Cristian Achim: „M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul”


CSM CSU Oradea s-a impus cu 3-0 în seria cu BC SCM Timișoara, după ce în fiecare joc și-a impus punctul de vedere în sfertul decisiv

CSM CSU Oradea s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a trecut de BC SCM Timișoara cu 3-0 la general. În ultimul joc, campioana României s-a impus pe Bega cu scorul de 86-84.

La finalul jocului, Cristian Achim s-a declarat extrem de fericit de calificarea în penultimul act la competiției. Tehnicianul a spus, conform site-ul oficial al bihorenilor, că nu se aștepta la o calificare în minim de meciuri și a avut cuvinte de laudă la adresa timișorenilor. Achim a subliniat și aportul fanilor, mai ales în primele două partide de la Oradea:

„Sunt extrem de fericit pentru calificarea în semifinale. Este un rezultat pe care ni l-am dorit și sunt fericit că am reușit să ne calificăm în număr minim de meciuri, fără probleme medicale. Timișoara este o echipă realmente foarte bună. Pentru mine a fost cât se poate de clar că a fost cel mai strâns meci din sferturile de finală. Dovadă este faptul că au fost meciuri strânse, care se puteau încheia oricum. Sincer să vă spun, nu am anticipat că vom putea să câștigăm cu 3-0.

Eu știu ce reprezintă Timișoara și ce fel de jucători are. A fost foarte greu pentru că noi veneam după trei victorii consecutive împotriva lor înaintea acestui duel din playoff. Sincer să vă spun, mi-a fost cumplit de greu să îi motivez pe jucători și să le transmit că Timișoara este o echipă atât de bună. Am câștigat sezonul acesta șapte meciuri din opt contra Timișoarei, cu cel pierdut după două reprize de prelungiri. Este un motiv de mare mândrie pentru mine și pentru echipă.

De asta sunt un pic mai bucuros decât o cere momentul. Eu am acordat foarte mare atenție acestei serii. Nu m-am crezut învingător dinainte. Au fost trei meciuri foarte disputate. Oricare sau fiecare putea să se termine și altfel. Din toate cele trei, oricare putea fi al Timișoarei. Pe de altă parte, eu cred că acest 3-0 arată nivelul jucătorilor mei și plusul de experiență în momentele de scor egal și când am fost conduși. M-am gândit că nu vom avea parte de a treia revenire și de asta speram să conduc eu tot meciul.

Acesta a fost planul pentru acest meci, mai ales că mi-am dorit să îi facem să alerge după rezultat, să îi epuizăm din punct de vedere fizic și mental. În primele meciuri am surprins Timișoara cu apărare zonă, însă de această dată nu s-a mai întâmplat. Timișoara s-a pregătit foarte bine și am primit niște coșuri ireale pentru ce îmi doresc eu de la acea apărare. Publicul a jucat un rol major în primele două meciuri. Avem un public minunat și un pic ne-au purtat pe aripile victoriei. Le mulțumesc încă o dată, fiindcă este minunat să ai un astfel de public în spate. Ne-au purtat spre succes și de această dată, chiar dacă am jucat în deplasare.”



