Cristian Achim: „Nivelul a fost unul slab de ambele părți”


CSM CSU Oradea a pierdut la Sibiu prima partidă din finala mică

CSM CSU Oradea a fost învinsă cu scorul de 69-63 de CSU Sibiu în primul joc din finala mică a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Cristian Achim nu a fost foarte supărat după partida și a declarat că pentru echipa sa a fost foarte greu să se concentreze pentru acest joc:

„A fost un meci între două echipe dezamăgite. A noastră puțin mai mult. Am încercat să ne concentrăm, dar după cum s-a văzut și pe teren, nu am reușit. Pentru Oradea e foarte complicat, pentru că noi țintim tot timpul sus și dacă nu e locul întâi este puțin mai complicat, însă vom încerca să respectăm competiția și să jucăm cât putem pentru fanii noștri. Astăzi nu a reușit să o facem cum ne-am dorit, nici măcar la jumătate.”

Tehnicianul formației a vorbit despre absența lui Martin Zeno, cel care nu a făcut deplasare la Oradea, dar și despre neutilizare lui Bogdan Țîbârnă, cel care a stat pe bancă la meciul de la Sibiu:

„Da, el are o accidentare ușoară. Am fost și fără Țîbârnă, cel care nu a putut evolua pentru că a avut o problemă stomacală de ieri și practic nu am putut să mă bazez pe el. Zeno a rămas la Oradea pentru că nu se mai putea mișca după meciurile cu Clujul.”

Întrebat despre deciziile de arbitaj ultimul minut și jumătate de joc, Cristian Achim a fost diplomat și a dorit să mai puncteze doar câteva aspecte ale jocului:

„Totuși să ne abținem de la a comenta arbitrajul și să ne gândim la baschet. Totuși a fost meci cu un nivel mai scăzut. A fost un meci plăcut ochiului pentru că a fost un meci strâns, dar nivelul a fost unul slab de ambele părți. Noi mult mai mult sub nivelul nostru decât au ei sub nivelul lor. Oarecum este o situație firească, foarte greu să motivează jucătorii după ce am pierdut calificare în finală.”



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 19 May 2017 / 8:00


Galerie foto


studentU Achim - cap mare
2 
Deja e a doua a treia oara sezonul asta cand Achim face declaratii din astea tendentioase prin care nu se poate rezuma la a face comentarii referitoare la echipa lui, ci se baga si peste celelalte echipe.
Nu este deloc elegant sa spui ca ambele echipe au jucat slab dar ca Oradea a fost mult mai mult sub nivelul lor obisnuit decat Sibiu. In traducere libera Oradea este mai buna decat Sibiu care Sibiu a castigat meciul pt ca Oradea a jucat foarte foarte prost. Plus ca Oradea nu joaca decat pt trofee, cand ii pt locul 3 e sub nivelul lor si nu se mai pot motiva, vezi doamne ei sunt campioni.
I s-a umflat rau de tot taratza in cap acestui domn care, desi vad ca are aprecierea multora dpdv al calitatilor profesionale, de antrenor, dpmdv cu atitudinea asta in care gaseste vinovatii doar in exterior si el este un antrenor extraordinar cu o echipa extraordinara nu l vad sa evolueze prea mult.
Sa mearga bronzul al Sibiu pt efortul constant depus sezonul asta si pt efortul pe care il vor depune in aceasta serie.  
19 May 2017 08:59
Markus De acord
1 
Total neinspirata declaratia. 
19 May 2017 09:10
stg257 de acord
0 
ca joci ca nu joci ... treaba echipei si ce discuta in vestiar ... ce declari ... trebuie sa ai modestia necesara sa-ti accepti greselile si deciziile ...

si apoi sa nu uitam suporterii, ambele echipe avand galerii incredibile ... care merita o serie "jucata" 
20 May 2017 10:06
free62 free62
0 
Doare adevarul?
Si da Oradea joaca pt trofee, Clujul joaca vreodata ceva in finala mica? Vesnic cand a ajuns pe acolo, deja era instalata vacanta, asa ca hai sa ramanem ancorati in sinceritate... 
19 May 2017 10:08
ARK free62
3 
Si tu esti unu din aia la care i-o furat nepotul contu?
Ca numa c***t scrii de cateva saptamani. 
19 May 2017 10:42
free62 free62
1 
Vezi ca mai este pana se gata clasa a 8-a? La varsta ta ar trebui sa stii ce o zis Dabija, eu ti-as zice da ma cenzurez.

