Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF


Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheroghe a cucerit al doilea titlu național consecutiv. Formația lui Zoran Mikes a depășit cu 3-1 la general pe Universitatea Cluj în finala Ligii Naționale de Baschet Feminin. Echipa din Sfântu Gheorghe a câștigat meciul 4 al finalei cu scorul de 85-76, pentru a se încununa pentru a doua oară în istorie campioană în baschetul feminin românesc.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a fost purtată spre această victorie de patru jucătoare din formula de start. Annemarie Godri Părău, Chalysa Shegog, Tyaunna Marshall și Janeesha Jeffery au reușit să marcheze împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formației din Covasna. Toate cele patru jucătoare au petrecut peste 35 de minute pe parchet în meciul 4 cu Universitatea Cluj.

Chalysa Shegog a fost cea mai eficientă jucătoare a partidei cu un index de 35 de unități. Ea a terminat în double-double 22 de puncte și 16 recuperări, plus o pasă decisivă, o intercepție, un capac dar și 3 mingi pierdute. Shegog a terminat cu 10/12 (83%) din acțiune și cu 2/3 (67%) de la linia de libere.

Annemarie Godri Părău a înscris la rândul ei 22 de puncte. Conducătorul de joc a avut 5/11 (45%) de la 2 puncte, 1/3 (33%) de la 3 puncte și 9/10 (90%) de la linia de libere. Ea a mai strâns 4 recuperări și 5 pase decisive pentru un indice al eficienței de 22 de unități.

Tyaunna Marshall a izbutit 21 de puncte în partida de la Cluj-Napoca, lângă care a mai adăugat 3 recuperări și o pasă decisivă. Americanca a avut 7/16 (44%) din acțiune și 6/7 (86%) de la linia de libere pentru un indice de 16 la eficiență.

Janeesha Jeffery a făcut și ea o partidă bună, încheiată cu 16 puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă pentru un index al eficienței de 15 unități. 



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Bogdan Isailă / 28 aprilie 2017 / 11:30


Galerie foto


Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-2 
Felicitari! SINTETI GENIALE !! BRAVO ZORAN !!  
28 aprilie 2017 11:55
tjl59 Felicitari pentru poza, Valentin ...
2 
... ai suprins tot ce era nevoie in ea. Poza are de toate ... 
28 aprilie 2017 12:26
Tihi SEPSI SIC CAMPIOANA
-3 
DA,ESTE O FOTOGRAFIE GENIALA !!! CHIAR LIPSEA TRICOUL DE CAMPIOANA DAT DE FEDERATIE !!! 
28 aprilie 2017 13:02
danb61 Tihi..
2 
..esti total!..cred ca Eugene Ionesco,Kafka si Freud ar fi vrut sa te cunoasca! 
28 aprilie 2017 13:38
Buzestii SERPSI SIC CAMPIOANA!
5 
Cu toate nedreptatile facute,cu un arbitraj jaf la drumul mare facut pentru toate celelalte echipe care v-au stat in fata,totusi ati castigat!Bravo,sunteti geniale,sunteti galactice!Sper ca domnul Mikes sa ramana,desi presa din Istanbul scrie ca lui Obradovic ii tremura chilotii ca daca nu castiga Euroleague anul asta,va fi inlocuit de domnul Mikes!Ceilalti asteptam cu sufletul la gura deschiderea salii OZN din Sf Gheorghe,unde sa le invingem pe fetele de la Olympiacos,Partizan Belgrad si Galatasaray si sa le punem galeriile sa stea drepti cand cantam imnul nostru secoiesc! 
28 aprilie 2017 19:46
28 aprilie 2017 21:38
0 
Nu-i problem,data viitoare desenez la tine. 
28 aprilie 2017 22:54
0 
Poza de grup este geniala : o doamna - romanca si 3 flacai americani :)).
Fara suparare am vazut si la Cluj intr-un alt articol "o domnisoara " plina de testosteron , asa cum era si Galdeira... 
29 aprilie 2017 00:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Florin Muresan "Dacă Jose nu acceptă o negociere amiabilă, îl vom pune să lucreze în cadrul clubului"
Presedintele sectiei de baschet feminin a CSM Satu Mare afirmă că decizia aparține "superiorilor", ferindu-se să facă referire la o persoană anume. 
Marius Dobă este noul antrenor al CSM Satu Mare
Primăria din Satu Mare va trebui să-i achite despăgubiri de peste 30.000 de euro lui Jose Araujo. 
Ioana Ghizila este noua jucătoare a Universității Cluj
Jucătoarea a semnat un contract pentru sezonul 2017-2018 
Jovana Pasic: „ICIM Arad a fost de mare ajutor în cariera mea”
Baschetbalista din Muntenegru a semnat un contract cu o formație de primă ligă din Spania 
Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare
Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o. 
ALEGERI 2017. Rusz Istvan: „Ar fi timpul să avem reprezentanți care să apere interesele baschetului feminin”
Managerul celor de la ACS Sepsi SIC candidează la poziția de membru în Biroul Federal. 
Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final
Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis 
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
0 
Cam ciudat, pui principal pe cineva care nu a fost niciodata in aceasta postura si are o varsta nu tot mai propice acumularii de cunostinte. Satu Mare, probabil, l-a ofertat in speranta ca-l trage si pe Fleseriu dupa el, ambii facand echipa buna la Tirgoviste, formula ce a adus ultimele titluri acolo, ultimul-spre stupefactia lu' Tihi-venind dupa 0-2 cu cu Sepsi si victorie in decisiv pe teren advers. Doba are meritul de a-i crea un nume lui Fleseriu, l-a adus la Tirgoviste de la Satu Mare unde se zbatea in mediocritate, luase cateva medalii dar nu spera niciodata la aur, venind la Tirgoviste dupa dezastrul Nini, acesta pierzand acasa titlul in 2013 in decisiv dupa ce a condus cu 18-0! 
click pt. Articol 26 mai 2017 00:03
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
click pt. Articol 14 mai 2017 02:50
Oldtimer Explicatii
0 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
click pt. Articol 13 mai 2017 07:21
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
click pt. Articol 13 mai 2017 01:35
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
0 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
click pt. Articol 12 mai 2017 21:21
arifliv Mai bine tăceai.
0 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:48
TDM Fleseriu
0 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:32
0 
Vestimentatia e mai mult decât reprezentativà pt. candidaturà! 
click pt. Articol 04 mai 2017 20:55
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
0 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
click pt. Articol 04 mai 2017 17:07
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment...