Cristian Achim: „Suntem în continuare văduviți de absențele a doi jucători atletici”


Antrenorul Oradiei a promis că va căuta jucători pentru a-și completa lotul

cristi achim u bt cluj oradea

U-BT Cluj a obținut o victorie extrem de dificilă în compania celor de la CSM CSU Oradea, scor 73-71, în etapa a patra a Ligii Naționale de Baschet Masculin, Grupa Roșie.

La sfârșitul partidei, tehnicianul echipei campioane, Cristian Achim, a lăudat prestația celor două formații și a vorbit despre absențele din lotul său:

„A fost un meci foarte frumos, decis la ultima aruncare, un meci în care ambele echipe au avut absențe notabile. Noi suntem în continuare văduviți de absențele celor doi jucători atletici din echipa noastră. În plus, Zekovic nu s-a antrenat o săptămână și jumătate și acest lucru s-a și văzut. Cu toate astea am revenit în joc. Am avut un sfert doi foarte prost în care am marcat puțin. Am reușit să ținem Clujul la un număr mic de puncte marcate, ceea ce este în mod evident în avantajul nostru. Remarc însă procentajul de 48% la aruncările de trei puncte pentru Cluj, raportat la cel de 32% al nostru. Asta în condițiile în care consider că noi am avut mai multe aruncări deschise de la distanță. Aș adăuga că noi am ratat cu jucători pe care ne dorim să-i avem cu aruncare de acolo.”

Achim a discutat și despre transferurile pe care le așteaptă la echipă:

„Pentru noi, în următoarele cinci zile, prioritară este găsirea unor jucători cu care să completăm echipa. Am tot căutat, dar nu am găsit deocamdată. Sper din tot sufletul ca după cele câteva zile libere să avem o echipă completă, pentru că avem nevoie de așa ceva. Dacă vom găsi jucătorii potriviți, vom fi o echipă bună, care se va bate cu orice echipă din campionat. E esențial să găsim jucătorii care ne lipsesc și care să ne completeze echipa.”

După această înfrângere, CSM CSU Oradea ajunge la 10-8. Etapa viitoare, bihorenii vor întâlni pe teren propriu BCM U Pitești.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa, David Istrate / 10 February 2019 / 20:57