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 20 April 2017 / 11:02


Galerie foto


mailman Vrajitorul din Oz (langa Oradea)
[Afișează Comentariu]
-5 
20 April 2017 12:02
3punkte Prins in capcanã
-2 
Nu vãd sã iasã, dar are trei incercãri... 
20 April 2017 14:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popescu: „Viața mea este baschetul. Este mai mult decât un sport. Este un mod de viață”
Proaspăt întors la Sibiu, Bogdan Popescu vorbește despre familie, baschet și experiența America 
U-BT Cluj se întărește sub panou
Campioana a transferat un lituanian, produs al școlii Zalgiris Kaunas 
Atac cu blocaje la omul fără minge, tema primului curs susținut de Tudor Costescu pentru antrenorii de juniori
Tehnicianul de la BC SCM Timișoara este primul care a ținut un astfel de stagiu în acest sezon  
Timba a luat doi sârbi care au mai jucat în galben-negru
„Urșii” s-au despărțit și de coșgheterul De Thaey 
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
Martin Paasoja, convocat la naționala Estoniei
Vezi lista jucătorilor din LNBM care vor evolua în preliminariile Cupei Mondiale 
Jukka Toijala: „Jocul nostru încă arată ca un roller coaster”
Antrenorul Stelei pleacă acum în cantonamentul naționalei Finlandei 
U23 Ladder: Performanțe excelente în ultimele două etape
Clasamentul celor mai buni tineri jucători români din LNBM 
Porter Troupe, prestaţie spectaculoasă în a doua repriză cu Dinamo (VIDEO)
Nick Russell, principalul marcator al Piteştiului în meciul din Capitală 
Ştefan Bîrloveanu: „După ce realizăm că putem să îi batem, ne culcăm pe o ureche”
Dinamo a pierdut cu BCM U Piteşti, după o prestaţie bună în prima repriză 
studentU n a castigat silvasan trofeele
0 
Ci adamovic, Rasic, etc. Sa nu glorificam ce nu i de glorificat. Iar comparatia cu Obradovic e SF.. 
click pt. Articol 19 November 2017 21:02
u66 Olah
0 
Prima dată l-am văzut în meciurile de pregătire a echipei naționale. Ă fost o mare dezamăgire, dar am spus că nu știe Tenter sa il joace. Eram sigur ca Silvasan il va pune în valoare. Acum, după ce l-am văzut în meciurile in care a jucat, constat ca e peste Toth dar comparabil cu Baciu. 
click pt. Articol 19 November 2017 20:58
stef pivoți
0 
Am mai spus, Olah ar trebui jucat altfel decât Barro, este alt tip de pivot. Pentru asta ar trebui alte scheme decât cele pentru Barro cu care echipa s-a obișnuit. Din filmuleț se pare că lituanianul este un pivot mobil, mai aproape de tipul lui Barro ceea ce înseamnă că pentru amândoi se pot folosi aceleași scheme de joc. Rămâne de văzut în ce formă este. 
click pt. Articol 19 November 2017 19:00
razv-an Nu doar
0 
Nici eurobasket nu a făcut nimic! Miguel scăpate printre degete, ratări incredibile.... or fi și kilogramele în plus o problema 
click pt. Articol 19 November 2017 17:09
0 
Hai sa o lasam mai moale cu Silvasan care pana la urma ne castiga trofee si ne duce bine in Europa, oricare ar fi stilul lui de antrenorat(urlat,injurat etc.).Ce s-ar face Olah daca l-ar antrena Obradovic tot rosu la fata,cu pulsul 150 si urland incontinuu la oricine?Ala e antrenor slab sau cel mai titrat din Euroliga?
Hai sa vorbim despre Olah daca tot la el s-a ajuns.Pai tu vii din America si apoi Belgia(similar cu parcursul lui Vlad Moldoveanu), lumea are 50% din pretentiile pe care le aveam de la VM si nici pe alea nu le poti satisface...
Se stia clar ca o sa joace 10-15-20 min pe meci, apoi el in alea 10-15 minute:o gramada de balbaieli,de scapat de mingi,de aparare total aiurea,pierderi multe de dueluri la recuperare cu oameni mici etc.Bine,esti tu mai bun ca Toth,dar Roli Torok iti da clasa sub panou cu 10cm mai putini.
