Cristian Achim: „Nivelul a fost unul slab de ambele părți”


CSM CSU Oradea a pierdut la Sibiu prima partidă din finala mică

CSM CSU Oradea a fost învinsă cu scorul de 69-63 de CSU Sibiu în primul joc din finala mică a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Cristian Achim nu a fost foarte supărat după partida și a declarat că pentru echipa sa a fost foarte greu să se concentreze pentru acest joc:

„A fost un meci între două echipe dezamăgite. A noastră puțin mai mult. Am încercat să ne concentrăm, dar după cum s-a văzut și pe teren, nu am reușit. Pentru Oradea e foarte complicat, pentru că noi țintim tot timpul sus și dacă nu e locul întâi este puțin mai complicat, însă vom încerca să respectăm competiția și să jucăm cât putem pentru fanii noștri. Astăzi nu a reușit să o facem cum ne-am dorit, nici măcar la jumătate.”

Tehnicianul formației a vorbit despre absența lui Martin Zeno, cel care nu a făcut deplasare la Oradea, dar și despre neutilizare lui Bogdan Țîbârnă, cel care a stat pe bancă la meciul de la Sibiu:

„Da, el are o accidentare ușoară. Am fost și fără Țîbârnă, cel care nu a putut evolua pentru că a avut o problemă stomacală de ieri și practic nu am putut să mă bazez pe el. Zeno a rămas la Oradea pentru că nu se mai putea mișca după meciurile cu Clujul.”

Întrebat despre deciziile de arbitaj ultimul minut și jumătate de joc, Cristian Achim a fost diplomat și a dorit să mai puncteze doar câteva aspecte ale jocului:

„Totuși să ne abținem de la a comenta arbitrajul și să ne gândim la baschet. Totuși a fost meci cu un nivel mai scăzut. A fost un meci plăcut ochiului pentru că a fost un meci strâns, dar nivelul a fost unul slab de ambele părți. Noi mult mai mult sub nivelul nostru decât au ei sub nivelul lor. Oarecum este o situație firească, foarte greu să motivează jucătorii după ce am pierdut calificare în finală.”



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 19 May 2017 / 8:00


Galerie foto


studentU Achim - cap mare
2 
Deja e a doua a treia oara sezonul asta cand Achim face declaratii din astea tendentioase prin care nu se poate rezuma la a face comentarii referitoare la echipa lui, ci se baga si peste celelalte echipe.
Nu este deloc elegant sa spui ca ambele echipe au jucat slab dar ca Oradea a fost mult mai mult sub nivelul lor obisnuit decat Sibiu. In traducere libera Oradea este mai buna decat Sibiu care Sibiu a castigat meciul pt ca Oradea a jucat foarte foarte prost. Plus ca Oradea nu joaca decat pt trofee, cand ii pt locul 3 e sub nivelul lor si nu se mai pot motiva, vezi doamne ei sunt campioni.
I s-a umflat rau de tot taratza in cap acestui domn care, desi vad ca are aprecierea multora dpdv al calitatilor profesionale, de antrenor, dpmdv cu atitudinea asta in care gaseste vinovatii doar in exterior si el este un antrenor extraordinar cu o echipa extraordinara nu l vad sa evolueze prea mult.
Sa mearga bronzul al Sibiu pt efortul constant depus sezonul asta si pt efortul pe care il vor depune in aceasta serie.  
19 May 2017 08:59
Markus De acord
1 
Total neinspirata declaratia. 
19 May 2017 09:10
stg257 de acord
0 
ca joci ca nu joci ... treaba echipei si ce discuta in vestiar ... ce declari ... trebuie sa ai modestia necesara sa-ti accepti greselile si deciziile ...

si apoi sa nu uitam suporterii, ambele echipe avand galerii incredibile ... care merita o serie "jucata" 
20 May 2017 10:06
free62 free62
0 
Doare adevarul?
Si da Oradea joaca pt trofee, Clujul joaca vreodata ceva in finala mica? Vesnic cand a ajuns pe acolo, deja era instalata vacanta, asa ca hai sa ramanem ancorati in sinceritate... 
19 May 2017 10:08
ARK free62
3 
Si tu esti unu din aia la care i-o furat nepotul contu?
Ca numa c***t scrii de cateva saptamani. 
19 May 2017 10:42
free62 free62
1 
Vezi ca mai este pana se gata clasa a 8-a? La varsta ta ar trebui sa stii ce o zis Dabija, eu ti-as zice da ma cenzurez.

