Cristian Achim: „Nivelul a fost unul slab de ambele părți”


CSM CSU Oradea a pierdut la Sibiu prima partidă din finala mică

CSM CSU Oradea a fost învinsă cu scorul de 69-63 de CSU Sibiu în primul joc din finala mică a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Cristian Achim nu a fost foarte supărat după partida și a declarat că pentru echipa sa a fost foarte greu să se concentreze pentru acest joc:

„A fost un meci între două echipe dezamăgite. A noastră puțin mai mult. Am încercat să ne concentrăm, dar după cum s-a văzut și pe teren, nu am reușit. Pentru Oradea e foarte complicat, pentru că noi țintim tot timpul sus și dacă nu e locul întâi este puțin mai complicat, însă vom încerca să respectăm competiția și să jucăm cât putem pentru fanii noștri. Astăzi nu a reușit să o facem cum ne-am dorit, nici măcar la jumătate.”

Tehnicianul formației a vorbit despre absența lui Martin Zeno, cel care nu a făcut deplasare la Oradea, dar și despre neutilizare lui Bogdan Țîbârnă, cel care a stat pe bancă la meciul de la Sibiu:

„Da, el are o accidentare ușoară. Am fost și fără Țîbârnă, cel care nu a putut evolua pentru că a avut o problemă stomacală de ieri și practic nu am putut să mă bazez pe el. Zeno a rămas la Oradea pentru că nu se mai putea mișca după meciurile cu Clujul.”

Întrebat despre deciziile de arbitaj ultimul minut și jumătate de joc, Cristian Achim a fost diplomat și a dorit să mai puncteze doar câteva aspecte ale jocului:

„Totuși să ne abținem de la a comenta arbitrajul și să ne gândim la baschet. Totuși a fost meci cu un nivel mai scăzut. A fost un meci plăcut ochiului pentru că a fost un meci strâns, dar nivelul a fost unul slab de ambele părți. Noi mult mai mult sub nivelul nostru decât au ei sub nivelul lor. Oarecum este o situație firească, foarte greu să motivează jucătorii după ce am pierdut calificare în finală.”



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 19 May 2017 / 8:00


Galerie foto


studentU Achim - cap mare
2 
Deja e a doua a treia oara sezonul asta cand Achim face declaratii din astea tendentioase prin care nu se poate rezuma la a face comentarii referitoare la echipa lui, ci se baga si peste celelalte echipe.
Nu este deloc elegant sa spui ca ambele echipe au jucat slab dar ca Oradea a fost mult mai mult sub nivelul lor obisnuit decat Sibiu. In traducere libera Oradea este mai buna decat Sibiu care Sibiu a castigat meciul pt ca Oradea a jucat foarte foarte prost. Plus ca Oradea nu joaca decat pt trofee, cand ii pt locul 3 e sub nivelul lor si nu se mai pot motiva, vezi doamne ei sunt campioni.
I s-a umflat rau de tot taratza in cap acestui domn care, desi vad ca are aprecierea multora dpdv al calitatilor profesionale, de antrenor, dpmdv cu atitudinea asta in care gaseste vinovatii doar in exterior si el este un antrenor extraordinar cu o echipa extraordinara nu l vad sa evolueze prea mult.
Sa mearga bronzul al Sibiu pt efortul constant depus sezonul asta si pt efortul pe care il vor depune in aceasta serie.  
19 May 2017 08:59
Markus De acord
1 
Total neinspirata declaratia. 
19 May 2017 09:10
stg257 de acord
0 
ca joci ca nu joci ... treaba echipei si ce discuta in vestiar ... ce declari ... trebuie sa ai modestia necesara sa-ti accepti greselile si deciziile ...

