Cristian Achim: „M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul”


CSM CSU Oradea s-a impus cu 3-0 în seria cu BC SCM Timișoara, după ce în fiecare joc și-a impus punctul de vedere în sfertul decisiv

CSM CSU Oradea s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a trecut de BC SCM Timișoara cu 3-0 la general. În ultimul joc, campioana României s-a impus pe Bega cu scorul de 86-84.

La finalul jocului, Cristian Achim s-a declarat extrem de fericit de calificarea în penultimul act la competiției. Tehnicianul a spus, conform site-ul oficial al bihorenilor, că nu se aștepta la o calificare în minim de meciuri și a avut cuvinte de laudă la adresa timișorenilor. Achim a subliniat și aportul fanilor, mai ales în primele două partide de la Oradea:

„Sunt extrem de fericit pentru calificarea în semifinale. Este un rezultat pe care ni l-am dorit și sunt fericit că am reușit să ne calificăm în număr minim de meciuri, fără probleme medicale. Timișoara este o echipă realmente foarte bună. Pentru mine a fost cât se poate de clar că a fost cel mai strâns meci din sferturile de finală. Dovadă este faptul că au fost meciuri strânse, care se puteau încheia oricum. Sincer să vă spun, nu am anticipat că vom putea să câștigăm cu 3-0.

Eu știu ce reprezintă Timișoara și ce fel de jucători are. A fost foarte greu pentru că noi veneam după trei victorii consecutive împotriva lor înaintea acestui duel din playoff. Sincer să vă spun, mi-a fost cumplit de greu să îi motivez pe jucători și să le transmit că Timișoara este o echipă atât de bună. Am câștigat sezonul acesta șapte meciuri din opt contra Timișoarei, cu cel pierdut după două reprize de prelungiri. Este un motiv de mare mândrie pentru mine și pentru echipă.

De asta sunt un pic mai bucuros decât o cere momentul. Eu am acordat foarte mare atenție acestei serii. Nu m-am crezut învingător dinainte. Au fost trei meciuri foarte disputate. Oricare sau fiecare putea să se termine și altfel. Din toate cele trei, oricare putea fi al Timișoarei. Pe de altă parte, eu cred că acest 3-0 arată nivelul jucătorilor mei și plusul de experiență în momentele de scor egal și când am fost conduși. M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul.

Acesta a fost planul pentru acest meci, mai ales că mi-am dorit să îi facem să alerge după rezultat, să îi epuizăm din punct de vedere fizic și mental. În primele meciuri am surprins Timișoara cu apărare zonă, însă de această dată nu s-a mai întâmplat. Timișoara s-a pregătit foarte bine și am primit niște coșuri ireale pentru ce îmi doresc eu de la acea apărare. Publicul a jucat un rol major în primele două meciuri. Avem un public minunat și un pic ne-au purtat pe aripile victoriei. Le mulțumesc încă o dată, fiindcă este minunat să ai un astfel de public în spate. Ne-au purtat spre succes și de această dată, chiar dacă am jucat în deplasare.”



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 20 aprilie 2017 / 11:02


Galerie foto


mailman Vrajitorul din Oz (langa Oradea)
[Afișează Comentariu]
-5 
20 aprilie 2017 12:02
3punkte Prins in capcanã
-2 
Nu vãd sã iasã, dar are trei incercãri... 
20 aprilie 2017 14:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
Un jucător israelian de 22 de ani a obținut cetățenia română
Alon Sonenfeld, de origine israelian, evoluează pe pozițiile 1/2.  
free62 free62
0 
O fi el arogant, da macar are minte si stie sa isi faca meseria, nu ca astia cu "spirit". Ce zici tu despre Jucan dovedeste asa din prima cata minte ai cat de uist esti sa nu zic altfel...capitanul Mediasului cu Howell si toti aia...

In ultimii 15 ani jucatori care au jucat constant au fost Silvasan, Moldoveanu, Dumitrescu(pe asta nu l-ai prins, ca la 15 ani e greu...cand juca asta invatai sa meri la baie probabil), Chetreanu pana la nefericita accidentare sau Lapuste. Acuma astia nu au fost juctaori, mai ales Dumitrescu ala era slab rau...

Ca fapt divers nu e vina lui Cristescu ca nimeni nu s-a mai ocupat de juniori vreo 10 ani si anume cam tot inceputul anilor 2000. De la Silva si Jucan a fost pauza totala, da nici asta nu ai cums a stii.