Parerea mea e Jucan e jucator valoros si ca Achim are foarte mare dreptate, deci stii ce o zis Dabija? 
19 May 2017 11:15
3punkte Ce motivare le trebe
2 
Au un contract si punct. Baietii au avut "timp liber prea mult"... Ok: cu un singur pivot nu ai multe variante, dar au prezentat un joc parcã se grabeau la aeroport si era ultima cursã :-) 
19 May 2017 11:16
free62 free62
1 
Tu ai contract de munca?? Ai muncit in fiecare zi a vietii tale la fel? 
19 May 2017 11:27
3punkte Da am contract
1 
Si pe perioada nedeterninata si pe perioada fixã. Dar o echipa e alcatuita din 12 jucatori. La toti sa-i meargã la fel de prost si in acelas zi. Ma vrei sã aburesti cã exista asa ceva la acest nivel se joc?! 
19 May 2017 11:58
free62 free62
-1 
Sigur 12 jucatori...numa unii is niste angajati slabi si unii foarte performanti. No daca 2,3 din aia f buni au o zi proasta, ziua aia ii proasta pt toate echipa aici e toata treaba. Nu muncim in fiecare zi la fel, nici ei nu joaca intotdeauna la fel...toti avem frustrari si perioade cand poate nu muncim cum trebuie nici de-al dracu. Asta e... 
19 May 2017 12:26
studentU singura problema
5 
free62 e ca majoritatea dintre noi nu lucram ca sa facem entertainment pt 2-3000 oameni si nu avem salarii de zece-zeci de mii de euro pe luna pt treaba asta.
Sportul de performanta e speactacol. La sala sau la TV vreau sa privesc oameni care fac efort pt a castiga un meci de baschet.
Personal de asta mi se pare fascinant sportul pt ca nu iti da posibilitatea sa fentezi. Nu muncesti, nu performezi. Nu iti dai interesul intr-un meci pe teren, se vede imediat si esti taxat pt treaba asta. E vorba atat de etica muncii in general cat si de onoarea de a fi sportiv si a reprezenta o breasla. Ca muuuulti sportivi muncesc azi ca niste corporatisti, exclusiv pt shaorma, aia i altceva.
Dar noi discutam aici de ce am vrea si ce ne ar placea, nu de ce este de fapt. 
19 May 2017 12:43
DonJuan Achim
2 
1. Am inceput sa imi pierd simpatia pt Achim. A luat-o putrnic pe ulei de o vreme incoace. 2. Free62 este pe pastile. Astazi a omis sa le ia. 3. In ultimul minut Nicoara face pasi clar sub panoul nostru si toata banca oaspetilor sare ca arsa. Un meci slab in care ambele echipe parca nu mai stiau sa arunce la cos. Sibiul merita bronzul pentru tot ceea ce a facut in acest sezon. 
19 May 2017 12:19
florinlin VLachim
2 
..autosuficienta si lipsa de respect...sibienii stiu de ce:) 
19 May 2017 12:30
0 
In martie , cand am auzit pt prima oara despre un antrenor din Polonia si despre un antrenor din SUA si posibilitatea ca unul dintre ei sa vina pe banca echipei nu prea am dat importanta prea mare acestui zvon , DAR citind declaratiile sale din ultimele 5-6 -7 saptamani , vazand atitudinea lui pare schimbat , parca obosit psihic si cu toate ca il consider un antrenor foarte bun , cred ca are nevoie ori de o pauza ori de o schimbare de echipa . 
19 May 2017 13:06
popsiis Antrenor
0 
Daca pleaca, l-as prefera pe antrenorul de la kataja, parea un om serios. Daca ramane nu ma supar, dar pentru el ar fi poate bine sa schimbe echipa sau functia la echipa, de exemplu sa fie director tehnic 
19 May 2017 13:42
0 
Din cate stiu ,chiar despre el era vorba in persoana antrenorului american. 
19 May 2017 13:49
3punkte Aceste zvonuri si altele de la club
0 
Se discutã pe o terasã XyZ ?! Chelnerii sunt spionii galeriei :-) Nu intr-un cerc "mai strans" ar fi normal sã se discute, pânã se iau decizii dupã pãrerea mea. Clubul stã slab si la acest capitol anul acesta. Ai, ai. 
20 May 2017 08:17
3punkte Se vorbesc prea ....
0 
La acest club a municipiului se vorbeste inainte de finalul sezonului, despre viitor cã nu au altceva de fãcut?! In unele time out-uri avem 2-3 "antrenori " pe bancã in afarã de Achim. 
