Cristian Achim: „Nivelul a fost unul slab de ambele părți”


CSM CSU Oradea a pierdut la Sibiu prima partidă din finala mică

CSM CSU Oradea a fost învinsă cu scorul de 69-63 de CSU Sibiu în primul joc din finala mică a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Cristian Achim nu a fost foarte supărat după partida și a declarat că pentru echipa sa a fost foarte greu să se concentreze pentru acest joc:

„A fost un meci între două echipe dezamăgite. A noastră puțin mai mult. Am încercat să ne concentrăm, dar după cum s-a văzut și pe teren, nu am reușit. Pentru Oradea e foarte complicat, pentru că noi țintim tot timpul sus și dacă nu e locul întâi este puțin mai complicat, însă vom încerca să respectăm competiția și să jucăm cât putem pentru fanii noștri. Astăzi nu a reușit să o facem cum ne-am dorit, nici măcar la jumătate.”

Tehnicianul formației a vorbit despre absența lui Martin Zeno, cel care nu a făcut deplasare la Oradea, dar și despre neutilizare lui Bogdan Țîbârnă, cel care a stat pe bancă la meciul de la Sibiu:

„Da, el are o accidentare ușoară. Am fost și fără Țîbârnă, cel care nu a putut evolua pentru că a avut o problemă stomacală de ieri și practic nu am putut să mă bazez pe el. Zeno a rămas la Oradea pentru că nu se mai putea mișca după meciurile cu Clujul.”

Întrebat despre deciziile de arbitaj ultimul minut și jumătate de joc, Cristian Achim a fost diplomat și a dorit să mai puncteze doar câteva aspecte ale jocului:

„Totuși să ne abținem de la a comenta arbitrajul și să ne gândim la baschet. Totuși a fost meci cu un nivel mai scăzut. A fost un meci plăcut ochiului pentru că a fost un meci strâns, dar nivelul a fost unul slab de ambele părți. Noi mult mai mult sub nivelul nostru decât au ei sub nivelul lor. Oarecum este o situație firească, foarte greu să motivează jucătorii după ce am pierdut calificare în finală.”



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 19 mai 2017 / 8:00


Galerie foto


studentU Achim - cap mare
2 
Deja e a doua a treia oara sezonul asta cand Achim face declaratii din astea tendentioase prin care nu se poate rezuma la a face comentarii referitoare la echipa lui, ci se baga si peste celelalte echipe.
Nu este deloc elegant sa spui ca ambele echipe au jucat slab dar ca Oradea a fost mult mai mult sub nivelul lor obisnuit decat Sibiu. In traducere libera Oradea este mai buna decat Sibiu care Sibiu a castigat meciul pt ca Oradea a jucat foarte foarte prost. Plus ca Oradea nu joaca decat pt trofee, cand ii pt locul 3 e sub nivelul lor si nu se mai pot motiva, vezi doamne ei sunt campioni.
I s-a umflat rau de tot taratza in cap acestui domn care, desi vad ca are aprecierea multora dpdv al calitatilor profesionale, de antrenor, dpmdv cu atitudinea asta in care gaseste vinovatii doar in exterior si el este un antrenor extraordinar cu o echipa extraordinara nu l vad sa evolueze prea mult.
Sa mearga bronzul al Sibiu pt efortul constant depus sezonul asta si pt efortul pe care il vor depune in aceasta serie.  
19 mai 2017 08:59
Markus De acord
1 
Total neinspirata declaratia. 
19 mai 2017 09:10
stg257 de acord
0 
ca joci ca nu joci ... treaba echipei si ce discuta in vestiar ... ce declari ... trebuie sa ai modestia necesara sa-ti accepti greselile si deciziile ...

si apoi sa nu uitam suporterii, ambele echipe avand galerii incredibile ... care merita o serie "jucata" 
20 mai 2017 10:06
free62 free62
0 
Doare adevarul?
Si da Oradea joaca pt trofee, Clujul joaca vreodata ceva in finala mica? Vesnic cand a ajuns pe acolo, deja era instalata vacanta, asa ca hai sa ramanem ancorati in sinceritate... 
19 mai 2017 10:08
ARK free62
3 
Si tu esti unu din aia la care i-o furat nepotul contu?
Ca numa c***t scrii de cateva saptamani. 
19 mai 2017 10:42
free62 free62
1 
Vezi ca mai este pana se gata clasa a 8-a? La varsta ta ar trebui sa stii ce o zis Dabija, eu ti-as zice da ma cenzurez.