Parerea mea e Jucan e jucator valoros si ca Achim are foarte mare dreptate, deci stii ce o zis Dabija? 
19 May 2017 11:15
3punkte Ce motivare le trebe
2 
Au un contract si punct. Baietii au avut "timp liber prea mult"... Ok: cu un singur pivot nu ai multe variante, dar au prezentat un joc parcã se grabeau la aeroport si era ultima cursã :-) 
19 May 2017 11:16
free62 free62
1 
Tu ai contract de munca?? Ai muncit in fiecare zi a vietii tale la fel? 
19 May 2017 11:27
3punkte Da am contract
1 
Si pe perioada nedeterninata si pe perioada fixã. Dar o echipa e alcatuita din 12 jucatori. La toti sa-i meargã la fel de prost si in acelas zi. Ma vrei sã aburesti cã exista asa ceva la acest nivel se joc?! 
19 May 2017 11:58
free62 free62
-1 
Sigur 12 jucatori...numa unii is niste angajati slabi si unii foarte performanti. No daca 2,3 din aia f buni au o zi proasta, ziua aia ii proasta pt toate echipa aici e toata treaba. Nu muncim in fiecare zi la fel, nici ei nu joaca intotdeauna la fel...toti avem frustrari si perioade cand poate nu muncim cum trebuie nici de-al dracu. Asta e... 
19 May 2017 12:26
studentU singura problema
5 
free62 e ca majoritatea dintre noi nu lucram ca sa facem entertainment pt 2-3000 oameni si nu avem salarii de zece-zeci de mii de euro pe luna pt treaba asta.
Sportul de performanta e speactacol. La sala sau la TV vreau sa privesc oameni care fac efort pt a castiga un meci de baschet.
Personal de asta mi se pare fascinant sportul pt ca nu iti da posibilitatea sa fentezi. Nu muncesti, nu performezi. Nu iti dai interesul intr-un meci pe teren, se vede imediat si esti taxat pt treaba asta. E vorba atat de etica muncii in general cat si de onoarea de a fi sportiv si a reprezenta o breasla. Ca muuuulti sportivi muncesc azi ca niste corporatisti, exclusiv pt shaorma, aia i altceva.
Dar noi discutam aici de ce am vrea si ce ne ar placea, nu de ce este de fapt. 
19 May 2017 12:43
DonJuan Achim
2 
1. Am inceput sa imi pierd simpatia pt Achim. A luat-o putrnic pe ulei de o vreme incoace. 2. Free62 este pe pastile. Astazi a omis sa le ia. 3. In ultimul minut Nicoara face pasi clar sub panoul nostru si toata banca oaspetilor sare ca arsa. Un meci slab in care ambele echipe parca nu mai stiau sa arunce la cos. Sibiul merita bronzul pentru tot ceea ce a facut in acest sezon. 
19 May 2017 12:19
florinlin VLachim
2 
..autosuficienta si lipsa de respect...sibienii stiu de ce:) 
19 May 2017 12:30
0 
In martie , cand am auzit pt prima oara despre un antrenor din Polonia si despre un antrenor din SUA si posibilitatea ca unul dintre ei sa vina pe banca echipei nu prea am dat importanta prea mare acestui zvon , DAR citind declaratiile sale din ultimele 5-6 -7 saptamani , vazand atitudinea lui pare schimbat , parca obosit psihic si cu toate ca il consider un antrenor foarte bun , cred ca are nevoie ori de o pauza ori de o schimbare de echipa . 
19 May 2017 13:06
popsiis Antrenor
0 
Daca pleaca, l-as prefera pe antrenorul de la kataja, parea un om serios. Daca ramane nu ma supar, dar pentru el ar fi poate bine sa schimbe echipa sau functia la echipa, de exemplu sa fie director tehnic 
19 May 2017 13:42
0 
Din cate stiu ,chiar despre el era vorba in persoana antrenorului american. 
19 May 2017 13:49
3punkte Aceste zvonuri si altele de la club
0 
Se discutã pe o terasã XyZ ?! Chelnerii sunt spionii galeriei :-) Nu intr-un cerc "mai strans" ar fi normal sã se discute, pânã se iau decizii dupã pãrerea mea. Clubul stã slab si la acest capitol anul acesta. Ai, ai. 
20 May 2017 08:17
3punkte Se vorbesc prea ....
0 
La acest club a municipiului se vorbeste inainte de finalul sezonului, despre viitor cã nu au altceva de fãcut?! In unele time out-uri avem 2-3 "antrenori " pe bancã in afarã de Achim. 
