmit că Timișoara este o echipă atât de bună. Am câștigat sezonul acesta șapte meciuri din opt contra Timișoarei, cu cel pierdut după două reprize de prelungiri. Este un motiv de mare mândrie pentru mine și pentru echipă.

De asta sunt un pic mai bucuros decât o cere momentul. Eu am acordat foarte mare atenție acestei serii. Nu m-am crezut învingător dinainte. Au fost trei meciuri foarte disputate. Oricare sau fiecare putea să se termine și altfel. Din toate cele trei, oricare putea fi al Timișoarei. Pe de altă parte, eu cred că acest 3-0 arată nivelul jucătorilor mei și plusul de experiență în momentele de scor egal și când am fost conduși. M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul.

Acesta a fost planul pentru acest meci, mai ales că mi-am dorit să îi facem să alerge după rezultat, să îi epuizăm din punct de vedere fizic și mental. În primele meciuri am surprins Timișoara cu apărare zonă, însă de această dată nu s-a mai întâmplat. Timișoara s-a pregătit foarte bine și am primit niște coșuri ireale pentru ce îmi doresc eu de la acea apărare. Publicul a jucat un rol major în primele două meciuri. Avem un public minunat și un pic ne-au purtat pe aripile victoriei. Le mulțumesc încă o dată, fiindcă este minunat să ai un astfel de public în spate. Ne-au purtat spre succes și de această dată, chiar dacă am jucat în deplasare.”



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 20 aprilie 2017 / 11:02


Galerie foto


mailman Vrajitorul din Oz (langa Oradea)
[Afișează Comentariu]
-5 
20 aprilie 2017 12:02
3punkte Prins in capcanã
-2 
Nu vãd sã iasã, dar are trei incercãri... 
20 aprilie 2017 14:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC SCM Timișoara, victorioasă în ultimul amical, contra lui Tamis Pancevo
Timișorenii au învins echipa din Serbia cu scorul de 71-67 
SURSE Dani Popescu, aproape de SCM U Craiova
Conducătorul de joc a plecat de la CS Poli Iaşi 
Steaua a câştigat Memorialul Ziguli
Elevii lui Toijala au bătut în finală BCM U Piteşti 
Mesaj emoţionant al lui Goran Martinic pentru fanii mureşeni
Nici DeMarius Bolds nu va mai continua alături de BC Mureş 
Giorgi Tsintsadze, căpitanul Georgiei, a fost transferat de Poli Iași
Gruzinul este de patru ori participant la EuroBasket 
BCM U Pitești și Steaua, în finala Memorialului Ziguli
Phoenix și Dinamo vor juca în finala mică 
SURSE: Goran Martinic, aproape de Craiova
Oltenii profită de criza financiară a celor de la BC Mureş  
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
andrac Pitesti
0 
Sa fim optimisti, mie-mi place echipa. Am vazut-o in doua meciuri, dar in cel cu Steaua, cu exceptia primului sfert, mi-a placut. Speram sa fie bine. Hai Pitestiu'! 
click pt. Articol 25 septembrie 2017 10:30
Renan Exact @tzontzolino
0 
Sunt sportivi profesionisti, platiti cu salarii destul de bune, pentru a da totul pentru echipa, atat in teren cat si in afara lui. Daca se intampla inaintea unui meci oficial, chiar era o mare problema. Sa nu uitam ce obiectiv avem anul acesta, acela de a juca o semifinala, ceea ce este destul de greu si se poate realiza doar cu munca si seriozitate. Daca rezultatele noastre nu vor fi peste cele de anul trecut, tinand cont ca avem un buget ok, cred ca la anul vom avea o echipa fara pretentii, banii vor merge catre fotbal! 
click pt. Articol 25 septembrie 2017 10:13
0 
Ba e problema ce fac cu timpul liber. Sunt sportivi nu cu job normal. Dar si noi nu e ok sa pierzi vremea in carciuma si sa ajungi rupt la serviciu a 2-a zi. Marele vostru geniu care statea numai prin carciuma a fost un "geniu" intr-o perioada cu cerinte minime care in ziua de azi zbura a 2-a zi de la club. Nivelul a crescut, cerintele a crescut. Personal i-as zbura pe cei prinsi in carciuma inainte de un meci. 
click pt. Articol 25 septembrie 2017 09:38
adu Da.
0 
Corect.probabil ca stii ca echipa care a jucat finala in 2007 iesea mereu ...si nimeni nu le zicea nimic.poa' sa faca ce.or vrea ...dar cand intra pe teren sa joace. 
click pt. Articol 25 septembrie 2017 00:50
kristake Joshua Greene
0 
a plecat 
click pt. Articol 24 septembrie 2017 23:40
andrac jucatori
0 
Tu, daca ai termina serviciul si maine ai lucra, ar fi indicat sa nu iesi din casa? asta e putin absurd. e problema lor ce fac in timpul liber cred eu, clubul are grija cu asta, ca au iesit intr-un pub, mare lucru. Probabil nu stii, dar regretatul Dobrin al Pitestiului numai in carciumi statea si a fost geniu! Daca esti bun, esti bun oricum. 
click pt. Articol 24 septembrie 2017 23:27
0 
Tare greu imi vine sa cred ca este nevoie de 4 jucatori pe acest post ( conducator de joc ) . Pe langa Nick mai este si americanul Josh Green si daca va fi confirmat oficial Goran Martinic deja se vor aglomera . Sunt de aceeasi parere cu domnul de mai sus , Craiova are nevoie de jucatori inalti . 
click pt. Articol 24 septembrie 2017 21:38
0 
Novak, da, poate ca ma gandeam la Mirko Kovac a propos de pozitia 3. Toma a mai anuntat transferuri, sa vedem. 
click pt. Articol 24 septembrie 2017 18:33
0 
In primul rând e Novak iar in al2lea rând după mutările astea Craiova are mult prea mulți jucatori mici, eu zic ca nu va rămâne pentru ca după părerea mea Craiova sta cam slăbuț la poziția 3-4 și eu zic ca acolo ar fi loc de un străin, pozițiile 1-2 cu martinic, dani, Virna, acel israelian-român și Paasoja e mai mult decât suficient :) 
click pt. Articol 24 septembrie 2017 18:01
minotauro Craiova
0 
Va juca pozitia 2 linistit, nu aduci un strain ca sa-l tii rezerva. 
click pt. Articol 24 septembrie 2017 16:55