si apoi sa nu uitam suporterii, ambele echipe avand galerii incredibile ... care merita o serie "jucata" 
20 May 2017 10:06
free62 free62
0 
Doare adevarul?
Si da Oradea joaca pt trofee, Clujul joaca vreodata ceva in finala mica? Vesnic cand a ajuns pe acolo, deja era instalata vacanta, asa ca hai sa ramanem ancorati in sinceritate... 
19 May 2017 10:08
ARK free62
3 
Si tu esti unu din aia la care i-o furat nepotul contu?
Ca numa c***t scrii de cateva saptamani. 
19 May 2017 10:42
free62 free62
1 
Vezi ca mai este pana se gata clasa a 8-a? La varsta ta ar trebui sa stii ce o zis Dabija, eu ti-as zice da ma cenzurez.

Parerea mea e Jucan e jucator valoros si ca Achim are foarte mare dreptate, deci stii ce o zis Dabija? 
19 May 2017 11:15
3punkte Ce motivare le trebe
2 
Au un contract si punct. Baietii au avut "timp liber prea mult"... Ok: cu un singur pivot nu ai multe variante, dar au prezentat un joc parcã se grabeau la aeroport si era ultima cursã :-) 
19 May 2017 11:16
free62 free62
1 
Tu ai contract de munca?? Ai muncit in fiecare zi a vietii tale la fel? 
19 May 2017 11:27
3punkte Da am contract
1 
Si pe perioada nedeterninata si pe perioada fixã. Dar o echipa e alcatuita din 12 jucatori. La toti sa-i meargã la fel de prost si in acelas zi. Ma vrei sã aburesti cã exista asa ceva la acest nivel se joc?! 
19 May 2017 11:58
free62 free62
-1 
Sigur 12 jucatori...numa unii is niste angajati slabi si unii foarte performanti. No daca 2,3 din aia f buni au o zi proasta, ziua aia ii proasta pt toate echipa aici e toata treaba. Nu muncim in fiecare zi la fel, nici ei nu joaca intotdeauna la fel...toti avem frustrari si perioade cand poate nu muncim cum trebuie nici de-al dracu. Asta e... 
19 May 2017 12:26
studentU singura problema
5 
free62 e ca majoritatea dintre noi nu lucram ca sa facem entertainment pt 2-3000 oameni si nu avem salarii de zece-zeci de mii de euro pe luna pt treaba asta.
Sportul de performanta e speactacol. La sala sau la TV vreau sa privesc oameni care fac efort pt a castiga un meci de baschet.
Personal de asta mi se pare fascinant sportul pt ca nu iti da posibilitatea sa fentezi. Nu muncesti, nu performezi. Nu iti dai interesul intr-un meci pe teren, se vede imediat si esti taxat pt treaba asta. E vorba atat de etica muncii in general cat si de onoarea de a fi sportiv si a reprezenta o breasla. Ca muuuulti sportivi muncesc azi ca niste corporatisti, exclusiv pt shaorma, aia i altceva.
Dar noi discutam aici de ce am vrea si ce ne ar placea, nu de ce este de fapt. 
19 May 2017 12:43
DonJuan Achim
2 
1. Am inceput sa imi pierd simpatia pt Achim. A luat-o putrnic pe ulei de o vreme incoace. 2. Free62 este pe pastile. Astazi a omis sa le ia. 3. In ultimul minut Nicoara face pasi clar sub panoul nostru si toata banca oaspetilor sare ca arsa. Un meci slab in care ambele echipe parca nu mai stiau sa arunce la cos. Sibiul merita bronzul pentru tot ceea ce a facut in acest sezon. 
19 May 2017 12:19
florinlin VLachim
2 
..autosuficienta si lipsa de respect...sibienii stiu de ce:) 
19 May 2017 12:30
0 