Parerea mea e Jucan e jucator valoros si ca Achim are foarte mare dreptate, deci stii ce o zis Dabija? 
19 mai 2017 11:15
3punkte Ce motivare le trebe
2 
Au un contract si punct. Baietii au avut "timp liber prea mult"... Ok: cu un singur pivot nu ai multe variante, dar au prezentat un joc parcã se grabeau la aeroport si era ultima cursã :-) 
19 mai 2017 11:16
free62 free62
1 
Tu ai contract de munca?? Ai muncit in fiecare zi a vietii tale la fel? 
19 mai 2017 11:27
3punkte Da am contract
1 
Si pe perioada nedeterninata si pe perioada fixã. Dar o echipa e alcatuita din 12 jucatori. La toti sa-i meargã la fel de prost si in acelas zi. Ma vrei sã aburesti cã exista asa ceva la acest nivel se joc?! 
19 mai 2017 11:58
free62 free62
-1 
Sigur 12 jucatori...numa unii is niste angajati slabi si unii foarte performanti. No daca 2,3 din aia f buni au o zi proasta, ziua aia ii proasta pt toate echipa aici e toata treaba. Nu muncim in fiecare zi la fel, nici ei nu joaca intotdeauna la fel...toti avem frustrari si perioade cand poate nu muncim cum trebuie nici de-al dracu. Asta e... 
19 mai 2017 12:26
studentU singura problema
5 
free62 e ca majoritatea dintre noi nu lucram ca sa facem entertainment pt 2-3000 oameni si nu avem salarii de zece-zeci de mii de euro pe luna pt treaba asta.
Sportul de performanta e speactacol. La sala sau la TV vreau sa privesc oameni care fac efort pt a castiga un meci de baschet.
Personal de asta mi se pare fascinant sportul pt ca nu iti da posibilitatea sa fentezi. Nu muncesti, nu performezi. Nu iti dai interesul intr-un meci pe teren, se vede imediat si esti taxat pt treaba asta. E vorba atat de etica muncii in general cat si de onoarea de a fi sportiv si a reprezenta o breasla. Ca muuuulti sportivi muncesc azi ca niste corporatisti, exclusiv pt shaorma, aia i altceva.
Dar noi discutam aici de ce am vrea si ce ne ar placea, nu de ce este de fapt. 
19 mai 2017 12:43
DonJuan Achim
2 
1. Am inceput sa imi pierd simpatia pt Achim. A luat-o putrnic pe ulei de o vreme incoace. 2. Free62 este pe pastile. Astazi a omis sa le ia. 3. In ultimul minut Nicoara face pasi clar sub panoul nostru si toata banca oaspetilor sare ca arsa. Un meci slab in care ambele echipe parca nu mai stiau sa arunce la cos. Sibiul merita bronzul pentru tot ceea ce a facut in acest sezon. 
19 mai 2017 12:19
florinlin VLachim
2 
..autosuficienta si lipsa de respect...sibienii stiu de ce:) 
19 mai 2017 12:30
0 
In martie , cand am auzit pt prima oara despre un antrenor din Polonia si despre un antrenor din SUA si posibilitatea ca unul dintre ei sa vina pe banca echipei nu prea am dat importanta prea mare acestui zvon , DAR citind declaratiile sale din ultimele 5-6 -7 saptamani , vazand atitudinea lui pare schimbat , parca obosit psihic si cu toate ca il consider un antrenor foarte bun , cred ca are nevoie ori de o pauza ori de o schimbare de echipa . 
19 mai 2017 13:06
popsiis Antrenor
0 
Daca pleaca, l-as prefera pe antrenorul de la kataja, parea un om serios. Daca ramane nu ma supar, dar pentru el ar fi poate bine sa schimbe echipa sau functia la echipa, de exemplu sa fie director tehnic 
19 mai 2017 13:42
0 
Din cate stiu ,chiar despre el era vorba in persoana antrenorului american. 
19 mai 2017 13:49
3punkte Aceste zvonuri si altele de la club
0 
Se discutã pe o terasã XyZ ?! Chelnerii sunt spionii galeriei :-) Nu intr-un cerc "mai strans" ar fi normal sã se discute, pânã se iau decizii dupã pãrerea mea. Clubul stã slab si la acest capitol anul acesta. Ai, ai. 
20 mai 2017 08:17
3punkte Se vorbesc prea ....
0 
La acest club a municipiului se vorbeste inainte de finalul sezonului, despre viitor cã nu au altceva de fãcut?! In unele time out-uri avem 2-3 "antrenori " pe bancã in afarã de Achim. 
20 mai 2017 08:27
popsiis Exact
0 
A jucat in cariera la Indiana Pacers, are vreo 3-4 campionate in finlanda ca antrenor, ar fi super zic eu 
19 mai 2017 14:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ousmane Barro, MVP-ul finalei și MVP-ul sezonului în opinia Eurobasket.com
Site-ul de specialitate a desemnat și cel mai bun prim-cinci al campionatului nostru, acordând multe alte distincții 
SURSE. U-BT Cluj, direct în grupele Basketball Champions League, Steaua în preliminarii