Galerie foto


3punkte nonsens
2 
E timp pierdut cautatul..., mai bine ar trebui pregatiti jucatorii actuali de la mic la mare pentru urmatoarele meciuri si daca vor fi pregatiti vor da roade. Altfel spus: nu e anul bun pentru Oradea, dar vrem sa fortam mana soartei. 
10 February 2019 23:34
cristy 3 pct
2 
muha cat a avut,parca el a aruncat liber,cu apararea stim ca sta prost dar cu aruncarea?plus ca tot el era cu indicatiile pe la time-outuri 
11 February 2019 09:53
6X Muha.
1 
E varză când jucăm cu Clujul. Oare intenționat? Vezi căt a marcat în celălalte meciuri. 
11 February 2019 11:56
mikki Muha
0 
nu este intentionat normal, desi cu Clujul chiar are prestatii slabe de tot..din pacate nu si-a revenit deloc dupa accidentarea de anul trecut. parca e umbra celui din anii trecuti si la joc si la cifre in general, chiar daca procentajele la 3 pct per total sunt satisfacatoare. nu mai este jucatorul cu prestatii solide, cum era.. poate isi revine, inca nu este tarziu! ar face bine sa fie mai putin cu indicatiile tactice si mai mult cu exemplul personal... 
11 February 2019 12:45
cristy ?prestatii?
0 
jocul cu sibiul din finala mica 2017 cam atat,caci altfel nu prea a contribuit la nici un trofeu nici la cluj nici la oradea....desteptarea... dar are spate asta E 
11 February 2019 13:55
0 
Anul trecut a avut ghinionul cu accidentarea dar in faza a 2-a a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri.
Anul asta a avut evolutii oscilante dar nu poti sa spui ca nu mai are aruncare in conditiile in care are o medie stagionala la 3p de 53.8%. Cred ca lider la acest capitol.Eu cred ca are importanta si faptul ca joaca 2 partituri diferite in meci : in prima repriza joaca mult conducator de joc iar in cea de-a doua trece pe pozitia 2.
Eu zic sa vedem ce ne rezerva aceasta saptamana si apoi putem trage niste concluzii. 
11 February 2019 16:35
mikki ai dreptate
0 
dar sa nu dam vina doar pe Muha pt infrangerea de aseara sau pt cele din acest sezon. in afara de Richard, Watson (luat ca roman), Bobe si Zekovic...restul nu cred ca sunt decat cu numarul in lot. 
11 February 2019 15:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Ewing Jr. a plecat spre România
Mesajul postat de sportivul american pe Instagram (Foto) 
Antonio Năsturescu, protagonistul episodului 2 din „Locker Room Talks”
Dinamo Știința București continuă seria interviurilor cu un tânăr baschetbalist care a stat departe de teren aproape 10 luni 
S-a aflat programul partidelor de pregătire pe care Overseas Basketball Combine le va avea în România
Dragan Petricevic, despre acest eveniment: „Mă bucur pentru faptul că vor vizita România” 
Dinamo Știința București lansează seria „Locker Room Talks”. Primul episod cu Ștefan Grasu
Mezinul Ligii Naționale de Baschet Masculin este primul dinamovist care răspunde întrebărilor „Locker Room Talks” 
Sala Sporturilor din Târgu Jiu are probleme cu acoperișul
Arena gorjeană are numai un an de când a fost inaugurată 
Tony Easley a plecat pe urmele contelui Dracula (FOTO)
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a trăit o adevărată aventură în centrul României 
BC CSU Sibiu va disputa trei partide de verificare în această fereastră de pauză
Sibienii vor juca meciurile în trei zile consecutive 
Vlad Moldoveanu: „Orice jucător trebuie să știe să-și joace rolul pe care i-l dă antrenorul”
Sportivul a vorbit despre mai mult aspecte din baschet în cadrul unui podcast 
Austin Chatman este noul conducător de joc al Stelei (Video)
CSA Steaua, întăriri pentru Grupa Galbenă după înfrângerea cu Voluntari 
Monyea Pratt a fost prezent la meciul dintre Atlanta Hawks și Los Angeles Lakers
Baschetbalistul Sibiului a urmărit de la fața locului înfrângerea surprinzătoare a echipei lui LeBron James 
studentU @Eduard Popa
0 
Ce-ti mai place can-can ul :)) 
click pt. Articol 14 February 2019 14:11
studentU le era
0 
musai un conducator decent. asta s-a vazut de la inceputul campionatului. poate daca aduceau rapid pe cineva, ar fi prins top 6 si altfel priveau tot sezonul. Asa, de pe 7 sau 8, jucand cu SB sau U, au sanse foarte mici intr-o serie 3 din 5.  
click pt. Articol 14 February 2019 09:46
0 
ca am auzit de super multe echipe din campionatul ceh care sparg clasamentele in competitiile europene 🤓 
click pt. Articol 12 February 2019 18:03
TitiAcs cum ar spune cineva :
0 
surprize, surprize ! Din nou cineva si-a aratat masura "profesionalismului". Cine sa fie ?  
click pt. Articol 12 February 2019 15:53
gyke Buuun
0 
Avem competiție anul ăsta la concursul de slamdunk de la All Star Game. Dacă vom avea All Star și /sau concurs de slam...  
click pt. Articol 12 February 2019 12:35
0 
faina interceptia si finalizarea cu 360.

alley oop-ul nu i chiar fabulos though :)) 
click pt. Articol 12 February 2019 10:33
gyke Anyway
0 
Să ai +4 la 16 s rămase și să fii la o fracțiune de secundă de a pierde meciul, nu poate însemna decât că ai gestionat teribil de prost finalul de meci.  
click pt. Articol 12 February 2019 08:13
0 
Daca as avea 4pct și 16secunde, nici eu nu as trimite adversarul la linia de pedeapsa. 
click pt. Articol 11 February 2019 23:37
0 
1. O victorie importanta. 2. Cred ca Timisoara a revenit pe relaxarea Pitestiului. 3. Pivotul lor e foarte bun. 4. In sfertul 3, aveam 6 faulturi si ei 0. 5. Baciu e dat de FRB ca fiind accidentat. O gluma?! Ca sa le raspund ‘fanilor’ lui Nini, nu l cunosc personal, dar pare un tip super. Mingea a ajuns la pivotul sarb dupa multe pase, la cosul de 3. Deci rotatia nu a mers, atata tot. Bravo, baieti! 
click pt. Articol 11 February 2019 22:41
tanaseb Pitesti
0 
Bravo, Nini. Bravo, Pitesti. Trebuia sa vina si o infrangere pentru Timisoara. Vukosavljevic cred ca ii cel mai complet pivot din tara. 
click pt. Articol 11 February 2019 22:36