In martie , cand am auzit pt prima oara despre un antrenor din Polonia si despre un antrenor din SUA si posibilitatea ca unul dintre ei sa vina pe banca echipei nu prea am dat importanta prea mare acestui zvon , DAR citind declaratiile sale din ultimele 5-6 -7 saptamani , vazand atitudinea lui pare schimbat , parca obosit psihic si cu toate ca il consider un antrenor foarte bun , cred ca are nevoie ori de o pauza ori de o schimbare de echipa . 
19 May 2017 13:06
popsiis Antrenor
0 
Daca pleaca, l-as prefera pe antrenorul de la kataja, parea un om serios. Daca ramane nu ma supar, dar pentru el ar fi poate bine sa schimbe echipa sau functia la echipa, de exemplu sa fie director tehnic 
19 May 2017 13:42
0 
Din cate stiu ,chiar despre el era vorba in persoana antrenorului american. 
19 May 2017 13:49
3punkte Aceste zvonuri si altele de la club
0 
Se discutã pe o terasã XyZ ?! Chelnerii sunt spionii galeriei :-) Nu intr-un cerc "mai strans" ar fi normal sã se discute, pânã se iau decizii dupã pãrerea mea. Clubul stã slab si la acest capitol anul acesta. Ai, ai. 
20 May 2017 08:17
3punkte Se vorbesc prea ....
0 
La acest club a municipiului se vorbeste inainte de finalul sezonului, despre viitor cã nu au altceva de fãcut?! In unele time out-uri avem 2-3 "antrenori " pe bancã in afarã de Achim. 
20 May 2017 08:27
popsiis Exact
0 
A jucat in cariera la Indiana Pacers, are vreo 3-4 campionate in finlanda ca antrenor, ar fi super zic eu 
19 May 2017 14:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Martin Zeno, MVP-ul etapei a VIIa din Top 6
Americanul a fost cel mai bun jucător în partida câștigată de Oradea la Pitești 
LNBM Top 6, etapa a VIII-a: Program și televizări
Meciul dintre U-BT Cluj și BCM U Pitești nu va fi transmis 
Tayloe Taylor a reușit performanța stagiunii în înfrângerea clară cu SCM U Craiova
Americanul a depășit performanța reușită de fostul său coechipier, Andrija Bojic 
Double-double și cea mai bună evoluție în Top 6 pentru Chris Cooper
Prestația pivotului nu a fost suficientă pentru ca BC CSU Sibiu să plece neînvinsă de la București 
Florin Nini: „Aceste meciuri nu au intensitatea celor de 1-6. Noi trebuie să ne reglăm relațiile de joc”
Antrenorul lui Phoenix Galați a vorbit și despre latura financiară și o colaborare cu viitorul CSM 
Dan Ionescu: „Phoenix a dovedit încă o dată că este o echipă mai bună decât noi”
Timba Timișoara a suferit a 4-a înfrângere cu gălățenii în acest sezon 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”
După această conferință, Șapera a fost demis de conducerea piteștenilor 
Succes clar pentru Phoenix Galați pe terenul Timbei
Gălățenii au avut un ecart maxim de 26 de puncte la Timișoara 
Cristian Achim: „Am văzut foarte multe în baschet, dar așa ceva nu am mai întâlnit”
Antrenorul orădenilor a vorbit și despre decizia de a se apăra în zonă: „Trebuia să încerc orice” 
CSM CSU Oradea câștigă un thriller cu BCM U Pitești
Orădenii s-au impus în overtime după ce au fost conduși la 20 de puncte în sfertul 4 
studentU da care i
0 
mai de baza pe pozitia lui, Virjile? Am zis eu ca e nemaipomenit de bun sau ca e peste Dykes? (btw, pe aparare chiare peste dykes 😉). Doar am zis ca din ce avem acum, anul asta, e jucator care iti poate face meciuri f bune, alaturi de alti 3 sau 4. Restul de 7-8, mai putin. Arata mi unde gresesc. 
click pt. Articol 20 April 2018 02:27
ydesh_apu Top antrenori
0 
Provocare: Alcatuiti un clasament al celor mai competenti anternori romani. Sa zicem primii. 3 (oare exista mai multi :))) ? ). 1 Costescu 2 Achim 3 Sapera 
