Cristian Achim: „Suntem în continuare văduviți de absențele a doi jucători atletici”


Antrenorul Oradiei a promis că va căuta jucători pentru a-și completa lotul

cristi achim u bt cluj oradea

U-BT Cluj a obținut o victorie extrem de dificilă în compania celor de la CSM CSU Oradea, scor 73-71, în etapa a patra a Ligii Naționale de Baschet Masculin, Grupa Roșie.

La sfârșitul partidei, tehnicianul echipei campioane, Cristian Achim, a lăudat prestația celor două formații și a vorbit despre absențele din lotul său:

„A fost un meci foarte frumos, decis la ultima aruncare, un meci în care ambele echipe au avut absențe notabile. Noi suntem în continuare văduviți de absențele celor doi jucători atletici din echipa noastră. În plus, Zekovic nu s-a antrenat o săptămână și jumătate și acest lucru s-a și văzut. Cu toate astea am revenit în joc. Am avut un sfert doi foarte prost în care am marcat puțin. Am reușit să ținem Clujul la un număr mic de puncte marcate, ceea ce este în mod evident în avantajul nostru. Remarc însă procentajul de 48% la aruncările de trei puncte pentru Cluj, raportat la cel de 32% al nostru. Asta în condițiile în care consider că noi am avut mai multe aruncări deschise de la distanță. Aș adăuga că noi am ratat cu jucători pe care ne dorim să-i avem cu aruncare de acolo.”

Achim a discutat și despre transferurile pe care le așteaptă la echipă:

„Pentru noi, în următoarele cinci zile, prioritară este găsirea unor jucători cu care să completăm echipa. Am tot căutat, dar nu am găsit deocamdată. Sper din tot sufletul ca după cele câteva zile libere să avem o echipă completă, pentru că avem nevoie de așa ceva. Dacă vom găsi jucătorii potriviți, vom fi o echipă bună, care se va bate cu orice echipă din campionat. E esențial să găsim jucătorii care ne lipsesc și care să ne completeze echipa.”

După această înfrângere, CSM CSU Oradea ajunge la 10-8. Etapa viitoare, bihorenii vor întâlni pe teren propriu BCM U Pitești.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a antrenorului Cristian Achim
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa, David Istrate / 10 February 2019 / 20:57


Galerie foto


3punkte nonsens
2 
E timp pierdut cautatul..., mai bine ar trebui pregatiti jucatorii actuali de la mic la mare pentru urmatoarele meciuri si daca vor fi pregatiti vor da roade. Altfel spus: nu e anul bun pentru Oradea, dar vrem sa fortam mana soartei. 
10 February 2019 23:34
cristy 3 pct
2 
muha cat a avut,parca el a aruncat liber,cu apararea stim ca sta prost dar cu aruncarea?plus ca tot el era cu indicatiile pe la time-outuri 
11 February 2019 09:53
6X Muha.
1 
E varză când jucăm cu Clujul. Oare intenționat? Vezi căt a marcat în celălalte meciuri. 
11 February 2019 11:56
mikki Muha
0 
nu este intentionat normal, desi cu Clujul chiar are prestatii slabe de tot..din pacate nu si-a revenit deloc dupa accidentarea de anul trecut. parca e umbra celui din anii trecuti si la joc si la cifre in general, chiar daca procentajele la 3 pct per total sunt satisfacatoare. nu mai este jucatorul cu prestatii solide, cum era.. poate isi revine, inca nu este tarziu! ar face bine sa fie mai putin cu indicatiile tactice si mai mult cu exemplul personal... 
11 February 2019 12:45
cristy ?prestatii?
0 
jocul cu sibiul din finala mica 2017 cam atat,caci altfel nu prea a contribuit la nici un trofeu nici la cluj nici la oradea....desteptarea... dar are spate asta E 
11 February 2019 13:55
0 
Anul trecut a avut ghinionul cu accidentarea dar in faza a 2-a a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri.
Anul asta a avut evolutii oscilante dar nu poti sa spui ca nu mai are aruncare in conditiile in care are o medie stagionala la 3p de 53.8%. Cred ca lider la acest capitol.Eu cred ca are importanta si faptul ca joaca 2 partituri diferite in meci : in prima repriza joaca mult conducator de joc iar in cea de-a doua trece pe pozitia 2.
Eu zic sa vedem ce ne rezerva aceasta saptamana si apoi putem trage niste concluzii. 
11 February 2019 16:35
mikki ai dreptate
0 
dar sa nu dam vina doar pe Muha pt infrangerea de aseara sau pt cele din acest sezon. in afara de Richard, Watson (luat ca roman), Bobe si Zekovic...restul nu cred ca sunt decat cu numarul in lot. 
11 February 2019 15:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34