Te mai duci la meciurl, mai inveti si dupa aia mai pove:))) 
click pt. Articol 23 iunie 2017 23:49
DonDiablo DonDiablo
0 
Treaba sta asa dupa mine.Dupa declaratia lu Silva în vestiar e o pierdere mare plus în rotație.Kalnicenko nu a aratat nush ce la Cluj prima dată,acuma va avea mai multe min dar nu stiu ce mare + poate aduce. Pe multi i aud de acest crost Sakic ca ba e bun uni sunt sceptici.Dar nu aud pe nimeni o mica ipoteză care ma duce cu gândul declaratia lui.Băiatu asta n-a venit oare să se afirme în Europa și restu sa fie asa una caldă alta rece?Gândițivă la asta.Ca fan Csm stiu cum e asta 
click pt. Articol 23 iunie 2017 19:28
vass bela Fiasco la juniori !
0 
Pt ca s-a amintit de juniori, trebuie sa subliniem, ca rezultatele la copii si juniori au cunoscut o panta descendenta, in ultimul sezon necucerindu-se nici un titlu ! Revenind la plecarea lui Vlad, am pierdut in acest fel principala arma pe care am avut-o in camp trecut, si anume pe pozitia romanului, o valoare de strain , si nu orice strain ! Acum au ramas 3, Kuti, Torok si Kalnicenko, jucatori cel mult de valoare medie, in mod cert valoarea echipei va avea de suferit ( iar in Cupa Romaniei va trebui apelat la Gheorghe, care a aratat limitele sale inclusiv la recentele meciuri under 20 a echipei nationale ) . Karniauskas ? Bunicel, dar nu hotarator cum ar trebui sa fie fiecare strain !Apoi Rasic cine stie cand va reveni pe teren si mai ales la forma optima . Deci iata ca sunt multe probleme, ma tem sa nu reprezentam in camp ce vine doar o echipa cu sanse la play-off si atat ( si uitasem, alaturi de Barro, tot Torok ca si pivot, dupa ce s-a vazut clar ca e o solutie gresita ! ).  
click pt. Articol 23 iunie 2017 17:14
walkienumaiu Felicitari
0 
Avand in vedere ca discursul domnului Cristescu de 10-15 ani incoace este acelasi an de an: Avem 1 milion de juniori legitimati , cea mai buna scoala de juniori , suntem campioni acolo si acolo si tu il aduci pe arogantu asta sa-i 20.000 euro pe luna as putea spune ca este sarbatoare faptul ca a plecat. Mie personal mi-ar fi si rusine sa mai declari vreodata ceva despre spiritul lui U sau despre juniori cand in ultimii 15 ani singurii 2 jucatori care au jucat (constant) au fost Silva si Moldoveanu, plus Torok si Kuti pe ici colo. Pe Jucan nu il punem la jucatori de baschet ca nu prea avem cum ....
Domnule Cristescu , da-ti-mi mie 20.000 de euro pe luna si in 3 ani va scot 3 juniori care pot juca la nivel de LNBM. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:58
0 
Intr-adevar. Iti dau dreptate.
Eu am inteles comparatia ta dintre cei doi jucatori doar din punct de vedere al valorii individuale. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:41
adrian.or adrian.or
0 
A plecat pilonul roman al echipei. O miscare pe care din punctul lui de vedere o inteleg, poate daca rata vreun obiectiv mai ramanea un an, cel mai probabil va ajunge intr-o liga foarte tare unde mirajul BCL va fi inlocuit cu cel de Eurocup sau de ce nu Euroliga. Ca si calitate, croatul e un jucator bun, versatil, comparabil ca valoare cu Vlad, dar ideea e ca e strain. Dupa cum se mentioneaza in articol, Vlad era un lider in vestiar si un aliat al bancii tehnice, un om care stia sa tina inchegata echipa indiferent de nationalitati. Croatul e nou, e bun, dar multi straini vin in Romania pentru un sezon, fie doua, si nu pun atata suflet in proiectele locale, asemenea jucatori mai rar.

Pentru Cluj devine vital acum sa-l pastreze pe Dykes si de ce nu, si pe Adamovic. Sunt jucatori care bineinteles, pot fi inlocuiti de jucatori cu valori comparabile sau mai mari, in functie de buget, dar urmele pe care le-ar lasa aceste plecari sunt in nucleul si sudarea echipei. Inlocuirea jucatorilor deja stabiliti si inchegati la Cluj ar putea lasa echipa intr-o situatie comparabila cu a Oradiei de anul trecut, adica o echipa cu multa calitate, dar care numai nu reuseste sa se lege. Multa bafta. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 15:46
popsiis Jucator
0 
In ipoteza cupelor europene nu e o problema, in campionat e cam 75% la fel in schimb Cupa Romaniei acolo e o problema 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:44
0 
Dar, dar trebuie sa te uiti si din perspectiva faptului ca Vlad era roman. Aducerea unui strain in locul lui inchide alte oportunitati.

In foarte multe minute, Vlad a fost singurul roman de pe teren. Cu cine il inlocuiesti? 
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:43
fortheloveofthegame vlad vs. sakic
0 
pentru un antrenor roman este foarte important sa aiba in lot un jucator roman care sa fie lider in teren dar si in vestiar. cititi declaratia lui silvasan si veti intelege. silva avea in vlad un aliat, un om cu care sa vorbeasca, chiar daca poate nu s-au inteles de la inceput, tactic vorbind. cu un strain comunicarea va fi mai grea, orgoliile din teren vor fi mai greu de controlat. din pacate pentru Cluj, daca privim inapoi cariera lui Vlad, era aproape imposibil sa-l tina doua sezoane. Vlad a ales destept Clujul in perspectiva Eurobasket, a jucat un sezon intreg in sala in care va juca la Europene. Este un profesionist suta la suta care nu lasa nimic la voia intamplarii, un jucator pragmatic si un exemplu pentru jucatorii romani de viitor.  
click pt. Articol 23 iunie 2017 14:06
trancer Sakic
0 
Personal, la o evaluare strict intre Moldovanu și Sakic sunt de părere ca jucătorul croat este peste roman. Rămâne însă de văzut ca ocupant de jucător roman cât de mult va influenta plecarea lui Vlad, aici ar putea fi problema. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 13:44