Eu sincer tot am avut sperante cu Olah ca isi va intra in forma candva,dar apogeul a fost cand la meciul cu Sibiul parca scorul era strans in sf3,mai erau 15 sec de atac si el arunca un airball grosolan de la 3pct cu om pe el.De acolo mi-am dat seama ce inteligenta baschetbalistica poate avea acest jucator(macar fizicul de l-ar ajuta).
Cat despre lituanian,pare un luptator pe stilul lui Bogdan Popescu si ne poate ajuta foarte mult. 
click pt. Articol 19 November 2017 15:41
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca ar respins metoda de instructie a lui Silvasan si anume aceea de a urla la jucatori. Pare plauzibila ipoteza. Din ce am observat eu, la nivel de abordare, pt Silvasan exista doua tipuri de jucatori: vedete (dykes, VM, Adamovic) pe care numa ca nu ii pupa undeva sa nu ii deranjeze si obedienti ( Torok, Kariniauskas, Kuti, chiar Barro) carora le freaca ridichia constant. Ei, unii desi nu au joc de vedeta, cum e Olah, nici nu suporta sa fie umiliti. Si atunci se ajunge la situatia de fata. Ama aceeasi parere cu majoritatea celor care au comentat mai sus. Olah e un jucator bunicel care va face treaba in alta parte pe viitor. La noi insa cred ca sejurul lui a luat de mult sfarsit si acum doar asteapta rezilierea. 
click pt. Articol 19 November 2017 13:47
0 
Sa fim serioși și corecți, la început toți ne puneam mari speranțe în Olah. Eu rămân la părerea ca nu el e de vina ci antrenorul care n-a știut sa-l foloseasca și sa-l mobilizeze. E mare păcat de el pt ca e un jucător care garantat daca se duce la o alta echipa (nu știu cine în tara va fi în stare sa-i plătească salariul) care îl va folosi cum trebuie va deveni unul din primii 3 jucători romani. Adomas sper sa fie capabil sa fie un backup la Barro însă mă întreb de ce o fi jucat doar un meci în Italia? Nu pare sa fie un transfer cu care ne-am obișnuit la Cluj ... 
click pt. Articol 19 November 2017 10:35
gratian cormos la alta echipa din romania ar da 15 pct pe meci si 8 recuperari
0 
Olah nu este un jucator slab, anul trecut in Belgia la Mons HAinaut a avut statistici bune si in unele meciuri a fost chiar cosgeter. Sa ne amintim ca Mons joaca in aceeasi liga cu U-BT, Fiba Europe Cup, liga echipelor mediocre din Europa (dar care au un pic de pretentii fata de echipele slabe). Evident ca orice echipa din Romania l-ar achizitiona maine pe Olah (e cu 2 clase peste Orbeanu, de exemplu). Important este sa isi ia salariul, ca dupa experienta de la U va reveni din nou in circuit si isi va demonstra valoarea. Doar increderea in sine trebuie pastrata. nu esti bagat pe teren azi, in anumite circumstante care mie mi se par dubioase, iar sezonul urmator rupi statisticile la o echipa care te achizitioneaza ca sa te si joace! are oricum in fata 10 sezoane cel putin ca sa demonstreze ca e mare jucator! 
click pt. Articol 19 November 2017 10:31
TitiAcs 2,03 ?
0 
In prezentările oficiale, Adomas figurează cu 6,8 feet ceea ce inseamnă 2,07-2,08 ( dacă nu mint convertoarele de pe net). Să vedem cum se va descurca după perioada de inactivitate sau o să descopere că este accidentat ( vezi cazul Domercant) ! Un joc in liga a 2-a Italiană în ultimele luni ? Cred că e într-o mare formă ! Sper că nu de covrig... 
click pt. Articol 19 November 2017 10:18
TitiAcs bătaie de joc !
0 
Asta se întîmplă. Cînd iei licența de antrenor la fără frecvență ( ca foarte mulți antrenori din România, din păcate) este foarte posibil să deprinzi metehnele "folbalului " și să-ți bați joc atît de jucător cît și de bani. Chiar și cu aducerea unui pivot ( de 2.03 !) eu cred că Olah poate continua (dar să-l antrenezi sau împrumut, nu să-l plafonezi, că nu avem nu stiu cîți jucători in România). Repet părerea mea că la mijloc este altceva decît randamentul lui Olah !  
click pt. Articol 19 November 2017 10:04