20 May 2017 08:27
popsiis Exact
0 
A jucat in cariera la Indiana Pacers, are vreo 3-4 campionate in finlanda ca antrenor, ar fi super zic eu 
19 May 2017 14:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Octavian Popa-Calotă împlineşte astăzi 33 de ani
În ciuda vârstei, „Kevin” rămâne unul dintre cei mai spectaculoşi jucători din LNBM 
Lovitură dură pentru CSM Steaua
Marius Runkauskas va sta cel puţin trei luni departe de parchet 
Circul scoate echipele timișorene din sala Constantin Jude
Fosta „Olimpia” continuă să fie cea mai importantă sală din Timișoara, deși a fost construită în 1968 
Bogdan Popescu: „Viața mea este baschetul. Este mai mult decât un sport. Este un mod de viață”
Proaspăt întors la Sibiu, Bogdan Popescu vorbește despre familie, baschet și experiența America 
U-BT Cluj se întărește sub panou
Campioana a transferat un lituanian, produs al școlii Zalgiris Kaunas 
Atac cu blocaje la omul fără minge, tema primului curs susținut de Tudor Costescu pentru antrenorii de juniori
Tehnicianul de la BC SCM Timișoara este primul care a ținut un astfel de stagiu în acest sezon  
Timba a luat doi sârbi care au mai jucat în galben-negru
„Urșii” s-au despărțit și de coșgheterul De Thaey 
Primul LNBM MVP Race al sezonului
Sakic, Troupe și Martinic, pe primele trei locuri 
Martin Paasoja, convocat la naționala Estoniei
Vezi lista jucătorilor din LNBM care vor evolua în preliminariile Cupei Mondiale 
Jukka Toijala: „Jocul nostru încă arată ca un roller coaster”
Antrenorul Stelei pleacă acum în cantonamentul naționalei Finlandei 
free62 free62
0 
Apai tot asa se intampla si cand ajungi mare pivot doar pt ca esti roman, joci ca lemnu, platit binisor sa nu iti scada contu, nu accepti criticile si mai devii si mare suparat si peste toate capitanul echipei care are vreo 10 cm mai putin iti da lectii de jucta poz 5. Poate gaseste si el o echipa pe masura "profesionalismului" si "culturii" sale baschetablistice. A mai fost unu care nu a jucat nici sa il tai ca era bai cu antrenorii, acuma ii vedeta mare, din apcate mare doar de intaltime in continuare 
click pt. Articol 22 November 2017 00:04
studentU n a castigat silvasan trofeele
0 
Ci adamovic, Rasic, etc. Sa nu glorificam ce nu i de glorificat. Iar comparatia cu Obradovic e SF.. 
click pt. Articol 19 November 2017 21:02
u66 Olah
0 
Prima dată l-am văzut în meciurile de pregătire a echipei naționale. Ă fost o mare dezamăgire, dar am spus că nu știe Tenter sa il joace. Eram sigur ca Silvasan il va pune în valoare. Acum, după ce l-am văzut în meciurile in care a jucat, constat ca e peste Toth dar comparabil cu Baciu. 
click pt. Articol 19 November 2017 20:58
stef pivoți
0 
Am mai spus, Olah ar trebui jucat altfel decât Barro, este alt tip de pivot. Pentru asta ar trebui alte scheme decât cele pentru Barro cu care echipa s-a obișnuit. Din filmuleț se pare că lituanianul este un pivot mobil, mai aproape de tipul lui Barro ceea ce înseamnă că pentru amândoi se pot folosi aceleași scheme de joc. Rămâne de văzut în ce formă este. 
click pt. Articol 19 November 2017 19:00
razv-an Nu doar
0 
Nici eurobasket nu a făcut nimic! Miguel scăpate printre degete, ratări incredibile.... or fi și kilogramele în plus o problema 
click pt. Articol 19 November 2017 17:09
0 
Hai sa o lasam mai moale cu Silvasan care pana la urma ne castiga trofee si ne duce bine in Europa, oricare ar fi stilul lui de antrenorat(urlat,injurat etc.).Ce s-ar face Olah daca l-ar antrena Obradovic tot rosu la fata,cu pulsul 150 si urland incontinuu la oricine?Ala e antrenor slab sau cel mai titrat din Euroliga?