20 May 2017 08:27
popsiis Exact
0 
A jucat in cariera la Indiana Pacers, are vreo 3-4 campionate in finlanda ca antrenor, ar fi super zic eu 
19 May 2017 14:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Grupele valorice din LNBM, începând cu stagiunea 2018/2019
Cum va arăta din sezonul următor Liga Națională 
O gură de aer proaspăt pentru baschetul din Galați
Parteneriat între cluburile locale CSU și Phoenix 
Bobe Nicolescu, al doilea jucător confirmat de campioană pentru sezonul viitor
Extrema are două titluri în palmares cu CSM CSU Oradea 
Vești proaste pentru Bogdan Țîbîrnă
Pivotul campioanei a fost diagnosticat cu ruptură de ligament la genunchiul drept și va fi operat  
Șoc la CSM Steaua Eximbank: Ionuț Georgescu a plecat de la roș-albaștri
Cum și-a motivat managerul CSM Steaua decizia 
Modificări de reguli de la 1 octombrie
FIBA a aprobat 14 din cele 32 de propuneri pe care le-a primit 
Kristopher Richard continuă alături de CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019
Americanul a fost MVP-ul finalei ce a adus al doilea titlu pentru orădeni în ultimii 3 ani  
Începe reconstrucția la BCM U Pitești
Favorit surpriză pentru banca tehnică 
Vaidas Kariniauskas: „Am avut răbdare la U-BT Cluj, dar se pare că pentru ei nu eram ce trebuie”
Lituanianul a câștigat titlul în România pentru al doilea sezon la rând 
studentU poate o fi bine
0 
poate o fi rau. Vezi vreo analiza, vreo motivare din partea FRB? Numa zic ca asa va fi si basta. Fara vreo analiza de situatie, vreo predictie de impact financiar, asupra juniorilor, etc. Deci da, lab#reala pe bani multi. 
click pt. Articol 23 June 2018 19:03
alin67 baschetul in era Don Paun de la Ploiesti...
0 
Am cautat informatii despre situatia baschetului in Islanda (tara care in acest moment ne este superioara la toate sporturile de echipa importante). Acolo exista o prima liga cu 12 echipe si o a doua cu 9, posibil sa mai existe si alte ligi inferioare. Asadar, o tara cu o populatie cat a Clujului poate avea 12 echipe in prima liga, Romania nu. Aceasta spune multe despre situatia sportului in tara noastra, unde majoritatea federatiilor (si nu numai) sunt conduse de incompetenti. Sunt curios care vor fi regulile privind componenta loturilor, referindu-ma aici mai ales la numarul de straini acceptat. Presupun ca regulile vor fi aceleasi pentru toate echipele din moment ce in faza a doua, in grupa galbena vor evolua echipe provenite din toate cele trei grupe valorice participante in prima faza. Deci, toata lumea cu 5 sau 6 straini. Merita oare, sau isi permite vreo echipa din a treia grupa valorica de exemplu, sa plateasca 5 straini, chiar modesti? Sau joaca in prima faza cu unul-doi, iar apoi mai aduce 4, daca e nevoie, si daca poate?! Inca o data, sustin ca o formula mai buna era cea cu 10 echipe in fiecare grupa valorica,cu 3-4 intalniri fiecare cu fiecare, cu reguli specifice fiecarei grupe si cu promovari si retrogradari. Si, mai ales, cu o strategie de viitor sanatoasa si cu bani directionati catre promovarea baschetului. In acest sistem cred se va crea un haos total. In alta ordine de idei, as aminti ca traim intr-o perioada cand in toate sporturile (ma refer la nivel global si la oameni cu adevarat priceputi sa promoveze sportul si sa faca bani), se incearca o marire a numarului de echipe participante la competitiile premium, pe cand la noi se merge incet,dar sigur, spre dezastru. Sunt curios, daca acesti "gropari" ai baschetului romanesc au reusit ca in 8 ani sa reduca numarul de echipe de la 16 la 8,in cat timp pot ajunge la grupe de 4? Sa se joace doar o luna,cel mult doua pe an, ca la campionatul mondial si restul anului vacanta,cu 10-15000 de Euro salariu lunar. Trai neneaca, pe banii fraierilor. 