click pt. Articol 19 April 2018 22:52
Virjil Kromah
0 
Studentule, daca asta îi piesa de baza eu sant viitorul papă de la roma,cand pierde 20 de mingi pe meci e de baza pt adversari,ieri de exemplu în ultimele minute ă aruncat ca o vită de la peste 8 m cand mai aveam 14 secunde de atac și scorul era egal..mai urmeaza sa ne lămurești ca e peste dykes... 
click pt. Articol 19 April 2018 21:27
0 
Cu siguranta cel mai bun recuperator din campionat si un aparator desavarsit. Pacat ca nu are procentaje mai bune la aruncari... chiar si asa e greu de crezut ca va ramane sezonul viitor la noi. 
click pt. Articol 19 April 2018 19:08
DonJuan Chris
0 
Un jucător disciplinat, serios, muncitor și ascultător. Își merită cu prisosință salariul la CSU. Cred că orice antrenor și-ar dori sa lucreze cu un astfel de jucător. 
click pt. Articol 19 April 2018 18:27
0 
ramane de confirmat teoria prezentata. Adica sa mai prinda meciuri din astea oamenii de pe banca.  
click pt. Articol 19 April 2018 13:33
mailman mai sunt trei...
0 
Am "cerut" echipei o victorie la o posesie la Pitesti si ne-ati oferit in bonus prelungiri! Ati exersat scheme si ati "consumat" statistica negativa la ratari (exceptie liberele!), acuma urmeaza "ultimele trei"... Astea trei ne trebuie toate! Asa ca sa le luam pe rand si sambata sa dam prima bataie pe teren propriu celor din Sibiu, fara sa exageram iarasi cu "suta" ca la Oradea... Calm, avem timp, incercam scheme in continuare, vedem daca e bun Nicolic si profitam de faptul ca echipa din Sibiu e in deruta. Nu fortam ca sa nu riscam accidentari. Barfta Vrajitorule! 
click pt. Articol 19 April 2018 11:37
studentU te mai putem trimite o data
0 
Kromah e un jucator way about average pt campionatul nostru si una dintre piesele de baza sezonul asta la U. Nu poti dupa un meci slab sa caracterizezi un jucator, asa cum nu poti sa o faci nici dupa cel mai bun meci al lui.
Overall, cred ca pe parcursul sezonului (inclusiv a campaniei Europene) Kromah mai mult a ajutat decat a tras echipa in jos. Sunt alti jucatori si alte probleme la echipa, nu Kromah.  
click pt. Articol 19 April 2018 10:11
0 
Hristu Șapera: „Nu am făcut tranziția defensivă, nu aveam voie să nu ne repliem”

deci n-are treaba jocul bun ofensiv cu transizia slaba... 
click pt. Articol 19 April 2018 10:08
studentU da, de acord
0 
miscare fooooarte proasta chiar inainte de play-off. Daca ei cred ca echipa actuala putea mai mult, cred ca se inseala avand in vedere ca steaua si cluj au bugete semnificativ mai mari (cel putin asa pare din structura loturilor) iar oradea si sb au ceva mai multa continuitate la nivel inalt. Deci primele 4 locuri, respectiv semifinalele campionatului, sunt cam bookuite de cele 4. TM poate produce o surpriza placuta pt ca are niste atuuri speciale (atat in lot cat si pe banca - Costescu), iar U poate produce o surpriza neplacuta pentru ca suntem intr-o forma foarte proasta, obositi si parca demotivati, la combativitate suntem parca cei mai slabi din top 6, poate doar alaturi de Pitesti. In rest, TM, Oradea, SB, Steaua au cam la fiecare meci dorinta si intensitatea potrivite (bine, si asta cu exceptii, vezi meciul SB de la Oradea, unde SB a cazut pur si simplu).  
click pt. Articol 19 April 2018 09:04