Hai sa vorbim despre Olah daca tot la el s-a ajuns.Pai tu vii din America si apoi Belgia(similar cu parcursul lui Vlad Moldoveanu), lumea are 50% din pretentiile pe care le aveam de la VM si nici pe alea nu le poti satisface...
Se stia clar ca o sa joace 10-15-20 min pe meci, apoi el in alea 10-15 minute:o gramada de balbaieli,de scapat de mingi,de aparare total aiurea,pierderi multe de dueluri la recuperare cu oameni mici etc.Bine,esti tu mai bun ca Toth,dar Roli Torok iti da clasa sub panou cu 10cm mai putini.
Eu sincer tot am avut sperante cu Olah ca isi va intra in forma candva,dar apogeul a fost cand la meciul cu Sibiul parca scorul era strans in sf3,mai erau 15 sec de atac si el arunca un airball grosolan de la 3pct cu om pe el.De acolo mi-am dat seama ce inteligenta baschetbalistica poate avea acest jucator(macar fizicul de l-ar ajuta).
Cat despre lituanian,pare un luptator pe stilul lui Bogdan Popescu si ne poate ajuta foarte mult. 
click pt. Articol 19 November 2017 15:41
studentU zicea cineva pe aici
0 
ca ar respins metoda de instructie a lui Silvasan si anume aceea de a urla la jucatori. Pare plauzibila ipoteza. Din ce am observat eu, la nivel de abordare, pt Silvasan exista doua tipuri de jucatori: vedete (dykes, VM, Adamovic) pe care numa ca nu ii pupa undeva sa nu ii deranjeze si obedienti ( Torok, Kariniauskas, Kuti, chiar Barro) carora le freaca ridichia constant. Ei, unii desi nu au joc de vedeta, cum e Olah, nici nu suporta sa fie umiliti. Si atunci se ajunge la situatia de fata. Ama aceeasi parere cu majoritatea celor care au comentat mai sus. Olah e un jucator bunicel care va face treaba in alta parte pe viitor. La noi insa cred ca sejurul lui a luat de mult sfarsit si acum doar asteapta rezilierea. 
click pt. Articol 19 November 2017 13:47
0 
Sa fim serioși și corecți, la început toți ne puneam mari speranțe în Olah. Eu rămân la părerea ca nu el e de vina ci antrenorul care n-a știut sa-l foloseasca și sa-l mobilizeze. E mare păcat de el pt ca e un jucător care garantat daca se duce la o alta echipa (nu știu cine în tara va fi în stare sa-i plătească salariul) care îl va folosi cum trebuie va deveni unul din primii 3 jucători romani. Adomas sper sa fie capabil sa fie un backup la Barro însă mă întreb de ce o fi jucat doar un meci în Italia? Nu pare sa fie un transfer cu care ne-am obișnuit la Cluj ... 
click pt. Articol 19 November 2017 10:35
gratian cormos la alta echipa din romania ar da 15 pct pe meci si 8 recuperari
0 
Olah nu este un jucator slab, anul trecut in Belgia la Mons HAinaut a avut statistici bune si in unele meciuri a fost chiar cosgeter. Sa ne amintim ca Mons joaca in aceeasi liga cu U-BT, Fiba Europe Cup, liga echipelor mediocre din Europa (dar care au un pic de pretentii fata de echipele slabe). Evident ca orice echipa din Romania l-ar achizitiona maine pe Olah (e cu 2 clase peste Orbeanu, de exemplu). Important este sa isi ia salariul, ca dupa experienta de la U va reveni din nou in circuit si isi va demonstra valoarea. Doar increderea in sine trebuie pastrata. nu esti bagat pe teren azi, in anumite circumstante care mie mi se par dubioase, iar sezonul urmator rupi statisticile la o echipa care te achizitioneaza ca sa te si joace! are oricum in fata 10 sezoane cel putin ca sa demonstreze ca e mare jucator! 
click pt. Articol 19 November 2017 10:31
TitiAcs 2,03 ?
0 
In prezentările oficiale, Adomas figurează cu 6,8 feet ceea ce inseamnă 2,07-2,08 ( dacă nu mint convertoarele de pe net). Să vedem cum se va descurca după perioada de inactivitate sau o să descopere că este accidentat ( vezi cazul Domercant) ! Un joc in liga a 2-a Italiană în ultimele luni ? Cred că e într-o mare formă ! Sper că nu de covrig...