Cum a câștigat CSU Sibiu partida împotriva celor de la CSA Steaua


Care au fost, „pe hârtie”, statisticile care au avantajat în acest duel cele două echipe

steaua sibiu baschet

CSU Sibiu a câștigat la capătul unui meci de mare luptă pe terenul celor de la CSA Steaua, scor 75-71, în etapa a 13-a a LNBM, grupa valorică A.

Pentru steliști a fost meciul de totul sau nimic. Elevii lui Sasha Ocokoljic au dat tot ce au putut pe teren întrucât aveau nevoie de victorie pentru a mai spera la ultimul loc din top 6. Astfel, steliștii au fost foarte agresivi în apărare, iar acest lucru i-a scos din zona de confort pe elevii lui Dan Fleșeriu. Lucru recunoscut de tehnicianul sibian la sfârșitul meciului:

„Pentru Steaua poate că asta era ultima șansă să stea aproape de noi, să stea extrem de dur, și noi nu am răspuns”, a povestit Dan Fleșeriu, la interviul de la sfârșitul partidei.

De asemenea, am avut și un veritabil duel între „small ball” practicat de Steaua, care are jucători pe poziția 4 mai mobili și a avut dese ori pe teren formula Vlahovic-Vîrnă-Mandache, în timp ce Sibiul a jucat pe trei cu Moynea Pratt, un jucător care are o talie foarte bună și știe să bată și mingea și a avut o rotație sub panou foarte puternică, formată din Randal Falker, Isaiah Philmore și Chris Cooper.

De altfel, statistica meciului este grăitoare în acest sens:

- Steaua a avut 11 intercepții, față de 17 turnovers ale Sibiului. În schimb Sibiul a avut numai 5 intercepții, la cele 6 mingi pierdute de roș-albaștri.

- Aceste intercepții în plus le-au adus bucureștenilor 26 de puncte și 13 puncte pe contraatac. Sibiul a avut 8 puncte de pe urma greșelilor adversarilor și 12 puncte pe contraatac.

 - În schimb, raportul la faulturi este destul de echilibrat: gazdele au comis 24, oaspeții 23.

Cu toate acestea, talia și banca solidă a echipei i-au ajutat pe sibieni să câștige. Astfel:

-  44 de puncte in the paint pentru sibieni, în timp ce steliștii au marcat 32 de puncte din spațiul de trei  secunde

- 54 de recuperări pentru CSU Sibiu, 33 de recuperări pentru CSA Steaua, din care sibienii au avut 19 ofensive și gazdele 12

- din această bătălie a recuperărilor au rezultat 23 de seconds chance points pentru sibieni și 16 pentru Steaua

- Sibiul a câștigat și duelul băncilor, cu 28 de puncte contra 22.

Așadar, CSA Steaua a oferit o replică destul de bună liderului CSU Sibiu și, chiar dacă a ieșit și matematic din lupta pentru Top 6, dacă va juca la fel de bine cum a făcut-o contra echipelor puternice din LNBM în această Grupă Valorică A, e puțin probabil să rateze locurile de playoff.

*foto: facebook CSU Sibiu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs BC CSU Sibiu

Eduard Popa / 05 January 2019 / 23:17


Galerie foto


gyke CSU
0 
Cifrele nu mint, mă repet, cele 21 de recuperări in plus ne-au adus azi o victorie ușor nemeritată. Și au mai fost aruncările lui Tamulis care ne-au readus în meci, că Mo intrase iarăși într-un meci propriu și personal. Iar la final, experiența, luciditatea și rotația mai lungă și-au spus cuvântul.  
05 January 2019 23:44
trancer Sibiu
0 
În momentul în care Sibiul este combatuta cu succes sub panou și nu poate / nu este lăsată sa se apere agresiv, eu zic ca dintr-o echipa bună devine una mediocra. Este impresionanta forță cu care domina în spațiul de 3 secunde. În același timp însă, cu atâtea recuperări în plus, mai ales ofensive si de care sa nu profiți hotărâtor, asta e o problema mare pt Fleseriu. Și apropo, cu scuze ca îmi permit, are un mod cel puțin ciudat de a cere time-out-uri. 
06 January 2019 08:30
gyke @trancer
0 
Dacă te uiți la restul cifrelor din meciul ăsta și le compari cu mediile sezonului o să vezi că evoluția de aseară reprezintă o excepție. Vedem etapa viitoare, dar eu cred că nu putem face două meciuri ca ăsta la rând. Referitor la agresivitatea în apărare, nu prea am avut-o sezonul ăsta pentru că a mers bine atacul și când bagi 90 pe meci suntem greu de bătut. Iar dacă fluieri la o echipă multe faule, trebuie să fluieri și cealaltei, ori la ce rotație avem sezonul ăsta nu ne afectează atât de tare. Anii trecuți strategia adversarului era simplă, îl băgăm pe Cooper in faul trouble și i-am liniștit. Referitor la timeout-uri, cred că ai vrut să zici că e straniu modul în care Dan NU cere... Așa e el, are mai multă încredere în feeling-ul lui decât în principiul care spune că după o serie de 2-3 atacuri cu coș ale adversarului și fără la tine trebuie să oprești jocul. Dacă ai remarcat aseară, după singurul time-out cerut, exceptând ultimul minut, am făcut imediat turnover... Plus că nici nu a vrut să îi lase pe cei de la Steaua să respire aseară și până la urmă am câștigat și așa, mai neortodox...  
06 January 2019 09:32
0 
În acest an Sibiul va lua campionatul. Dacă Clujul nu își i a repede un Point guard adevărat iar dacă Vlad nu își revine Sibiul va câștiga, dacă își va menține nivelul de joc. 
07 January 2019 10:24

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
BC CSU Sibiu prezintă trofeul Cupei României în fața fanilor
Evenimentul va avea loc la Sala Transilvania din Sibiu 
Opinie. Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23