De asemenea, CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu vor juca în FIBA Europe Cup 
Sezonul 2016/2017 în România, 3 trofee puse în joc, toate 3 câștigate de U-BT Cluj-Napoca
Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic au câștigat pe rând SuperCupa României, Cupa României și campionatul 
Ousmanne Barro: “E de necrezut. În sfârșit am reușit să câștig titlul”
Senegalezul a jucat în a patra sa finală LNBM 
Kyndall Dykes: “E un sentiment incredibil”
Dykes, la al doilea titlu în tricoul lui U BT Cluj-Napoca 
FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro
Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei 
Mihai Silvășan: „Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei și le mulțumesc din suflet pentru că au rămas împreună”
Silvă a câștigat titlul de campion național în 2017 din postura de antrenor, după ce în 2011 o făcea ca jucător, în ambele situații reprezentând culorile clubului de sub Feleac 
Jukka Toijala: „Primele două meciuri au fost strânse, nu și astăzi”
Antrenorul finlandez consideră că echipa sa a fost lipsită de energie în meciul 3 al finalei LNBM 
FINALA 2017. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca este noua campioană națională a României
Clujenii s-au impus în meciul 3 pe terenul Stelei și au câștigat finala cu 3-0 la general 
Titus Nicoară și Bobe Nicolescu vor îmbrăca echipamentul lui CSM CSU Oradea și în stagiunea viitoare
Cei doi jucători români se află sub contract cu formația bihoreană 
doru_aka47 Moldoveanu
0 
Moldoveanu e la Cluj si sezonul viitor. Are contract. 
click pt. Articol 28 mai 2017 02:04
stg257 sibiu
0 
csu a avut un sezon regulat excelent ... m-as fi asteptat la mai multi jucatri in primele echipe ... anyway i'm.not an expert ... si chestiile.astea.is tare subiective :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:19
gyke Subiectiv
0 
Cooper nici macar in a treia echipa? 
click pt. Articol 27 mai 2017 19:06
stg257 ciudat
0 
sincer imi par ciudate rezultatele de mai sus ... poate pentru ca zeno si barnette si vlad au fost accidentati bune perioade de timp (pe.rasic nu-l includ in aceeasi categorie pentru simplu fapt ca varsta il facea sa arate ce are mai bun doar in meciurile cheie) ... si ca mvp ... eu personal i-as fi dat lui vlad aceasta distinctie (nu ca barro n-ar merita-o) ... dar sunt cateva capitole care sunt greu de masurat ... gen apararea ... si-n plus are aproape 3 apg ca pf, e cel mai faultat jucator din campionat (te.si pedepseste la libere) ... un procentaj criminal la 3p pentru un 4 (42% deschide jocul.tuturor coechiperilor) ... iar in aparare n-am vazut om mare care.sa aibe atata dibacie la hedge-uri ... tare m-as bucura sa-l vad inca un sezon la cluj :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:53
stg257 just saying
0 
pai tinand cont ca aveau doar 20% din 200 de locuri ... anyway ... o fost fain azi pe malul somesului :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 18:34
Take2 Cel mai
0 
Cel mai bun tânăr jucator 
click pt. Articol 27 mai 2017 17:51
ovidiu89 Dedicam totul lor
0 
Pentru tsc-csm si tarb Alias hârb le dedic aceste trofee lor:) si sa nu uitam tarb " csu întotdeauna sub U" nu m-am putut abține la acest slogan:) care le place unora din Sibiu 
click pt. Articol 27 mai 2017 16:10
stg257 infrastructura
0 
doamne-ajuta sa prindem vremuri cu sali de 15000 de locuri pline :) 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:48
vass bela Inca un pivot
0 
Intr-o interventie anterioara am scris ca trebuie adus un nou pivot . Sub impulsul emotiei castigarii titlului, exprimarea mea a fost gresita . Concret, am vrut sa zic ca ne mai trebuie un pivot, folosirea lui Torok pe pozitia 5 nu este o solutie solida , iar G. Toth nu este de nivelul lui U . 
click pt. Articol 27 mai 2017 15:33
0 
Nici nu m-am gandit sa schimbe sala doar pt Finala. Asa cum pt Campionatul European sala trebuie omologata dupa anumite standarde de catre FIBA, la fel ar trebui omologate si salile in Romania de catre FRB pt meciurile de prima divizie, bineinteles la un alt nivel. In acea sala de garnizoana nu are ce cauta un meci de prima divizie. Trebuie impuse niste standarde minimale, care daca ele exista (nu stiu) ar trebui ridicate la un alt nivel.  
click pt. Articol 27 mai 2017 15:31