click pt. Articol 23 June 2018 11:33
0 
De la Cluj nici o plecare? Motive ar fi destule... 
click pt. Articol 23 June 2018 07:25
ydesh_apu Revine Ghita
0 
Asta-i cauza. Alta posibila: se crede foarte competent castigand usor alaturi de Asesoft o multime de trofee nemeritate. Restul, povesti. A gasit ceva mai bun si paraseste corabia. Iar in privinta suporterilor are o parere gresita . Echipele si suporterii se leaga reciproc in timp. Or el nici in directia asta nu are rabdare. Bucurestiul va avea suporteri adevarati peste cativa ani deoarece in privinta echipelor de juniori are cei mai multi si buni tineri din tara care vor trage dupa ei sustinatori. Asta cam peste 5 ani. 
click pt. Articol 21 June 2018 21:57
ydesh_apu Picioare de sticla
0 
In 2009 a ratat finala de la J1 avand fracturat piciorul. Se pare ca de atunci numai necazuri a avut cu picioarele. 
click pt. Articol 20 June 2018 22:15
studentU cumva de asteptat sa se schimbe garnitura
0 
pt ca au avut asteptari la titlul din primul sezon de la promovare. Dar hai sa fim seriosi, au fost surclasati de fiecare data in finala 3-0 si 3-1. Ceea ce nu intelegem inca e ca trebuie continuitate pt performanta. Vezi Oradea care s-a chinuit multi ani pana sa castige aceste doua trofee.
Steaua trebuia sa continue cu aceeasi structura manageriala inca 2-3 ani cel putin pt a spera cu adevarat la titlu. La urma urmei in afara de prestigiu, in LNBM e vreo diferenta concludenta, materiala intre locul 1 si locul 2? Sau e vb doar de Europa, ca acolo a vizibilitate mai buna sponsorii si locul 1 joaca preliminarii FIBA Champions League? Altfel nu imi explic schimbarea garnituurii ca dupa un sezon ratat cand au realizat locul 2 in doua sezoane consecutive.
Una peste alta, asteptari prea mari in timp prea scurt, cu rabdare ar fi fost mai competitivi. Asa cred ca la anul nu mai prind finala. Vom trai si vom vedea. 
click pt. Articol 19 June 2018 20:08
studentU cred ca i cam gata
0 
si asa nu era cine stie ce jucator. Acum, cu ambii genunchi in pioneze nu l vad sa mai performeze nici macar cat o facea inainte.
Nu-l cunosc dar nu mi se pare tipul caruia sa ii placa sala, sa puna masa pe el. Dupa ruptura de LIA, daca nu faci recuperare draconica si apoi nu te tii foarte fit, e greu de tot sa nu tot repeti accidentarile.
Deci mi se pare cam terminat, as vrea sa spun din pacate dar nu i ca si cum ar fi oferit prea mult baschet,atat la Oradea cat si la nationala. Nu spun, si-a facut omul treaba dar n-a fost un jucator exponential, de care sa iti para rau ca nu il mai vezi jucand.
De parut imi pare rau pt el personal pt ca stiu pe propria piele ce inseamna o astfel de accidentare. Bafta cu operatia si recuperarea, indiferent de ce se intampla dupa, dpdv al performantei sportive. 
click pt. Articol 19 June 2018 19:54
0 
Soc si groaza, TB recidivează!  
click pt. Articol 19 June 2018 09:25
tudu Felicitari
0 
Faptul ca ramane Kris este un lucru bun pentru tot baschetul romanesc, e un exemplu foarte bun ptr toti ce vin din urma. S-a integrat repede, a avut un impact extraordinar asupra echipei, a jocului.
Cooper nu vred ca o sa continue la Sibiu, dar nici nu cred ca o sa ajunga la Oradea. Eu il vad mai bine la Oradea pe Agafonov, a demonstrate ca e un jucator de calitate, ff bun sub panou, dar si o mana sigura. Oradea I-ar putea suporta pretemntiile financiare.  
click pt. Articol 18 June 2018 12:43
Zorca Barni
0 
^^ Asa e, Barni e consilier local UDMR. Mai mult, apare si in consiliul director al noului CSM Targu Mures.
http://www.zi-de-zi.ro/2018/05/31/patru-consilieri-locali-udmr-in-conducerea-csm-targu-mures/
 
click pt. Articol 18 June 2018 08:19