Cristian Achim: „Suntem în continuare văduviți de absențele a doi jucători atletici”


Antrenorul Oradiei a promis că va căuta jucători pentru a-și completa lotul

cristi achim u bt cluj oradea

U-BT Cluj a obținut o victorie extrem de dificilă în compania celor de la CSM CSU Oradea, scor 73-71, în etapa a patra a Ligii Naționale de Baschet Masculin, Grupa Roșie.

La sfârșitul partidei, tehnicianul echipei campioane, Cristian Achim, a lăudat prestația celor două formații și a vorbit despre absențele din lotul său:

„A fost un meci foarte frumos, decis la ultima aruncare, un meci în care ambele echipe au avut absențe notabile. Noi suntem în continuare văduviți de absențele celor doi jucători atletici din echipa noastră. În plus, Zekovic nu s-a antrenat o săptămână și jumătate și acest lucru s-a și văzut. Cu toate astea am revenit în joc. Am avut un sfert doi foarte prost în care am marcat puțin. Am reușit să ținem Clujul la un număr mic de puncte marcate, ceea ce este în mod evident în avantajul nostru. Remarc însă procentajul de 48% la aruncările de trei puncte pentru Cluj, raportat la cel de 32% al nostru. Asta în condițiile în care consider că noi am avut mai multe aruncări deschise de la distanță. Aș adăuga că noi am ratat cu jucători pe care ne dorim să-i avem cu aruncare de acolo.”

Achim a discutat și despre transferurile pe care le așteaptă la echipă:

„Pentru noi, în următoarele cinci zile, prioritară este găsirea unor jucători cu care să completăm echipa. Am tot căutat, dar nu am găsit deocamdată. Sper din tot sufletul ca după cele câteva zile libere să avem o echipă completă, pentru că avem nevoie de așa ceva. Dacă vom găsi jucătorii potriviți, vom fi o echipă bună, care se va bate cu orice echipă din campionat. E esențial să găsim jucătorii care ne lipsesc și care să ne completeze echipa.”

După această înfrângere, CSM CSU Oradea ajunge la 10-8. Etapa viitoare, bihorenii vor întâlni pe teren propriu BCM U Pitești.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa, David Istrate / 10 February 2019 / 20:57


Galerie foto


3punkte nonsens
2 
E timp pierdut cautatul..., mai bine ar trebui pregatiti jucatorii actuali de la mic la mare pentru urmatoarele meciuri si daca vor fi pregatiti vor da roade. Altfel spus: nu e anul bun pentru Oradea, dar vrem sa fortam mana soartei. 
10 February 2019 23:34
cristy 3 pct
2 
muha cat a avut,parca el a aruncat liber,cu apararea stim ca sta prost dar cu aruncarea?plus ca tot el era cu indicatiile pe la time-outuri 
11 February 2019 09:53
6X Muha.
1 
E varză când jucăm cu Clujul. Oare intenționat? Vezi căt a marcat în celălalte meciuri. 
11 February 2019 11:56
mikki Muha
0 
nu este intentionat normal, desi cu Clujul chiar are prestatii slabe de tot..din pacate nu si-a revenit deloc dupa accidentarea de anul trecut. parca e umbra celui din anii trecuti si la joc si la cifre in general, chiar daca procentajele la 3 pct per total sunt satisfacatoare. nu mai este jucatorul cu prestatii solide, cum era.. poate isi revine, inca nu este tarziu! ar face bine sa fie mai putin cu indicatiile tactice si mai mult cu exemplul personal... 
11 February 2019 12:45
cristy ?prestatii?
0 
jocul cu sibiul din finala mica 2017 cam atat,caci altfel nu prea a contribuit la nici un trofeu nici la cluj nici la oradea....desteptarea... dar are spate asta E 
11 February 2019 13:55
0 
Anul trecut a avut ghinionul cu accidentarea dar in faza a 2-a a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri.
Anul asta a avut evolutii oscilante dar nu poti sa spui ca nu mai are aruncare in conditiile in care are o medie stagionala la 3p de 53.8%. Cred ca lider la acest capitol.Eu cred ca are importanta si faptul ca joaca 2 partituri diferite in meci : in prima repriza joaca mult conducator de joc iar in cea de-a doua trece pe pozitia 2.
Eu zic sa vedem ce ne rezerva aceasta saptamana si apoi putem trage niste concluzii. 
11 February 2019 16:35
mikki ai dreptate
0 
dar sa nu dam vina doar pe Muha pt infrangerea de aseara sau pt cele din acest sezon. in afara de Richard, Watson (luat ca roman), Bobe si Zekovic...restul nu cred ca sunt decat cu numarul in lot. 
11 February 2019 15:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49